Kolejna wycinka w lesie Zwierzynieckim. „Czy te piły kiedyś ucichną i leśnicy zostawią w spokoju nasz Zwierzyniec?” (fotoreportaż)

– Czy te piły kiedyś ucichną i leśnicy zostawią w spokoju nasz Zwierzyniec – pyta mieszkaniec Tarnobrzega w e-mailu do naszej redakcji. – Często bywam w naszym lesie i serce mnie boli gdy patrzę na to co tam się dzieje – kontynuuje.

Pan Andrzej (nazwisko do wiadomości redakcji) napisał do nas w związku z aktualną wycinką prowadzoną w jedynych, zielonych płucach Tarnobrzega. Wycinka ta odbywa się w okolicach cmentarza w Sobowie.

– Idąc drogą od leśniczówki przez las w stronę cmentarza wszędzie leżą ścięte drzewa – pisze pan Andrzej. – Dodatkowo droga prowadząca do cmentarza jest rozjechana przez ciężki sprzęt, który utworzył na niej spore koleiny. Rowerem raczej tamtędy nie da się przejechać a przecież wkrótce będą listopadowe święta – dodaje.

Niestety oburzenie pana Andrzeja, jak i z pewnością wielu mieszkańców Tarnobrzega nic nie pomoże. Nadal bowiem Las Zwierzyniecki jest zarządzany przez Nadleśnictwo Nowa Dęba, a traktowany jako las gospodarczy podlega planowanym wycinkom. Mimo nacisków o potraktowanie tego obszaru jako wyjątkowego, bo będącego zielonymi płucami Tarnobrzega, nadleśnictwo na tym terenie wciąż realizuje założenia zawarte w aktualnym Planie Urządzania Lasu ( o czym pisaliśmy tutaj). Do tej pory nie udało się objąć prawną ochroną tego liczącego zaledwie 223 ha lasu, stanowiącego zaledwie 0,86 % powierzchni nadleśnictwa.

Pytania o przyszłość lasu Zwierzynieckiego wysłaliśmy do Nadleśnictwa Nowa Dęba i do tarnobrzeskiego magistratu. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, niezwłocznie je opublikujemy

foto: Piotr Morawski

24
Dodaj komentarz

17 Wątków komentarzy
7 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
15 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tutturu

Piły będą w ruchu bo na 500+ dla bombelków musi być.

As

Też słyszałem , że rośnie pozyskanie w lasach ze względu na rosnące potrzeby budżetu państwa. Jeżeli to prawda , to co pozostawimy następnym pokoleniom? Nowy las rośnie 100 lat

cyk

Ten las ma po prostu pecha bo rosną w nim ładne okazy drzew liściastych np. dąb. Drewno liściaste i do tego takiej wysokiej klasy jest w cenie. Gdyby to były zwykłe sosny jakich pełno w okolicy to napewno daliby sobie spokój a tak po prostu poterzebuja pieniędzy a na to mają zbyt.

obietnice

Przypominam ,że komisarz Kalinka a obecnie radny pis deklarował ,ze już wszystko z Nadleśnictwem Nowa Dęba załatwione. Teraz widać jaka ma i miał skuteczność.

mirekm58

Bydło dorwało się do koryta i tnie bezkarnie!!!

Mar

Tną bo mogą, a że na hajs to oczywiste. A lokalne władze jak widać nie mają zbytniej siły przebicia, np. Pan od Natury 2000. Na miejscu osób, które chcą bronić tych drzew, skupiłbym się na tym, czy w zamian za wycięte drzewa sadzone jest tyle nowych ile trzeba i takich jakich trzeba, bo zdaje się jest taki obowiązek.

mirekm58

Nowe drzewa urosną, ale za 50 lat…a do tej pory wytną wszystkie…..!!!

Mar

No tak, ale tną las partiami i obsadzają sektorami, a nie cały na raz. Jak mówię – można pilnować tylko, żeby te sektory nie były przesadnych rozmiarów i żeby obsadzali je po wycince czym trzeba.

As

Tylko jak zakłócą równowagę wycinając ze 4 razy tyle co zwykle to co po tym ,że będą nowe nasadzenia ?

Mar

Nadleśnictwo Nowa Dęba ma jakiś organ nad sobą, jest ministerstwo ds. środowiska, są władze Tarnobrzega, jest obszar Natura 2000 – jeżeli obawiają się Państwo, że Zwierzyniec zniknie w ciągu kilku lat i zastąpi go młody las z niziutkimi drzewkami, to proszę interweniować u właściwych organów. Choć moim zdaniem najpierw należałoby sprawdzić jakie są dokładnie wymogi prawne co do wycinki, a jeżeli tak, to czy są one zachowane.

prawda

no za nie długo bedzie to wygladało tak zamiast pujsc na grzyby to sie pojdzie do parku przyrody gdzie bedzie kilka drzew i zrobione ronda zasadzone kwiatami jak na drogach głownych w miescie zamiast swiezego powietrza to bedzie wiekszy smog

mirekm58

Ścięte drzewa wywożone są z lasu po zmroku…jest już ciemno i nie wiele osób to widzi…a leśnicy mają zakaz informowania o ilości ściętego drzewa.

maniek

Nie tylko tam tną , jestem często w tym lesie , zrobiłem parę fotek z wyciętego lasu od stronu działe , stos ułożonego drzewa / metrówki/ . Tną ile chcą , a zarząd miasta głuchy i niemy , chyba nie słyszy tych pił. Tak ma wyglądać władza w mieście , nie interesująca się niewielkim lasem – płucami zielonymi dla tego miasta . A może ugadali się z nadleśnictwem , udają głupa .

bolo

Leśnicy tną a sołtys Woli Baranowskiej sadzi. Ostatnio posadził kolejnego swojego kolesia tym razem w MOSiRze. Podobno pensja jak dyrektor i nic do roboty.

Też mieszkaniec

A Bożek dalej lata. Pluta zatrudnia swoich a ten nawet o tym nie wie. Wiedział natomiast jak zwolnić Kukurke To jakaś paranoja że też nikt nie obronił tej kobiety. A radni biorą diety i tyle.

brzoza

Ten las spełnia funkcję ochronną dla miasta i nie powinien być gospodarczo użytkowany.A niestety jest. I tyle już lat niknie w oczach, a urzędnicy – jacy by nie byli czy to ten czy inny – wykazują się skutecznością równą „zero” aby coś z tym zrobić.Zatrzymać, Zmienić. Leśnicy realizują plan i tyle. Owszem, mogliby go zmienić, ale tego nie zrobią, bo kasa musi być. Więc trzeba ciąć. Co zostanie z naszego Zwierzyńca? kikuty, pniaki,łyse placki polan, sadzonki po kostki, siatki grodzące, zajeżdżone ścieżki i zdezorientowana zwierzyna, która traci dom. I to jest nasza rzeczywistość jaką sobie fundujemy. Wycinka trwa już bardzo… Czytaj więcej »

Tarnobrzeżanin

Dlaczego do tej pory władze miasta nie zadbały o to, by las stał się parkiem miejskim? Już tyle czasu minęło od ostatniego artykułu o wycince. Panie Darku, za co Pan bierze pieniądze? Co się w mieście zmienia za Pana kadencji?

Mieszkaniec

Nic nie załatwił do tej pory. Tylko konferencje i zatrudnianie po cichu swoich. O kogo chodzi w tym MOSIR .? MOże mieszkańcy powinni wiedzieć komu powierza sie ich sprawy do załatwiania. Zwierzyniec najlepszy przyklad nieudolności i nawet układ z Kalinką nie pomaga. POrażka i tyle z tą wycinką.

cenzor

w końcu Polska to kraj gdzie szyszkę pośmiertnie i za życia nazywali przyjacielem przyrody 🙂

a lasy państwowe to przecież taka bojówka szyszki i kolegów.

pan kazał im ziemię czynić sobie poddaną.

Mieszkaniec

Lasy państwowe prowadzą normalną gospodarkę leśna zgodnie z planem który wczesniej został zatwierdzony bez sprzeciwu – jeśli dobrze pamiętam – tzw obrońców przyrody.Powierzchnia zalesienia w PL systematycznie wzrasta co cieszy.Leśników co mają wiedzę ufam w przeciwieństwie do wszystko wiedzącym zielonym za grosz nie wierzę i nie popieram ich protestów.

mirekm58

Mam nadzieję…..że Szyszko bardzo szybko zabierze do siebie…wszystkich tych, którzy dewastują nasz Zwierzyniec…

Mar

Oj tam, nawet gdyby wycięli zielone płuco Tarnobrzega w postaci Zwierzyńca, to będzie ponad 26 tysięcy nowych zielonych pęcherzyków płucnych 😉
https://echodnia.eu/podkarpackie/ponad-26-tysiecy-krzewow-tarnobrzegu-trwa-wielkie-sadzenie-roslin/ar/c1-14527489

Mieszkanka

Zainteresować Zielonych, Greenpeace Polska, telewizyjną Uwagę, czy Superwizjer.
Niech ekolodzy zjadą, poprzypinają się do drzew, narobią szumu. Trzeba to nagłośnić.

żubr

Spoko -gospodarka lasami w Polsce jest na wysokim poziomie (dane naukowe) a bezmyślne i nieodpowiedzialne działania „zielonych-niby ekologów” spowodowały już wiele nieodwracalnych szkód np: plaga korników w puszczy białowieskiej , opóżnienie przekopu mierzei wiślanej, a milczenie w sprawie ścieków do Wisły w Warszawie. Zwierzyniec da radę bez „zielonych-niby ekologów”