Z mapy na działkę, czyli co robi geodeta na budowie?

Masz przed sobą projekt wymarzonego domu i nie możesz doczekać się stawiania fundamentów? Jesteś inwestorem i tyko czekasz, by łopaty poszły w ruch? Chwileczkę! Zanim rozpoczną się prace na placu budowy, należy dokonać szczegółowych pomiarów oraz wytyczyć obrys budynku. Sam tego nie zrobisz, ale możesz skorzystać z pomocy firm, które oferują usługi geodezyjne. Czym się zajmuje geodeta oraz dlaczego jest niezbędny na placu budowy? Wyjaśniamy!

Geodeta – czym się zajmuje?

Mówiąc najprościej, praca geodety polega na umieszczeniu Twojego projektu z papieru w rzeczywistej przestrzeni. Geodeta zajmie się wytyczeniem fundamentów domu oraz wszystkich budynków, jakie planujesz zbudować na działce oraz wyznaczy miejsce wjazdu na posesję i inne istotne dla budowy punkty. Oprócz pomiaru działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowy usługi geodezyjne obejmują także wykonywanie map do celów projektowych, ewidencjonowanie gruntów oraz inwentaryzację powykonawczą obiektów budowlanych.

Obecność geodety jest niezbędna zarówno na początku, jak i na końcowym etapie budowy. Bez pomiarów geodezyjnych oraz inwentaryzacji powykonawczej nie można rozpocząć ani zakończyć prac budowlanych.

Inwentaryzacja geodezyjna, na czym polega?

Chcąc sfinalizować proces budowy, będziesz musiał przekazać do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego operat kolaudacyjny. To zbiór dokumentów, które zawierają m.in. oświadczenie o zakończeniu robót, dziennik budowy, protokoły badań i odbiorów oraz inwentaryzację powykonawczą. Ten ostatni dokument jest zadaniem dla geodety, a więc znów jego obecność na budowie jest niezbędna. Geodeta dokonuje pomiaru istniejącego już budynku oraz inwentaryzuje przyłącza, w wyniku czego powstaje nowa mapa powykonawcza oraz opis domu.

Jak przebiega harmonogram prac geodezyjnych?

Wszystko zaczyna się od szczegółowej analizy projektu zagospodarowania danego terenu. Chodzi o to, by określić wielkość planowanej inwestycji, jej skomplikowanie oraz warunki usytuowania w terenie z uwzględnieniem działki oraz otaczającego jej terenu geograficznego. Dzięki analizie można z łatwością ustalić pełny zakres prac związanych z lokalizacją stawianego budynku. To także moment, w którym firma geodezyjna szacuje wielkość nakładu pracy związanej z robotami ziemnymi.

Następnym krokiem są prace związane z realizacją sieci i przyłączy, które zostały zawarte w projekcie, a także zagospodarowanie pozostałej części terenu – elementy małej architektury, ciągi pieszo-jezdne, czy miejsca postojowe.

Na końcu opracowuje się prace ilościowe związane z wyżej wspomnianym pomiarem inwentaryzacyjnym oraz tworzy pełną dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na korzystanie z budynku.

Usługi geodezyjne

Patrząc na zakres obowiązków, na geodecie spoczywa znaczna odpowiedzialność za finalny wygląd Twojego projektu. Szukając dobrego geodety, warto korzystać z usług sprawdzonych firm, jak Resgeo, która zapewnia wsparcie na każdym etapie budowy.

artykuł sponsorowany
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content