Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego odpowiada na nasze pytania dotyczące projektów zgłoszonych do Krajowego Planu Odbudowy

Do rzecznika Urzędu Marszałkowskiego wysłaliśmy pytania na temat szczegółów powstania listy projektów zgłoszonych do Krajowego Planu Odbudowy (na ten temat pisaliśmy w artykule: „Ktoś nas próbuje oszukać” – radny A.Szlęzak o projektach zgłoszonych przez Urząd Marszałkowski do Krajowego Planu Odbudowy„. Jak tłumaczył radny, mimo, iż kwota przewidziana na projekty zgłoszone z województwa podkarpackiego wynosi ponad 21 mld złotych, to żaden z nich nie dotyczy powiatów tarnobrzeskiego, niżańskiego i stalowowolskiego.

Do rzecznika Urzędu Marszałkowskiego wysłaliśmy następujące pytania:

1. Kto przygotowywał ww.projekty?

2. Dlaczego radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego nie mogli zgłaszać projektów?

3. Dlaczego na liście nie znalazły się żadne projekty dotyczące powiatów tarnobrzeskiego, w tym Jeziora Tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i niżańskiego?

4. Czy władze miast, gmin itp. były poinformowane o możliwości składania projektów?

5. Dlaczego informacja o konsultacjach społecznych nie była poddana do szerokiej informacji publicznej ?

6.Według radnego Sejmiku A. Szlęzaka lista projektów została udostępniona do zaopiniowania radnym 17 sierpnia rano, natomiast uwagi można było zgłaszać do 18 sierpnia do godz.14 – dlaczego ten czas był
tak krótki?

7. Czym kierował się Zarząd Województwa w przygotowywaniu ww.listy projektów (jeśli to Zarząd przygotowywał ww.projekty)?

Odpowiedź rzecznika (w całości) publikujemy poniżej:

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przesyłam nasze wyjaśnienia i link do informacji na stronie

https://podkarpackie.pl/index.php/samorzad-terytorialny/7744-krajowy-plan-odbudowy-projekty-zgloszone-z-wojewodztwa-podkarpackiego

https://podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/7719-konsultacje-spoleczne-propozycji-projektow-planowanych-do-krajowego-planu-odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy – informacje ogólne

W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego przez pandemię spowodowaną wirusem SARS-CoV-2, Komisja Europejska w maju 2020r. opublikowała pakiet dokumentów obejmujący projekt Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021–2027 oraz propozycję działań na rzecz odbudowy w ramach instrumentu Next Generation EU. Plan odbudowy przedstawiony przez Komisję Europejską zakłada wykorzystanie nowego narzędzia Next Generation EU w wysokości 750 mld euro oraz wzmocnionego budżetu długoterminowego na lata 2021-2027. Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli (w dniach 17-21 lipca br.) osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 w tym nowego Funduszu Odbudowy służącego do niwelowania skutków wywołanych pandemią.

Częścią pakietu Next Generation EU będzie nowe narzędzie pn. Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). W ramach tego Instrumentu Polska będzie miała do dyspozycji około 23 mld euro na dotacje (na 100% dofinansowania) i około 34,2 mld euro na pożyczki.
Środki te inwestowane zostaną poprzez Krajowy Plan Odbudowy (KPO), za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. KPO ma być dokumentem planistycznym realizującym reformy oraz inwestycje, który stanowić będzie podstawę ubiegania się o wsparcie z RRF. Horyzont czasowy zaplanowany dla reform (zgodnie z wyjściową propozycją KE) to maksymalnie 4 lata natomiast horyzont czasowy inwestycji (zgodnie z wyjściową propozycją KE) to maksymalnie 7 lat (realizacja inwestycji do połowy 2026 roku).

Ponadto:

W wyniku przeprowadzonego wewnętrznie procesu Zarząd Województwa w dniu 13 sierpnia zaakceptował wstępną listę 37 projektów do Krajowego Planu Odbudowy, która została poddana konsultacjom poprzez zamieszczenie stosownej informacji na serwisach internetowych www.podkarpackie.pl oraz www.rpo.podkarpackie.pl, które trwały do 18 sierpnia br.

O procesie konsultacji zostali również poinformowani radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, parlamentarzyści Sejmu oraz Senatu RP oraz eurodeputowani. W wyniku przeprowadzonych konsultacji wpłynęło 145 uwag.

Na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia br. Zarząd Województwa dokonał analizy zgłoszonych uwag, czego efektem stało się przyjęcie listy 37 projektów poddanych procesowi konsultacji do Krajowego Planu Odbudowy, które – po wprowadzeniu korekt wynikających z niektórych zgłoszonych uwag – zostały przekazane w piśmie do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na posiedzeniu w dniu 25 sierpnia Zarząd Województwa poddał analizie dodatkowe propozycje projektów, które wynikały z uwag zgłoszonych w procesie przeprowadzonych konsultacji, po czym przyjęta została ostateczna lista propozycji projektów do Krajowego Planu Odbudowy z obszaru województwa podkarpackiego, która wraz z dodatkowymi fiszkami projektów zostanie przekazana w uzupełnieniu do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

W odniesieniu do obszaru powiatów stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i niżańskiego wskazać można następujące projekty, które podlegają zgłoszeniu do Krajowego Planu Odbudowy:

1. Województwo Podkarpackie/ PZDW Rzeszów – Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików – Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San, budową, przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej budowli i urządzeń budowlanych w miejscowościach Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa

2. Miasto Stalowa Wola – Instalacja odzysku energii z frakcji energetycznej odpadów (RDF, pre-RDF) w Stalowej Woli

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że do KPO zgłoszonych zostaje szereg przedsięwzięć o charakterze szerszym, w ramach których wsparcie może zostać skierowane na obszar ww. powiatów.

Dotyczy to w szczególności:

1. Województwo Podkarpackie – Budowa sieci głównych połączeń dla transportu rowerowego w województwie podkarpackim
W ramach projektu bierze się pod uwagę m.in. wniosek Szlak Rowerowy – Puszcza Sandomierska

2. Postulatu utworzenia w ramach KPO systemowego narzędzia wsparcia w zakresie turystyki o charakterze lokalnym, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Miasto Stalowa Wola – Rozbudowa basenów krytych wraz z nadaniem nowych funkcji rehabilitacyjnych, dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych oraz modernizacją kompleksu basenów odkrytych

3. Poparcie dla inicjatyw krajowych schematów systemowego wsparcia, które zostały zasygnalizowane w pracach grup roboczych, w obszarze dróg lokalnych, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Powiat Niżański – Plan poprawy bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na sieci dróg wojewódzkich w latach 2020-2024 oraz strategicznych drogach powiatowych ważnych z punktu widzenia rozwoju regionu

4. Poparcie dla inicjatyw krajowych schematów systemowego wsparcia, które zostały zasygnalizowane w pracach grup roboczych, w obszarze transportu lokalnego, w tym w kontekście następujących zadań:

a. Miasto Stalowa Wola – Wzmocnienie potencjału gospodarczego Miasta Stalowa Wola poprzez modernizację lotniska w Turbii wraz z budową zaplecza technicznego

b. Gmina i Miasto Ulanów – Budowa terminala LHS w Hucie Deręgowskiej wraz z budową łącznika z drogą S-19

5. Postulatu utworzenia w ramach KPO systemowego narzędzia wsparcia w zakresie infrastruktury zdrowia o charakterze lokalnym, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Miasto Stalowa Wola – Poprawa jakości opieki medycznej w regionie poprzez budowę hospicjum stacjonarnego z Zakładem Opiekuńczo- Leczniczym w Stalowej Woli

Subskrybuj
Powiadom o
84 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Racjonalny
1 rok temu

Jawnie plują nam w twarz i stwierdzają, że to deszcz pada!

duzo
1 rok temu
Reply to  Racjonalny

tarnobrzeg mial juz swoje 5 minut jak na takie prowincjonalne male galicyjskie to i tak duzo

leon
1 rok temu
Reply to  Racjonalny

typowy ćwok głosuje na koleżkę z PO a od PiSu oczekuje prezentów i dotacji i nazywa to pluciem w twarz a swojego ciamajdę i nieudacznika chroni bo dał mu etacik

Alf
1 rok temu

Czyli rzecznik nie był faktycznie w stanie wskazać chociaż jednego projektu dla nas. Tak właśnie wygląda wyrównywanie szans w wersji PIS. Ale w gwoli sprawiedliwości trzeba oddać ,że nikt nas nie rozpieszczał. Wyjątkiem może być dla mnie jedna z pierwszych w kraju specjalna strefa ekonomiczna. Ale wtedy może lokalna władza miała inne priorytety .

jan prawdomówny
1 rok temu
Reply to  Alf

Głupcy głosujcie na po, a nie będzie nic,oprócz podwyżek wszystkiego

wolf
1 rok temu

i kolejnych podwyżek ciąg dalszy ,woda zdrożała w czerwcu i teraz znowu,sprzedali wodociągi,kasa poszła na jezioro żeby parasole miały gdzie srać!

walt
1 rok temu

a dlaczego miałby nie śmiać się Wam w twarz ?
i tak mlecznego wybierzecie albo innego syna kumpla ortyla 🙂

miks
1 rok temu
Reply to  walt

Tuman chce powiedzieć że Bożek i Pluta to synale kupla Ortyla .

mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  miks

Ja chce powiedzieć że protestują: radny z Stalowej Woli a nasz Dziubiński „Nie „.
Wldzę ,że Miasta obecne bez aktywności. Jeżeli nic na ten temat nie wiedzieli to mają urzędników ,których obowiązki nakładają solidne prace i śledzenie projektów.

obywatel
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

Dziubiński sprzedał wszystko co tylko się dało a Po Dziubinskim
Bożek jak ostatni menel zastawił jedyne liczące się udziały w spółce i na co .
Przestańcie oszołomy już z tym jeziorem Tarnobrzeskim (właściwie zalewem) – najważniejsze są miejsca pracy i poważni i i nwestorzy
co dadzą mieszkańcom pracę .
Wybierali miernoty w Tarnobrzegu na prezydentów i rad miasta , którzy tylko napychali sobie kieszenie, powsadzali swoich na urzędy, do rad nadzorczych a teraz się żalą – wstydu nie macie żadnego.
.

miks
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

jak znasz swoje obowiązki tak jak znasz obowiązki urzędników to jutro powinni cię wywalić na zieloną trawkę

walt
1 rok temu
Reply to  miks

miks typowy pisuarowy intelektualista,pewnie zza biurka w wordzie pisze te wypociny i brednie myśląc,że poza sektą smoleńską ktoś w to uwierzy.

jarosław
1 rok temu
Reply to  walt

„sekta smoleńska” to dla zaprzańskich debili i sprzedawczyków Polski ponad połowa obywateli polskich

walt
1 rok temu
Reply to  jarosław

nawet większa część jak pokazują wybory.dla komunistów i złodziei 🙂 wszystko się zgadza.

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  walt

Wy myślicie że stare komuchy załatwią wam inwestycje i pieniądze? Ludzie nie bądźcie naiwni bo ich już nikt nie słucha.Ich interesują pieniądze ale dla siebie a nie dla mieszkańców.

walt
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

i to bardzo naturalne choć egoistyczne,że ludzie myślą o własnym zarobku.
junior kalinkowy o tym nie myśli zaliczając kolejne menadżerskie i dyrektorskie stołki dzięki legendzie styropianowej ojca ?
no chyba,że wszystkim pisuarowym wyborcom załatwił stołek dyrektorski w WORS i należną dziecku partii wypłatę ?
nie wydaje mnie się,raczej on zgarnia tort a wy ochłapy.jeśli jest inaczej wówczas przepraszam 😉 🙂

N-Ż
1 rok temu

Moim zdaniem zamiast w sejmiku wojewódzkim pan Jan powinien siedzieć w więzieniu między innymi za sprzedaż miejskich spółek ! Tarnobrzeg by na tym lepiej zyskał bo i tak radny nic nie robi dla naszego miasta w tym rzeszowsko-stalowowolskim sejmiku. A może jak Jan by siedział to inni nieudacznicy tacy jak pan Darek nie pchali by się na stanowiska lub jak kto woli do koryta w obawie przed ich rozliczeniem. Demokracja to taki wredny ustrój ze rozliczane sa mróweczki za batonika albo piwo a tłuste koty harcują do woli. Mam tylko nadzieje że ta broda u Jana to efekt tego że nie może spojrzeć w lustro przy codziennym goleniu !

filemon
1 rok temu
Reply to  N-Ż

masz pojęcie o demokracji jak Zawadzki o mydle

Janusz
1 rok temu
Reply to  N-Ż

Robi za maszynkę do głosowania.

mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Janusz

tylko tyle i jeszcze jedno sporą dietę .

Owen
1 rok temu
Reply to  N-Ż

„Demokracja to taki wredny ustrój ze rozliczane sa mróweczki za batonika albo piwo a tłuste koty harcują do woli.” – w samo sedno!

Mtbg
1 rok temu

Nie ma nic z Tarnobrzega? czy jestem ślepy?

jan prawdomówny
1 rok temu
Reply to  Mtbg

ŚLEPY TO BYŁEŚ JAK GŁOSOWAŁEŚ NA PLATFORME OSZUSTÓW,PREZYDENT POWINIEN BYĆ Z PISU TAK JAK W STALOWEJ

zdziwiony
1 rok temu

Nie taki ślepy.
Bożek i Pluta wspólpracują i to ściśle z posłem Warchołem ,Weberem i Kalinkami . Widzą to mieszkańcy. Nawet po kądzieli zatrudniony w urzędzie jeden jegomość .To dlaczego brak pomocy.
Wytrzymamy, tyle tylko, że ze stratami. Szkoda Miasta .

Dr Zybert
1 rok temu

To trzeba bylo wystawić porządnego kandydata a nie jak zawsze niewybieralnego Kamila, kiedy w końcu zrozumiecie ze ludzie akurat jego nie chcą

Wyborca
1 rok temu
Reply to  Dr Zybert

Tego pana nigdy nikt nie wybierze. Może tylko dostać stołek

live
1 rok temu
Reply to  Wyborca

Tan pan wykazał się mądrością nie jeden raz w przeciwieństwie do tych co go tak określają

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Dr Zybert

Trzeba było dać szansę Kamilowi niestety skostniały tarnobrzeski lud woli towarzyszy z rodowodem z pzpr.

Grzegorz
1 rok temu

Powinien ale nie jest bo tarnobrzeski lud jest jaki jest i wybrali niby bezpartyjnego nauczyciela popieranego przez PO czy tam KO.

prawda
1 rok temu

skoro miasto juz umiera tylko kwestia czy wolno czy szybko bo nawet miasto wojewodzkie rzeszow nie daje dofinasowan byłemy miastu wojewodzkiemu a sandomierz ma sparcie a nie jest juz w podkarpaciu to jest dla mnie jakiś szok….
…ale nie liczcie ze bedzie lepiej bo starzy weteranie siedza w tym miescie i te ci co maja nosa aby jeszcze troche hajsu wyciagnac bo nasza władza ma niski poziom inteligencji…..

bo bo
1 rok temu
Reply to  prawda

bo sandomierz to krolewskie miasto a tarnobrzeg ? no coz jest co jest

Wyborca
1 rok temu
Reply to  prawda

Tylko dodam że Sandomierskiego władze nie pisowskie a od władz z Kielc dostają duża kasę. Można Mozna

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Cała procedura powinna być powtórzona, gdyż z przedstawionej odpowiedzi wynika, że Urząd Marszałkowski nie poinformował poszczególnych gmin i powiatów o sposobie i trybie składania projektów, tak jak to miało miejsce w innych województwach. Dla przykładu w województwie kujawsko-pomorskim „W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się 4 sierpnia robocze spotkanie konsultacyjne z interesariuszami, które miało na celu przedyskutowanie sposobu przeprowadzenia procesu identyfikacji propozycji projektów naszego województwa do KPO. Informacja o tworzeniu listy proponowanych projektów trafiła również wczoraj do wszystkich gmin i powiatów w Kujawsko-Pomorskiem oraz do naszych partnerów społeczno-gospodarczych.” (źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/36105-prace-nad-wyborem-inwestycji-do-krajowego-planu-odbudowy). W województwie podkarpackim, jak wskazuje Rzecznik, projekty zostały wyłonione w ramach bliżej nieokreślonego „procesu wewnętrznego” („W wyniku przeprowadzonego wewnętrznie procesu Zarząd Województwa w dniu 13 sierpnia zaakceptował wstępną listę 37 projektów do Krajowego Planu Odbudowy (…)”). W oparciu o jakie przepisy został przeprowadzony ten proces wewnętrzny? Mowa jest jedynie o konsultacjach i możliwości wniesienia uwag od 13 do 18 sierpnia, jednakże gdzie jest informacja o planowanym naborze samych projektów? Taka informacja powinna zostać skierowana do wszystkich gmin i powiatów województwa podkarpackiego. Procedurę więc należy powtórzyć tak, aby każda gmina i powiat miały szansę zgłosić swój projekt. Obecnie wyłoniona lista jest wadliwa, wyłoniona z rażącym naruszeniem prawa. Poza tym, z regulacji… Czytaj więcej »

Wyborca
1 rok temu

Tak poproszę o wywiad z Dziubiński
Mieszkańcy chcą posłuchać co ma do powiedzenia.
Jeżeli nic to konieczna rezygnacja z mandatu radnego
Radny ma pracować a nie dorabiać dietą do emerytury.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Wyborca

Dorabia chyba nie tylko jako radny – ciekawe czy też dorabia w Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (jak przez kilka lat).
Wybierajcie dalej tych ze spółdzielni Tarnobrzeskich to będziecie coś z tego na pewno mieć ( przecież w spółdzielniach tych są pozatrudniani tylko tacy co kłamstwo, oszustwo i złodziejstwo mają w genach).

obywatel
1 rok temu

Bredzisz jak potłuczony – tylko lans i świętowanie w urzędzie bo kto im zabraniał (urzędasom) złożenia wniosków w terminie a ten w sposób bezczelny, prymitywny z moralnym i etycznym zbydlęceniem kilku prowincjonalnych miernot politycznych próbuje przerzucić odpowiedzialność
na innych (władze wojewódzkie) w typowy dla siebie bolszewicki sposób.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu
Reply to  obywatel

Sam bredzisz – nie neguję odpowiedzialności UM w Tarnobrzegu, mam do nich wiele zastrzeżeń. Jednak stwierdzam fakty – informacja na stronie Urzędu Marszałkowskiego dotyczy terminu zgłaszania uwag do istniejących projektów, natomiast gdzie jest informacja o samym naborze, procedurze i terminie składania samych projektów? Na stronie BIP takiej informacji nie widzę, jeśli nie była ona wysyłana elektronicznie gminom i powiatom, to odpowiedzialność ponoszą władze województwa.

Kutombo
1 rok temu

Bydlaki w Tarnobrzegu znowu podnieśli ceny wody.Wstydu nie macie szmaciarze???

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Kutombo

Dostałeś pismo ?

Kutombo
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Na klatkach schodowych są wywieszone pisma że od września wzrastają opłaty za wode i ścieki-prawie w każdym miesiącu 2020 roku podwyżki czegoś.

jan prawdomówny
1 rok temu
Reply to  Kutombo

OD CZERWCA!

wolf
1 rok temu

w czerwcu była za mała, to od września znowu,kogo wybraliście komuchy?

Kutombo
1 rok temu

Wiem co czytam i widze.Od 1 września kolejna podwyżka za wode i ścieki-13,13zł za m sześcienny.Patologiczne władze miasta.Zarobki w okolicy 2-3 tyś a ceny jak w dużych miastach.Wyganiacie tym sposobem ludzi z tego nieprzyjaznego do życia miasta.Nie jest wam po prostu najzwyklej Wstyd???

obywatel
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Dostałem a ty nie. Jak myślisz kto będzie płacił za nowego prezesa i nowe stanowiska dla byłego.

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  obywatel

Jest takie powiedzenie: PŁACZ i PŁAĆ. Nic na to nie poradzimy – musimy bulić.

jan prawdomówny
1 rok temu
Reply to  Kutombo

OD CZERWCA KILKANASCIE % W GÓRE,HURA,HURA

Dformat
1 rok temu

Mam nadzieję, że władze Tarnobrzega zwrócą się do Komisji Europejskiej w tej sprawie, bo tylko to zostaje. Ludzie w Tarnobrzegu są oburzeni nieporadnością tej władzy. Wstyd i hańba.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Dformat

A kto tym miernotą napisze pismo – chyba nie ta miernota prawnicza z urzędu.

prawda
1 rok temu
Reply to  obywatel

w tbg ludzie strachu mieszkaj swojego cienia sie boja a co dopiero jakies odwołanie napisza tylko na portalach co prezydent opłaca maja odwage jakieś głupoty napisać a młodierzy ucieka jak najdalej z tą kto bedzie taki odwazny i nie bedzie sie bał………

automat
1 rok temu
Reply to  Dformat

Mam nadzieję, że władze Tarnobrzega zwrócą się do Komisji Europejskiej w tej sprawie, bo tylko to zostaje —- bo jesteś głupi 1/) że masz nadzieje 2) brak jakichkolwiek kompetencji naszych władz do zwracania się do tejże komisji

fum
1 rok temu
Reply to  automat

UE ma nie dawać gminom, które uchwaliły anty LGBT: czy Stalowa nie uchwaliła takiej uchwały??? Komisja tym się powinna zająć

automat
1 rok temu
Reply to  fum

a kura nie powinna dawać gęsiorowi – ha ha ha

Roman
1 rok temu
Reply to  automat

O czym ty piszesz człowieku oni pewnie nawet nie wiedzą co to KE.

Mar
1 rok temu

A ja polecam materiał TVL „2020.08.31 – KONFERENCJA – ODBIÓR TECHNICZNY ULICY MICKIEWICZA W TARNOBRZEGU”https://www.youtube.com/watch?v=F-mkc4rEW7I
Jak dla mnie wartościowy.

do Mar
1 rok temu
Reply to  Mar

Wychwalasz obecna władzę to rób to z klasą .Jak narazie to wbrew rzeczywistości.

Mar
1 rok temu
Reply to  do Mar

Jak ja wychwalam obecną władzę?

Wyborca
1 rok temu
Reply to  Mar

Tresc wypowiedzi świadczy o uzależnieniu od obecnej władzy

Asa
1 rok temu

Co z Krajowym Planem Odbudowy w Tarnobrzegu, niech ktoś z urzędu wyjaśni kto przespał temat dla Tarnobrzega? Bo my mieszkańcy jesteśmy oburzeni, że władze miasta nie dbają o interes Tarnobrzega i mieszkańców! Ciągle podnosicie nam czynsze, śmieci, wodę – jak My mamy tu w ogóle żyć?? Odpowiedzcie? W kółko jakieś bajki i bajki dla niedorozwiniętych. Ludzie – kto nam odpowie !!!!!

Gospodarz domu
1 rok temu
Reply to  Asa

Dzisiaj było otwarcie wyremontowanego 1 km drogi na Miechocinie i z tej okazji była konferencja prasowa oraz seria zdjęć z tego wydarzenia.

prawda
1 rok temu
Reply to  Asa

jak nie zaczniecie strajkowac tak jak na białorusi to zostanie wam patrzenie sie w pudło i ruszanie rekami bo jesteście bez radni a kto ma głowe na karku bedzie sie wzbogacał a tacy weterani co sa w tbg-u beda nazekali bo sa bez radni ula la…….

obywatel
1 rok temu

Kolejny mierny historyk sieje zamęt w głowach mieszkańców Tarnobrzega,
tym razem miernota z zorganizowanej grupy przestępczej (jak mawiał kukiz o PSL).
Zapewne Ślęzak prubuje robić idiotów z mieszkańców miasta i zapewne w obronie kolejnego miernoty , historyka z Tarnobrzega (Bożka) – tyle samo są warci.
Głosujcie dalej na Sagatowską, Łukaciejewską, Rząsę, Sld, Psl i innych poparańców
(Ślęzaka, Dziubińskiego itd)
a na pewno będzie coś z tego (ha ha ha – nie było za ich rządów to niby dlaczego teraz ma być).
Prawdziwe pytanie powinno być skierowane do Bożka -” co on i jego urzędnicy zrobili w tym temacie i kiedy??????

schody
1 rok temu

tak, dostaliśmy ,,potężne wsparcie” w postaci 2 milionów, podczas gdy możnaby dostać dziesiątki albo może i setki milionów…

Diksi
1 rok temu

Za kasę z KPO można by wiele zrobić w Tarnobrzegu: nowe dobre drogi, mosty, wiadukty kilka obwodnic, hospicjum, ośrodek sportu, zagospodarować jezioro, spalarnie odpadów, oddać pożyczkę i robic z KPO, można by zrobic wiele innych rzeczy i wszystko bez uszczerbku dla mieszkańców by żyło im się lepiej a tak wydymali nas!!! Mam tylko nadzieję, że los na tych wszystkich ku..ch się zemści.

prawda
1 rok temu
Reply to  Diksi

co ci dadza bedziesz musiał pozniej odac tylko z jakimi odsetkami juz masz jeden przykład 500+ itp……

szydło z wora
1 rok temu
Reply to  prawda

prawda –głupota ,ciemnota i zacofanie

Wyborca
1 rok temu
Reply to  Diksi

Nam tego dodc Pytanie Czy kasa że sprzedaży wodociągów jest już na koncie.
Pytanie Czy Rada Miasta zgodziła się na nowego inwestora w Centrum w miejsce planowanej galerii
Pytanie Dlaczego są podwyżki wody a prezydent publicznie oświadczył że ich nie będzie
Który radny o to zapyta a może jakiś redaktor np Nad Wisłą 24

Mar
1 rok temu

No, niezadowolenie jest widoczne w komentarzach. Ciekawe czy będzie choć skarga do rady miejskiej, czy wciąż dumne narzekanie.

mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Mar

Widac i na ulicy słychać.
Ciekaw jestem czy ktoś na wczorajszej konferencji zapytał prezydenta lub posła o co chodzi ze TARNOBRZEG z tak gigantycznych pieniędzy nie dostał nic?????

Piter
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

Nasz złotousty prezydent jest z wykształcenia nauczycielem więc ma dar owijania w bawełnę opanowany perfekcyjnie.

Dobro miasta,
1 rok temu
Reply to  Mar

Widać i na ulicy słychać,
Ciekaw jestem czy ktoś na wczorajszej konferencji zapytał prezydenta lub obecnego tam posła o co chodzi???? że Tarnobrzeg ominęła tak gigantyczna kasa!!!!!
jak nie zapytał to mam nadzieje , że ludzie będą ich wprost pytać!!

Piotr
1 rok temu

Moi drodzy przecież w Polsce urzędnik nie ponosi odpowiedzialności za swoje zaniedbania. Po co się napinać na necie? A i tak władza jaka by ona nie była będzie mieć obywatela w dupie Chyba że zostanie stworzone społeczeństwo obywatelskie Tylko że po to dzięki naród na pis i po żeby oni nie powstało i żeby sąsiad na sąsiada patrzył spod byka . W gruncie rzeczy i PiS i Po to tacy sami grabarze Polski nic ich nie różni

piter
1 rok temu
Reply to  Piotr

dla takich „tęgich głów” jak ty, nie ma różnicy. – tylko nie musisz się kompromitować taką facjatą.

Piotr
1 rok temu
Reply to  piter

Prawda boli towarzyszu?

czech
1 rok temu
Reply to  Piotr

„Tylko że po to dzięki naród na pis i po żeby oni nie powstało i żeby sąsiad na sąsiada patrzył spod byka”—” Potentacie intelektu i elokwencji”(a pospolicie nazywanym tłumokiem) napisz co chciałeś wyrażić taką zhańbioną polskością tekstem

Mieszkańcy Tarnobrzega
1 rok temu

Chcemy wiedzieć dlaczego władze Tarnobrzega nie zgłosiły projektów dla miasta w KPO? Mamy prawo do prawdy.

Mar
1 rok temu

Wystarczy złożyć wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej. Napisz proszę potem w komentarzu co odpiszą.

Wyborca
1 rok temu
Reply to  Mar

A ten Mar dalej dwoje

Mar
1 rok temu
Reply to  Wyborca

Nie żyjemy w próżni prawno-formalnej, a wpis na forum nie jest równoważny oficjalnemu wystąpieniu do urzędu. Nie twierdzę, że komentarze w Internecie nie mogą mieć wpływu na podejście władz do danej sprawy, ale nie obligują ich do podjęcia określonych czynności w tej sprawie. Przykładem są komentarze krytykujące zamknięcie ruchu nad Jeziorem – czy pod wpływem tej krytyki przywrócono ruch nad Jeziorem chociaż częściowo chociaż na koniec sezonu? Bo ja się nie spotkałem z taką informacją. Tak więc można dumnie narzekać w komentarzach przez kolejne lata, ale co to zmieni lub przyspieszy?

Grzegorz
1 rok temu

Podobno nie wiedzieli o czymś takim.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Grzegorz

Czytać nie umieją czy ze zrozumieniem mają problemy ???????? Czy też przed wirusem poodcinali łącza internetowe w urzędzie ??????????????

Konrad
1 rok temu

Procedura tworzenia tego projektu podpowiada mi, że to wszystko jest bardzo, bardzo podejrzane. Prawdę mówiąc gminom zostawiono bardzo krótki czas na zgłoszenie projektów ze swego terenu. Owszem projekt był zgłoszony 14.08 tzn w piątek. Termin zgłaszania do wtorku. To juz wiele mówi i stwarza podejrzenia. W przyjętym projekcie znalazły się jakieś cuda niewiarygodne, np dofinansowanie kajakarstwa na Sanie z kwotą 80 mln PLN. Takich kwiatków jest więcej. Należy podejrzewać, że odpowiedzialni za stworzenie projektu nie chcieli go stworzyć dla regionu, dlatego celowo uniemozliwili zgłaszanie projektów przez gminy. Nalezy mieć podejrzenia, że ktoś wyczuł szansę OBŁOWIENIA się na unijnej kasie. Dlatego dzialanie radnego Szlęzaka jest tak bardzo cenne. To jednak nie jest koniec społecznej kontroli. Nalezy teraz dokładnie śledzić gdzie unijne pieniądze są kierowane i wykorzystywane. Jak widać po funduszach kontrolowanych przez ministra Zero, można je bezkarnie ukraść. Brawo Andrzej Szlęzak. Wstyd dla Jana Dziubińskiego.

Mar
1 rok temu
Reply to  Konrad

Ale gdzie oficjalny komunikat władz miasta w tej sprawie? Niech Pan Prezydent powie publicznie co wie o tym jak było, jest i będzie z tarnobrzeskimi projektami w Krajowym Planie Odbudowy. Bo przedłużająca się cisza nie będzie wyglądała dobrze.

Konrad
1 rok temu
Reply to  Mar

Podejrzewam, że to byłoby jawne wypowiedzenie wojny Marszałkowi. On chce mieszkańców ukarać za wybory.

Alf
1 rok temu
Reply to  Konrad

Zgadza się. Prezydent wyraźnie chce mieć jak najlepsze relacje z obozem rządzącym. Nawet kokietuje lokalnych działaczy PIS . Dowodem na to jest obecność Pana Kamila na praktycznie wszystkich spotkaniach z rządzącymi. Z tym
programem to jak dla mnie zwykłe draństwo rządu i tyle. Mając półtora dnia cudów się nie stworzy.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
84
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content