„Lasowiak – zostań najbogatszym mieszkańcem wsi” – unikalna gra o tematyce lasowiackiej oficjalnie zaprezentowana (fotoreportaż oraz video HD)

Podsumowanie konkursu na projekt gry planszowej o tematyce lasowiackiej odbyło się wczoraj, w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Tłumacząc pomysł na konkurs o tematyce lasowiackiej dyrektor biblioteki Anna Żarów posłużyła się cytatem ks. J.S Pasierba: „ Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich. Kto nie broni i nie rozwija tego, co bliskie– trudno uwierzyć, by był zdolny do tego,– co wielkie i najpiękniejsze w życiu i świecie”.

– A dlaczego gra planszowa? Bo w gry planszowe graliśmy prawdopodobnie wszyscy (…) W tym projekcie użyliśmy właśnie gry planszowej jako sposobu na promowanie kultury lasowiackiej – tłumaczy dyrektor Żarów.

Gra jest kompilacją projektów stworzonych przez wszystkich uczestników konkursu, które w całość złożyła pracownica biblioteki Marta Król.

– Lasowiak i Lasowiaczka po ożenku opuszczają wieś Lesioki i zakładają własne gospodarstwa. Lasowiaczka pozostaje w gospodzie a Lasowiak wyrusza w drogę. I jak to na dorobku maszerując przez pola, lasy i rzeki, pracując, zarabia serca lasowiackie, za które kupuje żywność, przedmioty codziennego użytku, zwierzęta hodowlane i zabudowania. Grę wygrywa ten, kto zdoła zgromadzić choćby po jednym egzemplarzu każdej figurki, ewentualnie przy takiej samej liczbie figurek zgromadzonych przez graczy, gra kończy się, gdy na jarmarku nie ma już co kupić– wyjaśnia M. Król.

– W trakcie podróży Lasowiaka spotykają różne przygody i perypetie, na każdą z nich mamy dwa worki pytań i zadań trudniejszych i łatwiejszych W ten właśnie sposób przemycane są treści lasowiackie – dodaje.

We wczorajszym podsumowaniu udział wzięły panie z  Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim.

W konkursie pierwsze miejsca zajęli Gabriel Chwała i Anna Pałys, drugie Dorota Witas i Kacper Janczy trzecie zaś – Maciej Zając oraz Dominika i Bartłomiej Fąfarowie.

W grę można zagrać w Bibliotece Pedagogicznej.

foto&video: Piotr Morawski

 

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dzikowiak
8 miesięcy temu

Nie wiem czy rozstrzygnięcie ważne Nie było słońca Tarnobrzegu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x