Baranów Sandomierski: Budżet na rok 2020 uchwalony

baranow-sandomierski-dron

23 stycznia br. odbyła się XVIII sesja Rady Miejskiej w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim. Głównym punktem obrad w nowym roku kalendarzowym było głosowanie nad projektem tegorocznego budżetu Gminy.

Budżet na rok 2020 został uchwalony jednogłośnie przez Radnych Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim. Projekt budżetu wraz z uzasadnieniem został odczytany przez Skarbnik Gminy Alinę Zasadnią. Wcześniej projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa wskazując, że jest on opracowany w sposób kompletny.

Podsumowując, budżet Gminy na rok 2020 zaplanowano : dochody budżetu Gminy w łącznej kwocie 64 236 232,00zł oraz wydatki budżetu gminy w łącznej kwocie 79 132 538,00 zł.

Wydatki

Gmina Baranów Sandomierski w roku 2020 zaplanowała na inwestycję kwotę ponad 30 mln złotych. W zestawionych wydatkach w budżecie Gminy największą część, bo ponad 24 mln zł przeznaczono na poprawę infrastruktury wodnej i sanitarnej, gdzie w ramach MOF Tarnobrzeg została uwzględniona poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Baranów Sandomierski.

Ponad 1,5 mln zł zabezpieczono na transport i łączność, w tym środki na drogi publiczne wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne, gdzie ważnym zadaniem inwestycyjnym dla Gminy będzie przebudowa i modernizacja dróg na terenie Gminy Baranów Sandomierski. Istotnym wydatkiem, w tym zakresie będzie kwota 500 tys. zł pomocy finansowej dla Województwa Podkarpackiego na kontynuację ścieżek rowerowych przy drodze Wojewódzkiej 872 (od skrzyżowania w Woli Baranowskiej do ul. Szczepanie).

Kolejnym wydatkiem będzie pracowanie dokumentacji projektowej pn. „ Przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Durdy oraz przebudowa drogi powiatowej od skrzyżowania z drogą powiatową w m. Kaczaki do mostu na rzece Trześniówka w m. Ślęzaki”.

W kategorii drogi gminne zaplanowano prace inwestycyjne na budowę dróg w miejscowościach: Kaczaki, Knapy, Skopanie, Durdy, Dąbrowica, Ślęzaki, Suchorzów, Marki oraz Baranów Sandomierski.

W wydatkach budżetu Gminy uwzględniono realizacje zadań oświatowych na kwotę ponad 21 mln zł, która zostaną przeznaczona na szkoły podstawowe, przedszkola, dożywianie uczniów czy stołówki szkolne i przedszkolne.

Budżet gminny uwzględnił znaczną część na świadczenia spełeczne na kwotę ponad 10 mln zł. w tym na świadczenia rodzinne, opiekuńcze, program ,,dobry start 300+” , świadczenia pielęgnacyjne jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, świadczenia rodzicielskie, czy też na alimenty i specjalny zasiłek opiekuńczy.

Należy zaznaczyć, że na bezpieczeństwo publiczne i ochronę pożarową dla mieszkańców Gminy Baranów Sandomierski, zostały przeznaczone środki w kwocie ponad 500 tys. zł. Pozostałe środki przeznaczone są na realizację zadań inwestycyjnych na terenie całej Gminy. Prace w obrębie Gminy zostaną przeprowadzone w zakresie modernizacyjnym, budowlanym i remontowym.

Dochody

W budżecie Gminy Baranów Sandomierski przewidziano prawie 65 mln złotych dochodów, w tym:

– dotacje celowe na realizacje zadań z zakresu administracji rządowej ponad 16 mln zł

-subwencje na kwotę prawie 18 mln zł

-datacje na zadania własne prawie 14 mln zł

-dochody własne Gminy ponad 17 mln zł, w tym największą kwotę stanowi udział w podatkach stanowiących dochód z budżetu państwa , ponad 7 mln zł oraz podatek od nieruchomości prawie 4 mln zł.

Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, podsumował projekt budżetu, który zabezpiecza zadania inwestycyjne, które zostały rozpoczęte w latach ubiegłych. Podkreślił, że zostają kontynuowane rozpoczęte zadanie inwestycyjne, czyli budowa sieci kanalizacyjnej, które w znacznym stopniu angażują środki budżetu.

Kolejnym zadaniem będzie dokończenie realizowanego w ramach projektu rewitalizacyjnego razem z gminami: Tarnobrzeg, Nowa Dęba i Gorzyce, polegającego na rozbudowie i modernizacji Hali Sportowej w Skopaniu oraz budowa, rozbudowa i przebudowa remizy w miejscowości Dąbrowica.

Jak podkreślił Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski – budżet pokrywa wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem oświaty, pomocą społeczną czy funkcjonowaniem zakładu budżetowego gminy, w zakresie usług wodno-kanalizacyjnych.

W tym dniu Rada Miejska w Baranowie Sandomierskim podjęła również uchwały w sprawie dofinansowania inwestycji przy drogach powiatowych oraz udzielenia pomocy rzeczowej Samorządowi Województwa Podkarpackiego i Powiatowi Tarnobrzeskiemu na realizację zadań publicznych. Uchwałą Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim została również zaakceptowana Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2020-2035.

info: UMiG Baranów Sandomierski

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ciułac
1 rok temu

Dlaczego mniej ochoczo podajecie zawsze ILE KOSZTUJE UTRZYMANIE BOGATO ROZBUDOWANEGO URZĘDU GMINY WRAZ Z RADĄ GMINY Baranów Sandomierski????? Jakie oszczędności poczyniono w tym temacie?

Mieszkanka gminy Baranów
1 rok temu
Reply to  Ciułac

o nooo ciekawe czy redakcja podejmię sie tego tematu: Ile to kosztuję i zada gminie takie pytanie ? W końcu Baranów jest nad wislą…

kupąmościpany
1 rok temu

W końcu Baranów jest nad wislą… Ale argument że hoho ale nie śmiesz powiedzieć że masz wtyki bo powinowaty w mieście „żądzi całą gębą”

Nie tak Miało być
1 rok temu

Ogólnie Burmistrz i Rada Gminy dali sobie potężne podwyżki finansowe.Z czegoś muszą żyć.Zarabiają tak mało 🙂 .Burmistrz i zastępca dbają o formę zrobili sobie w Urzędzie Baranowskim osobną prywatną łazienkę z sauną i szatnią dla siebie w końcu gdzieś ubranie robocze (czyt…garnitury )muszą powiesić a i umyć trzeba się po długiej drodze do pracy jak się jeździ rowerkiem to i spocić się można i brzydko pachnieć a dziewcząt w Urzędzie dużo bliskich sercu :)Najlepsze jest jednak to że pomieszczenie na łazienkę uzyskano usuwając grupę pracowników przydzielonych z Urzędu Pracy.Sprawa druga Urząd Gminy staje się przytułkiem uzyskania etatu pracy dla członków swoich rodzin i znajomych włodarza oraz lizusów ze Skopania Osiedla . Widać to gołym okiem 🙂

Sławomir
1 rok temu

Nie potężne, a przepotężne podwyżki i oprócz łazienki oraz sauny jest jeszcze siłownia, kręgielnia i stół do bilarda, a na dachu urzędu lądowisko dla helikoptera. Tak sobie żyją w Baranowie!

SKANDAL
1 rok temu
Reply to  Sławomir

To co opisuję Sławomir jest niebywałe. Czy redakcja niezależna podejmie kroki i zainteresuję sie tematem ? Lądowisko dla helikopterów to przechodzi ludzkie pojęcie.

Czy będzie interwencja dziennikarska ?

hgw
1 rok temu
Reply to  SKANDAL

o czym Ty piszesz wiadomo że to fake.

Sławomir
1 rok temu
Reply to  hgw

Pozdrowienia dla samodzielnie myślących

mieszkaniec
1 rok temu

rada pisiorska najgorsza partia sami sobie dali bodwyszki sciągaja z ludzi niech płaca złodzieje nic nie robia .

MASAKRA
1 rok temu

Rada wybrana ewidentnie przez Burmistrza nawet chrzestny w ekipie.

Ole
1 rok temu

Cenę śmieci podwyższyli żeby mieć sobie na podwyżki i nauczycieli.Im wyższa cena śmiecia tym większy podatek od tej sumy a ten zostaje w gminie.Mają się za co bawić z babcią i dziadziem z Rzeszowa.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content