Tarnobrzeg: 15 dębów z Lasu Zwierzynieckiego skreślonych z listy pomników przyrody. Drzewa zostaną wycięte

Podczas ostatniej sesji tarnobrzescy radni podjęli uchwałę o zniesieniu 15 pomników przyrody. Dotyczy to dębów szypułkowych rosnących w Lesie Zwierzynieckim.

Drzewa te zostały wpisane na listę Pomników Przyrody podczas ubiegłorocznej akcji, w ramach której prawną ochroną objętych zostało 170 najbardziej okazałych drzew rosnących w lesie w Zwierzyńcu. Teraz dęby te zostaną wycięte z powodu budowy drogi obwodowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie zniesienia pomników przyrody, na etapie ich ustanawiania, nie było kolizji z projektowaną drogą obwodową. Sytuacja ta uległa zmianie w trakcie dalszych prac projektowych, w ramach których zdecydowano się na połączenie ul. Marii Curie Skłodowskiej z drogą obwodową. Wprowadzenie tego rozwiązania spowoduje wycinkę części obszaru lasu, w tym rosnących tam 15 pomnikowych dębów szypułkowych.

Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymała się radna Dominika Kliza.

PEŁNA TREŚĆ UZASADNIENIA

W dniu 29 maja 2019 r. Rada Miasta Tarnobrzega Uchwałą Nr XIII/117/2019, ustanowiła 62 pomniki przyrody na terenie „Lasu Zwierzyniec” w Tarnobrzegu, obejmujące 170 najbardziej okazałych drzew. Równolegle z pracami mającymi na celu powołanie w/w pomników przyrody w okresie lutymaj 2019 r. prowadzone było zadanie inwestycyjne pn.: „Budowa obwodnicy miasta Tarnobrzega”, w części dotyczącej opracowania dokumentacji projektowej dla w/w inwestycji. Na etapie powołania przedmiotowych pomników przyrody nie została stwierdzona kolizja dotycząca ich lokalizacji w odniesieniu do zakresu oddziaływania w/w zadania.

W trakcie dalszych prac projektowych, które miały zapewnić odpowiednią funkcjonalność projektowanej obwodnicy miasta, a także właściwy poziom skomunikowania wszystkich części miasta, w dniu 17.07.2019 r. przyjęto ostateczne rozwiązanie projektowe połączenia ul. Marii Curie Skłodowskiej z drogą obwodową. Powyższe rozwiązanie techniczne zwiększyło obszar oddziaływania inwestycji, w tym również w obrębie działki nr ewid. 742/11, obejmującej „Las Zwierzyniec”, na której zgodnie z Uchwałą Nr XIII/117/2019 ustanowiono pomniki przyrody. Powyższe rozwiązanie zostało przyjęte z uwagi na konieczność zapewnienia właściwego połączenia komunikacyjnego. Droga boczna od ul. Marii Curie Skłodowskiej – poprzez przejazd przez tory kolejowe i połączenie z ul. Zakrzowską stanowi na tym odcinku jedyne połączenie komunikacyjne pomiędzy osiedlami Serbinów i Piastów, a osiedlem Mokrzyszów – głównie na potrzeby użytkowania przez mieszkańców Tarnobrzega działek rolnych. Biorąc pod uwagę, iż projektowana obwodnica powoduje przecięcie w/w odcinka drogi bocznej od ul. Marii Curie Skłodowskiej, koniecznym było połączenie przedmiotowej drogi bocznej z projektowaną obwodnicą, a także wykonanie właściwego połączenia drogi serwisowej (po lewej stronie obwodnicy) z istniejącym układem komunikacyjnym – w taki sposób, aby pojazdy wyjeżdżające z drogi serwisowej posiadały możliwość skrętu w lewo i bezpośredniego przejazdu przez projektowane rondo w kierunku osiedla Mokrzyszów.

Przyjęcie takiego rozwiązania technicznego stanowić będzie połączenie komunikacyjne osiedli Serbinów i Piastów z osiedlem Mokrzyszów, a w szczególności zabezpieczy mieszkańcom możliwość dojazdu do nieruchomości gruntowych, które z uwagi na przebieg obwodnicy zostały pozbawione połączenia z ul. Zakrzowską poprzez istniejącą sieć dróg.

Zgodnie z art. 44 ust. 3, 3a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 55) zniesienia formy ochrony przyrody – pomnika przyrody, dokonuje rada gminy w drodze uchwały. Projekt uchwały, wymaga uzgodnienia z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Zniesienie formy ochrony przyrody – pomnika przyrody – następuje w razie utraty wartości przyrodniczych i krajobrazowych, ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych lub zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego.
W przedmiotowym przypadku wystąpiła przesłanka konieczności realizacji inwestycji celu publicznego, bez możliwości zastosowania rozwiązań alternatywnych.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie postanowieniem znak: WPN.623.19.2020.AM.2 z dnia: 08.07.2020 r. uzgodnił projekt przedmiotowej uchwały.

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smile
1 rok temu

Wytnijmy wszystko….wytnijmy cały las…zabijmy zwierzęta , które tam żyją…usuńmy do końca, płuca naszego miasta…a to co zostanie zalejmy betonem…..

Alf
1 rok temu
Reply to  smile

Racja , zostawmy drzewa na środku ekspresówki. Kierowcy mogą w końcu slalomem pomiędzy nimi jeździć. Albo w ogóle nie budujmy ekspresówki w tym miejscu i uratujmy rosnące tam drzewa . Ludzie litości, nie kompromitujcie się proszę takimi wpisami.

Mieszkaniec Tbg
1 rok temu
Reply to  Alf

Człowieku!!!! O jakiej ekspresówce piszesz???? Ekspresówka od tego lasu będzie przechodziła kilka kilometrów dalej(o ile kiedykolwiek powstanie) uważasz, że urzędnicy nie wiedzieli 29 maja o nowym wpięciu do obwodnicy? Obwodnicę projektowano ze dwa lata biorąc wiele czynników pod uwagę a nasz któryś urzędniczy geniusz w ciągu 47 dni zmienili jej przebieg!!! Przeczytaj informację i wyciąg wnioski jeżeli potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Alf
1 rok temu

Ok. Pomyliłem drogę z ekspresówką. Reszta sensu wypowiedzi bez zmian.

Dformat
1 rok temu
Reply to  smile

Daj se chłopie siana, droga jest bardzo potrzebna dla miasta, w krótkim czasie powinna powstać druga droga z wiaduktem na Mokrzyszow przedłużenie Zwierzynieckiej .

Niepojęte
1 rok temu

Niepojęte jest to, że wpierw chwalebnie wszyscy radni chcą chronić ostatnie stare drzewa w lesie zwierzynieckim a teraz ot tak przeznaczają je do wycinki. Przecież bardzo blisko do drogi obwodowej będzie wjazd przy wiadukcie. Ile to metrów 400-500? Ulicę Zwierzyniecką również podepniecie do obwodnicy? K…wa geniusze.

Mar
1 rok temu

Tu można wyciąć sporo drzew, w tym pomniki przyrody, a na skrzyżowaniu Sikorskiego-Kopernika-Wyspiańskiego od lat nie można wyciąć drzew rosnących na środku dróg pieszo-rowerowych w południowych narożnikach skrzyżowania. Ciekawa ta tarnobrzeska ekologia.

Natomiast co do drogi obwodowej, to kiedy władze miasta przedstawią mieszkańcom konkretne rozwiązania projektowe (dokładny przebieg, wygląd skrzyżowań itp.), zgodnie z transparentnością zarządzania miastem? Bo dokumentacja wykonawcza na drogę obwodową miała być przekazana gminie do 14 lipca br.

piter
1 rok temu
Reply to  Mar

dobra intencja ale czy to sie poprawi dla ludzi,, jazdy rowerowej, deskorolek z silnikami itp to nie wiadomo?
kiedy powstana wiecej chodnikow dla pieszych i rowerzystów też nie wiadomo?
pan prezydent nie ma pomysłow i pyta internałtów bo nie chce mu sie mosa wystawic?

wiadomo
1 rok temu
Reply to  piter

wystawiłeś mosa i tak nic nie wiesz bo pytania typowe obok tematu {pomniki przyrody )

piter
1 rok temu
Reply to  wiadomo

ale jak chcesz dupe potrzec to drzewo musi zostac wyciete a skoro drzewa nie sa idealne tez pasuje go usunac przed złamniem wszystko rozumiem ale skoro mowa o zieleni to czemu wystetupia tam codzienne ten sam gatunek dzikie smietniska?

piter
1 rok temu
Reply to  wiadomo

i sam cie czepiasz czyjes pisowni a sam nie jestes lepszy…..

twój tok
1 rok temu
Reply to  piter

złamniem wszystko aby dupe potrzec 

Director PUM
1 rok temu

Droga obwodowa powinna być dwupasmowa w oba kierunki powinna być przedłużeniem wislostrady

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content