Tarnobrzeg: Nasadzenia za ponad 1 mln zł. Żeby było bardziej zielono

Berberysy, tawułki, śnieguliczki, graby, klony, lipy. Pogoda dopisuje, w Tarnobrzegu prowadzone są więc nasadzenia drzew, krzewów, bylin i traw ozdobnych. Planowany termin ukończenia nasadzeń to koniec kwietnia 2020 r. Koszt nasadzeń wynosi dokładnie 1 mln 58 tysięcy 400 zł brutto, z czego 85 procent dotowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nasadzenia realizowane są zarówno w ramach obowiązującej miasto umowy na całoroczne utrzymanie zieleni miejskiej, ale też w ramach projektu „Rozwój terenów zieleni na obszarze miasta Tarnobrzega” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”, oś priorytetowa II. Wykonywane obecnie nasadzenia wzdłuż fragmentu ul. Wisłostrada oraz ul. Sikorskiego, to już trzecie zadanie Gminy Tarnobrzeg realizowane w ramach tego projektu.

Nasadzenia prowadzone są w pasie rozdzielającym jezdnie lub na poboczach, a wkomponowano je w istniejące pasy zieleni.

– Stanowić będą dekoracyjne, wielobarwne kompozycje roślin okrywowych, głównie krzewów, tj. berberys Thunberga, irga, tawułka japońska, trzmielina Fortune’a, śnieguliczka, pięciornik krzewiasty, a także wieloletnich bylin i traw ozdobnych jak rozchodnik kaukaski, trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, ostnica włosowata, łącznie 26 411 krzewów plus 4 501 metrów kwadratowych nasadzeń bylin i traw ozdobnych – informuje Konrad Niedzwiedź, inspektor ds. zieleni miejskiej w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Jak zaznacza, realizacja ma na celu rewitalizację układów zieleni miejskiej w kierunku poprawy bioróżnorodności, przewietrzania układu urbanistycznego miasta, a także wzbogacenia systemu przyrodniczego miasta o nowe, zaaranżowane kompozycyjnie układy zieleni niskiej. Powstająca kompozycja jest spójna z pozostałymi dwiema inwestycjami w ramach powyższego projektu, tj. Zagospodarowaniem oraz odnowieniem terenów zieleni rekreacyjnej nad Wisłą oraz zakończoną budową skweru przy skrzyżowaniu ulic Kopernika/Sikorskiego.

Jednocześnie trwają jesienne nasadzenia drzew realizowane w ramach umowy na całoroczne utrzymanie zieleni miejskiej w Tarnobrzegu. Są to zarówno nasadzenia uzupełniające, jak i zastępcze, do których obligowały decyzje zezwalające na usunięcie drzew. Łącznie nasadzonych zostanie ponad 150 drzew, w tym graby, klony, lipy, dęby, jarzęby, wiśnie, brzozy, wiązy w odmianach przystosowanych do lokalizacji i siedliska.

Nowe drzewa upiększą ul. Zwierzyniecką, Kwiatkowskiego, Garażową, Targową, Sikorskiego, Sienkiewicza, deptak Leszka Białego i działki gminne przy budynkach komunalnych i obiektach użyteczności publicznej.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
60 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
2 lat temu

Temu nie przejmują się wycinką drzew w Zwierzyńcu – krzaki przy ulicach ją zrekompensują 😉

piko
2 lat temu
Reply to  Mar

bo tumany-niby-ekolodzy zawsze udają mądrzejszych

Alf
2 lat temu

Czemu nie sadzi się drzew owocowych jak u naszych zachodnich sąsiadów?

brzoza
2 lat temu

Upiększą ulice Zwierzyniecką, ale z samego Zwierzyńca zostanie tyle co nic… to jest temat, który czeka na konkretne działania, których jakoś nie widać, a pilarze tną w najlepsze.Szkoda gadać…

kranbery
2 lat temu

Jest ekstra a na wiosnę będzie jeszcze piękniej. Mieszkańcy miasta z pewnością będą zadowoleni,

Kondzio
2 lat temu

Projekt i pieniądze zdobyte za Kiełba jeszcze. Czym się Bożek pochwali bo na razie nie swoimi projektami.

Niekondzio
2 lat temu
Reply to  Kondzio

To co – miał nie robić inwestycji? bo Kiełb złożył wniosek???? masz jakieś paranoiczne podejście – środki pozyskane – trzeba robić jak najlepiej, by służyło Miastu i nie oglądać się za siebie.

100+
2 lat temu

Może podepną się jeszcze pod żenującą akcję w naszym lokalnym wykonaniu „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Przynajmniej tu nie muszą wcześniej nic wycinać jak żałosna akcyjka przeprowadzona w kwietniu 2018 w Zwierzyńcu. Tam Lasy państwowe wycięły kilkadziesiąt ponad 100-letnich dębów, zaorało później cały teren aby posadzić 100 kikutów z kilkoma listkami w szczytnej akcji wzdłuż rowu obok później posadzonych kilku tysięcy podobnych kikutów i ogrodzonych syfiastą siatka z drutu. Akcja na miarę Misia 😀

piko
2 lat temu
Reply to  100+

znowu tumany-niby-ekolodzy zawsze udają mądrzejszych

Janusz
2 lat temu

Może by tak oświetlić Wisłostradę bo ciemno jak w d… Podobnie jest w Sielcu od kilkunastu dni nie świecą lampy a „Dariusz mieszkaniec Krosna” nawet pewnie o tym nie wie.

lolo
2 lat temu
Reply to  Janusz

Zadzwoń i poinformuj, a nie czepiaj się i pisz na forum. To chyba niewykonalne, żeby „władza” osobiście codziennie robiła przegląd wszystkiego w mieście i może jeszcze wymieniała żarówki. Są odpowiednie służby, które się tym zajmują. Wystarczy pomyśleć.

123
2 lat temu

Czekam na wiosnę a dokładniej na koszenie pasa zieleni na Wisłostradzie;) bogate miasto 😉 znowu nowe miejsca pracy nowi inwestorzy

Radosz
2 lat temu

A te wysokie to co to z drzewa

John
2 lat temu
Reply to  Radosz

Palmy Mastalerzowi odbily ale z nich tez nie ma ” kokosow „

B.Ch
2 lat temu

Przejeżdżałem w niedzielę wzdłuż Wisłostrady i zdziwiły mnie te roślinki, nie wiem czy one już takie zmizerowane przez słońce czy jeszcze nie urosły? W sumie fajnie będzie wyglądać na wiosnę.
Jeśli tylko krzewy – spoko, gorzej jak posadzą wysokie drzewa, to o wypadek nie będzie trudno.

Aga
2 lat temu
Reply to  B.Ch

Marne szanse ze przetrwają do wiosny, sól w zimie zrobi swoje i tyle bedzie

Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Aga

Sól drogowa i spaliny z rur wydechowych są zabójcze dla takich roślin.
Ktoś naprawdę nie pomyślał sadząc te krzewy tak blisko ruchliwej ulicy.

Paulina
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Ludzie którzy się 'martwią’ i z góry zakładają, że te rośliny nie przetrwają- te rośliny są specjalnie dobrane do takich ekstremalnych warunków!!! Żadna sól, mróz czy susza im nie straszna !
Jak w tym mieście ma być dobrze,skoro każdy próbuje być najmądrzejszy, a tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia o czym mówi? Druga kwestia to wieczne narzekanie na wszystko ! Ludzie przestańcie, cieszcie się z tego co jest bo zawsze mogło być gorzej. Chcecie przykład, że taka zieleń przetrwa wszystko to macie przykład pasów zieleni w Rzeszowie na ulicy Warszawskiej. Pięknie jest i nikt nie narzeka jak w Tarnobrzegu.

Mar
2 lat temu
Reply to  Paulina

Nie no, jasne – zawsze mogło być gorzej, mogliśmy np. żyć w państwie typu Korea Północna. A nasadzenia są ważniejsze od np. dziur w jezdniach. No ale, elita urzędnicza ma swoje priorytety, a ciemny lud ma inne, paskudnie przyziemne.

Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Paulina

Tam są plastikowe rośliny a nie żywe jak u nas.Przyjrzałem się osobiście.

Paulina
2 lat temu
Reply to  Paulina

Ile razy trzeba tłumaczyć ludziom, że większość pieniędzy jest z FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA!!!
Na nic innego nie mogły być te pieniądze wykorzystane ! Czy tak ciężko zrozumieć? To nie są pieniądze na parkingi, drogi czy dziury w jezdni…
Najgorsze jest to,że osoby które najbardziej narzekają i szczekają, nie mają zielonego pojęcia jak działają takie projekty.

Mar
2 lat temu
Reply to  Paulina

Sama napisałaś że większość, czyli nie wszystkie. Twierdzisz, że mniejszość, którą zapłaci gmina, musiała pójść na nasadzenia? Czy Tarnobrzeg ma co najmniej 2 budżety, z czego jeden jest w całości przeznaczony na rośliny i z niego właśnie idzie ta mniejszość?

Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Paulina

Oczywiście, że jest jeden budżet, w którym jasno i wyraźnie jest napisane na co są przeznaczone kwoty pieniędzy. Jest oddzielny podział na ochrone środowiska, a inny na infrastrukturę miejską. Projekt budżetu jest na stronie urzędu miasta i jasno jest napisane na co przypada dana pula pieniędzy.

Mar
2 lat temu
Reply to  Paulina

Czyli jest jeden budżet. Czy przypadkiem z tego jednego budżetu nie są finansowane zarówno zadania dotyczące zieleni, jak i dróg, jak i edukacji itd.? Czy w związku z tym te 150 tys. na nasadzenia, które musi dać gmina, nie mogło być przeznaczone np. na łatanie dziur w jezdniach? No bo jeżeli nie, to wychodzi na to, że pieniądze z budżetu miasta mogą być przeznaczane wyłącznie na zadania dotyczące zieleni 😉

robert
2 lat temu

Po co to i tak szaloni działkowicze wyrwą to i posadzą u siebie na działkach zresztą za takie pieniądze to każdy by chciał je mieć chyba ze złota!głupota i tyle można te pozyskane pieniądze wydać na bardziej powiedzmy przydatny cel!

piko
2 lat temu
Reply to  robert

mądrość twoja granice ma bo tam głupoty taniec trwa

lolo
2 lat temu
Reply to  robert

Pozyskane środki na dany cel należy wydać zgodnie z przeznaczeniem.

anon
2 lat temu

na tej drodze to powinny byc radary zrobione bo zapiepszaja ile maja n aliczniku jołopy i jest nie bespiecznie po co to sadzili do czego to potrzebne wydana kasa na darmo to tyle kasy maja aby wydawac kto na to pozwolił aby sadzic .

idtrhf
2 lat temu

Świetny pomysł, w końcu!

tomo
2 lat temu
Reply to  idtrhf

„świetny” zwłaszcza na Wisłostradzie. Przecież jak te krzaki podrosną to nic nie będzie widać przy zjeździe i wyjeżdzie z Wisłostrady.

scyzor
2 lat temu

W Konskich na Kieledczyznie takie krzewy miasto rozdaje w tysiacach sztuk mieszkańcom aby sadzili w swoich ogrodkach i dzialkach.

Maciek
2 lat temu

15% z podanej kwoty to ponad 150 000 zł. Naprawdę nie było pilniejszych wydatków w mieście? Mało fałd na jezdniach, mało popękanych chodników itp.? Poza tym patrząc na chaszcze wystające w wielu miejscach nad chodniki i ścieżki rowerowe wątpię, że te nowe rośliny będą należycie przycinane.

Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Maciek

Za tą kasę by zrobili parking między przychodnią na Sienkiewicza a wieżowcami.Halo panie prezydencie widział pan ten parking ?

lidka
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Parkingi? Ze środków funduszu ochrony środowiska? Czytajcie ze zrozumieniem na co były pozyskane środki. Nie można ich przeznaczyć na nic innego. Zamiast narzekać piszcie projekty i pozyskujcie środki na realizację innych pilnych potrzeb miasta. Jako obywatele zatroskani Tarnobrzegiem możecie przyczynić się do jego rozkwitu. Narzekanie na wszystko nic nie da.

Maciek
2 lat temu
Reply to  lidka

Jak zwróciłem uwagę powyżej, ponad 150 000 zł na te nasadzenia musi wyłożyć Miasto i o wykorzystaniu tych pieniędzy była mowa. Zrozumiałym jest, że dotacja z Funduszu jest celowa, ale nie o jej wykorzystaniu była mowa, tylko wkładu Gminy.

Natomiast co do projektów, to zwykły obywatel może je składać tylko w ramach budżetu obywatelskiego, co niektórzy uczynili. Chyba że załatwi Pani pisemne upoważnienie / pełnomocnictwo od Pana Prezydenta, to wtedy obywatele będą mogli zabiegać w ministerstwach itd.

owen
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Mieszkaniec Krosna tamtędy nie chadza.

Mieszkaniec
2 lat temu

A liści to nie ma komu zamieść z chodników tylko krzaki beda sadzić

maniek
2 lat temu

Następnym etapem będzie zrywanie czerwonek kostki na placu czerwonym , aby nie grzało rajców słońce. Dzięki takim źle pomyślanym inwestycjom mamy usychającą choinkę , spadek po byłym a teraz ukaranym , beczki przy wozie drabinastym , tylko po co jak słońce grzeje to to nikogo tam nie ma a nawet teraz jesienną porą mało kto lubi ten wybrukowany plac . Emeryci myślą , ze będa mogli niedługo zdobywać ściankę / miasto da im siły /, bo młodzieży tu za wiele nie ma , a ci mądrzejsi to olewają to miasto, nikt o nich nie myśli , bez nowych miejsc pracy , innych zachęt dla nich to miasto dla nich to TRUP. Rajcowie myślą ,że jak posadzą roślinki to zjedzie więcej turystów , a na obrzżach syf , kiła i mogiła. Wystarczy przejść się ścieżką zzamku w kirunku spichlerza to się odechciewa tego spaceru , bo nowobogaccy zrobili sobie ŚMIETNIK PRZY STAWIE WYRZUCAJĄC WSZYSTKO Z PODCIĘTYCH DRZEW , ROŚLIN OZDOBNYCH , Nawet podejrzewam ,ze KBM dołączył tam z kasztanami z z ulicy Warszawskiej , bo na oś. Dzików przy drogach raczej ich nie widać . Panowie redaktorzy nowy temat ” NOWE WYSYPISKA ŚMIECI W MIEŚCIE ” , trzeba ustanowić nagrodę za… Czytaj więcej »

karol
2 lat temu

Nie sadzą roślin – źle, sadzą rośliny – też źle. Zawsze znajdzie się powód do narzekania i krytyki. Trochę optymizmu by się przydało na tym istnym forum frustratów. Ale rozumiem, że o to chodzi właścicielowi.Bicie piany ponad wszystko.

Mar
2 lat temu
Reply to  karol

Co do sadzenia mógłbym podać różne argumenty przeciw wydawaniu kasy na to, ale ograniczę się do jednego – kierowca jadący między 50 a 100 km/h będzie miał znikomą możliwość podziwiania tej flory, no chyba że nie będzie patrzył na drogę tylko na krzaki. Natomiast co do optymizmu, to podaj proszę powody do niego w Tarnobrzegu? Może przebudowa ulicy Mickiewicza? Może nowy zakład pracy w strefie machowskiej? Może przebudowa dworca kolejowego? A przepraszam, to chyba nie w tej kadencji 😉

B.Ch
2 lat temu
Reply to  Mar

Ile razy można tłumaczyć, że środki pozyskane w projekcie na konkretny cel można wykorzystać tylko i wyłącznie na cel zawarty w projekcie.

Nie dociera do szarej substancji?

Mar
2 lat temu
Reply to  B.Ch

O optymizmie napisałem ogólnie, a nie w odniesieniu do nasadzeń. Teraz, kiedy już załapałeś, to podaj proszę te powody do optymizmu dotyczącego losu Tarnobrzega, bo, jak rozumiem, widzisz takie powody.

B.Ch
2 lat temu
Reply to  Mar

Wystarczy, że Ty je podałeś, mnie to powiewa, czy wybudują kolejne biuro ulgi czy będą puszczać latawce.

Mar
2 lat temu
Reply to  Mar

A to skoro obojętne dla ciebie co zrobią z Tarnobrzegiem, to ok, przynajmniej jesteś szczery.

Brzoza
2 lat temu

Mamy teraz pełno zieleni a nawet las bo nami rządzą LEŚNE DZIADKI I to wróży tylko drzewa z projektu który nie oni zlstwili tylko jeszcze Kielb.
Takie mamy prognozy co do świetności miasta.

Antek będzie Antkiem..
2 lat temu

Niestety w myśl przysłowia Antek będzie tylko Antkiem pewne argumenty nie docierają do grup społecznych.

Bardzo fajny projekt i w końcu coś się zmienia w mieście. Nie mniej jednak gdyby:

Nagłe powstały 2 galerie – wylał by sie hejt – po co tak dużo.
Powstały zakłady pracy – Rany boskie ile trujo
Obwodnica od jutra czynna: Łojej, jaki hałas przy lesie…

Pani nie zadowolisz Kazia, Juzia i Stasia, nie zadowolisz tych których boly i będzie boleć.

John
2 lat temu

Jak do tej pory zadowolony antku mamy krzaczki przy wislostradzie i skwerek na kopernika , sprzedane czesciowo wodociagi i cale mnustwo plebiscytow i spektakli dziekczynnych dla bozka , wiec nie pajacuj i nie przewiduj niezadowolenia spolecznego z rozwoju miasta ktore jest urojone w waszych glowach bo mentalnie dojdziecie do tego ze nic nie bedziecie robic oprocz wyplacania sobie pensji bo i tak nikt nie bylby zadowolony , wiec jesli nasadzanie paprotek to wasza specjalnosc i priorytet na 5 lat to gratuluje jasnowidztwa i odczytywania spolecznych potrzeb tylko tego brakowalo w naszym miescie kwiatki bratki i stokrotki

Ano
2 lat temu

Ok. A ja się cieszę, coś się z mieni w szarym krajobrazie miasta. Fajnie:-)

zalecenie
2 lat temu

Zalecam koniecznie aby w gabinecie prezydenta Bożka postawić dużo paprotek na parapecie.

Olek
2 lat temu

Dobra niech sadzą Ale ciekawe będzie kto to będzie pielil i pielęgnowal Chwasty będą wyższe od krzaków Na mojej ulicy trawę kosza raz w miesiącu DZIADOSTWO I TYLE!!!!

Mar
2 lat temu
Reply to  Olek

Dokładnie. Drzewa i krzaki nie tylko przy ale też na chodnikach, trawy, chwasty i jeszcze dosadzają, ale kosić, przycinać itp. nie ma kto. A na wytłumaczenie tego, że to wszystko zarośnięte, usłyszymy, że to przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności, przewietrzania miasta i inne takie mądrości. Kolejny krok w kierunku skansenu zamiast miasta na dzisiejsze czasy.

Olek
2 lat temu

Może by zainteresowali sie oczyszczaniem ścieżek rowerowych Brudne potluczone szkło ZAROŚNIĘTE do polowy kostki Tak wygląda ścieżka tbg wielowies Inne są takie same Robić nie ma kto

Maciek
2 lat temu
Reply to  Olek

Podobnie jest na torach przeszkód dla rowerzystów, oznaczonych nie wiedzieć czemu jako drogi rowerowe
https://drive.google.com/file/d/1qDgaf7RV3XtkB_5F3rEuQlg_YfK-v1Rx/view
W ogóle nie ma liści na torze. I ten żywopłot też niezbędny.

Magda
2 lat temu

No zaje … fajnie a dziury w ul. Dąbrówki obok Supeco nie ma kto naprawić. Bo to co tam odwalili to jakiś szwindel był.

Olek
2 lat temu

Ta dziurę to już z 5 razy naprawiali Nie ma fachowca który by dal jej rade ????????????????????wszystko tak poprawiają chodniki tez po jakiś poprawkach się zapadaja

resFT
2 lat temu

Ale tumany ,zamiast poszerzyć Wisłostradę ,usunąć tę wyspę na środku,usunąć te drzewa po lewej stronie w pasie drogowym,dokończyć chodnik po lewej,to oni sadzą na środku krzaki. Takich absurdów nigdzie nie widziałem,jeśli chodzi o drogi wojewódzkie i krajowe.
Wisłostrada jest bardzo niebezpieczna w takim kształcie,zarośnięta, zawężona,brak rowów odprowadzających opady,śnieg. Jak tam jechać?Lepiej omijać

Mar
2 lat temu
Reply to  resFT

Bida Panie! Dofinansowania nie ma, a pieniądze potrzebne przecież na dotacje dla klubu sportowego.

Paulina
2 lat temu
Reply to  resFT

Najlepiej zgodnie z przepisami, a jak ktoś musi sobie podnosić ego poprzez nadmierną prędkość to niech się wyżyje na torze wyścigowym, a nie zagraża życiu innym.

owen
2 lat temu
Reply to  resFT

Drzewa wyciąć, krzewy powyrywać??? Może jeszcze trawę zabetonować i wszystkie ptaki powystrzelać? Oj, biedaku, biedaku…

Daro
2 lat temu

Za tę kasę można już dokończyć ŚCIANKĘ WSPINACZKOWĄ albo wybudować STADION LEKKOATLETYCZNY obiecywany zresztą przez Bożka w programie wyborczym i przynajmniej by to służyło mieszkańcom wiele lat a tak to wyrzucili melona w błoto w jakieś kwiatuszki i w dodatku nie ma kto tego wyplewić.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
60
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content