Ksiądz z Tarnobrzega molestował dziewczynki? Kuria zawiadamia prokuraturę, parafianie bronią księdza i zapowiadają podjęcie kroków prawnych

Na wniosek Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, prokuratura ma zbadać sprawę rzekomego molestowania dziewczynek przez księdza, do którego miało dojść w 1986 r, w parafii na Serbinowie. O sprawie tej napisał na swoim facebookowym profilu mieszkaniec Tarnobrzega (temat ten poruszyliśmy tutaj). Z kolei obecni parafianie bronią swojego proboszcza, publikując w mediach społecznościowych oświadczenie. Jednocześnie zapowiadają podjęcie kroków prawnych przeciwko cyt: „oszczercy”.

KOMUNIKAT KURII DIECEZJI RZESZOWSKIEJ nt. DOCHODZENIA WS. MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA PRZEZ KSIĘDZA

W związku ze zgłoszeniem możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej (sprawa dotyczy wydarzeń z 1986 r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, kiedy Tarnobrzeg i Rzeszów należały do diecezji przemyskiej) oraz medialnymi doniesieniami na ten temat Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała następujący komunikat:

1. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie potwierdza, że 14 listopada 2020 r. otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej pracującego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Tarnobrzegu. Zgłoszenie to pierwotnie zostało przekazane delegatowi ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne diecezji sandomierskiej.

2. W ramach wstępnego dochodzenia kanonicznego, do którego zobowiązany jest ordynariusz za każdym razem, kiedy otrzymuje wiadomość, przynajmniej prawdopodobną, o przestępstwie, do tej pory przeprowadzono rozmowę z księdzem i przeanalizowano dokumenty na jego temat. W związku z tym, że sprawa dotyczy wydarzeń sprzed wielu lat, a sam duchowny zaprzeczył stawianym mu zarzutom, a także ze względu na to, iż do tej pory nie wpłynęła żadna skarga na księdza oraz w związku z dobrymi opiniami dotyczącymi pracy duszpasterskiej i katechetycznej duchownego, ksiądz na obecnym etapie dochodzenia nie został odsunięty od pełnionych obowiązków duszpasterskich.

3. Będące w posiadaniu Kurii materiały i zebrane informacje wraz z przyjętym zgłoszeniem zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu w celu przeprowadzenia dochodzenia przez kompetentne organy władzy państwowej.

4. Po zakończeniu wstępnego dochodzenia kanonicznego postępowanie na tym etapie zostanie zawieszone a ordynariusz diecezji rzeszowskiej powiadomi o sprawie Kongregację Nauki Wiary, która może zastrzec sobie prowadzenie sprawy albo wskaże ordynariuszowi sposób dalszego procedowania.

5. Prosimy osoby poszkodowane oraz osoby posiadające wiarygodne informacje na temat zgłoszonej sprawy o zawiadomienie delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne (ks. Piotr Steczkowski, tel. 17 852 44 17; kom. 603 844 210; email: kanclerz@diecezja.rzeszow.pl).

Rzeszów, 18 listopada 2020 r.

ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

KOMUNIKAT RADY PARAFIALNEJ KOŚCIOŁA W POWIECIE JASIELSKIM, GDZIE OSKARŻANY KSIĄDZ JEST PROBOSZCZEM

Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bozo
10 miesięcy temu

No to zaczynajmy ten cyrk. Przedstawienie niechaj się rozpocznie

takich najwięcej
10 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Gawiedż się już wypowiedziała ,zajmie miejsce w pierwszym rzędzie otworzy jepe i patrzy a tu nie ma cyrku – jest podłość i walka z kościołem

Lola
10 miesięcy temu

To nie walka z kosciolem, tylko z zboczencami w sutanie.!!

jery
10 miesięcy temu
Reply to  Lola

znasz art.212 k.k — do walki trzeba mieć dowody a nie ogólniki typu „zboczencami w sutanie” nic nie znaczy bo ja powiem że walczę z matołami z blyskawicą

Lola
10 miesięcy temu
Reply to  jery

A Ty znasz art.54.konstytucji.?A moze o pedofili w kosciele nie slyszales.?

jery
10 miesięcy temu
Reply to  Lola

Nie o pedofili w kościele nie słyszałem (to wasza taktyka i art.54 tu nic nie ma do rzeczy bo te poglądy reguluje art.212 k.k )ale o księżach, o aktorach ,o nauczycielach, o trenerach …pedofilach słyszałem

SPODNICA.........
10 miesięcy temu
Reply to  jery

jak ktoś jest bez grzechu to niech pierwszy podniesie kamień i wymierzy karę tylko kto taki się znajdzie w kuriach rp……..
a po co chodzicie do kościoła tylko dla sensacji…..

jery
10 miesięcy temu

a pustak towarzysz(chodzicie, wiecie) i tak nie pojmie bo w takich łbach pustych – prawa i podstawy cywilizacji chrześcijańskiej nigdy nie były znane(karę nie wymierza się w kuriach)

Nina
10 miesięcy temu
Reply to  jery

Skoro nie slyszales o pedofili w kosciele ,to wyglada na to ze jestes jednym z nich?.

jery
10 miesięcy temu
Reply to  Nina

no tak molestowałem ciebie racjonalnością-idiotko

Nina
10 miesięcy temu
Reply to  jery

Twoja ,racjonalnosc jest tak plytka, jak ty sam ,jestes plytki.!

jery
10 miesięcy temu
Reply to  Nina

z powyższych powodów nie nalegaj na głębsze molestowanie

Nina
10 miesięcy temu
Reply to  jery

Ok

Ruda
10 miesięcy temu
Reply to  jery

Jeszcze jedna ,,,czarna owca” zaslaniajaca sie symbolem krzyza.Przez takie ,,czarne owce” kosciol traci wiernych.

bruno
10 miesięcy temu
Reply to  Ruda

Tylko podłe oszczerstwa , kłamliwe insynuacje i durne wnioski ,- żenada To nie temat dla pustaków i tępych dzid

walt
10 miesięcy temu

niektórzy to chyba sami te dzieci do salek katechetycznych prowadzili by ich księżulo gromnicą potraktował.

bruno
10 miesięcy temu
Reply to  walt

…znowu pustak się odezwał

walt
10 miesięcy temu
Reply to  bruno

lepiej być pustakiem niż pełnym natchnienia,którym klecha wypełniał cię w swojej zakonnej celi 😉

wybór
10 miesięcy temu
Reply to  walt

pustak nawet pusto insynuuje , To nie natchnienie to wiedza i doświadczenie i ich proporcje.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  wybór

przyganiał kocioł garnkowi,a usta nie spierzchnięte od miłości bliźniego ?

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content