Mandat za mycie auta, zakaz wstępu do parku czy lasu. Czy polskie władze podejmują nadmierne środki zapobiegawcze? (SONDA)

Od środy 1 kwietnia w Polsce obowiązuje szereg obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, to przede wszystkim ograniczenie kontaktów i unikanie skupisk ludzkich. Wprowadzono więc m.in. całkowity zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez itp., ograniczenie wyjść z domu tylko do niezbędnych spraw czy możliwość przemieszczania się jedynie w grupie do dwóch osób oddalonych od siebie o dwa metry. Zakazano również wstępu do lasu.

Jak się okazuje, mandat za łamanie nowych zasad wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem można otrzymać również podczas korzystania z bezdotykowej myjni samochodowej. Przekonali się o tym trzej kierowcy z Olsztyna. Jak informuje Twój Kurier Olsztyński w artykule pt. ” Mandat za mycie auta. Żandarmeria zatrzymała kierowców. Myjnia w Olsztynie była bezdotykowa„: funkcjonariusz policji poinformował mężczyzn, że stosuje art. 54 Kodeksu Wykroczeń. Głosi on, że osoba, która „wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany”. W tym przypadku karający nałożyli maksymalna kwotę”.

Czy polskie władze podejmują wystarczające środki ostrożnościowe w związku z koronawirusem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

foto: Policja

Subskrybuj
Powiadom o
46 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
1 rok temu

Byłoby ok, gdyby te przepisy były lepiej przemyślane. Np. wymóg odstępu minimum 2,0 m. Jak na chodniku o szerokości np. 2,0 m mijający się piesi mają zachować taki odstęp? Dlaczego mąż i żona, którzy śpią w jednym łóżku, na ulicy mają zachowywać od siebie taki odstęp? Nie powinno się tworzyć prawa absurdalnego. Poza tym występują uzasadnione przesłanki, że niektóre przepisy są nieuprawnione – więcej o tym tutaj:
https://nadwisla24.pl/2020/04/01/koronawirus-rpo-rozporzadzenia-ministra-zdrowia-bez-podstawy-w-specustawie-o-covid-19-to-lamanie-konstytucji/

Pan TIK TAK
1 rok temu
Reply to  Mar

ty tępy idioto, mąż i żona mogą iść razem bo są teoretycznie rodziną, nie wypowiadaj się ułomie.

Mar
1 rok temu
Reply to  Pan TIK TAK

Kulturalny inaczej „znawco” przepisów 😀 Przeczytaj sobie Rozdział 8 „Nakaz określonego sposobu przemieszczania się” z podlinkowanego niżej rozporządzenia, a następnie podaj mi konkretny przepis z tego rozdziału, który pozwala iść pełnosprawnym małżonkom w odległości mniejszej niż 2,0 m od siebie. Bo przepis § 18 1. 1) tego wyraźnie zabrania.
http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000056601.pdf

Tarnobrzeżanin
1 rok temu
Reply to  Pan TIK TAK

Po pierwsze, niezależnie od tego, czy ktoś mówi mądrze czy głupio, nie masz prawa go obrażać – popełniłeś przestępstwo z art. 216 § 2 Kodeksu karnego i @Mar może teraz skierować przeciwko Tobie akt oskarżenia, ustalenie danych osobowych to nie jest problem.
Po drugie, nie masz racji – jeśli zarówno mąż, jak i żona są pełnosprawni, zgodnie z rozporządzeniem powinni zachować 2 metry odległości:
§18.1. W okresie, o którym mowa w §2 ust.1, w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:
1)pieszo –jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 2m od siebie, chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad:
a)dzieckiem do ukończenia 13. roku życia,
b)osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
Sam fakt, że małżonkowie są rodziną to jeszcze za mało – zachowanie 2 metrów odległości to zasada, wyjątki są ściśle określone powyżej.

Mar
1 rok temu
Reply to  Pan TIK TAK

No to jak Panie TIK TAK, czy na dzień dzisiejszy wolno iść w Polsce ulicą w odległości mniejszej niż 2,0 m od żony, czy nie? Konkretne pytanie, krótka odpowiedź.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu
Reply to  Mar

@Mar, co to mijania się – jeśli zachodzi pewna kolizja przepisów, to powinno się przestrzegać tego, który chroni dobro wyższe. Jeśli z daleka widzisz, że ktoś idzie, a nie ma ruchu na drodze – przejdź na drugą stronę jezdni, albo idź jezdnią tak, aby zachować te 2 metry (nie mówiąc o wchodzeniu na trawnik, jeśli się znajduje przy chodniku). Te przepisy są potrzebne, niestety są wydane w formie sprzecznej z konstytucją, a konkretnie art. 31 ust. 3 ustawy zasadniczej. To powinno być wprowadzone ustawą, a nie rozporządzeniem PRM. Oczywiście zgadzam się też, że są pisane na kolanie, np. idąc do sklepu i robiąc zakupy masz mieć jednorazowe rękawiczki, sklep zaś ma obowiązek zapewnić jednorazowe rękawiczki LUB środek dezynfekujący: § 9 6.W okresie od dnia 1kwietnia 2020r. do dnia 11kwietnia 2020r. osoby, o których mowa w ust.5pkt1 i2, są obowiązane nosić podczas zakupu towarów lub usług rękawiczki jednorazowe. 7.W okresie od dnia 2kwietnia 2020r. do dnia 11kwietnia 2020r.: 1)obiekty handlowe lub usługowe, o których mowa w§8ust.2pkt1 i2, placówki handlowe w rozumieniu art.3pkt1 ustawy z dnia 10stycznia 2018r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, oraz zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do… Czytaj więcej »

Mar
1 rok temu

Tarnobrzeżanin, dzięki za wyczerpujące wyjaśnienia. Natomiast co do tamtego osobnika, to prędzej czy później się doigra, bo każdy będzie sądzony, niektórzy wcześniej przez ludzi, a wszyscy przez Jezusa Chrystusa, Króla królów i Pana panów.

ORMO
1 rok temu

Trybunał Konstytucyjny tak orzekł czy ty jego bez upoważnienia reprezentujesz ” niestety są wydane w formie sprzecznej z konstytucją, a konkretnie art. 31 ust. 3 ustawy zasadniczej.”

Tarnobrzeżanin
1 rok temu
Reply to  ORMO

@ORMO: Jeśli istnieje ewidentna sprzeczność ustawy z Konstytucją, to orzeczenie TK w tej materii jest (w normalnych warunkach) niejako formalnością. Poza tym TK sam z siebie nie bada konstytucyjności aktów prawnych, potrzebna jest do tego inicjatywa odpowiedniego podmiotu: – w przypadku wniosku – jednego z podmiotów, o których mowa w art. 191 Konstytucji RP – w przypadku pytania prawnego – każdego sądu (art. 193 Konstytucji RP) – w przypadku skargi konstytucyjnej – każdego (art. 79 Konstytucji RP), po wyczerpaniu drogi prawnej (art. 77 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym). I rzeczywiście, dopóki TK nie orzeknie o niezgodności aktu czy przepisu z Konstytucją, dopóty domniemywa się (domniemanie obalalne), że akt/przepis jest z nią zgodny, skoro przeszedł przez cały proces legislacyjny (komisje, obie izby Parlamentu oraz Prezydenta, gdzie wszędzie powinien być analizowany przez prawników o wysokich kompetencjach). Jednak w pewnych sytuacjach takie domniemanie prowadzi do absurdu, tak jak w omawianym przypadku. Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP: „Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane TYLKO W USTAWIE i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej,… Czytaj więcej »

ORMO
1 rok temu

No dużo przepisałeś nie na temat .ale nauczysz się chyba KTO decyduje czy jest COŚ sprzeczne z konstytucją czy nie i co się robi jak się ma takowe wątpliwości

Bozo
1 rok temu
Reply to  Mar

Chodź szerszymi chodnikami lub schodź na trawnik, a najlepiej nie wychodź i masz zagwostke z głowy nasz forumowy szpecjalisto-ważniako-myslicielu

Mar
1 rok temu
Reply to  Bozo

Porady godne pisowca 😉

ORMO
1 rok temu
Reply to  Mar

a „problemy” godne zielonego konfederata

cześć
1 rok temu
Reply to  Mar

dryblasie „mądrości w linkach” tak trafnych jak twoje IQ -pozdro

Mar
1 rok temu
Reply to  cześć

Papa tchórzu 😉

Tola
1 rok temu

Policja i straż powinna pojawić się pieszo na ulicach, nad Wisłą, nad stawami i w parku Co z tego że są ustawy jak nie ma kto ich egzekwować Polak jak widzi że to jest tylko tak na gębę to sobie nic z tego nie robi Policja jeździ samochodem koło wału A za wałem w krzakach nieletni siedzą

Monika
1 rok temu
Reply to  Tola

W kościołach

Mery
1 rok temu

Niech to będzie sensowne a nie dowalanie się do idącej samotnie osoby pustą ulicą 🙁

Marek
1 rok temu

Na myjnie nie można , ale kontroluje ktoś msze szczególnie w niedziele ? W Jadachach na każdej mszy jest 20 i więcej osób!!! A co będzie w święta? Wystarczyła by jedna wizyta policji to by te Dziadki może w końcu usiadły w domu na d….!!! Jak tak to specjalne godz. W sklepach ale w kościele nieważne,że jest ponad 20 ludzi!!!

Mira
1 rok temu
Reply to  Marek

To dzwon na policję skoro to widzisz, !!!!!!!

Nik
1 rok temu
Reply to  Marek

Nie tylko w Jadachach jest o wiele za dużo ludzi na mszach….. ale kogo to obchodzi? Księży na pewno nie

SK.PL
1 rok temu

Proponujemy zadbać o samochód na własną rękę. Myślimy, że nawet będzie mu milej. Wpadnijcie do nas, mamy wszystko, co potrzebne do mycia samochodu! Widzimy się?

czytelniczka
1 rok temu

Ograniczenia sa potrzebne ale bez przesady. Zakupy dla seniorów w wyznaczonych godzinach to moim zdaniem przegięcie. Starsze osoby i tak chodza wszędzie kiedy chcą. A ludzie pracujący też muszą zrobic zakupy, ugotować dzieciom obiad i pójść na drugą zmianę do pracy. Dlaczego np; w mpk-u może siedzieć co druga osoba a w kościele może być tylko 5- no dlaczego. To jakaś patologia.Nigdy w Polsce nie było ograniczeń w dostępie do kościołów, wręcz przeciwnie. Zawsze w trudnych sytuacjach ludzie się bardziej modlili. Nie ma żadnych dezynfekcji klatek schodowych itp. A kilkuminutowy spacer na świeżym powietrzu też chyba nikogo nie zabije. Wszystko pozamykane, zęba nie ma gdzie wyleczyć, ludzie trochę rozwagi…

Dikt
1 rok temu

Na ulicach Tarnobrzega pełno ludzi, to samo na działkach, będziecie za niedługo płakać.

smile
1 rok temu
Reply to  Dikt

Jedno jest pewne….stolarze nie stracą pracy…

bat
1 rok temu
Reply to  Dikt

Płakać to będziesz ty i nie tylko ty jak ta cała szopka potrwa jeszcze z dwa miesiące lub więcej. Wtedy się zacznie prawdziwa pandemia.

perty
1 rok temu
Reply to  bat

Na podstawie czego takie brednie? Chiny ,Korea Połu. poradzili sobie w 3 msc. więc jest pozytywny przykład.

bat
1 rok temu
Reply to  perty

Skąd wiesz że sobie poradziły i jak wygląda tam teraz życie ? Chyba nie z wiadomości przekazywanych przez TV bo telewizja ma zakneblowane usta i jej zadaniem jest wzbudzanie strachu i paniki. A wracając do sedna – jeżeli ten przekręt wszech czasów potrwa jeszcze z dwa miesiące lub dłużej to gospodarka upadnie, ludzi pozwalniają z pracy a opłaty trzeba zrobić, za coś trzeba żyć może i kredyty spłacać. Za co ? I właśnie w tym momencie zacznie się …….

perty
1 rok temu
Reply to  bat

w TVN też tak mówią – teraz już uwierzysz czy będziesz bredził dalej?

bat
1 rok temu
Reply to  perty

Nie oglądam telewizji ale widzę że ty oglądasz i nawet wiesz co w TVN się dzieje. Już mnie nie dziwi dla czego takie masz rozumowanie. Dobranoc.

wszystkołże
1 rok temu
Reply to  bat

1)”a telewizja ma zakneblowane usta i jej zadaniem jest
wzbudzanie strachu i paniki. 2)Nie oglądam telewizji –
-kłamca

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Dikt

Przecież na zakupi do do roboty ludzie chodzą a na działkach mogą być 2 osoby i myślisz że będą sprawdzać wszystkie działki ile jest na nich osób ? Pomyśl trochę bo myślenie nie boli.

bóldo ciebie
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

no to zrób impre na działce to się dowiesz czy sprawdzają

fdsfsdf
1 rok temu

Oto tym prostym sposobem udało się zamknąć ludzi w ich własnych klatkach ! Poczytajcie w necie jak powiązany jest ze sobą wirus i technologia 5G. Od kiedy wirusy żyją bez nosiciela kilkanaście godzin , chyba że to hybrydy stworzone w laboratoriach celem ubezwłasnowolnienia ludzkości ! Czemu nikt nie dochodzi skąd się wziłą i kto za tym świństwem stoi ?

Mar
1 rok temu
Reply to  fdsfsdf

Co raz więcej ludzi tego dochodzi. Poczytaj:
https://epochtimes.pl/jak-koronawirus-stal-sie-chinskim-czarnobylem/
Tylko czy da się pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za koronawirusa? W sądach w USA są pierwsze pozwy.

wrzos
1 rok temu

KLER NA KASE CHCIWY,DLATEGO IM W KOSCIELE WIECEJ LUSZI,TYM DLA NICH LEPIEJ! GDZIE TU LOGIKA! A KLERU PIS NIE UKARZE TO ROBIA CO CHCA!

koń
1 rok temu
Reply to  wrzos

spiepszaj dziadu …

Roma
1 rok temu

Wprowadzają zakazy bo nic innego nie robia !!!! Forsa idzie na na wybory i inne dyrdymały A nie na walkę z wirusem Jakby co to powiedzą do ludzi że sa sami sobie winni że zachorowali i umierali bo NIE PRZESTRZEGALISCIE ZAOSTRZEN

Bolek
1 rok temu
Reply to  Roma

To jest typowe myślenie obrzydliwych pełowskich hien.To jest mącenie ludziom w głowach,żadnej odpowiedzialności.

Gość
1 rok temu
Reply to  Bolek

Jak dalej będziemy robili ok. 4700 testów dziennie to będzie dramat normalnie. Nie rozumiem , czy chodzi o wybory czy mamy naprawdę tak małe moce przerobowe. Niemcy robią ok. 70000….

małpa
1 rok temu
Reply to  Gość

A niemcy nas mordowali to weż ty odwet

orzel
1 rok temu
Reply to  Gość

powinni jeszcze zmniejszyć ilość robionych testów to byśmy mieli najmniej zarażonych w Europie a ludzie by umierali tylko na „choroby towarzyszące”

pewny?
1 rok temu
Reply to  orzel

brawo jest pierwszy chętny – dawaj dane ,następni mile widziani — społeczeństwo tylko zyska też na inteligentnych w statystykach.

piter
1 rok temu

teraz to mnie juz nic nie zadziwi jak zwierzeta maja 19 ale w czym woda jest problemem tego nie rozumiem i co jest problemem w lesie ze nie odstrzela człowieka lub psa jak to było ostatnimi czasami bo sie pomyli to tez jest jakim problem nie sie wypowiedza ci kto je wymysla bo to jest zynujace

giętkijęzyk
1 rok temu
Reply to  piter

powiedział co wiedział a co powiedział nikt nie wie

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
46
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content