Tarnobrzeg: Rondo Żołnierzy Górników

Tarnobrzeżanie pamiętają o represjonowanych politycznie przedstawicielach górniczego stanu. Wczoraj przy rondzie znajdującym się na skrzyżowaniu ulic Mikołaja Kopernika i 11-go Listopada, symboliczne odsłonięto tabliczkę z nazwą Rondo Żołnierzy Górników.

To inicjatywa prezydenta miasta oraz Okręgowego Zarządu Związku Żołnierzy – Górników Represjonowanych Politycznie.

Wcześniej prezydent w towarzystwie braci górniczej złożył kwiaty pod pomnik wybitnego geologa, prof. Stanisława Pawłowskiego. Jest on symbolem wyrażenia wdzięczności mieszkańców Tarnobrzega za odkrycie złóż siarki w okolicach miasta.

Po uroczystości przy rondzie nastąpiło przejście do kościoła pw. św. Barbary, gdzie biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz odprawił mszę świętą w intencji górniczej braci, a pod pamiątkową tablicą poświęconą żołnierzom – górnikom złożone zostały wiązanki kwiatów.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Górnik
1 rok temu

Panie Prezydencie – Piękny gest. Brawo !!!

Mar
1 rok temu

Popieram – jest uczczenie zasłużonych, rondo ma nazwę i jest przeszkoda w środku. Osobiście zamontowałbym 4 tablice, po jednej na wprost każdego dojazdu, ale rozumiem że ma być oszczędnie.

robert
1 rok temu

Coś czuć to chyba wazelina!

Mieszkaniec
1 rok temu

To akurat jest słuszne

cyk
1 rok temu

Niedawno mieszkańcy prosili żeby im choinkę lub inną ozdobę na święta postawić na tym rondzie. Zamiast tego mamy ozdoby na słupach za 10 tysięcy a na środku ronda 3 tabliczki. Ktoś na opak zrozumiał intencje mieszkańców mam tu szczególnie na myśli pana radnego N. z naszego osiedla ale że prezydent na to się zgodził ….. jak żyć

raczejraczej
1 rok temu
Reply to  cyk

Akurat o tej godzinie co się napiąłeś stał już gotowy szkielet pod choinkę, ale to trzeba ruszyć tyłek i zobaczyć a nie tylko marudzić, żeby nie było daleko mi do Bożka i nawet na niego nie głosowałem.

Chytra baba
1 rok temu
Reply to  raczejraczej

Ty tak na trzeźwo to piszesz? Bo ja tej choinki za hu..ja na tym rondzie nie widzę.

szacun !
1 rok temu

Genialne !!!!! Po kiego ch.. ganiać za pieniędzmi i użerać się z firmami budowlanymi ? Zamiast budować wystarczy nadać imię a okazja do fotki i tak jest. Podpowiadam bezimienne obiekty : wiadukt w Nagnajowie, most w Nagnajowie, wiadukt na Sienkiewicza, setki budynków, kilometry chodników, dziesiatki świateł, szykan, przejść dla pieszych, altan smietnikowych, włazow kanalizacyjnych i innych. Kadencji braknie.

Mar
1 rok temu
Reply to  szacun !

Dokładnie. Choć działanie sensowne, to z rodzaju tych niedających odczuwalnych korzyści.

Tymczasem kawałek dalej na ulicy św. Barbary w zeszłym roku zmodernizowano chodniki w celu wyznaczenia na nich drogi dla rowerów i pieszych. Jednak do tej pory nie wyznaczono na nich drogi rowerowej. Magistrat w styczniu podał termin do końca bieżącego roku. Także niewiele czasu im już zostało. No ale może stanie się cud i ktoś się wreszcie ruszy z tym.

Kur Miejski
1 rok temu
Reply to  szacun !

Nazwy robocze tych (i innych) obiektów już są, np. Lekarzy Alkoholików, Murarzy Rozwodników, Kucharzy Dyslektyków lub Prawników Wegetarian.

gość
1 rok temu

A co ci biedni represjonowani ludzie mają wspólnego z tym miastem? Pracowali tu czy jak?

Siarczek
1 rok temu
Reply to  gość

Ano pracowali panie, pracowali, a niektórzy jeszcze żyją i mieszkają w Tarnobrzegu czy okolicy. Kiedyś były czasy, że zamiast służby wojskowej, wbrew sobie trafiałeś przymusowo na „służbę” do kopalni węgla, albo gorzej do kopalni uranu.

gość
1 rok temu
Reply to  Siarczek

To nie wiedziałem ,że w mieście były kopalnie węgla a może i uranu. Ale rozumiem ,że wtedy i teraz to jest ściśle tajne. Bo jak nie , to uważam ,że takie rzeczy powinno się nadawać tam , gdzie to faktycznie wydobywali . Co do samego faktu to było współczesne niewolnictwo i winnni jeżeli jeszcze żyją powinni za to beknąć.

ASTIKOWIK
1 rok temu
Reply to  gość

były supry a to gorzej niż kopalnia uranu, mośku ze wsi las

aspirant
1 rok temu
Reply to  ASTIKOWIK

..proszę takie egzemplarze muszą na rondzie skręcać w lewo

Wolyniak
1 rok temu

Przecież to nie prezydent Bożek nadal nazwę temu rondu. Uczyniła to rada miasta poprzedniej kadencji????

Mar
1 rok temu
Reply to  Wolyniak

No ale tablic z nazwą nie było do tej pory.

Teraz, skoro roboty dotarły w ten rejon miasta, niech dokończą to, co zaczęli na ul. św. Barbary.

anzb
1 rok temu

Boże… Najpierw buduje się małe ronda z wyspą wyłożoną kostką, by duże pojazdy jak auta ciężarowe czy autobusy mogły swobodnie skręcić w lewo na takim rondzie, po czym na środku stawia się słupki z tablicami z nazwą tego ronda. Życzę geniuszowi z magistratu miasta odpowiedzialnego za wydanie decyzji dotyczącej tych tablic by miał okazję przejechać się 12 metrowym autobusem po takim rondzie. Nadmieniam, że nie jestem przeciwny nadanej nazwie tego ronda, chodzi mi tylko o usytuowanie tablic, można by je postawić obok ronda, jak to robi się w wielu miastach.

st.referent
1 rok temu
Reply to  anzb

Takie umiejscownie tablic spowodowane jest tylko i wyłącznie z uwagi na inteligencję mieszkańców którzy mogliby uznać teren przyległy do ronda za rondo i prowadzić tam swoje pojazdy.

aspirant
1 rok temu
Reply to  st.referent

to dotyczy także „anzb” który na rondzie skręca w lewo i na pewno zaznacza to włączonym kierunkowskazem

Maciek
1 rok temu
Reply to  anzb

Rondo zgodnie z projektem ma średnicę zewnętrzną 22 m a wewnętrzną 12 m. Przy takich średnicach wyspa środkowa ronda może być zupełnie nieprzejezdna – zobacz: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000124/O/D20160124.pdf (strona 28). Mimo to wyspa środkowa jest przejezdna na większej części, nawet z tymi tablicami, także jadąc dostatecznie wolno i uważnie przejedziesz nawet autobusem zgodnie z przepisami.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content