W czasie pandemii sprząta zaniedbane i zapomniane cmentarze

Pochodzi z Tarnobrzega, od 10 lat mieszka w Krakowie. Mateusz Świercz, z wykształcenia i zamiłowania historyk, w czasach pandemii sprząta często zaniedbane i zapomniane cmentarze.

– Działam społecznie od wielu lat, ale w ostatnich latach miałem dużo pracy – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl. – Jestem przewodnikiem miejskim i muzealnym w Krakowie, obecnie od miesiąca nie mam pracy w związku z wirusem, dlatego postanowiłem wrócić do pracy społecznej. Inicjatywa przyszła mi na myśl dlatego, że wiem, że takie miejsca jak cmentarze żydowskie są zaniedbane na co dzień – dodaje.

Do tej pory Mateusz posprzątał cmentarze żydowskie w Sandomierzu, Kolbuszowej, Skopaniu Ożarowie i w Majdanie Królewskim oraz tarnobrzeskie cmentarze żydowski i wojenny w Ocicach.

– Dlaczego te cmentarze? Ponieważ te miejsca są bliskie mojemu sercu. Tarnobrzeg to moje rodzinne miasto, tu się wychowałem. Sandomierz to rodzinne miasto mojego taty, tu się urodziłem i tu mieszka wielu członków mojej rodziny. Kolbuszowa to rodzinne miasto mojej mamy, tutaj też mieszka wielu członków mojej rodziny. Na tych cmentarzach byłem wiele lat temu i wiedziałem, że trzeba się nimi zaopiekować. W Ożarowie nie byłem wiele lat, ale wiem, że jest tam cmentarz i postanowiłem go posprzątać. W Majdanie Królewskim cmentarz jest niemal kompletnie zniszczony, ale chciałem go odnaleźć i odwiedzić. A cmentarz wojenny w Tarnobrzegu-Ocicach zawsze chciałem odwiedzić, ale jakoś niestety nigdy nie było okazji – opowiada w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl.

Sprzątanie jednego cmentarza zajmuje godzinę lub dwie, w zależności od jego wielkości i stopnia zaśmiecenia.

– Najczęściej spotykam się ze śmieciami typu puszki i butelki po piwie, szklane butelki po różnego rodzaju napojach alkoholowych, butelki plastikowe po napojach, różnego rodzaju opakowania po produktach spożywczych, paczki po papierosach i wypalone papierosy tzw. pety. Podejrzewam niestety, że lokalna młodzież czy młodzi dorośli spotykają się w takich miejscach i zaśmiecają teren – wyjaśnia.

W najbliższych planach Mateusz ma porządki na kolejnych cmentarzach.

– Chciałbym odwiedzić też cmentarz w Staszowie i Kazimierzu Dolnym kilka innych cmentarzy na terenie województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Za kilka dni zapewne będę musiał wrócić do Krakowa ze względu na obowiązki, ale wtedy planuję zająć się kirkutami w tamtej okolicy. Niestety, wiele z tych unikatowych zabytków zostało całkowicie zniszczonych przez Niemców w czasie II wojny światowej – tłumaczy.

foto: facebook

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olo
1 rok temu

Ciekawe hobby .Szkoda ,że takich pożytecznych ludzi jest tak mało.

olo
1 rok temu

Ciekawe hobby. Szkoda,że tak pożytecznych ludzi jest tak mało.

Historyk
1 rok temu

Jedna uwaga. Nie istnieje żaden cmentarz w Tarnobrzegu-Ocicach. Jest to cmentarz wojenny ” Na Górach” podlegający pod sołectwo Chmielów.
Inicjatywa ciekawa.
Pozdrawiam

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Super inicjatywa! Gratuluję i chylę czoło przed Mateuszem! Przy cmentarzu żydowskim w Tarnobrzegu naprawdę brakuje zadbania o ten teren – już nie mówię o terenie cmentarza i trudnościach z wejściem na jego teren, ale przydałaby się chociaż tablica informacyjna z informacjami o historii tego miejsca – najlepiej nie tylko po polsku, ale także po angielsku, rosyjsku, niemiecku i hebrajsku. Tak, aby turyści odwiedzający Tarnobrzeg i okolice mogli się czegoś dowiedzieć. Zresztą takie tablice informacyjne przydałyby się w wielu miejscach naszego miasta. Może ktoś podpowie prezydentowi, koszt nie byłby wysoki, a zupełnie inny odbiór.

Janusz
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł. Żydzi to historia naszego miasta a Tarnobrzeg jest na szlaku chasydzkim więc tym bardziej to miejsce powinno być zadbane a nie taka dżungla w środku miasta.

piter
1 rok temu

tak tylko takich ludzi jest mało a dlaczego?
młodzi ludzie dewastują takie groby ale nie w polsce ale tez za granicami polskie groby gdzie ta sprawiedliwość a tu słysze ze o swoj dom musimy dbac ale jak?

Historyk
1 rok temu

Uwaga do tekstu: nie istnieje żaden cmentarz wojenny w Tarnobrzegu – Ocicach. Gmina Tarnobrzeg zawiaduje tylko jednym cmentarzem wojennym patrz ul. Targowa. Cmentarz, o którym mowa w artykule to cmentarz wojenny „Na Górach” lezący w sołectwie Chmielów i gminie Nowa Dęba.
Inicjatywa godna uwagi.
Pozdrawiam

Fiszel
1 rok temu

DZIENNIKARSKI FACH W POTRZASKU CHOCIAŻ BARDZO POZYTYWNA INICJATYWA .Dlaczego sam się wychwala czyżby liczył na suweniry ?czy administratorzy tychże cmentarzy choćby zauważyli tą pracę , po drugie w tekście jest wiele z takiej stalinowskiej propagandy i żle się kojarzy przyklad tytułu ;”w czasach pandemii często sprząta …” ???? ja żyje już ponad pół wieku i nie było innej pandemii poza tą dzisiejszą.

Maryjan
1 rok temu

Inicjatywa świetna, tylko mam pytanie dlaczego wyznawcy oraz rodziny zmarłych pochowanych na cmentarzu nie dba, sprząta, pielęgnuje tego sama?
Wpadają raz do roku i….. Na tym koniec.

bober
1 rok temu

Interesująca stylówka do sprzątania grobów. Eleganckie buty, koszula, marynarka, chusteczka w butonierce.

Tarnobrzeżanin88
1 rok temu
Reply to  bober

Poszetka w brustaszy 😉 butonierka to dziurka w klapie marynarki na kwiatek

dformat
1 rok temu

w gajerku ciężko się zgiąć, a on mówi o sprzątaniu – coś tu nie gra .

Janusz
1 rok temu
Reply to  dformat

To co miał chłopak dresik założyć ?

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Człowiek pozytywnie zakręcony. Szacun za dbałość o cmentarze i historię.Zastanawiam się tylko dlaczego lokalne władze o cmentarze nie dbają na codzień.

wim
1 rok temu

Super facet !!!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content