Umowa na sprzedaż 45% udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach podpisana

Fundusz Inwestycji Samorządowych PFR (PFR FIS) oraz Gmina Tarnobrzeg podpisały umowę inwestycyjną na mocy której 45% udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi sp. z o.o. w Tarnobrzegu zostanie zakupiona przez PFR. Dla PFR FIS inwestycja w spółkę o stabilnych przychodach to korzystna lokata kapitału, a dla miasta dodatkowy zastrzyk pieniędzy na realizację inwestycji. PFR FIS przeprowadził już kilka podobnych transakcji, m.in.: w Gdyni, Opolu, Nowym Sączu czy Limanowej.

PFR FIS stanie się mniejszościowym, pasywnym udziałowcem Tarnobrzeskich Wodociągów. Zgodnie z umową inwestycyjną nie będzie miał on wpływu na bieżące zarządzanie spółką i najpóźniej po 20 latach zakupione udziały znów staną się własnością samorządów. Model inwestycyjny Funduszu jest bezpieczny dla samorządów i ich spółek zależnych. Fundusz inwestuje w dobrze zarządzane, zyskowne spółki komunalne o stabilnej kondycji finansowej.

– Fundusz Inwestycji Samorządowych proponuje samorządom takie formy wsparcia, które z jednej strony pokrywają lukę kapitałową w projektach inwestycyjnych, a z drugiej nie pogarszają ich Indywidualnego Wskaźnika Zadłużenia. Jesteśmy partnerem, który udziela samorządom wszechstronnego wsparcia – zarówno w obszarze finansowania, jak i kompleksowego doradztwa – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Środki uzyskane z PFR władze miasta Tarnobrzeg planują przeznaczyć m.in. na budowę dróg nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz w strefie gospodarczej, co przyczyni się do rozwoju potencjału miasta w zakresie turystyki i rekreacji oraz poprawy atrakcyjności terenów inwestycyjnych miasta.

– W związku z realizacją na terenie miasta Tarnobrzega inwestycji, które uzyskały dofinansowanie ze środków zewnętrznych m.in.: z Unii Europejskiej i funduszy krajowych, a także planowanych kolejnych projektów, konieczne stało się zabezpieczenie niezbędnych środków na wkład własny. Uwzględniając sytuację w zakresie zadłużenia Gminy istotne jest poszukiwanie alternatywnych rozwiązań pozyskiwania źródeł finansowych, w tym przede wszystkim źródeł kapitałowych nie tworzących nowych lub powiększających istniejących zobowiązań dłużnych w budżecie miasta. Dzięki pozyskanym funduszom z PFR gmina zamierza zrealizować ważne inwestycje, które przyczynią się do rozwoju miasta – powiedział Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

foto&info: Polski Fundusz Rozwoju

Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kazik z Podłoża
1 rok temu

Oby pożyczka nie wyparowała w lecie nad jeziorem. Mamy kasę jesteśmy bogaci – może tunel pod Wisłą, most to przeżytek. Dobrej nocy tarnobrzeżanie.

Jarosław
1 rok temu

KIEDY WODA PO 20 ZŁ M3 PANIE PREZYDENCIE?

to jest hejt !!!!!
1 rok temu

„”mam nazwać cię ….czy wystarczy tępy ignorant – kocie łby a płyty drogowe(na ul M.S.Curie) rozróżni zwykły ćwok”””

Mar
1 rok temu

Kolejny sukces! 😉 Już za rok będzie za to Monte Carlo nad Jeziorem i droga obwodowa.

mieszkaniec Tarnobrzega
1 rok temu

Wpierw prezydent Bożek wykpił ten pomysł na sesji Rady Miasta, który Kalinka dogrywał z PFR aby po roku ocknąć się, że to jedyna droga i sam pożyczył pieniądze od PFR. Rok w plecy ale przecież prezydent dopiero uczy się i wdraża. Całe życie uczył aby teraz samemu się uczyć. Nauka i nauka 🙂

czas
1 rok temu

Ja też tak uważam i cierpliwie czekam na wyjaśnienie tego faktu i motywów które były u podstaw takiego postępowania bo to nie nauka lecz ignorancja i konkretne szkody miasta.

Pies z Woli
1 rok temu

Bo Dariusz mieszkaniec Krosna to kompletny ignorant w kwestiach gospodarczych. To on zeznając na procesie łapówkarza Kiełba na pytanie:
– Czy dla osiedla Centrum też został uchwalony?
Odpowiedział:
– Ja nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć czy plan dla osiedla Centrum został uchwalony – tłumaczył prezydent Bożek.

To jest odpowiedź człowieka, który pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta, organu który uchwala plany zagospodarowania przestrzennego… On nie ma elementarnej wiedzy na temat zarządzania, rozwoju czy planowania inwestycyjnego. Jest jedynie nauczycielem historii, który już chyba przyjął do wiadomości swoje braki intelektualnych i poznawczych. Od niego kompletnie nic nie zależy w tym urzędzie. Rządzi Pluta w granicach finansowych wyznaczonych przez skarbniczkę.

gość
1 rok temu

Niech Bóg ma to miasto w opiece….

Mar
1 rok temu
Reply to  gość

Bóg wspiera tych, którzy Go szukają, a nie ignorantów: „Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma.” (Mt 13: 12). To większość wyborców dokonała tego wyboru – ci, którzy głosowali za nim, ale także ci, którzy wybrali bierność. A przesłanek, że może być różnie, nie brakowało – styl przewodniczenia radzie miejskiej, poparcie przez różne ugrupowania polityczne itd.

obywatel
1 rok temu
Reply to  gość

Nie mieszaj Boga do tego. W tym mieście Pana Nie ma bo nie dopuścił by do władzy potomków komunistów, kłamców i oszustów.
Ni c nie pomoże oddawanie pod opiekę Jego przez takich ludzi u steru władzy
( były GK).

Mar
1 rok temu
Reply to  obywatel

To chyba jakąś inną Biblię czytasz. List do Rzymian 13: 1-2:
„Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione. Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają.”.
Jednak nie oznacza to, że mamy się poddawać niegodziwości władzy, bo w drugim liście do Koryntian św. Paweł pisze (11: 19-20):
„Chętnie bowiem znosicie głupców, wy, którzyście mądrzy! Znosicie bowiem, gdy was ktoś niewolnikami robi, gdy was ktoś wyzyskuje, gdy was ktoś łupi, gdy się ktoś wynosi, gdy was ktoś po twarzy bije.”.

knur
1 rok temu

Zażartuję – Miasto już zabezpieczone przed inwazją zwierzyny leśnej – kołki i płotki z zielonej folii wzdłuż ulic ustawione – na barykady, zwierzęta atakują !
A i jeszcze pytanie – ile miasto wydało na kołki i folię ? bo o stratach wizerunkowych nie będę pisać. Zrobiliście wieś ogrodzoną folią i patykami – i to taka promocja miasta na święta.

Ewelina
1 rok temu
Reply to  knur

Czy te plandeki na Sikorskiego to dla zwierząt bo nie rozumiem ?

Diksi
1 rok temu
Reply to  Ewelina

Właściciele psów powinni bulić podatek tak 100 zł miesięcznie, tak by miasto miało na sprzątanie. Chodniki obsrane, klatki schodowe obsrane, windy obsrane, trawniki wokół trzepaków również – to chamstwo, świadczy o kulturze właściciela – dlatego na blokowiskach i w ścisłym centrum – opłata za wyręczanie niezależnie czy młody starszy czy emeryt, każdy płaci za zwierzątko. A tak to ludzie z kulturą zwierzęcia.

Mar
1 rok temu
Reply to  Diksi

Rozumiem Twoją frustrację, ale podatek by wzięli, a porządek byłby utrzymany kiepsko albo wcale. Tak jest m.in. ze śmieciami na chodnikach, czy gałęziami sterczącymi nad chodniki – nie ma się kto tym zająć. Sprawę trzeba rozwiązać tak jak wieśniackie parkowanie – straż miejska powinna wyruszyć pieszo w teren i nakładać mandaty – poprawiłby się porządek, a przy okazji byłby jakiś zysk finansowy. Tymczasem strażnika miejskiego poruszającego się pieszo po ulicy nie widziałem już dawno.

Olek
1 rok temu
Reply to  Ewelina

Chyba te psy kupy robią wystawiając tyłki z jadących samochodów! Plandeki są rozciągnięte od strony jezdni wiec od strony chodnika psy robią na potęgę Plandeki są ozdoba tej wsi

Dorian
1 rok temu
Reply to  knur

no wlaśnie te paliki i plandeki to totalna żenada, aż mi wstyd przed ludzmi z innych miast którzy przejeżdzają i to widzą. straszna wiocha, niech to natychmiast zniknie.

Ewa
1 rok temu

Te plandeki wzdłuż drogi to komplet do tych żółtych metalowych barierek To się nadaje do tv Nigdzie indziej w Polsce takich absurdów nie ma Będziemy sławni!

Mar
1 rok temu
Reply to  Ewa

Jest to tym bardziej dziwne, że Pan Prezydent ma zmysł estetyczny
http://rta24.eu/radni-a-wizualna-katastrofa-brzydkie-slupki-nad-jezioro-a-w-zamian/
Chociaż z drugiej strony lepiej nie podpowiadać takich rzeczy, bo jeszcze zaczną marnować pieniądze gminy na wymianę wszystkich słupków i barierek w mieście…

kierowca
1 rok temu
Reply to  Ewa

Takie rozwiązania stosuje sie w wielu miastach obecnie. Jest to normalny zabieg ochrony roślin.

Rozumiem Ewa że w granicach Twojego umysłu Tarnobrzeg jest miejscem na którym wszystko się zaczyna oraz kończy, nie dopuszczasz istnienie innych miast i podobnych problemów 🙂

Częst ograniczenia są tylko w umyśle.. warto popracować nad sobą

Mar
1 rok temu
Reply to  kierowca

Masz rację co do tego, że stosuje się takie zabiegi. Pomijasz jednak to, że te krzaczki miały być niezniszczalne, co podważa zasadność umieszczenia tych plandek. Dla przypomnienia jeden przykładowy komentarz:
„Paulina
26 października 2019 at 08:43
Ludzie którzy się ‘martwią’ i z góry zakładają, że te rośliny nie przetrwają- te rośliny są specjalnie dobrane do takich ekstremalnych warunków!!! Żadna sól, mróz czy susza im nie straszna !…”.

do Mar
1 rok temu
Reply to  Mar

Ty to jednak masz obsesję…
Ale Cię boly…

Mar
1 rok temu
Reply to  do Mar

Nie, po prostu brzydzę się obłudą i robieniem idioty z drugiego człowieka.

do Mar
1 rok temu
Reply to  Mar

a kim Ty jesteś abyś sobie przypisywał wydanie takich osądów ?
Niestety piszesz zbyt inteligętnie na kogoś komu otaczająca rzeczywistość aż tak bruździ. Wielce prawdopodobne jest to że poporstu nie możesz sie pogodzić ze stanem faktycznym, ano tym że nie jestes beneficjentem. Już ktoś kiedyś o tym pisał.
Najciekawsze w tym wszystkim to że często widujesz włodarzy kłaniając im się wręcz po pas 🙂

Mar
1 rok temu
Reply to  do Mar

Nie wiem skąd czerpiesz te rewelacje, ale takich bzdur już dawno nie przeczytałem 😉 Snuj dalej swoje teorie spiskowe.

Maniek
1 rok temu
Reply to  kierowca

no dobra, a teraz proszę o przykłady – jakie miasta mają całą główną ulicą zasłoniętą plandekami na nieudolnie wbitych kołkach ??? rozumiem, że kolega dużo jeździ po Koprzywnicy, Ciszycy a nawet Krowiej Górze i widzi, że w sadach są takie rozwiązania, no ale Tarnobrzeg to jednak Tarnobrzeg

Olek
1 rok temu

Jaki pan taki kram Wystarczy przejść kolo jego domu i zobaczyć jaki ma bajzel w ogródku Teraz ten styl przenosi na ulice miasta

Dorian
1 rok temu
Reply to  Olek

za Bożka Tarnobrzeg palikami stoi

ewa
1 rok temu
Reply to  Dorian

Papa Smerf to taki czarodziej, co zastał Tarnobrzeg murowany a zostawi folią pozawijany, sprzedany, splajtowany. Jak vice wróżka czego się dotknie zamienia w gówno.

orzeł
1 rok temu

jeszcze nie widziałem aby ktoś, biorąc kredyt pstrykał sobie fotki i dodatkowo ogłaszał to sukcesem. brawo prezydencie, tak trzymać

Kako
1 rok temu

orzełOdpowiedz
22 grudnia 2019 at 18:42

jeszcze nie widziałem aby ktoś, biorąc kredyt pstrykał sobie fotki i dodatkowo ogłaszał to sukcesem. brawo prezydencie, tak trzymać
Jest okazja uśmiechnąć się i zrobić sobie fotkę. Więc o co Wam chodzi.
Dariusz mieszkaniec Krosna bawi się wyśmienicie.

Palik
1 rok temu

Kto te paliki wymyślił Czy w Dymitrowie też już są
Plandeka i pliki wzdłuż głównej przelotowe ulicy to wstyd i bezguscie w stylu wies tańczy i spiewa.

ekonomista
1 rok temu

Mam nadzieję że w końcu ktoś powstrzyma to szaleństwo. Przecież to na tym portalu obliczano że jezioro nie przynosi żadnych dochodów a wliczając pracę urzedników i pracowników mosir to realnie przynosi straty.W jaki więc sposób 20 mln zainwestowane w jezioro się zwróci ??? Po co obciążać miejską spółkę która spłacać będzie te środki z opłat za wodę ?? To już osławiona ścianka wspinaczkowa prędzej przyniesie dochód (ponury żart)

Dan
1 rok temu
Reply to  ekonomista

PMT jak znowu, kolejny raz coś mu nie wyjdzie, a nastawiał palików, powie – pomidor. Taka zabawa we władzę, bez rozumu.

ivan_drago
1 rok temu

Tarnobrzeg miasto wyprzedaży !

Dixi
1 rok temu

Czy kasa za 45 proc akcji jest to rzeczywista kwota, pytam – bo wodociągi na przestrzeni 25- 30 lat były doinwestowane kwotą kilkukrotnie większą?? Dlatego pytam – czy WT zostały zastawione za realna kwotę (w odniesieniu do ilości akcji), czy tak jak w lombardzie ile dali??? Drugie pytanie – dlaczego w Stalowej nic nie sprzedają lub nie zastawiają??? Mądrzejsi???? I perspektywie czasu mają wszystko tańsze conajmniej dwukrotnie??? Spłaciliśmy ZUS jak to szumnie ogłoszono, to za rok moglibyśmy działać dalej, a tak kolejne pożyczki, ciągnące Tarnobrzeg w dół.

Mar
1 rok temu

Zgodnie z tym, co napisano w dzisiejszym numerze (20.01.2020) podkarpackiego Echa Dnia:
– Gmina Tarnobrzeg uzyska w ten sposób do 25 mln zł,
– wykup udziałów rozpocznie się w 2022 roku i trwać będzie do 2039 roku,
– koszt transakcji (bez uwzględnienia inflacji) wynosi 32 mln zł,
– koszt wykupu rośnie o 2,2 % rok do roku,
– nominalny koszt transakcji obsługiwanej w latach 2022-2039 wynosi 43,5 mln zł (z uwzględnieniem inflacji).
Także w najlepszym razie (przy spłacie od razu całej kwoty – prawdopodobieństwo bliskie 0) do oddania będzie 32 mln, a w najgorszym 43,5 mln. Zarówno pierwsza jak i druga kwota to chyba sporo więcej niż 25 mln.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content