Nagroda Michała Marczaka dla Piotra Dumy

Piotr Duma został tegorocznym laureatem nagrody im. Michała Marczaka. To szczególne wyróżnienie dla historyków regionalistów przyznano już po raz szósty. Uroczystość odbyła się 24 listopada w Zamku Tarnowskich.

Tegoroczna nagroda trafiła w ręce Piotra Dumy – historyka, byłego nauczyciela historii w Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, obecnie dyrektora Gminnego Domu Kultury w Gorzycach. Tegoroczny laureat nagrody na swoim koncie ma blisko dziesięć publikacji oraz szereg tekstów dotyczących historii regionu. Jest pomysłodawcą i producentem projektów muzycznych, muzyczno-historycznych.

Od 15 lat jest stałym współpracownikiem Radia Leliwa. Był dyrektorem Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Współpracował z Miejską Telewizją Tarnobrzeg, również wykorzystując to medium do tworzenia materiałów o tematyce historycznej, na taśmach uwieczniając m.in. rozmowy ze świadkami historii miasta, regionu.

Piotr Duma realizuje się na rożnych poletkach, ale to regionalistyka jest tą pierwszą miłością.

– Otrzymać nagrodę za coś, co lubi się robić, czegóż chcieć więcej – przyznał tuż po uroczystości wręczenia nagrody im. Michała Marczaka zapewniając, ze ostatniego słowa w zakresie regionalistyki jeszcze nie powiedział.

Prezydent miasta gratulując wyróżnienia podkreślił, że historia to nie tylko wojny i bitwy, ale historia to dzieje zwykłych ludzi, także tego miasta, regionu, więc tym bardziej docenić trzeba osoby, które te dzieje zachowują dla kolejnych pokoleń. – Dzięki takim osobom, jak pan Piotr ta przeszłość regionu przetrwa, dzięki nim, także i po nas zostanie jakiś ślad – mówił prezydent Dariusz Bożek.

Kapituła wybrała Piotra Dumę, bo jak mówi starosta Sudoł, to człowiek o wielu zainteresowaniach, znakomity propagator kultury, a także autor kilku książek. Piotr Duma znalazł się wśród kilku kandydatów do tej nagrody, ale to właśnie jego zasługi dla regionalizmu wydały się najbardziej znaczące.

Tadeusz Zych podkreślił z kolei, że tegoroczny laureat jest inicjatorem wielu ważnych  przedsięwzięć i  mecenasem młodych twórców.

Laureatami nagrody imienia doktora Michała Marczaka w poprzednich latach byli: Waldemar Prarat, Dorota Kozioł, Janina Stadnik, Andrzej Biernat i Tomasz Sudoł.

Organizatorami i fundatorami nagrody są Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, starostwo powiatowe w Tarnobrzegu oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

foto: UM Tarnobrzeg

info: Powiat Tarnobrzeski, UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
siarkowy
2 lat temu

Należy sie mu nagroda bo już mało przychodzi do szatni piłkarzy żeby zagrać w bilard kieszonkowy

stoper
2 lat temu

To niech nakleją na drzwiach szatni naklejke „strefa wolna od lpg” he he

TBG
2 lat temu

Gustowny bukiet.Będzie miał Piotrek dla kogoś z rodziny na cmentarz.

gość
2 lat temu

Ten śmieszny tłusty człowieczek to złodziej cudzych pomysłów.Spalil sie już w Gorzycach i chce się spowrotem wpierd.. do Tarnobrzega.

patrycja
2 lat temu

To taki społecznik co nie kiwnie palcem jak nie będzie mial w tym swojego interesu. Może być mega ciekawie jak ktoś powie głosno gdzie on pakował swoje brudne łapy.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content