Żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie?

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i coraz więcej osób staje przed dylematem: jaką wybrać choinkę, żywą czy sztuczną?

Tradycja ozdabiania drzewek w święta Bożego Narodzenia wywodzi się z Alzacji, jednak choinka przez kilkaset lat swojego istnienia w kulturze przeszła wiele przemian. Nie nakłada się już na nią jabłek, tylko bombki i plastikowe ozdoby. Decydując się na wybór naturalnej choinki, nie czynicie środowisku żadnych szkód. Nie da się tego powiedzieć o imitacjach choinek wykonanych z tworzyw sztucznych. Zaproście zatem na święta do swoich domów prawdziwe polskie choinki.

POCHODZENIE

Jak wynika ze statystyk aż 98 proc. choinek na świecie pochodzi ze specjalnie w tym celu prowadzonych plantacji. Drzewka pochodzące z uprawy mają specjalne etykiety i zwykle są zastępowane nowymi sadzonkami. Oczywiście najlepiej kupować drzewka wyrosłe lokalnie. Z kolei sztuczne choinki to przede wszystkim produkt importowany z Chin.

ODDZIAŁYWANIE NA ŚRODOWISKO

Nikt nie odmawia uroku sztucznym choinkom, jednak powstają one z tworzyw sztucznych i metalowych elementów. Te substancje ulegają rozpadowi przez setki lat, a nawet dłużej. Do produkcji materiałów na sztuczne choinki wykorzystuje się gaz ziemny, ropę naftową czy związki azotu. Ich wydobycie i przetworzenie także ma negatywny wpływ na środowisko.
Natomiast naturalne choinki to po prostu rośliny, które do wzrostu potrzebują wody, światła słonecznego i składników mineralnych gleby. Po świętach choinkę można wykorzystać jako materiał izolacyjny dla roślin w ogrodzie. Stare choinki często są rozdrabniane i przerabiane na biomasę. Powstały kompost może służyć za nawóz na skwery i trawniki. W ten sposób świąteczne drzewko uzyskuje drugie życie. Niesprzedane drzewka trafiają ponownie na plantację, gdzie zmielone i zamienione w nawóz sprzyjają wzrostowi nowych choinek.

ŚWIĘTA PACHNĄCE LASEM

Czy może być coś wspanialszego, niż aromat naturalnego świerku podczas wigilijnej kolacji? To najistotniejsza zaleta żywego drzewka. Naturalnych garbników zawartych w igłach i korze naturalnych drzew iglastych, nie zastąpi żadna, nawet najpiękniejsza sztuczna choinka. A poza tym wybieranie, kupowanie, transportowanie i ubieranie żywej choinki to swoisty rytuał, bez którego trudno wyobrazić sobie prawdziwe Święta Bożego Narodzenia.

Do kupna bożonarodzeniowego drzewka zaprasza gospodarstwo rolne „Ale Choinki”, z Suchorzowa, gdzie drzewko będą mogli Państwo wybrać samodzielnie, bezpośrednio z plantacji. W ofercie znajdują się choinki zarówno cięte (1,5 metra wzwyż) jak i w donicach (od 75 centymetrów wzwyż). Do wyboru są przepięknie pachnące świerki srebrne lub pospolite, oraz jodły kaukaskie, charakteryzujące się prostym, grubym pniem i dużą gęstością regularnie ułożonych gałęzi.

Plantacje choinek powstają na nieużytkach rolnych, z poszanowaniem zasobów przyrody, dlatego wybór drzewka bożonarodzeniowego z gospodarstwa „Ale Choinki” nie obciąża środowiska naturalnego. Regularnie podlewane, ustawione w chłodnym i nienasłonecznionym miejscu drzewko, będzie cieszyło oko przez długi czas.

Gospodarstwo„Ale Choinki posiada również szeroki zakres akcesoriów choinkowych i ozdób świątecznych. Oferuje między innymi piękne, ręcznie wykonane, kute mosiężne stojaki choinkowe.

Choinkę można kupić bezpośrednio w naszym gospodarstwie rolnym “Ale – Choinki“- ul. Wspólna 76, Suchorzów 39-450 Baranów Sandomierski lub na stoiskach stacjonarnych:

  • Tarnobrzeg – skrzyżowanie ulic Kardynała Stefana Wyszyńskiego z ul.Sienkiewicza obok sądu oraz na ul. Sienkiewicza obok Banku BZWBK
  • Mielec – skrzyżowanie ulic H. Sienkiewicza z Batorego
  •  Sandomierz – stoisko Giełda Rolno Spożywcza 2 stoisko skrzyżowanie ulic Eugeniusza Kwiatkowskiego z Sucharzowska obok BIEDRONKI
  • Połaniec – ul. Czernieckiego obok BIEDRONKI

Istnieje możliwość zarezerwowania choinki, oferujemy również transport drzewka pod wskazany adres.

Wszelkie zapytania dotyczące zamówień, prosimy kierować bezpośrednio pod numerem telefonu: 695 131 626.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content