Tarnobrzeg: Miasto wyemituje obligacje za ponad 27 mln zł na pokrycie rat kredytu i deficytu budżetu

W trakcie piątkowej sesji, tarnobrzescy radni zdecydują o emisji obligacji komunalnych, na kwotę ponad 27 mln zł. Środki z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pokrycie rat kredytu oraz sfinansowanie planowanego deficytu budżetu.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonych czasie.

Celem emisji obligacji o łącznej wartości 22 mln 163 zł jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań, z tytułu kredytu, zaciągniętego w 2016r.

Wykup obligacji o łącznej wartości 22 mln 163 zł ma nastąpić w latach 2021-2035.

Z kolei środki uzyskane z emisji obligacji na łączną kwotę 5 mln zł, zostaną przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu w roku 2020, wywołany pandemią COVID-19.

Ubytek dochodów odnotowano we wpływach z tytułu:

  • podatku od działalności gosp. os. fiz., opłacanego w formie karty podatkowej w kwocie 6.468,33 zł,
  • podatku od nieruchomości w kwocie 328.855,50 zł,
  • podatku od czynności cywilnoprawnych 48.507,00 zł,
  • podatku rolnym w kwocie 8.670,54 zł,
  • opłaty skarbowej w kwocie 64.402,90 zł,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 4.156.002,04 zł,
  • podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 387.093,69 zł.

W związku z powyższym podjęto decyzję o emisji obligacji komunalnych na kwotę 5.000.000 zł, które zapewnią płynność finansową oraz realizację zaplanowanych wydatków w budżecie miasta na 2020 rok.

Obligacje te mają zostać wykupione w latach 2024-2028.

Deficyt budżetu miasta ustalony zostanie na kwotę 14.439.105,25 zł.

1-obligacje-a20-i-in_937304 2-obligacje-g20_937305 3-zmiany-w-budzecie_937306 4-zmiany-w-wpf_937307 41-zalacznik_1_wpf_937308

 

Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ObywatelTBG
11 miesięcy temu

Jak żyć?

alarm
11 miesięcy temu
Reply to  ObywatelTBG

trzeba to towarzystwo jak najszybciej odwołać ! referendum!!! referendum !!!

walt
11 miesięcy temu

a może czas zacisnąć pasa a nie rozdawać barterem i w gotówce kopiącym się po czole milionów i utrzymywać dla nich obiekty sportowe ?

Alf
11 miesięcy temu

Szczerze mówiąc byłem niepoprawnym optymistą i łudziłem się ,że w końcu kryzys wymusi restrukturyzację i reformę miasta. Jak widać wszyscy najprawdopodobniej wolą pójść na skróty i jeszcze bardziej zadłużać to i tak już wystarczająco biedne miasto. Możemy w najbliższych latach zapomnieć o prawdziwych inwestycjach.

zasady.....
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

tu sie nasuwa sie pytanie jak chcecie spłacac długi to grozji upadłość firm które zatrudniaja ludzi i tak widac ze handel jest słaby i to widac w srody i w soboty na rynku na kwiatkowskiego na czerwonym placu to juz nie bede wspominał……..

obywatel
11 miesięcy temu

Wszyscy mieszkańcy miasta będą oszczędzać oprócz urzędników w mieście.
Najpierw zwolnienia podatkowe a później rozdawnictwo prywatnym stowarzyszeniom, fundacjom , lokalnym mediom, klubom, ogródkom działkowym, zakupy dla muzeum
Ciekawe czy będą nagrody dla urzędników (jak co roku).
Zamiast oszczędzać mamy dalej wesołe miasteczko! Tak dalej a będzie cyrk

  • pożyczkę a spłacać będą następcy – niech się martwią w przyszłości.

Zapewne wypuszczają obligacje bo nikt nie chce dać już kredytu

Poinformowany
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Obywatelu podwyżki w urzędzie już były a zapytaj ile otrzymał zastępca sekretarz i skarbnik Bo reszta urzędników to grosze To się nazywa dzielenie bida i oszczędnościami.
Klamia jak zwykle. Co na to radni bezradni
Czy ta rada ma rozeznanie co się wyprawia w budżecie Chyba nie.

alarm
11 miesięcy temu
Reply to  Poinformowany

trzeba to towarzystwo jak najszybciej odwołać ! referendum!!! referendum !!!

Janusz
11 miesięcy temu
Reply to  alarm

No to dawaj!

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Poinformowany

Ale ja wiem (i tylko nieliczni o tym wiedzą) jak się napycha kieszenie swoim
a rzecz dotyczy czego innego – zaciągają de facto pożyczkę aby spłacić poprzednie pożyczki – niesamowite na co prawo w tym kraju pozwana samorządom.
Kasy w mieście nie ma nawet na spłatę kredytów, pożyczek a rozdawnictwo
( prowincjonalna korupcja wyborcza) – dalej kupujcie eksponaty do muzeum, zbudujcie gród słowiański nad jeziorem, budujcie dla wybranych ściankę wspinaczkową i boiska dla uprawiania dziwnych hobby, inwestujcie w tereny przy jeziorze (na kredyt za zastawione jak w lombardzie udziały)
– to wy mieszkańcy pozwalacie na to a i tak wy to spłacicie (z waszych)
– nie urzędnicy.
Każdy kto wyciąga łapy po publiczne pieniądze od miasta – stowarzyszenia, fundacje, kluby, ogródki działkowe, pomysły w ramach budżetu obywatelskiego dla zaspokojenia swoich hobby (lub nielicznych) itd., tak naprawdę zadłuża miasto,
żyje i prowadzi działalność na cudzy koszt – jak pasożyt.
(Nie mam nic przeciwko prowadzeniu takiej działalności za swoje i swoich członków
ale NIE przeciwko wyciąganiu łap po kasę publiczną i za tą kasę prowadzenie działalności – realizujcie swoje hobby za swoje ).

informacie.......
11 miesięcy temu
Reply to  Poinformowany

jak mi dobrze wiadomo w centrum miasta najwiecej ludzi zatrudnia klub sportowy a naj mniej miasto ale wypłaty sa takie ze wielu zwykłych robotnikow moze sobie pomazyc a sami skrocaja sobie godziny a mieszkancy nazekaja bo w kolejkach czekaja……..i masz odp czemu miasto jest zadłuzane i wylunajace ze zglendu ze jest zadrogie…….

Hit
11 miesięcy temu

Dał nam przykład Dariusz z Krosna jak zwyciężać mamy.

Alf
11 miesięcy temu

No dobra w tym roku dodatkowo chcecie zadłużyć miasto o 27 milionów a co w następnym? Wpadacie w spiralę zadłużenia stare długi spłacając nowymi. To jest najprostsza i najkrótsza droga do bankructwa. Czy w końcu ktoś będzie miał odwagę zreformować to miasto , czy dalej będzie chowanie głowy w piasek i zostawianie problemów ze spłatą następcom? Do czego doprowadziła nas taka właśnie polityka mleczarza i helikoptera ?Na nauczyciela raczej bym nie liczył

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

Niebawem urzędasy (radni) powracają z miejsca urzędowania (nie mylić z pracą)
i będą pokazywać się czerwone rączki pod wpisami (nie wszyscy mieli czas w godzinach urzędowania zapewne ze względu na kawkę- bo patentów brak).

Mar
11 miesięcy temu

Jakieś pytania? Następny termin będzie w 2023 roku.

2023
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

w tym roku to miasto może upaść i nie bedzie widoczne na google map i ludzie beda sie pytać gdzie to miasto sie znajduje bo słuch zostanie ale co dalej bedzie to sie okaze……..

Mar
11 miesięcy temu
Reply to  2023

Spokojnie, najpierw są do omówienia inne tematy, np. maseczki. Na zadłużenie itp. zawsze można ponarzekać.

Janusz
11 miesięcy temu
Reply to  2023

Zawsze można ogłosić upadłość,zmienić nazwę i zacząć od zera.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Mar

Trzy lata dobrobytu nas czeka – za pożyczone, na kredyt – zarobią nieliczni a reszta będzie spłacać,
ba nawet spłacać będą ich dzieci i wnukowie ( o ile stąd nie sp……………..).
Dalej nie realizują kosztowne poronione pomysły jak w wesołym miasteczku. niej wiochę stawiają nad jeziorem, boiska dla hobbystów do uprawiania dziwacznych sportów a może jeszcze jeden park przemysłowo- technologiczny (ani tam przemysłu ani technologi, za to jest zarząd obiektu).
a może jeszcze jedna MARINA nad jeziorem ( oddane w prywatny najem), może jeszcze wiele nasadzeń wzdłuż dróg ( tyle jeszcze jest nieosadzonych), może jeszcze teraz porobić klomby na placu czerwonym ( przecież wydanie kasy na jego wybetonowanie było zbędne), nakupić eksponatów do muzeum (tyle jeszcze miejsc pustych na ścianach w zamku), jeszcze posprzedawać resztę udziałów w Wodociągach (wszystkie pozostałe posprzedawane – PEC, MKS, Zakład Komunalny idt.) .
Mają trzy lata na realizacje na prywatyzacje miasta (dobrze że szpital jest wojewódzki bo też by go już sprywatyzowali).
Pozostanie tylko urząd i urzędnicy w mieście.

Dformat
11 miesięcy temu

Inwestycji nie było, a tu zadłużenie ? Co to do licha jest? jak to się ma do prawdy? Gdzie jest prawda? Żyjemy w Tarnorusi? Czy gdzie? Chyba ktoś z się tym musi zająć? bo tak nie będzie!!!

Asan
11 miesięcy temu

Co by tu jeszcze sprzedać zastawić lub spieniężyć w inny sposób w Tarnobrzegu, macie pomysły?

More
11 miesięcy temu

PYTAM się skoro mało kasy po co Wioska nad jeziorem, po co film o nasadzeniach, po co schody, itp. Jeśli Radni poprą zaciągnięcie obligacji to będzie wielki SKANDAL . Powinni w trybie pilnym odbyć się REFERENDUM ws. odwołania Władz miasta które nie ma pomysłu na zarządzanie miastem. Może tak powinni zacząć od siebie i z prawie 300 Urzędników zredukować zatrudnienie do 200 ?

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  More

Przecież ktoś przy tym będzie musiał pracować – ale jak zawsze pracę znajdą swoi.

Wiesław
11 miesięcy temu

Skandal,gdzie obwodnica histeryku Dariuszu.?

Radny
11 miesięcy temu
Reply to  Wiesław

Radni przed głosowaniem winni zobowiązać prezydenta do pokazania ile kasy na drobne pomysły wydał ile na nagrody dla urzędników czy kasa z wodociągów jest na koncie ile kosztowały przejazdy prezydenta na różne imprezy ile do Warszawy ile zalsvilismy za przegrane sprawy
Będzie to spora kwota

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Radny

Po to miasto emituje obligacje – będzie dalszy ciąg wycieczek (np jako element wyposażenie sali w Krynicy) np. do Krosna, na propagandowe filmiki itd

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Radny

A to wszystko zaklepią właśnie Radni – udzielając absolutorium niebawem,
czyli wszystko gra i jest cacy.

interesant
11 miesięcy temu
Reply to  Radny

tak .ile spraw przegranych ?. Co z gwarancją Energopolu . Odzyskana czy nie >?Co z kasą od wodociągów ?. Jest czy jej nie ma . ? Czy spłacana jest kasa dla komornika ?
Czy Radni o to pytają ?????

walt
11 miesięcy temu

oderwane od koryta zdolne pisowskie dzieci wciąż nie pogodziły się z porażką wyborczą i ujadają ? i dobrze !
wasi poprzednicy wyprzedali całe miasto,mleczny,katecheta i cała ta pijana ferajna.
już do koryta będzie ciężko wrócić ale ujadajcie w najlepsze.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  walt

Tą samą maścią smarowani, zarówno Bożek, Kalinka, Kiełb, Mastalerz , Dziubiński oraz radni od lat zasiadający w Radzie – zadłużali miasto jak się dało aby realizować tylko swoje cele
(napychanie kasy sobie i swoim) – nie ma żadnej różnicy – inwestycje na C… komu potrzebne
-Park przemysłowo- technologiczny, Marina, nasadzenia ozdób wzdłuż drogi, ścianka wspinaczkowa, eksponaty do muzeum, wioska słowiańska , klomby na rynku itd.
Twoje brednie co do oderwanych od koryta to tylko bzdety ( jak Bożkowi pasuje to robi sobie zdjęcia z Kalinką), w urzędzie pracują ludzie zatrudnieni przez Kalinkę (Pekar) – np. prawnicy,
w Radzie Nadzorczej KS Machów to kto jest (był) z czyjego nadania (Stępień, Wielgus-Dec, ten prawnik z TSM). Całe to zadłużanie miasta zaczęło się od betonowania rynku (placu czerwonego) i trwa do dzisiaj (a na pewno będzie do końca kadencji Bożka).
Wysprzedają co się jeszcze da, zastawią co się jeszcze da ( jak ostatni menel w lombardzie).

walt
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

sami ich jako mieszkańcy wybieramy więc możemy mieć pretensje sami do siebie.

zresztą pamiętając poprzedników wcale na pana Bożka nie narzekam,mimo,że na niego nie głosowałem.

natomiast hejt jaki leci na niego z wielu stron raczej jest inspirowany bo facet nie zasłużył na takie oceny.

uważam,że jeśli w tym stylu dalej będzie rządził to wielu Tarnobrzeżan zdecyduje zagłosować na niego następny raz.
nie widzę na scenie godniejszego kandydata.

walt
11 miesięcy temu
Reply to  walt

póki co…

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  walt

A więc mają to na co zasługują a po tym co wyrabia burmistrz to wątpię czy będzie II kadencja. A jak on jest godny to powinien zrezygnować a na pewno nie startować w następnych wyborach. Dziadek niech idzie na emeryturę , czas minął
(bo był to czas stracony dla miasta) a jeśli chcą mieszkańcy to niechaj zamieniają dżumę na cholerę (lub na odwrót), po sobie zostawi tylko zadłużone miasto, film
o nasadzaniach i zdjęcia zrobione przez nadwornych fotografów (może jeszcze wioska słowiańska).

Pobudka
11 miesięcy temu

To miasto potrzebuje jednej kadencji zaciśniętego pasa, tylko niezbędne wydatki. Uzasadnienie proste – miliony długu do spłacenia. Gdyby 5 lat z rzędu ilość inwestycji była na poziomie zbliżonym do tego z 2019 roku, to może ludzie przejrzeliby na oczy.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Pobudka

To miasto potrzebuje wymiany tzw. obecnych (i byłych) ludzi , tzw. „elity” aby oczyścili tą stajnie
a kadencji to już potrzeba ze trzy aby długi pospłacać.

Pobudka
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Do przejrzenia na oczy wystarczyłaby jedna taka kadencja. Natomiast na spłatę wszystkich długów to i trzy mało, bo bieżące utrzymanie wszystkiego, konieczne remonty cząstkowe, niezbędne etaty itd. też by kosztowały.

Alf
11 miesięcy temu
Reply to  Pobudka

Paradoksalnie nikt nie chce reformować miasta. Wiązałoby się z wieloma wyrzeczeniami i niepopularnymi decyzjami. Koniec końców taka ekipa nie miałaby szans na reelekcję.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

A kto by sobie odjął korytko a wielu z tego żyje, mają media lokalne w rękach
a i wiedzą jak z tego korzystać (taki rodowód ich).

Pobudka
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

Najpierw musiałby pokazać się kandydat, który powiedziałby ludziom jak jest, który zamiast składać obietnice przyznałby, że nas zwyczajnie nie stać, że należy bazować na tym co już mamy i nie marnować pieniędzy. Gdyby mieszkańcy wybrali zamiast niego takiego, co obiecałby np. budowę parkingu pod placem czerwonym, to byłby już ich wybór.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Pobudka

A co Bożek jako radny o niczym nie wiedział (tak samo Mastalerz)

  • oni obietnic nie składali a tylko to co jest opisane w słownikach

pod słowami ” oszustwo” „kłamstwo”

Jan
11 miesięcy temu

Gospodarka komunalna zarżnięta jeszcze za Dziubinskiego ,A kredyt biorą komunalny…….

Adam
11 miesięcy temu

Co tu się dzieje miasto i włodarz prosi o pieniądze? a gdzie byli wcześniej aby temu zapobiec,herbatka,ciasteczka,wieńce,tytuły,przemowy rozwiane przez wiatr,gadżety,puchary,itd……. teraz proszą aby pozostać na stołku?

Mar
11 miesięcy temu

No mówię: wiodące tematy to covid i piłka 😀

Odyseusz
10 miesięcy temu

Czyli kolejne środki pieniężne zamiast przeznaczyć na rozwój miasto , po raz kolejny przejadamy !!! A mieszkańcom zafundujemy kolejne POdwyżki podatków ! Brawo ludzie PeŁo i wasza logika

44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content