Światełko w tunelu na zahamowanie wycinki lasu Zwierzynieckiego?

Tarnobrzeski magistrat złoży wniosek do Nadleśnictwa Nowa Dęba o certyfikację kompleksu leśnego Zwierzyniec w Certyfikacji HCV kategorii nr 6. Lasy tej kategorii to lasy „kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności”, w których mocno ogranicza się pozyskanie drewna, tak aby zachować ich walory.

Interpelację o wystosowanie w.w. wniosku do zarządzającego tym terenem Nadleśnictwa Nowa Dęba, złożył radny Damian Szwagierczak.

Mając na uwadze obecny plan urządzania lasu realizowany przez Nadleśnictwo Nowa Dęba na ternie Gminy Tarnobrzeg należy podjąć natychmiastowe działania mające na celu ochronienie naszego kompleksu leśnego Zwierzyniec. W związku z powyższym wnoszę o podjęcie działań mających na celu uzyskanie certyfikacji Lasy HCV kategorii 6 jako lasu „ kluczowego dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności”.

Obecna wycinka prowadzona na terenie lasu w opinii Nadleśnictwa Nowa Dęba jest zasadna i wynika z prowadzonej gospodarki leśnej, dodatkowo uzasadniają swoje działania pismem Prezydenta Miasta Tarnobrzega z dnia 10 czerwca 2019 r., zn. spr. GKŚ-Vl.7021.1.35.2019., w którym to następuje zgłoszenie potrzeb wyeliminowania zagrożenia wynikającego z występowania drzew niebezpiecznych, które dotyczyło fragmentu lasu znajdującego się w ciągu ul. Borów. Nadmienić pragnę, że do dnia dzisiejszego żadne pracę o które wnosił Prezydent nie są realizowane, natomiast trwa systematyczna wycinka drzew czego skutkiem jest bezpowrotne wyniszczenie naszego kompleksu leśnego ” – czytamy w interpelacji radnego Szwagieraczaka.

Udzielając odpowiedzi radnemu wiceprezydent Mirosław Pluta poinformował, że wniosek ten zostanie złożony do nadleśnictwa.

„(…) Uprzejmie informuję, że taki wniosek zostanie skierowany do zarządcy w/w kompleksu leśnego — Nadleśnictwa Nowa Dęba.
W mojej ocenie las ten spełnia kryteria kategorii nr 6 — wola jego ochrony jest stale wyrażana w opinii lokalnej społeczności — w wypowiedziach, artykułach, wystąpieniach, petycjach. Liczę także, że w przypadku wyłożenia kwestionariusza do uzgodnień z lokalną społecznością (wymagana procedura desygnacji jako HCVF), nasza tarnobrzeska społeczność wykaże wolę ochrony ” – czytamy w odpowiedzi na interpelacje

Subskrybuj
Powiadom o
45 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ja to on
1 rok temu

moze wreszcie przestana wycinac nasz Zwierzyniec martwi mnie tylko ilosc drzew a konkretnie debow z numerami to sa chyba numery do wycinki piekne deby grube poznaczone nie znam sie na tych oznaczeniach ale mysle ze jeszcze chca cos zarobic bo te drzewa nie zagrazaja w zaden sposob nikomu warto sie przygladnac temu

nius
1 rok temu
Reply to  ja to on

a twoje myślenie zagraża bardzo zdrowemu rozsądkowi

Zombie
1 rok temu
Reply to  nius

Twojemu natomiast nie zagrozi bo go w ogóle nie masz.

ada
1 rok temu
Reply to  nius

bardzo mierne to twoje myślenie…

ja to on
1 rok temu
Reply to  nius

przykro mi ze masz muzg wyciety razem z tymi drzewami

nius
1 rok temu
Reply to  ja to on

Mi nie, bo po takiej „eksperckiej opinii” o wycince drzew już wiadomo było jaką to elokwencją i kompetencją wykazujesz się ćwoku.

Ines
1 rok temu

To przykre ze tylko jeden radny zainteresował sie lasem zwierzyniec i podja dzialania w celu zaprzestanua jego wycinki. Dziekuje Panu.
A co do reszty radnych. Przypominam ze nie sa celebrytami wybranymi przez społeczeństwo dla robienia sobie fotek, brania pieniędzy i celebrowania funkcji radnego czy radnej. Zostaliście wybrani dla pracowania na rzecz miasta i mieszkańców panowie radni i panie radne miasta Tarnobrzega. Naprawdę to nie jest zabawne.

mżonka
1 rok temu
Reply to  Ines

Złożenie wniosku oznacza złożenie wniosku i nic poza tym , naiwniacy mogą ogłaszać sukces, dawać medale ale to ich nieporadny, dziecinny świat.

Mar
1 rok temu
Reply to  mżonka

Tyle mogą, więc niech chociaż złożą wniosek.

Gość
1 rok temu

Nie wiem kto to ocenia które drzewa przeznaczyć do wycinki ,ale niektóre wycinane są ot tak sobie (grube ,ładne, fajnie się tnie ) chociażby na Jachowicza ,zdrowe i nikomu nie przeszkadzajace .Na Kochanowskiego przy szkole jest ogromna stara popękana wierzba która naprawdę stwarza zagrożenie ,ale to nikomu nie przeszkadza.A może w tym wszystkim chodzi o surowiec ,dąb twarde drewno ,energetyczne a taka wierzba nikomu się nie przyda

Mar
1 rok temu
Reply to  Gość

Bo wszystko jest względne 😉 Drzewo na środku chodnika – drzewo było pierwsze. Gałęzie wystają na chodnik, że trzeba się uchylać – gimnastyka nikomu nie zaszkodzi. Ale jak za Budowlanką przy skrzyżowaniu Sikorskiego i św. Barbary trzeba było zbudować sklep i stację paliw, to cięli dorodne drzewa i nikt nie skomlał.

Drewnojad
1 rok temu
Reply to  Gość

na Jachowicza od lata stały niemal martwe, zainfekowane jemiołą topole x hybrida. Dobrze, że ktoś nad tym czuwa. Najpierw się doucz, a potem pouczaj innych.

Mieszkaniec
1 rok temu

O wierzbie energetycznej słyszałem o energetycznym dębie juź nie.Dąb z takich wycinka to zastosowania ma raczej w meblarstwie i stolarstwie czyli służy wygodnemy zyciu ekologów też o ich przeciwnikach nie wspominając

plandeka
1 rok temu

Prawdziwe jaja to zrobił tzw. prezydent w naszym grajdole – ulice „udekorowane” zieloną plandeką przymocowaną do ordynarnych drewnianych kołków. Wzdłuż ulic powstał tunel wstydu. Panie prezydencie – tak to można ogrodzić wykop na budowie lub wysypisko śmieci a nie chodniki w środku miasta. Jak się panu podoba taki wystój to proszę do płota na Sztygarów przypiąć sobie taką plandekę zieloną. Po co było 90 tyś na wynajęcie dekoracji latarni jak można taką zieloną plandekę przypiąć do latarni i odtrąbić sukces udekorowania miasta. Ale najgorsze jest to, że za tą plandekę na drewnianych kołkach zapłaciło (niemało) miasto. Dlaczego zapłaciło ??? bo boi się, że krzewy nie doczekają wiosny – a przecież według zapewnień UM są odporne na mróz, na sól, na wszystko… Straszy to wał, gdzie miasto nie może wyegzekwować od wykonawcy właściwej jakości nasadzeń a w zamian za „wdowi” miejski grosz zabezpiecza gówniane krzaczki.

Mar
1 rok temu
Reply to  plandeka

Otóż to. Kto nie wierzy niech poczyta komentarze:
http://nadwisla24.pl/2019/10/24/tarnobrzeg-nasadzenia-za-ponad-1-mln-zl-zeby-bylo-bardziej-zielono/
Jeden przykładowy:
„Paulina
26 października 2019 at 08:43
Ludzie którzy się ‘martwią’ i z góry zakładają, że te rośliny nie przetrwają- te rośliny są specjalnie dobrane do takich ekstremalnych warunków!!! Żadna sól, mróz czy susza im nie straszna !…”.
Na szczęście nie każdy da z siebie robić idiotę.

gimina nowa deba
1 rok temu

od nowej deby az do okolic chmielowa lasów nie brakuje ale śmieci w nich przybywa skoro gmina nowa deba zarabia to ich stac za jedno wyciete 10 nowych posadzic albo niech sie przerzuca na swoje rejony bo nie powiem i na kamionce tez by sieprzydał mały porzadek zrobic ale cos za cos a skoro bedzie wiecej drzew ubywac to pisac o apelacje na maski na twarz tak jak w Tokio nosza

ład
1 rok temu

W Polsce lasy są własnością Lasów Państwowych i to oni decydują kiedy i ile będą wycinać i sadzić , bo tam są wykształceni fachowcy . A śmieci to już sprawa kultury naszego społeczeństwa w tym pseudo-ekologów.

Mar
1 rok temu

Co prawda to prawda, las w ich zarządzie więc mają prawo ciąć. Lokalnej plejadzie zostały do zalesienia ulice. Choć przy wykonywaniu skweru przy ulicy Kopernika to chyba drzew ubyło. Dziwne, bo przecież drzewo rosnące na lub przy ulicy stanowi ogromną wartość ekologiczną – tam gniazdują ptaki, mieszkają wiewiórki i ryją korniki.

NadleśnictwoND
1 rok temu
Reply to  Mar

Kroniki?! Już tam z piłą jedziemy.

Ewelina
1 rok temu

Strasznie to wygląda.Z tego lasku zwierzynieckiego już prawie nic nie zostało 🙁

Mar
1 rok temu
Reply to  Ewelina

Niestety – w lesie, gdzie jest miejsce drzew, ich ubywa, a na ulicach, gdzie jest miejsce infrastruktury a nie roślin, przybywa krzaczków, drzewek i plandek. Tarnobrzeg Anno Domini 2019.

ład
1 rok temu
Reply to  Mar

Nie znasz się na tym i z tym zacięciem pseudo-ekologicznym próbujesz przeginaĆ rzeczywistość . W Polsce z roku na rok przybywa terenów zalesionych(nie ubywa)i na ul Kopernika to teraz jest skwer a była zdziczała kępa krzaków służąca menelom za WC.

Mar
1 rok temu
Reply to  ład

Wytłumacz mi zatem, dlaczego nie zostały wycięte drzewa rosnące do dziś w narożach skrzyżowania ulic Kopernika i Sikorskiego, na środku dróg pieszo-rowerowych?

ład
1 rok temu
Reply to  Mar

Mogę tylko wyjaśnić że to dwie różne inwestycje a ty powiązałeś ich swoją niewiedzą i stworzyłeś problem który powinien być rozwiązany przy modernizacji ul.Kopernika a nie skwerku.

Mar
1 rok temu
Reply to  ład

Ja nie stworzyłem problemu, bo ja tych przeszkadzających drzew nie posadziłem. Poza tym służby Prezydenta przy okazji tworzenia skweru mogły doprowadzić do usunięcia tych przeszkadzających drzew, choćby w ramach zwykłego utrzymania zieleni. Bo właściwie powinno to być zrobione najpóźniej przy wyznaczaniu tam dróg pieszo-rowerowych.

ład
1 rok temu
Reply to  ład

Ociemniały jesteś ? Wyrażnie napisałem jaki stworzyłeś problem i dalej głupio nawiązujesz do skweru nie znając projektu , dokumentacji a tylko twoje durne wyobrażnie i widzimisię,

Mar
1 rok temu
Reply to  ład

Napisałeś do mnie: „stworzyłeś problem który powinien być rozwiązany przy modernizacji ul.Kopernika”. Skoro ja stworzyłem problem i powinien on być rozwiązany wtedy, to musiał on istnieć podczas owej modernizacji. Tymczasem moje komentarze tutaj napisałem niewątpliwie później, niż miała miejsce modernizacja ul. Kopernika. Także twoje zarzuty niezbyt logiczne.

ład
1 rok temu
Reply to  ład

… logiku — Stworzyłeś problem bo winą za te drzewa ociążasz wykonawcę skwerku (prezydentura Bozka ) a wykonawcą modernizacji ul.Kopernika (prezydentura Kiełba) Czy zrozumiałeś wreszcie czy mam wbić ci młotkiem.

Mar
1 rok temu
Reply to  ład

Przecież ul. Kopernika nie jest wyłączona spod jurysdykcji Prezydenta Miasta Tarnobrzega obecnej kadencji. Jednocześnie w roku bieżącym były prowadzone gdzieniegdzie prace z zakresu bieżącego utrzymania zieleni w mieście, w tym wycinka drzew, więc była możliwość w ramach tego utrzymania wyciąć także te dwa drzewa na środku dróg pieszo-rowerowych. No chyba że nie było takiej możliwości, to wytłumacz dlaczego.

ład
1 rok temu
Reply to  ład

Spod jurysdykcji za to masz wyłączony mózg i nic do niego nie trafia tylko ośla głupota cedzi się bez umiaru więc; zdrowia w nowym roku .

Mar
1 rok temu
Reply to  Mar

Widzę że nie otrzymałeś dalszych poleceń co pisać, więc przeszedłeś na epitety 😉 Miłego wypoczynku na skwerze przy ul. Kopernika.

ład
1 rok temu
Reply to  Mar

to ty masz nieodpartą prostacką chęć pogadać z prezydentem a co najmniej z naczelnikiem a musisz przeżyjesz kolejne rozczarowanie bo pogadałaś ze świadomym emerytem .Tak miło teraz przejść obok tego skwerku co często mi się zdarza.

Mar
1 rok temu
Reply to  ład

Nie wytłumaczyłeś. To dziwne, bo skoro powstał taki cudowny skwer, to powinny zostać wycięte te 2 zdziczałe drzewa rosnące na środku dróg pieszo-rowerowych.

MD
1 rok temu

Szanowni Państwo.Las Zwierzyniecki wcześniej czy później zostanie całkowicie wykarczowany.Powodem tegoz jest plan GDDKiA o budowię drogi krajowej z Barwinka do Terespola przez Tarnobrzeg.Droga ta będzie budowana w 2024 i przebiegac będzie przez Komorow poza Nowa Dęba pomiędzy Rozalinem i Kaczakami następnie przez Jadachy i Cygany wyjdzie na wysokości garaży na Kamionce i przebiegac będzie przez Las Zwierzyniecki do Sandomierza a następnie przez Góre Kalwarie ,Minsk Mazowiecki Siedlce Droga z jedenj już strony jak i z drogiej strony jest już w pełnej budowie.

mara
1 rok temu
Reply to  MD

…? sny już opowiadasz ,jeszcze se pośnij do rana ,może zostawią ci ze trzy sosenki

Wiesiek
1 rok temu

Po pierwsze primo – miasto może prosić nadleśnictwo o zawnioskowanie, ale nadlesnictwo nowa deba ma już ten certyfikat, tylko w innych kategoriach (czytaj sprzedaje niby-ekologiczne drewno producentom opakowań, tektur, mebli, plyt wiorowych itp), wiec nic z tego nie wyniknie i nie jest to obligujące dla nadlesnictwa. Po drugie primo porównywanie lasu niekomunalnego do ulicznej zieleni miejskiej i laczenie wycinek jest wynikiem braku wiedzy o dzialaniu tych dwóch zupełnie innych systemow. Po trzecie – jedyna droga ochrony Zwierzynca to jedna z form z ustawy z ochrony przyrody nakladana przez Rade Miasta bez pytania nadleśnictwa bo LAS JEST WŁASNOŚCIĄ SKARBU PAŃSTWA, a więc NAS. Nadleśnictwo jest tylko ZARZĄDCĄ. A co do zieleni miejskiej, to jaśnie szanujący komentujący ogarnijcie się – posadzili – źle bo bedzie sól, ogrodzili – źle bo ogrodzili. Zapraszam na nastepne wybory do rady albo na prezydenta – startujcie – każdy z Was ma szansę wygrać i w końcu zrobić po waszemu…już zacieram ręce

Mar
1 rok temu
Reply to  Wiesiek

Co do 1 i 3 ok. Co do 2 są to różne systemy, ale drzewo rosnące na ulicy pobiera dwutlenek węgla i oddaje tlen tak samo jak drzewo w lesie, było o tym nawet w komunikacie UM dotyczącym zalesiania ulic, gdzie podano, że realizacja ma na celu m.in. przewietrzanie układu urbanistycznego miasta. A co do 4 to wystarczyło, żeby nie wciskali ludziom kitu, że te krzaczki wszystko przetrzymają, sól, mróz, upał itd., bo plandeki świadczą o czymś przeciwnym. Poza tym z Twojego stwierdzenia, że „każdy z Was ma szansę wygrać i w końcu zrobić po waszemu” można wnioskować, że również obecnej władzy nie chodzi o to, żeby robić coś dobrze, tylko właśnie po swojemu.

ryk
1 rok temu
Reply to  Wiesiek

Wiesiek – „bo LAS JEST WŁASNOŚCIĄ SKARBU PAŃSTWA, a więc NAS”- człowieku jak możesz wypisywać takie brednie !!!!Jaki ty ,ja ,on ma udział w zarządzaniu zasobami skarbu państwa?Taki że do lasu możesz wejść pod warunkami jakie wydały Lasy Państwowe i tyle,bo to Lasy Państwowe działają w imieniu skarbu państwa i w ramach ustawy.

wyborca
1 rok temu

Trzeba wyciąć tych, co wycinają lasy!!!

aty
1 rok temu
Reply to  wyborca

albo tych co popisują się swoją głupotą

wyborca
1 rok temu
Reply to  aty

Na całym świecie problemem numer jeden jest efekt cieplarniany…wstrzymuje się wycinanie lasów…a głupie polaczki dalej tną…żeby mieć tylko parę groszy…

global
1 rok temu
Reply to  wyborca

głupota to ciebie opanowała bo dla ciebie „cały świat” do wiocha zabita dechami(nie masz pojęcia o czym gadasz) a takich gnoi co wycierają sobie gębę o naszą narodowość – wsadzać na dołek.

wyborca
1 rok temu
Reply to  global

nasza narodowość polega na niszczeniu wszystkiego…to jest to, co potrafimy najlepiej…

global
1 rok temu
Reply to  wyborca

nie wszystkiego, nie możemy zniszczyć twojej głupoty i musi zostać z tobą

wyborca
1 rok temu

Global…z okazji Świąt życzę Ci pomimo wszystko…Wszystkiego Najlepszego… 🙂

45
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content