07.02 (piątek) Promocja książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”

skan011

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu oraz Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega zapraszają na promocję książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”, która odbędzie się 7 lutego 2020 roku o godz. 17.30 w Bibliotece Głównej. Jesienią ubiegłego roku minęła 170 rocznica śmierci hr. Walerii Tarnowskiej, współtwórczyni Kolekcji Dzikowskiej. Z tej okazji Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega wydało interesujący zapis jej podróży do Włoch z lat 1803-1804, którą pani na Dzikowie odbyła w towarzystwie swojego ojca Waleriana Stroynowskiego oraz męża Jana Feliksa Tarnowskiego.

Podobnie jak pisane przez hrabinę przez całe jej życie pamiętniki, tekst powstał w języku francuskim i nigdy jeszcze nie ukazał się w polskiej wersji językowej. Tłumaczenia dokonała tarnobrzeżanka, Monika Chwałek-Oczkowska, świetna tłumaczka, autorka wielu artykułów na temat Walerii Tarnowskiej, współautorka kilku słowników polsko-francuskich. „Moje podróże” powstały z myślą o maleńkiej córeczce Tarnowskich Rozalii i są opisem miejsc i zabytków, jakie Tarnowscy zwiedzali w Italii, także relacją ze spotkań z wieloma czołowymi postaciami ówczesnego życia politycznego i artystycznego, .min. z papieżem Piusem VII, Letycją Bonaparte, matką cesarza Napoleona I, czy rzeźbiarzem Antonio Canovą.

„Moje podróże” ukazują nieprzeciętną osobowość Walerii Tarnowskiej – skromnej, pełnej pokory kobiety, a jednocześnie wybitnej obserwatorki i znawczyni sztuki. Tekst książki wzbogacają piękne ryciny z epoki.

Książka ukazuje się w bibliofilskim nakładzie 170 egzemplarzy, zaś honorowym patronem wydania jest Prezydent m. Tarnobrzega Dariusz Bożek.

dr Adam Wójcik

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content