Jak zostać Mazurskim Kolumbem?

Pomimo dynamicznego rozwoju i ciągłej ingerencji człowieka wiele miejsc na Mazurach nadal pozostaje dzikich i nieodkrytych. Znajdziemy tam zakątki, w których możemy zaszyć się w cichym miejscu otoczeni tylko przez nienaruszoną przyrodę. Na Mazurach odnajdziemy kilka dzikich wysp, przy których warto zacumować i cieszyć się pięknem natury.

Wyspa Heleny

Wyspa często lekceważona przez żeglarzy ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Jest to jednak najpiękniejsza z mazurskich wysp i jednocześnie najbardziej przystępna dla żeglarzy. Jej brzegi są głębokie i piaszczyste, dzięki czemu cumowanie jest bezpieczne. To dobre miejsce na pierwsze cumowanie „na dziko”, szczególnie jeśli jeszcze nie mamy dużego doświadczenia w żeglowaniu. Na naszych obozach i kursach żeglarskich organizowanych przez szkołę żeglarstwa PuntoVita.pl często cumujemy przy tej wyspie. Zmieści się przy niej kilka jachtów, a miejsc na ognisko w plenerze nie brakuje.

Wyspa Gilma

Wyjątkowa, tajemnicza wyspa położona na jeziorze Dobskim. Dostęp do niej nie jest tak łatwy jak do Heleny. Jezioro Dobskie objęte jest rezerwatem, poruszać się po nim możemy wyłącznie na żaglach. Jeśli więc wiatr nam nie sprzyja lepiej nie wybierać się w stronę wyspy. Sama wyspa również nie należy do przyjaznych. Większość linii brzegowej jest porośnięta trzcinami a na dnie znajdują się liczne przeszkody. Zacumować możemy w północno-zachodniej części wyspy, wymaga to jednak wprawy i koordynacji załogi. Znajduje się tam wąski przesmyk między lądem a wyspą, wiatr lubi tam kołować. Mimo niesprzyjających warunków warto przybić do brzegu Gilmy. Wyspa pełna jest pagórków, pokryta gęstym lasem skrywa ruiny warowni. W głębi lasu możemy natknąć się również na ruiny kapliczki.

Wyspa Upałty

Największa wyspa na Mazurach, powierzchnia wynosi 67 ha. Jej historia należy do najciekawszych. Przeglądając stare pocztówki możemy zobaczyć w pełni zagospodarowaną wyspę. Pełną turystów, z pięknym parkiem i leśniczówką. Przed laty wyspa była bardzo licznie odwiedzana przez turystów. Zatrzymywali się w gospodzie i leśniczówce, spacerowali po alejach pięknego parku. Obecnie na wyspie odnajdziemy jedynie ruiny po zabudowaniach, a park zamienił się w gęsty, ciemny las. Mimo dużej powierzchni wyspa nie sprzyja żeglarzom, odnaleźć możemy zaledwie dwa miejsca dobre do zacumowania niewielkim jachtem turystycznym.

5 atrakcji Mazur, które zapierają dech w piersiach

Coraz większy ruch turystyczny sprawia, że na Mazurach pojawia się coraz więcej atrakcji. Budują się nowe porty i miejsca wypoczynkowe. Jakie są punkty na mapie, które koniecznie trzeba zobaczyć? Podpowiadamy!

Znane i lubiane miasta – Giżycko i Mikołajki

Najpopularniejsze miejsca na Mazurach. Miasta nastawione na turystów z dobrym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. Obie miejscowości są malowniczo położone nad jeziorami. Oferują liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerów. W Giżycku warto odwiedzić Wieżę Ciśnień i tamtejszą kawiarnię. W Mikołajkach warto skorzystać z kompleksu basenów i saun w Parku Wodnym „Tropikana”.

Najciekawsze porty – Sztynort i Piękny Brzeg

Sztynort to największy port na Mazurach. Spotkać tam można wielu ciekawych ludzi. Organizowane są tam liczne imprezy muzyczne i inne imprezy żeglarskie. Duży port oferuje liczne miejsca do cumowania, zadbane sanitariaty. W ciągu sezonu letniego port jest mocno oblegany przez żeglarzy. Piękny Brzeg to malowniczy port z rozległym terenem. Znajdziemy tam dużą altanę, ściankę wspinaczkową, wypożyczalnię rowerów wodnych i kajaków. Możemy zrelaksować się w hamaku czytając książkę, a wieczorem zorganizować duże ognisko na wyznaczonym do tego celu miejscu.

Trochę historii – Bunkry w Mamerkach

Najlepiej zachowane bunkry w Polsce. Obecnie możemy obejrzeć około 30 tajemniczych bunkrów, zwiedzić muzeum ukazujące front wschodni oraz zobaczyć przepiękną komnatę bursztynową. Kiedyś Mamerki były samowystarczalną jednostką wojskową bardzo dobrze strzeżoną. Ściany budynków budowane były z połączenia trawy morskiej i betonu co zapewniało dobrą ochronę przed atakiem z powietrza. Na terenie jednostki znajdowały się liczne baraki, w których mieścił się szpital, poczta, kuchnie polowe i wiele innych. Miejsce z pewnością ciekawe do odwiedzenia zwłaszcza dla wielbicieli historii.

Zdobądź patent żeglarski i sam zostań Mazurskim Kolumbem!

Dołącz do załogi PuntoVita i zdobądź patent żeglarski. Zapisz się na jeden z naszych rejsów lub kursów żeglarskich i naucz się samodzielnie prowadzić jacht. Nasi instruktorzy przekażą Ci wiedzę potrzebną do uzyskania patentu żeglarskiego. Pływając z nami zwiedzisz dużą część Krainy Wielkich Jezior i poznasz ciekawych ludzi. Już teraz zapisz się na rejs lub szkolenie żeglarskie po Mazurach w sezonie 2020.

https://lider-zeglarstwa.pl/

https://mlodzinadorobku.pl/patent-zeglarski/

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content