TDK zaprasza na wystawę Pawła Matyki „Cmentarz na Piaskach w Miechocinie” – fotografia

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na wystawę Pawła Matyki „Cmentarz na Piaskach w Miechocinie” – fotografia. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 9 listopada, o godz.17.

Paweł Matyka – tarnobrzeżanin , absolwent tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, polski artysta fotograf, uhonorowany tytułem Artiste FIAP nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, członek Zarządu Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego. Mieszka i pracuje w Tarnobrzegu.

Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, zdobywając wiele wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Prace Pawła Matyki były prezentowane w wielu krajach Europy i Azji (m.in. w Anglii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, we Francji, Holandii, Irlandii, Jugosławii, Katarze, Polsce, Serbii, Słowenii, Ukrainie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Wielokrotnie publikował swoje fotografie w prasie specjalistycznej ( „Fotografia”, „Foto”, „Foto Kurier”, „Foto Akt”, „Fotografia Cyfrowa”, „Foto Pozytyw”, „Biuletyn Fotograficzny”, „PSA Journal”, „Réponses Photo”).

Od 1998 fotografuje aktorki oraz aktorów filmowych i teatralnych, uczestniczących w corocznej imprezie – Barbórkowej Dramie Teatralnej w Tarnobrzegu, czego pokłosiem jest wydany w 2014 album fotograficzny „Twarze Dramy w obiektywie Pawła Matyki” oraz wystawa autorska „Portret w teatralnym kadrze”. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia w technice malowania światłem oraz fotografia aktu.

Rokrocznie z powodzeniem prezentuje swoje fotografie na ekspozycjach Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych i Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego Foto Odlot – w Galerii WDK w Rzeszowie. W latach 2010–2012 był członkiem jury w Międzynarodowych Igrzyskach Fotograficznych Fotoigrzyska, organizowanych przez Bałtyckie Towarzystwo Fotograficzne. W 2014 był członkiem jury w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Przydrożny znak wiary” Jest autorem zdjęć do albumów fotograficznych „Fotografia w retrospektywie” (2011) i „Twarze Dramy w obiektywie Pawła Matyki” (2014) oraz współautorem zdjęć do albumu „Barbórkowa Drama Teatralna (1998 – 2007)” . Jest uczestnikiem (prowadzącym) wielu spotkań i warsztatów fotograficznych.
6 marca 2010 został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. 1 lipca 2013 został uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), W 2013 otrzymał List Gratulacyjny Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

Prace Pawła Matyki zaprezentowano w Almanachu (1995–2017), wydanym przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, w 2017 roku. W 2018 został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) . W 2019 nominowany przez Kapitułę Redakcyjną Echa Dnia do tytułu Człowieka Roku 2018 – laureat 3 miejsca w kategorii Kultura. Odznaczony medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” (2018)

info: TDK

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content