Praktyczne porady jak oszczędzać na prądzie prowadząc piekarnie?

Chleb był do niedawna produktem spożywczym o znaczeniu podstawowym, a nawet strategicznym. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa konsumpcja pieczywa systematycznie spada. Według GUS przez ostatnie 20 lat średnie spożycie pieczywa w przeliczeniu na mieszkańca Polski zmniejszyło się o 50%. Ilość małych i średnich firm w branży piekarniczej utrzymuje się na poziomie ok. 14 000 czynnych zakładów produkcyjnych. Rosnące koszty produkcji pieczywa.

Wzrost wydatków związanych z cenami energii, transportu, surowców i rosnącymi płacami spowodowały, że zwiększające się ceny pieczywa (9% w 2019 r.) znacznie wyprzedziły inflację (2,9% w 2019 r.) Chleb w dalszym ciągu jest jednak artykułem pierwszej potrzeby, więc rynek jest szczególnie czuły na wzrost jego ceny.

Gdzie w piekarni szukać oszczędności?

Wzrosty cen energii elektrycznej w 2019 r. i ceny prognozowane w 2020 r. powodują znaczne zaniepokojenie w branży piekarniczej. Żeby upiec bochenek chleba trzeba dostarczyć odpowiednią ilość energii, która umożliwi odparowanie wody i uzyskanie końcowego wypieku.

Oszczędności można szukać wewnątrz firmy:

  • odpowiednia izolacja termiczna budynków,
  • ilość i rodzaj stosowanego ogrzewania i oświetlenia,
  • przestrzeganie reżimu technologicznego,
  • oszczędności w transporcie i magazynowaniu,
  • przeszkolenie pracowników.

Możliwości obniżenia kosztów funkcjonowania piekarni, które są uzależnione od czynników zewnętrznych, to głównie obniżenie rachunków za energię. Koszt energii i koszt mąki to dwa podstawowe koszty w piekarni. Każdy wzrost kosztów energii to wzrost cen pieczywa i obniżenie zyskowności piekarni.

Zobacz: https://poprostuenergia.pl/piekarnia/

Jak zapewnić optymalne dostawy prądu dostarczanego do piekarni?

Piekarnie należą do branż energochłonnych, w których udział zużytej energii stanowi znaczącą pozycję w kosztach wyprodukowania wyrobu finalnego. Zoptymalizowanie gospodarki energią w piekarni warto rozpocząć od audytu energetycznego.

Audyt energetyczny zmniejszy ryzyko przekroczenia mocy umownej, ponad limit mocy zawarty w umowie ze sprzedawcą i pozwoli uniknąć związanych z tym faktem kar umownych. Audyt umożliwi również dokładne określenie zużycia rzeczywistego w różnych porach doby, tygodnia, miesiąca i roku. Dzięki wynikom audytu przedsiębiorca może dopasować taryfę uwzględniającą rzeczywiste zużycie dobowe prądu i rzeczywisty pobór mocy. Audyt to inwestycja w firmę, która daje komfort prowadzenia działalności, a w branży piekarniczej stosunkowo szybko się zwraca.

Jak wybrać dostawcę energii?

Najprościej – nie ruszając się biura wybieramy kilku sprzedawców energii kierując się następującymi przesłankami: cena jest bardzo ważna, ale nie najważniejsza, ważna jest ugruntowana pozycja rynkowa sprzedawcy, proste i jasne warunki zawarte w mowie, możliwość uzyskania gwarancji stałej ceny w dłuższym okresie. Następnie prosimy o przesłanie ofert. Pamiętajmy, że każdą ofertę możemy negocjować.

Wybierając sprzedawcę energii, pamiętajmy, żeby zabezpieczyć sobie bezpieczeństwo dostaw. Wybierajmy solidnych sprzedawców, jak Po Prostu Energia S.A. – firmę o 100-letniej tradycji w energetyce, która oprócz prądu sprzedaje również gaz. Umowy z tą firmą w wielu przypadkach zapewniły znaczną redukcję opłat za energię.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x