Konferencja „Kadry dla przemysłu- rozwój szkolnictwa zawodowego w świetle potrzeb lokalnego przemysłu” (zdjęcia)

W piątek 13 grudnia 2019 roku w Hotelu Zamkowym w Baranowie Sandomierskim odbyła się konferencja na rzecz rozwoju edukacji zawodowej pod kątem potrzeb lokalnego przemysłu, zorganizowana przez tarnobrzeski oddział Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., zarządzający Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK WISŁOSAN. Patronat nad wydarzeniem objął Podkarpacki Kurator Oświaty.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnego przemysłu, szkół zawodowych, uczelni wyższych powiązanych ze szkolnictwem zawodowym, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz urzędów pracy z powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i niżańskiego, a także Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Swoje prezentacje wygłosili Marian Cąpała –Wicedyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu, omawiając obecną sytuację na lokalnym rynku pracy i edukacji, a także Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, która przedstawiła jakie są szanse, możliwości oraz zagrożenia wynikające ze współpracy edukacji z biznesem. Pan Tomasz Czop – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy podkreślał istotną rolę doradztwa zawodowego wdrażanego już na poziomie szkół podstawowych. O konkretnych przykładach dobrych praktyk i programów dopasowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy i edukacji mówili Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie Iwona Strojek oraz Ryszard Jania – Prezes Zarządu Pilkington Automotive Poland.

Nie zabrakło również merytorycznej dyskusji dotyczącej możliwości i potencjalnych kierunków współpracy placówek edukacyjnych z lokalnym przemysłem. W debacie brały udział wszystkie strony zaangażowane w rozwój kadr i edukacji zawodowej min. przedstawiciele placówek edukacyjnych, samorządów, urzędów pracy jaki i lokalnego biznesu (dużych przedsiębiorstw oraz MŚP). Bardzo ważnym głosem w dyskusji były uwagi kadrowców, którzy zgłaszali potrzebę kształcenia praktycznego, dopasowanego do konkretnych potrzeb firm oraz nauki języka angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym. Natomiast Dziekan Filii UJK w Sandomierzu dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk wspomniała o potrzebie kształcenia kompetencji miękkich i samorozwoju już od najwcześniejszych etapów edukacji.

”Szkolnictwo zawodowe powinno być tak realizowane, aby wypełniało oczekiwania przemysłu. Jako zarządzający Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną chcemy wspierać i koordynować działania dotyczące rozwoju przyszłych kadr nie tylko na naszym lokalnym terenie, ale również na pozostałych obszarach, gdzie TSSE może realizować swoje zadania, a które wynikają bezpośrednio z Ustawy o Wspieraniu Nowych Inwestycji” – komentuje Marian Cąpała, Wicedyrektor tarnobrzeskiego oddziału ARP S.A.

Foto&info: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
helena
1 rok temu

Czy ja dobrze widzę, że w spotkaniu w którym uczestniczyli szefowie instytucji wojewódzkich (dyrektor WUP, kurator), miasto upadłe reprezentował jedynie (z całym szacunkiem) naczelnik edukacji UM? Priorytety…

helena
1 rok temu

Na spotkaniu dyrektor WUP (gruba kasa unijna) kurator, szefostwo strefy. A kto reprezentuje miasto upadłe? Naczelnik wydziału edukacji. Priorytety…

Mar
1 rok temu

Piątek 13 – lepiej było nie ryzykować 😉

Mieszkaniec Serbinowa
1 rok temu

A najważniejsza jak zwykle dyrektor tarnobrzeskiego ur, edu pracy Od lat mówi to samo A może by tak kogoś kreatywnego na takie spotkania Prezydent to niech posłucha byłego prezydenta Stalowej Woli P lezaka aby się wziął w garść

Mieszkaniec Serbinowa
1 rok temu

Bożek to niech słucha Slezaka byłego prezydenta Stalowej Woli
Ma dla niego nobre rady.

też z serbinowa
1 rok temu

daj jakieś argumenty tego słuchania bo ja mu polecę baby na jarmarku i pewnie by dłużej go zajęły

mariola
1 rok temu

Po co to spotkanie ??? Pracy w Tarnobrzegu nie ma – kołchoz w Chmielowie za najniższą krajową i jego prezes szukający wyrobników…. Normalni ludzie wyjeżdżają z Tarnobrzega – tylko menele, narkomani oraz upośledzeni tutaj zostają i są dymani przez gówniane firmy. A taka konferencja po co ??? Wyrobić wskaźnik projektu, pożreć obiad i do domu.

obywatel
1 rok temu
Reply to  mariola

Zostają także złodzieje jak sędziowie w tutejszym sądzi , cwaniacy pracujący
w Spółdzielni Siarkowiec

RT
1 rok temu

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu niech pomoże wkońcu biednemu miastu Tarnobrzeg. Tarnobrzeg bardzo szybko się cofa – trzeba to zatrzymać, ale taka ARp musi działac faktycznie a nie marketingowo, mydląc oczy. Tarnobrzeg praktycznie nic nie zyskał na działaniu tej agencji poza jej siedzibą. Najbardziej zacofana strefa to Machów i to trzeba jasno powiedzieć. Weźcie się do roboty i zróbcie coś dla Tarnobrzega, a później organizujcie konferencje o czym chcecie, ale najpierw coś zróbcie dla Tarnobrzega.

Tentego
1 rok temu

Krótko : jakie zawody są poszukiwane na rynku pracy w pobliżu Tbg i kiedy i w której szkole powstanie taki kierunek? Reszta to czcze gadanie

Mieszkaniec
1 rok temu

Co z tego gadania będzie. Już Kaliniaki już zagadali obwodnicę.

zaćma
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Otwórz oczy ślepcu;obwodnicę zawalili bożkowe urzędasy.

a453777
1 rok temu

te same twarze , ta sama gadka , ani pani z UP ani Compała nic przez te lata nie dokonali , szkoda gadac ; czas odejść !!

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content