Leki przeciwbólowe – jak je bezpiecznie stosować?

Chociaż odczuwanie bólu to bardzo subiektywna kwestia, którą ciężko jest tak naprawdę rozsądnie zmierzyć, z całą pewnością nawet najtwardsi zawodnicy nie czują do niej sympatii. Istnieje wiele rodzajów bólu – jeden dość słaby i do zniesienia, a drugi już niezwykle irytujący. Kolejny chwilowy, po którym następuje rozluźnienie, a jeszcze inny trwały i silny, doprowadzający nas niemal do szaleństwa. Leki przeciwbólowe to obowiązkowe wyposażenie każdego domu, samochodu, czy damskiej torebki. Jak stosować je z rozsądkiem?

Wrażliwość na ból i leki przeciwbólowe

Z jednej strony trudno jest porównać czyjeś odczuwanie bólu z naszym, a z drugiej wiemy, że ten sam czynnik może być odczuwany przed różne osoby inaczej. Różnica nie będzie tu znaczna, ale jednak każdy z nas ma swoją indywidualną wrażliwość na ból. Podobnie działają leki przeciwbólowe – każdy z nas sam wie najlepiej, które w jego przypadku łagodzą dolegliwości i jaka dawka dobrze się u niego sprawdza. Pamiętajmy, że leki przeciwbólowe mają zawsze dołączoną ulotkę, na której znajdziemy zalecenia co do dawkowania. Kiedy wybieramy dawkę dla siebie, koniecznie powinniśmy mieścić się w zalecanym przedziale bezpiecznym dla zdrowia.

Jak bardzo boli?

Kiedy bada się zjawisko bólu, badani proszeni są o opisanie swoich odczuć za pomocą skali o przedziale od 1 do 10. Ból w granicach 1 – 3 ma być z założenia słaby i zwykle niewymagający leczenia, zaś ten o najwyższym indeksie w całej skali ma być najsilniejszym bólem, jaki badany jest w stanie sobie wyobrazić. Już w samej kategorii słabego bólu jesteśmy w stanie wyróżnić taki, który nie pozwala nam swobodnie funkcjonować. Jest irytujący i nie do pozbycia się, a wraz z upływem czasu staje się coraz trudniejszy do zniesienia. Do leczenia bólu, który jest tak silny, że nie potrafimy wyobrazić sobie silniejszego, służą bardzo mocne leki przeciwbólowe jak morfina, której nie dostaniemy w aptece bez recepty. Z bólem tępym, irytującym i nieustannie powracającym jak migrena walczyć możemy jednak w domu. Leki przeciwbólowe to rozwiązanie, które nie daje nam powodu do unikania go, jednak wymaga od nas pewnego rozsądku.

Jak stosować leki przeciwbólowe?

Przede wszystkim należy pamiętać, że leki przeciwbólowe mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne widoczne w naszym stanie zdrowia i samopoczuciu, jeśli nie skorzystamy z nich mądrze. Ulotki ostrzegają nas przed łączeniem ich z alkoholem i innymi substancjami, które mogą zmieniać ich działanie. Przeczytać można w nich także o bezpiecznej dawce i ewentualnych przeciwwskazaniach do ich stosowania. Jeżeli stosujesz się do wszystkich zaleceń, nie obawiaj się i korzystaj ze swobody, którą da Ci pozostawienie bólu za sobą.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content