Wody siarczkowe i Gród Słowiański – autorzy projektów apelują o głosy (video HD)

Już w poniedziałek 12 października rozpocznie się głosowanie w Budżecie Obywatelskim Tarnobrzega 2021. O głosy mieszkańców apelują autorzy dwóch, dużych projektów, dotyczących wykorzystania wód siarczkowych i budowy Grodu Słowiańskiego.

Projekt pn. „Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim”, o wartości 615 tys. zł, kolejny raz do BO złożył były radny Tarnobrzega, Witold Zych.

List otwarty do mieszkańców Tarnobrzega Tarnobrzeżanie!Zwracam się do Was wszystkich z apelem o oddanie głosu na…

Opublikowany przez Witolda Zycha Środa, 30 września 2020

O projekcie Witold Zych mówił również w trakcie piątkowej konferencji prasowej, zwołanej przez Klub Konfederacji w Tarnobrzegu

video: TVL

Z kolei Stowarzyszenie Esteka namawia mieszkańców do oddania głosu, na budowę Grodu Słowiańskiego, nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Wartość tego projektu to 1 495 381,00 zł.

video: Piotr Morawski

Szczegóły dotyczące zgłoszonych projektów oraz głosowania: tutaj

Subskrybuj
Powiadom o
55 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
1 rok temu

Nie jestem przekonany do tych wód siarczkowych i czy kasa nie pójdzie w błoto. Gród Słowiański będzie lepszym rozwiązaniem dla miasta.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Janusz

Jedno i drugie tyle samo warte , korzysci zadnych tylko kosztowne pomysly.

Neltah
1 rok temu
Reply to  Janusz

Ale gród Słowiański nie ma być w mieście tylko nad jeziorem ,jako atrakcja dla turystów 5 miesięcy w roku. Ośrodek jeśli powstanie ,będzie całoroczny

Gośka
1 rok temu
Reply to  Neltah

A jezioro nie jest według ciebie na terenie miasta? Gdzie miałby ten gród powstać jak na osiedlach nie ma miejsca? Niech powstanie nawet i nad jeziorem – jestem ZA.

Neltah
1 rok temu
Reply to  Gośka

No wiesz, jak wychodzę z domu, to widzę osiedla ,domy, a nad jezioro muszę specjalnie pojechać i widzę je tylko latem. Więc jednak nie leży w mieście ,ale leży na terenie gminy Tarnobrzeg i podlega pod miasto. A to nie to samo

Gośka
1 rok temu
Reply to  Janusz

Dokładnie.

Adam
1 rok temu

Niech się zastanowię hm?-„Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego” czyli samo ujęcie wody a gdzie ośrodek w planach za powiedzmy pięć,dziesięć lat!,a gród być może będziemy mieć w niedalekiej perespektywie powiedzmy roku!

Neltah
1 rok temu
Reply to  Adam

No wiesz, jezioro budowali prawie 20 lat ale opłaciło się. Ośrodek leczniczy też się opłaci i jeszcze bardziej podniesie rangę jeziora

Tarnobrzeżanin88
1 rok temu
Reply to  Adam

Logika na poziomie „po co przez rok budować dom skoro w godzine można namiot postawić”.

Mar
1 rok temu

Ten gród fajnie wygląda, ale nie pasuje do Jeziora, lepszą lokalizacją byłyby tereny gdzieś w parku dzikowskim. Co do odwiertu to jest on potrzebny, żeby skłonić prywatnych przedsiębiorców do zainwestowania nad Jeziorem, np. poprzez 20-letnią dzierżawę, o której niedawno był wpis.

Alf
1 rok temu
Reply to  Mar

Uważam ,że można zainwestować w ten odwiert pod warunkiem ,że pojawi się ktoś , kto podpisze z miastem umowę warunkową lub chociaż list intencyjny na budowę tego ośrodka. Chyba póki co nikogo takiego nie ma i nie było. Gród koło zamku na terenach co do których są roszczenia właścicieli? Na razie do prawomocnego wyroku w tej sprawie według mnie miasto nie powinno dokładać ani złotówki. Skończy się najpewniej ugodą . Tylko czy miasto stać na odszkodowanie w gotówce lub w innych miejskich nieruchomościach ? Nie sądzę.

Nie
1 rok temu
Reply to  Alf

Ten gród w tej lokalizacji nie Chyba że uhowofnia historycznie taki gród w Tarnobrzegu.
Tarnobrzeg to nie Kielce i Góry Świętokrzyskie

Mar
1 rok temu
Reply to  Alf

Był czas na zgłaszanie i ewentualne dopracowanie projektów, teraz mieszkańcy zdecydują. Dla mnie lepsze ujęcie, bo nikt nie wyłoży milionów na ośrodek leczniczy / spa nie mając zapewnionego dostępu do wód siarczkowych, a do tego potrzebne jest sprawne ujęcie, a nie odwiert badawczy. Co do prywatnych nieruchomości dzikowskich, to ja już dawno przeniósłbym stamtąd wszelkie instytucje i majątek ruchomy gminy, a ewentualne nieruchomości wewnątrz tych prywatnych odpowiednio zagospodarował. Powód oczywisty: wolałbym włożyć pieniądze w remont / dostosowanie i utrzymanie gminnych nieruchomości, niż cudzych.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Odwiert wód siarczkowych to powinien być wykonany w 2020 roku, gdyż był jednym ze zwycięskich projektów z głosowania w roku 2019. Pytanie co w sytuacji, gdy NSA utrzyma wyrok WSA, przyznając rację RIO, a w tegorocznym głosowaniu znowu wygrają wody siarczkowe? Miasto będzie zobowiązane do wykonania dwóch odwiertów? Jak rozumiem, w tym roku przez nieprawomocny wyrok WSA żaden projekt duży nie będzie realizowany, bo miasto się odwołuje do NSA (choć wygląda na to że sprawa przez miasto jest przegrana). Więc jeśli teraz wygrają wody siarczkowe to w 2021 trzeba będzie wykonać BO i zrobić odwiert, a po niekorzystnym dla miasta wyroku NSA (perspektywa 3-5 lat) miasto będzie musiało wykonać zadania, które wygrały w 2019 roku i miały być zrealizowane w 2020 roku. Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.

Karolina
1 rok temu

Zdecydowanie Gród Słowiański to fajny i ciekawy pomysł w dobie turystyki.
Dajcie już spokój z tymi wodami siarczkowymi. Jedna osoba napialiłą sie na to, ani planu finansowego itd.. Przecierz wszyscy o tym mówią że to nie opłacalne.

art
1 rok temu
Reply to  Karolina

W jednym zdaniu zrobiłaś 2 błędy ortograficzne.

Owen
1 rok temu
Reply to  Karolina

Podobnie mówiono kiedy Mastalerz wyszedł z pomysłem żeby miasto stało się właścicielem Jeziora Tarnobrzeskiego: ” to za duże obciążenie finansowe” , „nie opłaci się” i ” z motyką na słońce”. Tymczasem jesteśmy wlaścicielami jeziora i okazuje się, że Mastalerz (za którym nie przepadam) trafił w dziesiątkę. I tak będzie z wodami siarczkowymi. Do odważnych świat należy!

Alf
1 rok temu
Reply to  Owen

Ok. Tylko po co wa pakiecie brał Piaseczno z którym są teraz same kłopoty. Na razie państwo daje na pompowanie wody. Ale co roku trzeba o to żebrać. Co będzie jak pewnego roku odmówią? Ten ciężar spadnie na właściciela czyli miasto bo pompować trzeba inaczej katastrofa ekologiczna i ogromne odszkodowania dla okolicznych rolników.

Owen
1 rok temu
Reply to  Alf

W pakiecie ponieważ chyba był taki warunek. Miasto na pewno nie zostanie samo z tym bigosem pt „Piseczno”, tu musi byc pomoc Państwa, czyli rządowa, a że trzeba żebrać……no cóż, każde zabieganie o pieniądze z zewnątrz można by nazwać żebraniną 🙂 Poza tym to trochę tak jak ta anegdotka: ” Po co brałeś ten kredyt na mieszkanie? Tak ci teraz ciężko finansowo!” – „Mogło być lekko ale bez mieszkania.”

obywatel
1 rok temu
Reply to  Owen

A co Państwo kazało – czy Mastalerz wziął z obrazą przepisów prawa
(tak NIK napisał ).A to dobre – tam gdzie można uzyskać splendor do miasta,
a tam gdzie koszty to niech państwo daje – ale dowcip.

prywata
1 rok temu
Reply to  Owen

w dziesiątkę powiadasz czy we własną działkę bo kopalnia nie była chętną na „działkowanie” tej ekipy .a co by się działo z jeziorem w tamtej własności trudno powiedzieć chociaż teoretycznie mogłoby wyglądać lepiej niż dzisiaj

art
1 rok temu

Przepraszam, ale co ma wspólnego Gród Słowiański z Tarnobrzegiem?

Wolin
1 rok temu
Reply to  art

Koledzy prezydenta wypoczywali na wyspie Wolin Zobaczyli gród, popili przy ognisku i dalejZ pomysłem poleciał strażnik do kolegi i już projekt jest do zaakceptowania
Straszne te koneksje Żadne dobro miasta. Liczy się czyj to pomysł
Dlatego Zych ma kłody bo to nie koleś To pracowity i porządny człowiek. Jest do bólu sprawiedliwy a to się nie podoba.

Neltah
1 rok temu
Reply to  Wolin

Dokładnie Całe miasto od lat jest budowane z pomysłów widzianych daleko stąd, a tymczasem wszyscy sąsiedzi nas przegonili ,bo konkurują między sobą i naśladują pomysły. Tarnobrzeg od 30 lat jest taki oderwany od rzeczywistości

Mietek
1 rok temu
Reply to  art

TBG niedługo będzie wsia i będzie miał sołtysa Kto żyw stąd ucieka Emeryci będą w nim żywymi eksponatami

Gośka
1 rok temu
Reply to  art

Aleś zabłysnął. A co ma wspólnego JURA PARK z Bałtowem, Dziki Zachód Park Rozrywki z Zieleniewem lub Western City z Karpaczem ?

art
1 rok temu
Reply to  Gośka

Jura Park z Bałtowem ma akurat dużo wspólnego. Polecam dokształcić się z geografii/biologii

Gośka
1 rok temu
Reply to  art

Nie zrozumiałeś mojej sentencji.

korek
1 rok temu
Reply to  Gośka

mówi się przepraszam nie byłam na tych lekcjach

heniek tarnobrzeski
1 rok temu
Reply to  art

n wlasnie powinien raczej nazywac sie grod galicyjski

obywatel
1 rok temu
Reply to  art

Kolejne miejsce pracy – dla swoich – tyle ma wspólnego.

Tbg
1 rok temu

Miasto Tbg nie ma problemów i potrzeb więc może sobie pozwolić na budowę grodu słowiańskich nieudaczników z Prezydentem na czele. Mamy już nasadzenia, w planach schody do jeziora i teraz brakuje grodu. Parodia LUDZIE co ten projekt da zadłużonemu miastu ? Jest innych wiele potrzeb w mieście więc tym należy się zająć a nie głupotami. To przyszłościowo wody siarczkowe mogą więcej dać dla rozwoju miasta niż „BOŻEKland” .

Bozkoland
1 rok temu
Reply to  Tbg

Mamy rzeczywiście Bozkoland

Gośka
1 rok temu
Reply to  Tbg

Nikt sie nie będzie leczył w Tarnobrzegu wodami siarczkowymi an ta wioska słowiańska będzie fajną atrakcją dla mieszkańców Tbg i okolicy szczególnie dla dzieci tylko żeby odbywały się w niej jakieś imprezy plenerowe,pokazy walk rycerskich itp.

Tarnobrzeżanin88
1 rok temu
Reply to  Gośka

Rycerze w grodach słowiańskich?

Jan
1 rok temu
Reply to  Tbg

100% RACJA !!!

profesor
1 rok temu

Prawda o testach na COVID – Randy Hillier – dowody naukowe kontra “paranoja strachu”; https://www.youtube.com/watch?v=ozX1AVJlQik

walt
1 rok temu

nie przekonuje mnie ani jedno ani drugie.

nad jeziorem gmina Tarnobrzeg powinna mieć jakiś pomysł a nie stawiać gdzie popadnie pasujące do siebie elementy niczym pięść do nosa,powyższy wpis o tym,że to bardziej pasuje do dzikowskiego parku mnie przekonuje.

wody siarczkowe,jak mawiają eksperci są,nie ma jednak geotermalnych źródeł a nikt (UE) nie pogrzeje nam ich tak jak robi to rydzykowi,papieżowi polskiego kościoła z Torunia.

względnie wyrzucić kilkaset tysięcy złotych na to by później prywatna spółka to eksploatowała nie jest żadnym interesem dla mnie jako mieszkańca.
a jak będzie to miało zrobić gmina Tarnobrzeg,która od dekady dopiero toalety stawia nad jeziorem to pewnie tego nawet nie doczekam.

zresztą gdy nawet spółkę powoła miasto to może być ona zarządzana jak miejscowe kluby sportowe czyli poza wąskim gronem uprzywilejowanych i akcjonariuszy mieszkańcy będą tylko de facto płatnikiem bez realnego wpływu na działanie takich spółek.

tak czy inaczej bardziej przekonuje mnie ścieżka rowerowa na Cmentarz do Sobowa.bo tam docelowo spora część Tarnobrzeżan koniec końców spocznie 😉 😛

olo
1 rok temu
Reply to  walt

100 % racji

walt
1 rok temu
Reply to  olo

ja też uważam,że takie wody siarczkowe geotermalne mogą dać asumpt i być bramą lepszej przyszłości naszego miasta. i tę kwestię bym też chciał zbadać. ale poddaję w wątpliwość,że to akurat nam wszystkim mieszkańcom się wymiernie opłaci. jestem pełen obaw,że to będzie karykatura jak w postaci kopaczy – splendor i dywidenda dla akcjonariuszy i działaczy wysokie uposażenia a koszty ponosić będą zwykli mieszkańcy utrzymujący darmo oddawane w użytkowanie obiekty MOSiR (wypłacający też bodaj uposażenia trenerom grup młodzieżowych) plus będący płatnikiem kilkuset tysięcznych dotacji co roku ! co z tego mają ? poczucie wstydu,klęski i bezradności po blamażach typu 4-1 dla ZKS. no ale nasi bezradni co roku lekką ręką te milionowe kwoty wyrzucają w błoto. jaka może być gwarancja,że domniemane siarczkowe źródła geotermalne przyniosą mieszkańcom coś więcej niż tylko możliwość kupienia biletu i wykąpania się tam ? zresztą kopalnia działała przez dziesiątki lat,nadal żyją ludzie,którzy coś tam o niej wiedzą. nie przesądzam sprawy ale poznałem zdanie jednego z geologów,którzy nadzorowali zamykanie kopalni i on wątpliwości nie miał-geotermalnego źródła nie ma. ale owszem może i techniki się zmieniły poszukiwań więc sprawdzić to też bym chciał. ale czy w takiej formule ? to już za bardzo mnie nie przekonuje. zobaczymy jak wybierze lud.vox… Czytaj więcej »

Gość
1 rok temu
Reply to  walt

Zapomniałeś dodać ,że prywatna spółka akcyjna ma inkaso z targowicy . Co do wód to nic innego jak tylko fanaberie śpiącego rycerza . Głupota i tyle.

walt
1 rok temu
Reply to  Gość

nie chciałem się rozwodzić nad nimi tylko ukazać jaki może być mechanizm.bo mami się mieszkańców korzyściami ale widząc jak nasze miasto od dwóch dekad jest zarządzane od czasów wyprzedaży za jana przez wszystko moje norberta czy następców to nie miałbym wielkich nadziei,że formuła miałaby się jakoś zmienić.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Gość

A jak tam słynna MARINA ( zbudowana z publicznych za NM) – ile miasto z tego ma?????????????????????

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

I o to chodzi – kasiora dla swoich za publiczne – tak się robi interesy .

Stach
1 rok temu

Syf na ulicach, dziurawe ulice brak chodników i ścieżek rowerowych, a pieniądze na wody siarczkowe i gród słowiański. Na myśl przychodzi tylko porównanie do tępego prostaka, mieszkającego w walącej się chałupie ze sraczem za stodołą, który zarobione pieniądze przeznaczana wódę i automaty do gry.

Konrad
1 rok temu
Reply to  Stach

Na Dworcowej która jest w fatalnym stanie jest bardzo głęboka dziura można tam naprawdę zostawić koło.

KSS
1 rok temu
Reply to  Konrad

Przecież tam trwa budowa obwodnicy miasta… a nie zaraz

pomysł dla prezydenta
1 rok temu
Reply to  Konrad

prezydent nie ma pieniedzy na inwestycie morenizacji dworca pkp i co mowic o poprawieni wizerunku wiec mieszkancy musimy pomoc aby dofinansowanie dostał bo nasz prezydent jest biedny z wiedza…….

art
1 rok temu
Reply to  Stach

Infantylne porównanie, świadczące o poziomie inteligencji i braku szacunku dla człowieka.

Stach
1 rok temu
Reply to  art

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. 😉

Jan
1 rok temu

widze ze w miescie niema waznych potrzeb dla mieszkancow,tylko jakies tam pierdoły robic.najpierw naprawcie ulice ,drogi w miescie,gdzie łata na łacie,wstyd,wstyd,wstyd,a pozniej mozecie sobie robic grody i inne zabawki dla waszej uciechy.

Mar
1 rok temu
Reply to  Jan

Zobacz, że do budżetu obywatelskiego można było zgłosić projekty dotyczące dróg itp., bo przecież są takie projekty. Weźmy dla przykładu projekty dotyczące budowy chodników. Są, jednak tylko 3. Istnieją więc dwie możliwości: albo wszędzie indziej w mieście, gdzie jest to potrzebne, są chodniki i są one w odpowiednim stanie, albo nie wszędzie, ale nikogo to nie boli. A jeśli nikogo to nie boli, to znaczy, że rozwiązanie tego nie jest pilne.

pomysł dla prezydenta
1 rok temu
Reply to  Jan

tak ale jak skoncza drogi remontowac to co potem skoro prezydent nie ma wiedzy na nastepe lata wiec moze jakies pomysły piszcie bo jego jest głowa pusta od przepracowania a taki skansen to nie głupie ale jak to bedzie widziane..

Lena
1 rok temu

WIOSKA Tarnobrzeskich PREZYDENTÓW a w niej Bożek będzie piekł placki, Mastalerz smażył jajecznice, Dziubiński polewał a Kiełb będzie zamknięty w chatce żeby nie ukraść jedzenia i picia. PARODIA miasta

art
1 rok temu
Reply to  Lena

I Lena jako koza u woza.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
55
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content