W sobotę zmiana czasu na zimowy – śpimy o godzinę dłużej

 

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki przestawiamy  z godz. 3:00 na 2:00 w nocy.

Na obszarze całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października kończy zaś w ostatnią niedzielę marca. Reguluje to dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października”. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, w tym w niemal wszystkich europejskich, wyjątkiem jest Islandia. W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. Wprowadzone w okresie między I a II wojną światową, następnie podczas okupacji hitlerowskiej, a po wojnie w latach 1946 — 1949, 1957 — 1964 oraz od 1977 roku do chwili obecnej.

KIEDY OSTATNIA ZMIANA CZASU?

Unijny parlament w marcu 2019 r. zdecydował o tym, że ostatnia zmiana czasu w Europie odbędzie się maksymalnie za dwa lata. Dokładnego terminu wciąż jednak nie ustalono.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x