Tarnobrzeg: ASF oficjalnie potwierdzony. Obradował Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego

bb

Laboratorium w Puławach potwierdziło, że dzik znaleziony kilkanaście dni temu w okolicach garaży na Kamionce w Tarnobrzegu padł z powodu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). O sprawie informowaliśmy jako pierwsi.

Obecnie planowane są aktywne poszukiwania w obrębie miasta ewentualnych pozostałych padłych dzików. Inspekcja Weterynaryjna zwraca się z prośbą do mieszkańców o informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku znalezienia martwego dzika, ale też o nie puszczanie ze smyczy psów podczas spacerów. Zwierzęta te nie są narażone na zachorowanie na ASF, ale mogą przenieść wirusa.

Służby weterynaryjne na bieżąco informują hodowców trzody chlewnej o zasadach postępowania w powyższej sytuacji. Przede wszystkim aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja).

Afrykański pomór świń (ASF) to zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF, ale mogą przenosić wirusa.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Przypadki znalezienia na terenie Tarnobrzega martwych dzików należy zgłaszać do:

Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tarnobrzegu, tel. 15 822 27 04 lub Straży Miejskiej w Tarnobrzegu, tel. 986, lub Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, dyżurny tel. 15 851 3310 lub 112 alarmowy.

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował w składzie poszerzonym o sąsiednie powiaty, w spotkaniu prócz przedstawicieli Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Tarnobrzegu udział wziął m.in. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Sandomierza. W obradach uczestniczyli też przedstawiciele Sanepidu, KMP w Tarnobrzegu, OSP, Straży Miejskiej, Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, MOPR-u, Rejonu Dróg Miejskich, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Tarnobrzega. Aktualną sytuację oraz podejmowane do tej pory działania przedstawił odpowiedzialny za zwalczanie wirusa Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu.

Uczestnicy posiedzenia zapoznani zostali z przebiegiem zdarzeń począwszy od dnia 7 lutego – znalezienie pierwszego martwego dzika w okolicy Kamionki – aż do 19 lutego, gdy w godzinach popołudniowych Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził wystąpienie w Tarnobrzegu pierwszego przypadku  ASF. Wynik pozytywny dotyczy pierwszego znalezionego na terenie miasta dzika. – Jest to wynik ostateczny i niepodważalny – poinformował podczas posiedzenia MZZK Piotr Rucki Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu.

Najważniejsza informacja, jaka powinna dotrzeć do mieszkańców miasta – wirus nie jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt innych niż dziki, świnie i świniodziki. Właściciele psów i kotów mogą być spokojni.

W trosce o nie rozprzestrzenianie się wirusa ASF służby weterynaryjne zwracają się z apelem, by podczas spacerów nie spuszczać psów ze smyczy, właściciele domów jednorodzinnych, gospodarstw powinni zadbać o to, by zwierzęta nie opuszczały terenów posesji.

Główne działania służb nakierowane zostają obecnie na wyeliminowanie siedlisk wirusa (zebranie wszystkich padłych dzików) i ograniczenie możliwości jego rozprzestrzenienia.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PJ
1 rok temu

ILE KOSZTUJE POPRAWIANIE PLANDEK PO 22 NA WISŁOSTRADZIE?

Dorian
1 rok temu

natychmiast ogrodzić lasy plandekami

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content