Spędź zimowy weekend w królewskim Sandomierzu

Marzysz o zimowym relaksie podczas ferii lub planujesz weekendowy wyjazd? Sandomierz to świetna propozycja na malowniczy city break. W tym mieście spacery są czystą przyjemnością, a klimat jego uliczek to najlepsza wizytówka. Sprawdź, co skrywa miasto nad Wisłą słynące z oryginalnej architektury i niebywałej atmosfery.

Czy wiesz, że Sandomierz bywa określany Małym Rzymem? Polskie miasto posiada pewne analogie do włoskiej stolicy. Historyczny Sandomierz, podobnie jak Rzym ulokowany jest na siedmiu wzgórzach, a ponadto oba miasta posiadają tajemnicze podziemne korytarze. Co warto zobaczyć w tym urokliwym mieście?

Eksploruj Sandomierskie Stare Miasto

Sandomierz może pochwalić się niezaprzeczalnie wyjątkową, rzadko spotykaną zabudową. Spotkasz tu zespół o średniowiecznym, szachownicowym układzie, skupiony wokół prostokątnego Rynku, z widocznym zarysem i zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów miejskich. Miasto może pochwalić się jedną z najlepiej zachowanych i najbardziej zachwycających starówek, wpisaną do światowych rejestrów zabytków. Przechadzając się po niej, nie przejdziesz obojętnie obok serca miasta – renesansowego Ratusza, który posiada długie dzieje. Ewoluował z gotyckiej zabudowy na planie kwadratu, do budowli w kształcie wydłużonego prostokąta z attyką i zegarem słonecznym. Starówka to także misternie zdobione i złocone wnętrza Katedry Narodzenia NMP. Ołtarze i portale wykonane z czarnego i różowego marmuru są unikatowym wyrobem kamieniarskich warsztatów spod Krakowa. Pod chórem ujrzysz cztery obrazy przedstawiające ważne wydarzenia z historii Sandomierza. Katedra niesie także rys historyczny – w jej skarbcu przechowywany jest relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego podarowany Kolegiacie przez samego króla Władysława Jagiełłę w uznaniu zasług rycerstwa sandomierskiego w bitwie pod Grunwaldem. Sandomierz posiada również swój Zamek, który mieszkańcom wymurował król Kazimierz Wielki. Obecnie w jego wnętrzach mieści się Muzeum Okręgowe, w którym możesz zobaczyć np. słynne szachy sandomierskie, wykonane z rogu jelenia w XII wieku. To jedne z najstarszych szachów w Europie! Wybierając się na zimowy spacer ulicami Sandomierza, warto również zwrócić uwagę na jedną z nielicznych zachowanych średniowiecznych bram – Bramę Opatowską. Malownicze kamienice okalające Starówkę również będą cieszyć Twoje oko. Perfekcyjnie odrestaurowane budynki przeżywają swoją drugą młodość, a w ich gmachach znajdziesz wiele klimatycznych kafejek, w których zimowa herbata z goździkami i pomarańczą będzie smakować idealnie.

Podziemia sandomierskie

Pozostając w miejskim klimacie, swój spacer ulicami Sandomierza możesz urozmaicić o odkrywanie Podziemi sandomierskich. Sandomierz posiada wielkie, kilkukondygnacyjne podziemne miasto, które niejednokrotnie odznaczyło się w historii miasta. Podziemne korytarze pomogły uchronić mieszkańców przed atakiem Tatarów, gdy bohaterska Halina obiecując przejście do grodu specjalną trasą, uwięziła Tatarów w podziemnym mieście. Jeśli chcesz poznać dozę historii Sandomierza w niebanalnej formie, musisz odwiedzić to miejsce i poczuć się niczym odkrywca. W około 45 mi-p0nut możesz poznać 500 metrów trasy z niepowtarzalnymi legendami i historiami, o których opowie Ci przewodnik.

Zachwyć się urokiem Gór Pieprzowych i sandomierskiego wąwozu

Oprócz miejskich rozrywek i uroków architektury, podczas pobytu w Sandomierzu masz okazję zobaczyć nietuzinkowe formy przyrody. Rzadko spotykane wąwozy możesz odkryć nawet w centrum Sandomierza, mowa tu o Wąwozie Królowej Jadwigi. Ujrzysz w nim niebywałe wytwory natury – brzegi wąwozu porośnięte są drzewami, których korzenie próbują zaczepić się w podłożu, lub wiszą przypominając oryginalne lasy namorzynowe. Całość lessowego wąwozu tworzy ścieżki pełne tajemnic, niczym z filmów przygodowych. To zaskakujące zjawisko w centrum miasta warto zobaczyć także zimą, gdy ośnieżone korony drzew i ścieżki będą prezentować się z jeszcze większą dozą magii.

Kolejną przyrodniczą perełką okolic Sandomierza są Góry Pieprzowe, czyli prastare góry będące częścią Gór Świętokrzyskich. Te pasma wzniesień nie tworzą klasycznego górskiego krajobrazu, a wyjątkowego charakteru nadają im masowo porastające ich zbocza dzikie róże. Te piękne tereny bywają określane różanymi wzgórzami, a ich wyjątkowość została objęta ochroną rezerwatu. Odsłaniają się tu niewyobrażalnie stare skały kambryjskie, liczące setki milionów lat, to jedyne takie stanowisko w Europie! Góry Pieprzowe charakteryzują się roślinnością stepową, a porastające ich zbocza w nieprzebranej ilości dzikie róże są zjawiskiem unikatowym w skali europejskiej. Warto odwiedzić to miejsce także w zimowej szacie, aby wybrać się na spacer szlakiem okrytych szronem, zimowych róż. Z Gór Pieprzowych roztacza się również malowniczy widok na Wisłę i starówkę Sandomierza.

Zainspirowany? Wybierz się na klimatyczny zimowy weekend do bajecznego Sandomierza i zachwyć się jego średniowiecznymi elementami architektonicznymi, tajemnicami Podziemi sandomierskich oraz romantycznymi różanymi wzgórzami Gór Pieprzowych. Wejdź na Noclegowo.pl, sprawdź najlepsze noclegi w Sandomierzu, a potem spędź wymarzony urlop!

Artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content