Tarnobrzeg: Historycznym piknikiem uczcili Święto Niepodległości (fotoreportaż)

Na historyczny piknik z okazji tegorocznych obchodów Święta Niepodległości zaprosiło Stowarzyszenie Plus. Podczas pikniku wystąpili członkowie Tarnobrzeskiej Chorągwi Rycerskiej „Leliwa” oraz Grupy Rekonstrukcyjnej „Sarmata”.

Wydarzenie odbyło się 11 listopada przed zamkiem w tarnobrzeskim Dzikowie. Z powodu pandemii koronawirusa, widzowie mogli śledzić popisy członków stowarzyszeń w internecie, gdzie dostępna była transmisja z pikniku.

Wydarzenie podzielono na cztery bloki,  wszystkie dotyczące okresu XVI i XVII wieku i szeroko pojętej kultury sarmackiej.

Historyczny piknik wieńczył projekt „Tarnobrzeg na drodze do Niepodległej”, dofinansowany z Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
60 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Skunks
10 miesięcy temu

Czy w tym wszystkim chodzi o to żeby przytulić dotacje z miasta na stowarzyszenia. Dla kogo cały ten cyrk?

pik-nik
10 miesięcy temu
Reply to  Skunks

Przecież Radny (S.P.) wie gdzie kasa bez roboty tu „Sarmata”, tam asystent posła i tak się radny raduje

krasnal
10 miesięcy temu
Reply to  pik-nik

i POpapranec patriote udawal,mogl zabrac na ten cyrk transparent z blyskawica i z jego haslem WYPI…

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Skunks

Jeszcze wybudują im gród słowiański nad jeziorem i będą się mieli gdzie bawić na całego (jak dzieci) tylko za publiczną kasę. To jest chore aby kasę publiczną wydawać na zabawę starych dziadów!!!!

odp
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

mi ten pomysł się podoba bo co masz ciekawego nad jeziorem nawet hoteli nie ma co miał inwestor z rzeszowa budować i że nowy asfalt jest postawiony i opór kostki brukowej i betonu zajebiste szanowanie zieleni zaraz nad zalewem dzrzew nie bedzie bo wytną jak na zwierzyncu…….

a to sukces
10 miesięcy temu
Reply to  odp

Brak inwestorów to przecież zasługa obecnego prezydenta którego radny Partyka wręcz uwielbia i cały czas dziękuje za dofinansowanie różnych pomysłów radnego. Dlaczego inni radni na to nie reagują To dla nas do przemyśleń.

antyklika
10 miesięcy temu
Reply to  a to sukces

Stowarzyszenie Tarnobrzeżanie.pl

ul. Stanisława Wyspiańskiego 3
39-400 Tarnobrzeg
biuro@tarnobrzezanie.pl
http://www.tarnobrzezanie.pl
Prezes Zarządu:
Mirosław Pluta

sarmata
10 miesięcy temu
Reply to  a to sukces

Stowarzyszenie Tarnobrzeżanie.pl ul. Stanisława Wyspiańskiego 3
39-400 Tarnobrzeg biuro@tarnobrzezanie.pl http://www.tarnobrzezanie.pl
Prezes
Mirosław Pluta

M.M.
10 miesięcy temu

A kiedy bedzie historyczny wyczyn tbg ze miasto sue rozwija a nie kurczy ze sa nowi inwestorzy ze sa nowe miejsca pracy ze mlodziez nie wujezdza ze sa niskie podatki dla przedsiębiorców ze sa niskie koszty zycia ze nie trzeba jezdzic na zakupy do mielca stalowej czy rzeszowa ze zyje sielepiej ….. Nie tylko wladzy

As
10 miesięcy temu
Reply to  M.M.

Jak drugi raz siarkę znajdą albo coś podobnego. Czyli nigdy.

Gigus
10 miesięcy temu
Reply to  As

Wypiera…j

Gigus
10 miesięcy temu
Reply to  M.M.

W Kielcach pozyskali teraz firmę, która ma zatrudniać 400-500 osób, a my czekamy może ktoś przyjdzie sam. Mówię: nie przyjdzie. Trzeba zabiegać, latać, płaszczyć się, ale to przecież władzy czy urzędnikom nie wypada! Przecież ja mam dobrze, a inni niech się matrwia. Bóg was wszystkich rozliczy!

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Gigus

Czekaj dalej – tu nic takiego nie będzie – tu ważny lans, pijar, kasa dla siebie i swoich urzędasów – a do pracy (jak chcesz pracować) do Mielca, Gorzyc, Nowej Dęby, Stalowej Woli (jak obecnie bardzo wielu mieszkańców miasta robi – bo musi).

odp
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

mów za siebie każdy ma wybór i nie musi…..

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  Gigus

Dziś ,żeby kogoś pozyskać jak piszesz trzeba stworzyć cały system ulg i zachęt. Miasta po prostu na to nie stać. Zaoferować nawet porządnych połączeń komunikacyjnych nie może. Szansa bezpowrotnie została zaprzepaszczona za czasów mleczarza. Teraz pozostał powrót do normalności czyli lat przed odkryciem złóż siarki w okolicy.

janek
10 miesięcy temu
Reply to  Gigus

Nie Bóg tylko historia, już pierwsza misja kosmiczna udowodniła, że nad chmurami jest KOSMOS!

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  janek

A pod chmurami co jest? Hades? Może jeszcze napiszesz, że Układ Słoneczny przypadkowo uformował się tak, że na Ziemi może istnieć życie, albo że rybom przypadkiem znikły płetwy i skrzela oraz wyrosły kończyny i płuca tak, że mogła wyjść na ląd? Dzieje Apostolskie:
„17:24 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych
17:25 Ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko.
17:26 Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania,
17:27 Żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas.
17:28 Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy.”.

henryk tarnobrzeski
10 miesięcy temu
Reply to  Gigus

tarnobrzeg to nie kielce przyjacielu

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  M.M.

Jakiś rozwój jest, bo w każdym roku coś wyremontują itd. Chodzi raczej o kierunek i tempo tego rozwoju. Moim zdaniem na dziś mamy ogólnie „wyciszanie” miasta (m.in. Jezioro, tereny zielone, droga obwodowa). Tymczasem ludzie, przynajmniej młodzi, jeżdżą raczej do miast „głośniejszych” (usługi, przemysł, edukacja itd.) niż „cichszych”. Ale widocznie mieszkańcom odpowiada taka polityka, bo nie słyszałem np. o petycji przeciwko zakupowi dzieł z kolekcji dzikowskiej.

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Według Ciebie zakup tej kolekcji za ułamek wartości jest błędem czy okazją?

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Według mnie błędem. Mógłbym podać różne argumenty, ale skoro znowu są milczące minusy, to nie będę się wysilał i podam jeden. Gminie tak brakuje pieniędzy, że zdecydowano czasowo zbyć pakiet udziałów w wodociągach czy też wyemitować obligacje. Porównując, to kiedy rodzinie tak brakuje pieniędzy, że trzeba się zapożyczyć żeby wyremontować np. zniszczoną podłogę w domu, to nie kupuje się obrazu na ścianę.

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Ok. Miasto podobno kupiło to lub kupuje za jak słyszałem 4 miliony złotych. Nikt niestety nie podaje wyceny tej kolekcji a wielka szkoda, bo mam nadzieję ,że coś takiego istnieje. Jeżeli by okazało się ,że jest to warte 20-30 milionów , to w ostateczności można sprzedać np. za połowę wartości a i tak będziemy zarobieni.To tak czysto biznesowo. Jest też i trochę sentyment i zwyczajnie szkoda ,żeby te zbiory opuściły na zawsze nasze miasto.

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Inna sprawa ,że Pan Gliński też nie zaszalał z tą pomocą 280 tysięcy. Jak czytam ,że rząd przeznaczy na pomoc dla artystów np.zespół Bayer Full i jego lider Sławomir Świerzyński. Grupa otrzyma 550 tys. zł. Nie bez pomocy zostanie też Radosław Liszewski z zespołu Weekend, który z kieszeni podatnika liczyć może na 520 tys. zł. to sam nie wiem w jakim kraju żyje.

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Nie mieszajmy koncepcji. Oficjalna jest taka, żeby kolekcja była w Tarnobrzegu. Gdyby oficjalna koncepcja była taka, żeby kupić za mały ułamek wartości, a za kilka lat sprzedać za blisko 100% wartości, to to byłaby inwestycja / biznes i to warto byłoby rozważyć. Na razie mamy koncepcję finansowania kultury / dziedzictwa. Poza tym zamek należy do gminy? Bo jeśli nie, to ile trzebaby ewentualnie za niego zapłacić?

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Będę upierał się jednak , że kolekcja ma wymierną wartość i cenę. Płacąc za nią np. 1/5 wartości robimy jako miasto świetny interes. Przypominam ,że na razie prawo zabrania wywiezienia kolekcji tylko poza granic kraju. Czy jest to do końca zgodne z prawem unijnym dowiemy się pewnie za kilka lat. W księgach wieczystych zdaje się ,że na razie jeszcze figuruje miasto jako właściciel. Może się to wkrótce zmienić. Chyba ,że zawarta zostanie ugoda i np. za najpewniej nie za gotówkę a inne miejskie nieruchomości rodzina hrabiego zrzeknie się roszczeń.

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Spoko, każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Zresztą zakup kolekcji byłby tylko jednym z przykładów „wyciszania” miasta, o czym napisałem powyżej.

dla przypomnienia
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Przecież Prezydent ogłosił mieszkańcom, że zdobył dofinansowanie przy życzliwej pomocy PIS WOW co za propaganda. ?

tumanisz boś...
10 miesięcy temu

jak by zdobył dofinansowanie przy pomocy KO to nie byłoby propagandy

odp
10 miesięcy temu
Reply to  M.M.

tego to nie bierz pod uwagę bo tak będa stad uciekać bo już dość jak sie widzi ludzi co mozna u jednej reki policzyć i samych rencistów i emerytów co sa zadowoleni ze kase oszczędzają która im daje zus masz odp…….

Rycho
10 miesięcy temu

To się fajnie chłopaki bawią za publiczną kasę

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Rycho

Ale szlachta się zrobiła w Tarnobrzegu (ha ha ha) – co ta szlachta ma wspólnego z odzyskaniem niepodległości w XX wieku (czy ktoś wie ????? HA HA HA) – ta szlachta rozpier….. Rzeczpospolitą , wielokrotnie za kasę przyszłych zaborców – bydełko sprzedało Polskę a tu proszę , fałszując historię próbuje się ogłupiać ludzi.

Sarmata
10 miesięcy temu

Dotacja była z programu Niepodległa

olo
10 miesięcy temu
Reply to  Sarmata

ciekawe jak duża

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  olo

Nie ważne jak duża – ważne że paru cwaniaków za publiczne realizuje swoje hobby
(swoich żal). To takie stare harcerzyki – tak się marnuje publiczną kasę – na zabawę paru starych politykierów – a oni ” malutkie rączki do roboty a ogromne mordy do dzielenia publicznych na swoje zabawy”.

odp
10 miesięcy temu
Reply to  Sarmata

ale dzieciaki miały ubaw a mieszkańcy bekę bo zobaczyli……..

to ty pi..r
10 miesięcy temu
Reply to  odp

 ubaw = beka czy ująłeś to w innym językach ?

Mefisto
10 miesięcy temu

W sumie to gdyby zrobić casting do roli Zagłoby, to każdy miałby szansę.

Zabawa trwa
10 miesięcy temu

Radni to niech się nie bawią tylko przyjrzą pracy prezydenta o jego prawników
Witold Zych po raz trzeci wyhryes e sądzie
Na czyjej opinii prawnej podejmuje decyzję o skardze do NSA
Tl kompromitacja całego działu prawnego
Radny sarmata zaraz się odezwie

Gość
10 miesięcy temu
Reply to  Zabawa trwa

Swoją drogą czy to ładnie srać we własne gniazdo? Co dobrego dla miasta z tego wynika?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Gość

Dla miasta to od lat nic nie wynika – no poza długami – ale jak się bawić to się bawić.

antyklika
10 miesięcy temu
Reply to  Gość

dla ludzi żeby wiedzieli na kogo oddają głos bo „swoje gniazdo” nie wszyscy w tym mają.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Zabawa trwa

HA HA HA – wyborcy wybierają jak widać w tym miasteczku dla zabawy – HA HA HA – i jak miasto ma być nie zadłużone jak takich pasożytów jest mnóstwo w tym mieście

  • pohulać, popić i nażreć się – HA HA HA (malutkie ręce do roboty ale do zabawy – OHO HO – taka tarnobrzeska miernota polityczna.
stefan
10 miesięcy temu

ile płacimy za te głupoty na to stowarzyszenie ?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  stefan

Jest wiele w tym mieście takich stowarzyszeń co głównie za publiczne funkcjonuje (dzięki dotacjom z miasta) ale też wiele lokalnych mediów też dostaje od miasta kasę ( bo tam swoi pozatrudniani z nadania politycznego . Miasto zadłużone po uszy a oni bez skrupułów wyciągają rączki (lepkie – po to się tworzy stowarzyszenia, fundacje (różnej maści)
aby żyć za publiczne (czyli de facto – zadłużać miasto).

tikutik
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Stowarzyszenie Przyjaciół Zakrzowa

ul. Spokojna 9 39-400 Tarnobrzeg
Prezes Zarządu: Grażyna Potańska tel. 502 253 205
e-mail: g.potanska@interia.pl
Skarbnik: Bogusław Potański tel. 605 436 665 e-mail: bpotanski@gmail.com Stowarzyszenie Tarnobrzeżanie.pl ul. Stanisława Wyspiańskiego 3
39-400 Tarnobrzeg biuro@tarnobrzezanie.pl
http://www.tarnobrzezanie.pl Prezes Zarządu: Mirosław Pluta

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  tikutik

Czyli de facto – dają sobie – HA HA HA – wielcy społecznicy – dla mnie tylko zwykłe bezczelne cwaniaki chociaż nie wiem czy nie powinno być poprawnie napisane – złodzieje.

tikutik
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Rady Miasta Tarnobrzega z dnia …. 2018 r. – projekt – w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy Miasta Tarnobrzega z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 506 z późn. zm.) i art. 5a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.) Rada Miasta Tarnobrzega uchwala, co następuje: § 1 . W załączniku do Uchwały nr XX/225/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie przyjęcia Programu współpracy Miasta Tarnobrzega z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok wprowadza się następujące zmiany: 1) w §7 ust.6 otrzymuje brzmienie: „6. Planowana wysokość środków budżetowych na realizację Programu w 2020 roku wynosi 2 705 642,00 zł. Wysokość środków określi uchwała budżetowa na 2020 rok.”; 2) w §7 ust. 7 pkt 2, wyrazy „(zaplanowano 1 200 000 zł)” zastępuje… Czytaj więcej »

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  tikutik

To z grubsza można przyjąć że pasożyty wydrenowały miasto (czytaj – mieszkańców) przez 10 lat na kwotę około 20 mln złotych – o tyle burmistrzowie wraz z miernymi radnymi zadłużyli miasto a cwaniacy za tyle prowadzili swoje hobby za cudze (przeżarli, przechlali) – ot tacy w majestacie prawa złodzieje co okradli mieszkańców (tak to wygląda wprost i trzeba to nazywać po imieniu

  • na poprawność polityczną nie ma miejsca).
Mar
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Podstawą jest konstrukcja samorządu gminnego. Decyzje podejmowane w drodze uchwały przegłosowuje rada miejska, więc wójt może powiedzieć o danej decyzji, że przecież to rada tak zdecydowała. Głosować nad uchwałami powinien zarząd gminy złożony z wójta, jego zastępców i naczelników wydziałów. Rada miejska powinna mieć wyłącznie funkcje nadzorczo-kontrolne, np. dostęp do wszelkich dokumentów, posiedzeń, spotkań itp. Wówczas odpowiedzialność za wszelkie decyzje spoczywałaby wyłącznie na zarządzie gminy, a radni byliby bardziej stanowczy.

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Poprawki:

  • „rada gminna” zamiast „rada miejska”,
  • zarząd gminy powinien się składać z wójta, jego zastępców, naczelników wydziałów urzędu gminy i kierowników gminnych jednostek.
majster
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Po co wtedy w ogóle rada? Wątpie, że jakiś naczelnik sprzeciwiłby się woli pracodawcy. Wystarczyłoby ograniczyć liczbę radnych mniej-więcej o polowę (przy zachowaniu nieparzystej liczby).

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  majster

Po co – tak ma być jak w spółdzielni – SM Siarkowiec – kradną zarząd z pracownikami a przyklepuje Rada Nadzorcza (udaje że zgodnie z prawem) i tak okradli ludzi w Siarkowcu na około 2,5 mln złotych

  • razem zarząd, pracownicy, rada nadzorcza (w sumie jak się przyjrzy to tylko rodzinna). w latach poprzednich.
@@@
10 miesięcy temu
Reply to  majster

Panowie nie wymyślajcie nowych praw samorządowych – bo to nie miejsce do tego Tylko trzeba uczyć się i innych edukować na tych co istnieją i korzystać z tego co jest tu i teraz.i nie pozwalać tym cwaniakom dalej tak działać

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  @@@

Tak? To jak się objawia owo korzystanie z tego co tu i teraz? Podaj proszę 2-3 konkretne przykłady.

@@@
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Nic nie pojąłeś to szkoda się fatygować.. Tobie fantazjowanie pozostawiam, bo do realu nie przystajesz..

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  @@@

Skoro nie chciałeś odpowiedzieć na proste pytanie dotyczące podanej przez Ciebie teorii, to rzeczywiście szkoda się fatygować 🙂

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  majster

Jak napisałem rada miałaby funkcje nadzorczo-kontrolne, innymi słowy patrzyłaby na ręce urzędnikom. Możnaby ewentualnie rozważyć prawo weta dla rady, np. min. 2/3 głosów rady unieważniałoby przyjętą przez zarząd uchwałę, ale wtedy rada brałaby już częściową odpowiedzialność za uchwały. Rada miałaby też, podobnie jak i teraz, inicjatywę co do referendum w sprawie odwołania wójta.
Co do członków zarządu po pierwsze to jakby głosowali byłoby kwestią ich sumień, a po drugie niektórzy mogliby być związani z opcją nieprzychylną wójtowi. A nowy wójt nie mógłby zmienić sobie naczelników ot tak.
Co do liczby radnych to zgoda – mniej miejsc to większa konkurencja.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  tikutik

Ha Ha ha – „obowiązek” – ciekawe w którym to art. paragrafie , ustępie tej uchwały jest tak napisane – chętnie poproszę o przytoczenie z ustawy.

@@@
10 miesięcy temu
Reply to  tikutik

Działające stowarzyszenia członków zarządu i Rady UM 1)Stowarzyszenie Tarnobrzezanie .pl ul Wyspiańskiego 3 biuro@tarnobrzezanie .pl . Prezes zarządu Mirosław Pluta 2)Stowarzyszenie Przyjaciół Zakrzowa ul. Spokojna 9 g.potanska@in teria.pl Prezas G.Potańska sekretarz Bogusław.Potański 3) ..

henryk tarnobrzeski
10 miesięcy temu

a gdzie rycerstwo ziemi tarnobrzeskiej?

60
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content