Tarnobrzeg: Ostrzegają przed „cichym zabójcą”

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kolejny raz włączyły się w nią tarnobrzeskie służby oraz magistrat.

W ramach akcji magistrat kupił 40 czujników. Wszystkie trafiły do wskazanych przez MOPR mieszkańców miasta.

– Część z nich to osoby leżące, które korzystają z usług opiekuńczych. Pomoc kierujemy też do osób starszych, samotnych matek, które mają w mieszkaniach piecyki gazowe lub piece opalane węglem, a których nie stać na zakup takiego sprzętu – tłumaczyła dyrektor MOPR w Tarnobrzegu Liliana Lewińska.

Dodatkowo miasto wydało 8 tysięcy ulotek informujących o zagrożeniu, informujących o sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Ulotki trafią do mieszkańców miasta poprzez spółdzielnie mieszkaniowe oraz przewodniczących osiedli.

Pierwsza tego typu akcja miała miejsce w Tarnobrzegu w 2017 r. Wtedy to magistrat rozdał 100 czujników tlenku węgla.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to kampania, której celem jest:

 • podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych,
 • uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych,
 • przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej,
 • zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

 • bezwonny,
 • bezbarwny,
 • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

 • nieszczelności,
 • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
 • wad konstrukcyjnych,
 • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Pamiętajcie!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

 • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
 • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
 • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
 • co najmniej raz w roku usuwane są zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 • Systematycznie czyście, sprawdzajcie szczelność i wykonujcie przeglądy techniczne przewodów kominowych.
 • Użytkujcie tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
 • Nie zasłaniajcie i nie przykrywajcie urządzeń grzewczych.
 • Nie zaklejajcie i nie zasłaniajcie kratek wentylacyjnych.
 • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdźcie poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
 • Nie bagatelizujcie objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegacie zatruciu tlenkiem węgla.
 • W takiej sytuacji natychmiast przewietrzcie pomieszczenie, w którym się znajdujecie i zasięgnijcie porady lekarskiej.

info: Straż Pożarna, UM Tarnobrzeg

foto: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
yyy
2 lat temu

no wreszcie jakieś fotki, bo już myślałem, że ciągle w Krośnie

STOPHEJTOWI
2 lat temu
Reply to  yyy

Ojej naprawdę ?
Taka dobra inicjatywa a Ty nie był byś sobą jakbyś nie Shejtował prawda ?

DOROBOTYCZAS
2 lat temu
Reply to  STOPHEJTOWI

po prostu, zacząłem się martwić

Anka
2 lat temu

Bardzo dobra inicjatywa Panie Prezydencie – Brawo !

Byk
2 lat temu

Dobrze, że się o tym mówi, bo czas jest groźny. Brawo dla władz.

ciekawski
2 lat temu

Takie czujniki to Spółdzielnie Mieszkaniowe powinny montować i serwisować to jest wymieniać baterie na swój koszt w tych mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości rezygnacji z piecyka. To, że tego nie ma zakrawa na kpinę z bezpieczeństwa lokatorów.

Obywatel
2 lat temu
Reply to  ciekawski

Taa, jasne. Baterie niech jeszcze co miesiąc wymieniają(2szt po 1zł). Jeżeli ktoś jest skąpy, głupi i bezmyślny i szkoda mu ok 40zł na taki czujnik to jest to dla mnie kompletnie nie zrozumiałe. Nisko ceni życie swoje i swoich bliskich. Wszystkim tylko daj i daj.Mało tych plusów rząd na rozdawał?

BARBARA
2 lat temu
Reply to  Obywatel

a tobie niedali plusa to glosuj na platfusa to ci podniosą podatki wiek emerytalny,miliony rozkradną i bedą obrzerać sie ośmiorniczkami i mówić ze piniendzy nima i niebedzie.hahahaha PRECZ Z PLATFUSAMI!

gość
2 lat temu
Reply to  BARBARA

Kobieto , nie widzisz ,że to wszystko za pożyczone… Będzie tak , jak z pożyczkami z czasów Gierka. Kilka lat temu spłaciliśmy ostatnią ratę….

Kubutek
2 lat temu

No wreszcie, lansik czyli to w czym nauczyciel historii czuje się najlepiej. 40 czujek miasto kupiło to i okazja do fotki i gładkiej gadki jest. Weź się kur.. Bożek wreszcie do roboty!

Piotrek
2 lat temu
Reply to  Kubutek

boly ach boly
Ty się weś do roboty bo inaczej tylko Ci te smutne komentarze zostaną na forum.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content