Tarnobrzeg: Magistrat chwali się spłatą zaległości ZUS. Jakim kosztem? O tym już nie pisze

Za pośrednictwem poczty elektronicznej 9 grudnia br. zadaliśmy rzecznikowi UM Tarnobrzeg pytania dotyczące spłaty zaległości ZUS w oświacie. Na pytanie z jakich inwestycji zrezygnowaliśmy spłacając zaległości nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi, jedynie odnośniki do uchwał! Taka informacja nie pojawiła się również w notce rozesłanej chwilę później do wszystkich mediów.

Portal NadWisłą24.pl: Ile na dzień dzisiejszy miasto zalega z zapłatą ZUSu w oświacie?

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Na dzień dzisiejszy miasto nie zalega z zapłatą składek ZUS dla pracowników oświaty.

Portal NadWisłą24.pl: Ile udało się spłacić zaległości w roku 2019?

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Spłacone zostały wszystkie zaległości wynikające z zawartych umów na odroczenie terminów płatności składek ZUS za 2018 r., a także opłacone zostały wszystkie bieżące składki za 2019 r. Stanowi to łączną kwotę 28.397.738,32 zł.

Portal NadWisłą24.pl:Ile miasto planuje spłacić zaległości w 2020 roku?

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Miasto nie ma obecnie do spłaty zaległości finansowych.

Portal NadWisłą24.pl: Jeżeli miasto spłacało zaległości w 2019 roku to skąd wzięło na to pieniądze? Z jakich inwestycji zrezygnowaliśmy lub gdzie dokładnie wygospodarowano pieniądze na spłatę zaległości? Proszę o dokładną rozpiskę ile pieniędzy i z czego zostało wzięte.

Rzecznik UM Tarnobrzeg: Poniżej przesyłam numery uchwał dostępnych na Biuletynie Informacji Publicznej, a dotyczących wprowadzania środków finansowych na oświatę.

X/98/2019 z dnia 03.04.2019
X//100/2019 z dnia 03.04.2019
XI/111/2019 z dnia 24.04.2019
XI/112/2019 z dnia 24.04.2019
XIV/129/2019 z dnia 27.06.2019
XVII/171/2019 z dnia 25.09.2019
XVIII/184/2019 z dnia 04.10.2019
XIX/207/2019 z dnia 30.10.2019
XX/231/2019 z dnia 27.11.2019
XX/230/2019 z dnia 27.11.2019

******************************************************

Tuż po przesłaniu nam odpowiedzi na pytania zadane 9 grudnia br., rzecznik UM rozesłał do wszystkich mediów notatkę o spłacie zaległości ZUS w oświacie:

” ZUS-y bez zaległości

Miasto nie ma zadłużenia wobec ZUS-u z tytułu składek dla pracowników oświaty. Dokładnie do 5 grudnia tego roku uregulowano wszystkie zaległości, łącznie ponad 28 milionów złotych.

– Wydawało się to nierealne, ale udało się. Spłacone zostały wszystkie zaległości wynikające z zawartych umów na odroczenie terminów płatności składek ZUS za 2018 r., a także opłacone zostały wszystkie bieżące składki za 2019 r. Stanowi to łączną kwotę 28.397.738,32 zł – mówi Dariusz Bożek prezydent Tarnobrzega. – Na dzień dzisiejszy miasto nie zalega z zapłatą składek ZUS dla pracowników oświaty.

Zaległości wobec ZUS z tytułu składek dla pracowników oświaty, nauczycieli i pracowników administracji, od lat bardzo ciążyły miastu. Teraz ZUS postawił ultimatum,  gmina musiała wszystkie zaległości uregulować. Łącznie kwota zaległych składek spłaconych w tym roku do ZUS wynosi ponad 28 milionów złotych”

Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
1 rok temu

On jest po prostu boski. Żeby nie odpowiedzieć na tak proste pytanie….

Uka
1 rok temu

Za tyle kasy pensji mógłby się wysilic. Kpina z mieszkańców. Proponuję u watchdoc interweniować

Mar
1 rok temu

Dziwne, przecież w programie wyborczym Pana Prezydenta w części 5 jest punkt „transparentność zarządzania miastem”
http://dariuszbozek.tarnobrzeg.pl/index.php/program-wyborczy

olo
1 rok temu
Reply to  Mar

Transparentność nie ma nic wspólnego z pisaniem jak krowie na rowie. Przecież podane są numery uchwał przesuwających środki. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem, tylko się nie chce.

Mar
1 rok temu
Reply to  olo

Czyli Rzecznik nie jest od tego, aby przekazywać konkretne informacje, tylko wskazywać miejsca, gdzie należy ich szukać, tak? No bo jeżeli tak, to na pytanie:
„Ile udało się spłacić zaległości w roku 2019?”
też mógł odpowiedzieć nazwami aktów lub dokumentów, w których trzeba sobie to znaleźć, a dziwnym trafem odpowiedział:
„Spłacone zostały wszystkie zaległości wynikające z zawartych umów na odroczenie terminów płatności składek ZUS za 2018 r., a także opłacone zostały wszystkie bieżące składki za 2019 r. Stanowi to łączną kwotę 28.397.738,32 zł.”.
Przypadek? Nie sądzę.

Tomasz
1 rok temu

Naprawdę żenujące pytania. Czy mieszkańcy naprawdę sądzą że można nie płacić zobowiązań a remontować mieszkanie. Kiedy zapuka komornik to mu powiem spadaj. Bardzo dobrze że ta patologia została przerwana, pytam ZuS nie był płacony gdzie są inwestycje za to wykonane w 2015 – 2018 roku. Pewnie Kopernika bo to flagowa inwestycja która w 100 % była zrealizowana przez miasto.

Mar
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Masz rację w tym, że trzeba zacisnąć pasa, aby spłacić długi. Ale wykaż korelację dotacji dla Siarki i remontu pomnika do zaciskania pasa dotyczącego inwestycji. No i pominąłeś czasowe zbycie udziałów w wodociągach, które, biorąc pod uwagę deklarację odkupu tych udziałów, stanowi de facto zaciągnięcie kolejnego zobowiązania.

ryk
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Powala twoja elokwencja i rozeznanie w żenadzie.Odpowiedz sobie nie mieszkańcom( skąd w takim razie takie potężne zadłużenie jednak U.M zrobił {chyba remontował chałupę i nie płacił ZUS-u} i nie odpowiadaj już nikomu gdzie inwestycje w poprzedniej kadencji) Nie przemęczaj swojego móżdżka takimi tematami bo nie ogarnia.

Tentego
1 rok temu

Wg mnie spłata długu wobec ZUS to wielki krok naprzód i gratuluję tego obecnej władzy, zrobiła to, co nie udało się poprzednikom. Wiadomo, że pieniądze na to nie leżały w szufladzie i miasto musiało z czegoś zrezygnować, ale już w 2020 wejdzie bez tych ogromnych obciążeń. Inną sprawą jest wydatkowanie tych pieniędzy, którymi władze dysponują, a to jest odpowiedzialność Urzędu Miasta, ale przede wszystkim Rady Miasta

Mar
1 rok temu
Reply to  Tentego

Od 2020 dojdą obciążenia związane z odkupem udziałów w wodociągach. Wydatkowanie pieniędzy w znaczącej mierze (nie mylić z „w większości”) na rzeczy zbyteczne lub nieprzynoszące wymiernych korzyści gminie (dotacje dla Siarki). I na koniec 2 pytania.
Kto jest kierownikiem urzędu miasta?
Kto jako jedyny może tworzyć i dawać pod obrady projekty uchwał budżetowych i zmieniających budżet?
Podpowiem że jest to osoba, na którą głosuje się w wyborach.

molek
1 rok temu
Reply to  Mar

Gdyby nie było durnych dotacji na Siarkę, to tak jak zwykle na tym portalu plulibyście,że ich nie ma. I tak źle, i tak niedobrze!!! A z tego co rozumiem, zbycie części udziałów w wodociągach jest potrzebne do przyszłorocznych inwestycji i nie wiadomo czy już zostało sfinalizowane.

Mar
1 rok temu
Reply to  molek

Ja bym się nie pluł, bo moim zdaniem dotowanie przez gminę prywatnych firm czy spółek, a klub sportowy Siarka jest taką spółką, to nieporozumienie. Natomiast czasowe zbycie udziałów w wodociągach stanowi jakieś rozwiązanie, ale cena udziałów przy odkupie na pewno będzie wyższa niż przy zbyciu, czyli miasto straci, a po drugie kłóci się z obecną polityką zaciskania pasa i redukcji (pytanie redukcji czego). Swoją drogą jak na razie inwestycje dotyczą Jeziora, ulicy Zakładowej i ulicy Mickiewicza na odcinku miechocińskim. A ulice w mieście jakie były takie są, np. Sikorskiego przy krzyżówce z Wyszyńskiego.

Nowy
1 rok temu

Odkup udziałów odbywać się będzie od 2023, nie będzie to robić miasto tyko wodociągi. Wiadomo również że Miasto dotowało wodociągi obecnie dzięki Panu Sikoniowi i pracownikom spółki sami wykup udźwigną. Miasto natomiast wykona inwestycję które będą służyć nam mieszkańcom. Inwestycje przemyślane i dobrze przygotowane.

Mar
1 rok temu
Reply to  Nowy

Jeżeli od 2023 to ok, moja pomyłka. A co do spłaty, to gratuluję optymizmu. Jeżeli będzie tak sprawnie jak z obwodnicą, to będzie problem.

Obywatel
1 rok temu
Reply to  Nowy

Upadłem na kolana. Inwestycja dobrze przemyślana, gdzie zastawiamy 48% udziałów? Jak siostra Darka z Krosna. Do przejęcia 3% tylko krok.

prorok wodny
1 rok temu
Reply to  Obywatel

uprzejmie informuje ze cena za m wody wzrosnie niedlugo bardzo duzo,dziekuje,głosujta dalej na peło!pały do szczania!

Maciek
1 rok temu
Reply to  Nowy

Dobrze przygotowane tak jak przetarg na opracowanie dokumentacji dla przebudowy drogi wojewódzkiej nr 758 (ul. Mickiewicza na odcinku od ronda z ul. Szpitalna do skrzyżowania z ul. Kochanowskiego, ul. Wiślna), na której, zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, nie planuje się dróg rowerowych?

hura
1 rok temu

Zus splacony a co z kosztami obwodnicy. Czekamy na decyzje marszałka. Teraz czekamy na objawienie jaki to rozwój nastąpi po spłacie zadłużenia miasta. Bo oprócz długów ZUS chyba jeszcze są inne zadłużenia miasta tylko o tym Bozek nie mówi.

kolo
1 rok temu
Reply to  hura

Pewnie,że są. Bożek nie musi mówić, bo o zadłużeniu wygenerowanym przez poprzedników było w raporcie otwarcia. To bodajże 115 mln. Ciekawe dlaczego ten portal tak ochoczo nie rozliczał poprzedników, nie zadawał miliona pytań, nie dbał o transparentność? Odpowiedź: bo wygrał przetarg i prowadził transmisje rady miasta. Trzeba było dać niższą cenę i robić to nadal. Tym rządzą się przetargi.

tba
1 rok temu
Reply to  kolo

Nie rozlicza poprzedników, dlatego że p.prezydent D.B w kampanii wyb. mówił że nie wystartował 4 lata temu bo nie miał doświadczenia ale zdobył je jako przewodniczący R.M i jako doświadczony samorządowiec jest gotowy do tej roli.Więc nie szukaj winy w portalach, wyborcach , itd -bo jego świadomość była -pytanie czy pełna czy tylko pusta ambicja?

mieszaniec
1 rok temu

Nie do końca rozumiem ten ciągły zachwyt Prezydenta, że spłacił ZUS. Nie wiem z czego jest tak dumny. Może z tego, że przeksięgowano z jednej pozycji na drugą i zrobiono przelew. Poprzednicy nie potrafili nawet zrobić przelewu do ZUS czy jak? Zaplacono to dobrze ale czy to jest powód do dumy? Zrozumiałbym jakby np. w wyniku reformy oświaty w mieście udało się zaoszczędzić i spłacić albo jakąś dotację czy umożenie zdobyć…

Swoją drogą to jak dobrze rozumiem zabrano z inwestycji na spłatę zadłużenia, a teraz miasto pożyczy te same pieniądze znów na inwestycje tylko zadłuży się gdzieś indziej. Kreatywnie. Można dwa razy okrzyknąć sukces, a dług jak był tak jest. Takie w sumie rolowanie długu ładniej nazwane.

ciekawy
1 rok temu

Ciekawe jak powstanie nowa galeria jaki wówczas będzie tytuł na Naszym portalu: ( nowa galeria otwarta, kosztem trawy i płuc miasta ) ?
jak powstanie obwodnica co wówczas napisze redakcja: Aż 25 minut nową obwodnicą…

Ach te tezy 🙂 🙂 🙂

Swoją drogą bardzo słaby ten artykuł. Ja ani bożkowy ani kalinkowy ale niestety coś się w końcu udało i taką tezę stawiać po co ? Przecież wielu z Nas ma firmie i doskonale wiemy że ZUS trzeba zapłacić.
Więc po co być tak nieobiektywnym ?

Krzysiek
1 rok temu
Reply to  ciekawy

Może po to, że za poprzedników nie było takich jaj? Jak sobie dobrze przypominam to mówiło się o paru milionach a nie o ponad 28. Galeria ma powstać na nieuzytkach. Obwodnicę to sobie można schować. Bozkowy slugusie.

ciekawy
1 rok temu
Reply to  Krzysiek

żadny slugusem nie jestem ale jak widać trudno to zrozumieć. Niestety potwierdza się smutnę przypuszczenie że ten portal jest kolebką dla mowy nienawiści i hejterów. Przykrę to troche 🙁

radykał
1 rok temu
Reply to  ciekawy

odmienna opinia to nie hejt

90% inwestycji zostało ściągnięte
1 rok temu

90% inwestycji w infrastrukturę zostało ściągnięte bo musieliśmy spłacić od razu całe zaległości ZUS w oswiacie. Mądre to? Miasto trąbi wszędzie jaki to wielki sukces a nie ujawnia z czego zrezygnowało. Widać co najważniejsze dla prezydenta-nauczyciela. Po co robić cokolwiek w mieście, tylko problemy i jeszcze można się na czymś wyłożyć(patrz obwodnica) jak można spłacić jakieś zaległości. W następnym roku spłacamy cały dług bankowy?

Mar
1 rok temu

Ściąganie inwestycji jeszcze bym zrozumiał, gdyby w ślad za tym szło prawdziwe zaciśnięcie pasa. A tutaj dotacje, remonty kapliczek itp. Przymykam oczy na zalesianie ulic, bo to chyba część projektu obejmującego rewitalizację terenów nad Wisłą, na co akurat było potężne dofinansowanie. A ZUS spłacili głównie dlatego, że był nacisk – wątpię, żeby zrobili to sami z siebie, skoro przez lata nie robili.

Kto jest głupi
1 rok temu

Na konkretne zadane pytanie przed redakcję tego portalu: „Z jakich inwestycji zrezygnowaliśmy lub gdzie dokładnie wygospodarowano pieniądze na spłatę zaległości? Proszę o dokładną rozpiskę ile pieniędzy i z czego zostało wzięte.” MIASTO(rzecznik) ODPOWIEDZIAŁO PODAJĄC NUMERY UCHWAŁ I DATY. ZA CO BIERZE PIENIĄDZE RZECZNIK PRASOWY I JEGO LUDZIE??? CZY RZECZNIK PRASOWY NIE POTRAFI PRZECZYTAĆ PROSTEGO PYTANIA ZE ZROZUMIENIEM I NA NIE ODPOWIEDZIEĆ??? JAWNA KPINA Z NIEZALEŻNYCH MEDIÓW I MIESZKAŃCÓW. TO JEST WŁAŚNIE TA TRANSPARENTNOŚĆ??? KTOŚ POWINIEN W UM ODPOWIEDZIEĆ ZA TAKIE CHAMSTWO.

oszczędny
1 rok temu

Sukces to będzie wtedy gdy pan prezydent dostosuje ilość etatów nauczycieli do faktycznej potrzeby. Wtedy będą oszczędności, nie trzeba bedzie płacić zusu i reszty wypłaty. Od dawna wiadomo że w Tbg mamy zbyt wielu nauczycieli w stosunku do liczby uczniów. Tam jest ogromne pole do popisu i szukaniu oszczędności gdyż na pensje nauczycieli wydajemy prawie połowę budżetu miasta, dla tylko jednej grupy ludzi. Ale wiadomo, że lepiej sięgnąć po kasę z remontu skrzyżowania lub ulic gdyż one nie krzyczą i nie przyjdą z transparentem pod UM

kopacz
1 rok temu

Jak Szlezak zostanie prezydentem w Tarnobrzegu to zrobi z tym wszystkim porzadek.Ja bede na niego głosować.

Ambozy
1 rok temu

Kosztem bezpieczeństwa – brak remontów, brak inwestycji, kosztem cofnięcia cywilizacyjnego do lat 80- tych XX wieku, tego już nikt nie napisał.

Niebieski
1 rok temu

Szacun p.Piotrze.Jako dziennikarz chyba pierwszy raz pokazał pan że ma przysłowiowe j… Mam tylko nadzieje że to nie jednorazowa akcja.Proszę pytać,pytać i jeszcze raz pytać nasze władze bo ich mega nieudolność będzie katastrofalna w skutkach dla naszego miasta.Życzę powodzenia w Nowym 2020 Roku.

Tropiciel idiotologii
1 rok temu

Coś co przymuszone przez ZUS miasto musiało zrobić(spłacić ZUS)nie odtrąbia się jako sukces.

To zwykła hucpa.
Oprócz pytania o listę wykreślonych inwestycji powinno też paść pytanie: co groziło miastu w przypadku niespłacenia ZUSu?
Jakie konta zostałyby zajęte? Czy groził nam zarząd komisaryczny? Czy na wykreślone
inwestycje będziemy zaciągać kolejne pożyczki rolując dług?
Czy w tym kontekście wskazana była rozrzutność związana z przekazany i środkami na tajemniczo i nieudolnie zarządzany klub Siarka? Czy pan Bożek bez wstydu patrzy co rano w lustro informując o WYMUSZONYM „sukcesie”?
Kolejny raz okazuje się że z tarnobrzeżanie robi się idiotów

obywatel
1 rok temu

To co – miasto zalegało do ZUS -u , okradali ZUS i jeszcze się chwalą że zrobili to co prawo nakazuje – oho ho propaganda w najlepszym stylu bolszewickim – powiedzieć tak aby się pochwalić sukcesem tam gdzie były zaniedbania – ale giganci bolszewickiej propagandy.

GURU TOM RODZEŃ
1 rok temu

trzeba natychmiast spuścić całą wodę z tkzw jeziora tarnobrzeskiego-dołka machoskiego.To się stanie błyskawicznie za Prezydentury Darka Bożka–wtedy Miasto Tarnobrzeg nie będzie ponosiło horrendalnych kosztów finansowych utrzymania jeziora i Wyjdziemy z permanentnych długów.Ad hoc do roboty!

GURU TOM RODZEŃ
1 rok temu

Darek ewakuuj ludzi z zagrożonych terenów i spuszczamy wodę.

owen
1 rok temu

Taka odpowiedź moim zdaniem jest szczytem niekompetencji rzecznika albo wyjątkową złośliwością władz miasta! No Białoruś normalnie!

Tarnobrzezanin z Kajmowa
1 rok temu

Miasto cofa się,wszyscy do koła żyją, a Tarnobrzeg przenosi środki z inwestycji na spłatę zusu – o zgrozo, Boże widzisz i nie grzmisz.. Dość jechania na wstecznym biegu, czas realnie oszczędzać, tj. zwolnić nauczycieli z więcej niż jednym etatem oraz odchudzić urząd miejski z pseudo fachowców – będą wtedy realne oszczędności,
a tak piękne gadanie, które jest pół prawdą.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content