Maleńka rozwielitka napędziła służbom dużego strachu. Znane są wyniki badań próbek pobranych z Jeziora Tarnobrzeskiego

Znane są już wyniki szczegółowych badań próbek pobranych z Jeziora Tarnobrzeskiego w piątek, 1 listopada.To maleńka rozwielitka napędziła strachu o...

Znane są już wyniki szczegółowych badań próbek pobranych z Jeziora Tarnobrzeskiego w piątek, 1 listopada.To maleńka rozwielitka napędziła strachu o czystość Jeziora Tarnobrzeskiego.

Dorosłe osobniki mają do 2 mm wielkości. Ujawnione w próbce wody pobranej z jeziora tzw. formy przetrwane, czyli jaja zimowe są kilkakrotnie mniejsze. Rozwielitki stanowią bardzo ważny składnik planktonu słodkowodnego, są pokarmem dla ryb i zwierząt bezkręgowych. Same są filtratorami, czyli odżywiają się planktonem roślinnym przyczyniając się do samooczyszczania zbiorników wodnych.

Maleńkie, pożyteczne, a postawiły na nogi wojewódzkie służby ochrony środowiska, ratownictwo chemiczno-ekologiczne, gdy w piątek, 1 listopada, spacerujących nad Jeziorem Tarnobrzeskim mieszkańców zaniepokoił czarny kolor wody. Ciemna plama była niemała. Jak później ocenili przybyli na miejsce strażacy, liczyła około 20 na 100 metrów. Do tego woda na brzeg jeziora wyrzucała ciemną pianę. Telefon spacerowiczów do Komendy Miejskiej Policji rozpoczął całą procedurę. Informacja przekazana została do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, kolejny krok to Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Leżajska. Pobrane z jeziora próbki trafiły do laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

– Wyniki badań pobranego do analizy materiału jednoznacznie wskazują, że występujące w wodzie obiekty są pochodzenia naturalnego i nie stwarzają zagrożenia dla wód zbiornika. Badania ogólne wykazały że występujące struktury to formy przetrwane rozwielitek – ephippia/resting eggs (jaja zimowe, jaja spoczynkowe) bytujących w wodzie zbiornika – o wynikach badań informuje Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Ujawnione w badaniu zamknięte w ochronnym pęcherzu jaja zimowe rozwielitek miały wielkość średnio 0,7 mm na 0,4 mm. Nie dziwi więc, ze gołym okiem trudno było stwierdzić, co takiego zasiało tyle niepokoju. Czy więc podjęte działania były na wyrost?

– Myślę, że nie. Gdyby okazało się, że budząca niepokój ciemna plama to zagrażające środowisku chemikalia, a nie podjęto by żadnej interwencji, wówczas moglibyśmy zarzucać sobie brak działania. Lepiej podjąć pewne kroki, niż ich zaniechać – tłumaczy prezydenta Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Działania służb, które zaangażowane zostały w sprawie podejrzenia zanieczyszczenia wody w Jeziorze Tarnobrzeskim były działaniami wpisanymi w obowiązki tychże służb. Miasto nie zostanie obciążone kosztami udziału w akcji strażaków, jak też badań przeprowadzonych przez WIOŚ.

info: UM Tarnobrzeg

foto: Mateusz Chmielowiec

12
Dodaj komentarz

4 Wątków komentarzy
8 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
8 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ziomal

a co na to wielcy Tarnobrzescy balkonowi ekolodzy ??

Entomolog

Coś musi być nie tak jednak z naszym Jeziorem. Cytuję fachowca „Rozwielitki mnożą się masowo partenogenetycznie tzn. samice rodzą kolejne pokolenia samic bez udziału samców (dzieworództwo). Gdy pogarszają się warunki w ich zbiorniku np. oczko wysycha, zamarza, zaczyna w nim brakować pożywienia lub tlenu wtedy pojawiają się samce. Zapładniają one jaja przetrwalnikowe (efipia) zwane też zimowymi (fot. poniżej). Gdy w wyniku pogorszenia warunków ginie cała populacja dafnii wówczas można zaobserwować duże ilości czarnych płaskich jaj efipialnych przy brzegu stawu.” Proszę przeczytać i zwrócić uwagę na ostatnie zdanie. Wynika z tego, że to co się na jeziorze pojawiło jest efektem pogorszenia… Czytaj więcej »

art

Cytat wymaga podania źródła cytowania.

Protazy

Wystarczy użyć Google by ustalić źródło. http://oczkowodne.net/strony/skorupiaki.php

art

Ok.Sam to odszukałem. Tyle, że zgodnie z prawem jeśli coś cytujemy to powinniśmy podać źródło cytowania. Inaczej jest to nielegalne – nazwijmy- ,,zapożyczenie” tekstu autora.

Tarnobrzeżanin

Panie Bożek, dzisiaj do użytku została oddana obwodnica Szczecinka (miasto w woj. zachodniopomorskim, ok. 40 tysięcy mieszkańców). Obwodnica ma klasę drogi ekspresowej (część drogi S-11), z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu każda. Tarnobrzeg ma mieć „obwodnicę”, która wcale nie wyprowadza pojazdów ciężkich z centrum miasta, a dodatkowo odcina od miasta kilka osiedli (np. Miechocin, Ocice, Mokrzyszów czy Sobów) oraz – co jest skandalem – Dworzec PKP (którego stan techniczny to temat na felieton). Co więcej, zniszczy Pan niektórym mieszkańcom ogródki działkowe, a pozostałym zaburzy ciszę i spokój. Prawdziwa obwodnica powinna być wspólną obwodnicą Tarnobrzega i Sandomierza, a na naszym… Czytaj więcej »

karos

Człowieku na to są potrzebne góry pieniedzy.. Naprawde Twoja ułańska fantazja siega pomyslenia ze ma to zrobic tylko Prezydent Miasta ?
Chlopie gdzie Ty zyjesz ?

Tarnobrzeżanin

Kompletnie nie rozumiesz treści mojego komentarza, przy obwodnicy Szczecinka miasto niczego nie płaciło, a pieniądze pochodziły z Ministerstwa Infrastruktury. I nie, nie tylko Prezydent Miasta, ale grupa prezydentów i burmistrzów, którym mogłoby na tym zależeć. Rzeszów, Radom, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Sandomierz i Stalowa Wola również są zainteresowane drogą S-9, więc przy opracowaniu wspólnej strategii i wystosowaniu do Ministerstwa wspólnego pisma w tej sprawie szanse powodzenia są dużo większe. Ty to nazywać ułańską fantazją, dla mnie to jest walka o rozwój miasta, tak samo dla Ciebie rządy kolejnych prezydentów tego miasta są zapewne realizmem, a dla mnie nieudolnością. Jeśli ktoś nie… Czytaj więcej »

Janek z sielca

Zgadzam się z karos, przecierz na to trzeba milionów, miasta na to nie stać

art

Jedynka z ortografii. Przeciez a nie przecierz.

gość

Czytam niektóre populistyczne wypowiedzi , nastawione wyłącznie na jątrzenie. Mam wrażenie ,że piszą to ludzie , którzy przegrali z kretesem wybory. Albo udają ,że nie widzą , albo co gorsze naprawdę nie zdają sobie sprawy z sytuacji finansowej miasta, . Żeby cokolwiek zrobic ,sprzedadzą za chwilę połowę wodociągów. Pewnie większość po cichu przejedzą a ochłapy wydadzą na projekty , które w moim odczuciu nie popchną miasta do przodu. Po co piszą o utopijnych projektach za setki milionów…

kuba

Parę dni temu pisałem pod artykułem następująco : ” Debilizm sytuacji , gdyby nie koszty powinien przyprawiać o pusty śmiech. Jakiś nawiedzony „sygnalista” zesrał się w gacie albo pragnący medalu zadzwonił pod numer alarmowy. Debil zjawił się przypadkowo nad jeziorem nie wiedząc o ty ,że zjawisko to w tym czasokresie pojawia się od początku istnienia zbiornika i ma podłoże biologiczne. „

Ikona

Czytaj również

Zobacz wszystko »

Nieodpłatna pomoc prawna, obywatelska i mediacja

Od dnia 1 stycznia 2020 r. w Tarnobrzegu, Gorzycach, Grębowie, Padwi Narodowej/Wadowicach Górnych, Nisku/Krzeszowie, Stalowej Woli, Bojanowie, Pysznicy, Zaklikowie, Radomyślu nad Sanem, Zaleszanach funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej pomocy obywatelskiej prowadzone przez Fundację „Masz Prawo”.

7 najlepszych książek o biznesie

Jak stworzyć przynoszący dobry zysk biznes? Jak prawidłowo zarządzać zespołem pracowników? I jak zostać liderem? Na powyższe pytania odpowiedzi szuka...