Święcenie pokarmów w domu – radzi Kuria

Dyspensa rozszerzona na wszystkich wiernych, świąteczne poświęcenie pokarmów we własnym zakresie – to część informacji opublikowanych przez Kurię Sandomierską w związku z epidemią koronawirusa.

KOMUNIKAT KURII:

Odpowiadając na pytania, jakie otrzymuje Kuria Sandomierska w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii, informujemy, że:

– zakres dyspensy udzielonej przez Biskupa Sandomierskiego 12 marca br. od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane został poszerzony do odwołania, na wszystkich wiernych Diecezji Sandomierskiej oraz przebywających na jej obszarze;

– kapłan nie może odmówić sakramentu pokuty i pojednania wiernym, którzy go o to poproszą, zachowując naturalnie środki ostrożności, szczegółowo określone w wytycznych Biskupa Ordynariusza i przepisy sanitarne (por. KPK kann. 214-215. 991);

– obowiązek wyznania przynajmniej raz w roku wszystkich swoich grzechów (KPK kan. 989) wypełniany jest zazwyczaj w polskiej tradycji od początku Wielkiego Postu do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Jak jednak stwierdziło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w swoich wskazaniach z 21 marca br. „każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej”;

– zgodnie z Instrukcją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „Redemptionis Sacramentum”, która pomimo epidemii nadal obowiązuje i została przypomniana przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę. Można tylko do tego zachęcać. Uzależnienie udzielenia Komunii św. od tego, czy będzie ona przyjęta na rękę, narusza więc dyscyplinę kościelną i godzi w prawa wiernych.

– zamiast tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę zaleca się pobłogosławienie ich w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Może to uczynić każdy ochrzczony. Parafie udostępnią wiernym tekst obrzędu.

Sandomierz, 21 marca 2020 r.
Ks. Roman Janiec
Kanclerz

Please follow and like us:

20
Dodaj komentarz

5 Wątków komentarzy
15 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
9 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
postęp

No cóż, ludzie zmieniają / dają dyspensy od przykazań stworzonych przez innych ludzi. Czyli to obrządek ludzki, a nie boży.

Bozo

Ok. Ale jak dać na tace? Z resztą rydzyk mówi żeby płacić na radio mrj i tv trwam bo zamkną przez wirusa. Ta kuria chyba oszalała!

Gość

Może tą komunię chociaż w rękawiczce podawać.

postęp

Pomyśl: komunia to ma być ciało i krew Jezusa. Daje ci ktoś wino? Potem co się dzieje z przyjmowanym opłatkiem: trawisz go i wydalasz – gdzie w tym cześć dla Jezusa, jak łaska boża ma zadziałać przez tę treść pokarmową? Teraz dopuszczają jeszcze tzw. komunię duchową – to po co jest opłatek w ogóle, skoro można w duchu przyjąć? Jak dla mnie za dużo niekonsekwencji w tym wszystkim.

Mar

List do Hebrajczyków 10 rozdział: „11 Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego. 14 Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani.”. Czyli: – ofiary składane przez ludzi (w tym przez księży) ŻADNĄ MIARĄ nie mogą zgładzić grzechów, – Jezus złożywszy RAZ NA ZAWSZE JEDNĄ ofiarę za grzechy udoskonalił NA WIEKI tych, którzy są uświęcani. Tyle w… Czytaj więcej »

szok

Heretycy i ateiści mają problem -NIE SWÓJ !!! SWOIMI SIĘ ZAJMIJCIE.

Mar

Jeśli chodzi o mnie, to tylko zacytowałem i sparafrazowałem dla podkreślenia fragment Listu do Hebrajczyków, nie przedstawiłem jakiejkolwiek własnej interpretacji tego fragmentu. Jeżeli nazywasz to herezją, to nazywasz herezją przywołane przeze mnie Słowo Boże. Będziesz negował Słowo Boże? Odradzam.

czyżby?

ludzi „”(w tym przez księży)””| ŻADNĄ

Mar

Skoro kapłan, to również ksiądz i tym bardziej człowiek „świecki”, krótko mówiąc każdy. A że żadną miarą, to przecież jest napisane:
„11 Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów.”
http://biblia-online.pl/Biblia/Tysiaclecia/List-do-Hebrajczykow/10/1
Coś niejasne jeszcze?

TAKczyNIE

ODPOWIEDŻ KRÓTKA I JASNA— BYŁA INTERPRETECJA TWOJA CZY NIE ?

Mar

Przy drugiej wypowiedzi była, bo nie zrozumiałeś pierwszej. W pierwszej były tylko, jak już napisałem, cytat i parafraza (swobodna przeróbka tekstu lub tłumaczenia, która rozwija treść oryginału). Bo oczywistym jest, że kapłan, to człowiek. A „w tym przez księży” odnosiło się do tego, że kapłani w różnych religiach mają różne nazwy, w prawosławiu jest np. pop a nie ksiądz.

Ale jeżeli chcesz wyłącznie dosłownie, to powtórzę fragment:
„11 Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów.”.
Z niego wynika dokładnie to, co napisałem własnymi słowami.

TAKczy NIE

TUMAN MA PROBLEM Z OPDPOWIEDZIĄ -TAK CZY NIE ,CZY TUMAN TYLKO GRA O KASĘ UDAJĄC TUMANA I PISZĄC NIE NA TEMAT

Mar

Przecież w pierwszym zdaniu odpowiedziałem. O co jęczysz tu-manie?

TAK

NIE NAPISAŁEŚ WPROST A TAM BYŁA TWOJA INTERPRETACJA Więc NIE interpretuj więcej bo nie masz ku temu kwalifikacji!!!! kropka bez odbioru.

Mar

List do Hebrajczyków 10 rozdział: „10 Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.11 Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego. 14 Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani.”. Czyli: – ofiary składane przez kapłanów ŻADNĄ MIARĄ nie mogą zgładzić grzechów, – Jezus złożywszy RAZ NA ZAWSZE JEDNĄ ofiarę za… Czytaj więcej »

TAK

TUMAN NIC NIE POJĄŁ ZNÓW GRA O KASĘ I INTERPRETUJE SWOJE HEREZJE 1)złożywszy RAZ NA ZAWSZE JEDNĄ ofiarę „2) kapłanów ŻADNĄ MIARĄ nie 3)udoskonalił NA WIEKI tych,

Mar

Tu-man znowu łże i neguje Słowo Boże czyniąc herezję!
List do Hebrajczyków 10 rozdział:
„10 Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.11 Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego. 14 Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani.”.

TAK

Neguje twoje tumańskie bezprawne ingerowanie w w/w tekst.(czego nie jesteś w stanie przyznać i dostosować się) Bo mam uprawniające wiadomości co do twoich kompetencji a czego miedzy innym dobitnym dowodem jest nim durne twoje epatowanie

Mar

Szkoda że nie rozumiesz, że nie mnie obrażasz negując Słowo Boże, tylko samego Boga. Masz ten fragment bez ingerencji, żebyś nie jęczał:

„10 Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.11 Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego. 14 Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani.”.

TAK

Odnieś się do twojego potencjału rozumnego i daj przykład że go posiadasz choćby w minimalnym zakresie by móc przyznać się do twojego nieuprawnionego interpretowania i epatowania tego tekstu.