Terapia uzależnień: od czego zacząć?

Ponoć za każdym uzależnieniem kryje się głębszy, głęboko zakorzeniony problem. Słabość, kompleksy, traumatyczne doświadczenia – cokolwiek determinowało życie uzależnionego, sprawiło, że dotarł do miejsca, z którego nie sposób wydostać się samodzielnie. Terapia uzależnień to wyciągnięcie pomocnej dłoni do każdego, kto potrzebuje wsparcia.

1. Terapia uzależnień: na czym polega?

2. Od czego zacząć leczenie uzależnienia?

Najtrudniejszy pierwszy krok – chciałoby się powiedzieć. Bo kluczem do sukcesu jest podjęcie tej pierwszej, najważniejszej decyzji – „chcę się leczyć, chcę z tym zerwać, chcę z tym skończyć raz na zawsze”. Skąd znaleźć w sobie siłę? Jak poradzić sobie ze słabą „silną wolą”? Wreszcie – jak pomóc komuś, kto tej pomocy ewidentnie potrzebuje, lecz odrzuca pomocną dłoń?

1. Terapia uzależnień: na czym polega?

Narkotyki, alkohol, leki, dopalacze – w tym miejscu każdy uzależniony może wymienić to, co stało się się jego największym przekleństwem. Jednak niezależnie od tego, jakie jest nasze uzależnienie, mechanizm działania jest ten sam. Jedynym sposobem, na skuteczne zerwanie z nałogiem, jest podjęcie kompleksowego leczenia. Może się ono rozpocząć tylko wtedy, gdy osoba uzależniona stanie w prawdzie sama z sobą. „Kto chce ten znajdzie sposób, kto nie chce, ten znajdzie powód” – w terapii uzależnień każdy „powód”, czyli wymówka, jest pierwszym krokiem do tego, by powrócić do zgubnych, destrukcyjnych zachowań gdy tylko przyjdzie moment zawahania.

Terapia uzależnień opiera się przede wszystkim na rozmowie. A ta ma uświadomić pacjentowi źródło jego problemu. Tylko dzięki temu możliwe jest znalezienie wyjścia z patowej sytuacji. Podczas rozmowy z terapeutą, istotne jest zarówno to, co działo się w dzieciństwie, jak i to, co wydarzyło się w dorosłym życiu. Ważne, że ta rozmowa ma motywować do zmiany i zmusić do refleksji nad własnym życiem. Ale takiej, która sprawi, że pacjent zechce na nowo nadać mu sens.

Oczywiście kompleksowa terapia uzależnień musi opierać się o całkowitą abstynencję, profilaktykę zdrowotną i terapię nawrotów. Dzięki takiemu podejściu, pacjent może wyrobić sobie umiejętność radzenie we wszystkich istotnych sferach życia: życiu uczuciowym, duchowym, relacjach z ludźmi i zdrowiu.

2. Od czego zacząć leczenie uzależnienia?

Na początku każdej terapii uzależnień jest decyzja o tym, że mimo trudności, uzależniony chce zerwać z nałogiem. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest wsparcie bliskich mu osób. Jednak życie pisze różne scenariusze – czasem w naszej walce pozostajemy sami, innym razem jest grono ludzi, którym na nas zależy, ale my nie potrafimy tego docenić.

W każdej z tych możliwości, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień. Więcej informacji znajduje się tutaj: https://medjol.pl/terapia. MEDJOL prowadzi terapię w cichym, ustronnym miejscu niedaleko Warszawy.

Ważne, żeby uświadomić sobie, że profesjonalne centrum terapii uzależnień jest miejscem, w którym pacjent znajdzie podporę i siłę. A nie poczucie stygmatyzacji i wstydu. Bardzo wielu pacjentów uważa, że samodzielnie poradzi sobie z uzależnieniem. Albo inaczej – często pacjenci sami w to nie wierzą, ale tak bardzo boją się i wstydzą przyznać do własnej słabości, że z całych sił unikają pójścia do terapeuty.

Profesjonalny ośrodek zapewnia pomoc również po ukończeniu terapii. Nawet pacjent, którego uznaje się za wyleczonego, może w takim miejscu liczyć na nieodpłatne wsparcie emocjonalne i fizyczne, na każdej płaszczyźnie, pozwalającej wytrwać bez nałogu.

materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content