Ksiądz z Tarnobrzega molestował dziewczynki? Kuria zawiadamia prokuraturę, parafianie bronią księdza i zapowiadają podjęcie kroków prawnych

Na wniosek Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, prokuratura ma zbadać sprawę rzekomego molestowania dziewczynek przez księdza, do którego miało dojść w 1986 r, w parafii na Serbinowie. O sprawie tej napisał na swoim facebookowym profilu mieszkaniec Tarnobrzega (temat ten poruszyliśmy tutaj). Z kolei obecni parafianie bronią swojego proboszcza, publikując w mediach społecznościowych oświadczenie. Jednocześnie zapowiadają podjęcie kroków prawnych przeciwko cyt: „oszczercy”.

KOMUNIKAT KURII DIECEZJI RZESZOWSKIEJ nt. DOCHODZENIA WS. MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA PRZEZ KSIĘDZA

W związku ze zgłoszeniem możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej (sprawa dotyczy wydarzeń z 1986 r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, kiedy Tarnobrzeg i Rzeszów należały do diecezji przemyskiej) oraz medialnymi doniesieniami na ten temat Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała następujący komunikat:

1. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie potwierdza, że 14 listopada 2020 r. otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej pracującego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Tarnobrzegu. Zgłoszenie to pierwotnie zostało przekazane delegatowi ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne diecezji sandomierskiej.

2. W ramach wstępnego dochodzenia kanonicznego, do którego zobowiązany jest ordynariusz za każdym razem, kiedy otrzymuje wiadomość, przynajmniej prawdopodobną, o przestępstwie, do tej pory przeprowadzono rozmowę z księdzem i przeanalizowano dokumenty na jego temat. W związku z tym, że sprawa dotyczy wydarzeń sprzed wielu lat, a sam duchowny zaprzeczył stawianym mu zarzutom, a także ze względu na to, iż do tej pory nie wpłynęła żadna skarga na księdza oraz w związku z dobrymi opiniami dotyczącymi pracy duszpasterskiej i katechetycznej duchownego, ksiądz na obecnym etapie dochodzenia nie został odsunięty od pełnionych obowiązków duszpasterskich.

3. Będące w posiadaniu Kurii materiały i zebrane informacje wraz z przyjętym zgłoszeniem zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu w celu przeprowadzenia dochodzenia przez kompetentne organy władzy państwowej.

4. Po zakończeniu wstępnego dochodzenia kanonicznego postępowanie na tym etapie zostanie zawieszone a ordynariusz diecezji rzeszowskiej powiadomi o sprawie Kongregację Nauki Wiary, która może zastrzec sobie prowadzenie sprawy albo wskaże ordynariuszowi sposób dalszego procedowania.

5. Prosimy osoby poszkodowane oraz osoby posiadające wiarygodne informacje na temat zgłoszonej sprawy o zawiadomienie delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne (ks. Piotr Steczkowski, tel. 17 852 44 17; kom. 603 844 210; email: kanclerz@diecezja.rzeszow.pl).

Rzeszów, 18 listopada 2020 r.

ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

KOMUNIKAT RADY PARAFIALNEJ KOŚCIOŁA W POWIECIE JASIELSKIM, GDZIE OSKARŻANY KSIĄDZ JEST PROBOSZCZEM

Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bozo
8 miesięcy temu

No to zaczynajmy ten cyrk. Przedstawienie niechaj się rozpocznie

takich najwięcej
8 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Gawiedż się już wypowiedziała ,zajmie miejsce w pierwszym rzędzie otworzy jepe i patrzy a tu nie ma cyrku – jest podłość i walka z kościołem

Lola
8 miesięcy temu

To nie walka z kosciolem, tylko z zboczencami w sutanie.!!

jery
8 miesięcy temu
Reply to  Lola

znasz art.212 k.k — do walki trzeba mieć dowody a nie ogólniki typu „zboczencami w sutanie” nic nie znaczy bo ja powiem że walczę z matołami z blyskawicą

Lola
8 miesięcy temu
Reply to  jery

A Ty znasz art.54.konstytucji.?A moze o pedofili w kosciele nie slyszales.?

jery
8 miesięcy temu
Reply to  Lola

Nie o pedofili w kościele nie słyszałem (to wasza taktyka i art.54 tu nic nie ma do rzeczy bo te poglądy reguluje art.212 k.k )ale o księżach, o aktorach ,o nauczycielach, o trenerach …pedofilach słyszałem

SPODNICA.........
8 miesięcy temu
Reply to  jery

jak ktoś jest bez grzechu to niech pierwszy podniesie kamień i wymierzy karę tylko kto taki się znajdzie w kuriach rp……..
a po co chodzicie do kościoła tylko dla sensacji…..

jery
8 miesięcy temu

a pustak towarzysz(chodzicie, wiecie) i tak nie pojmie bo w takich łbach pustych – prawa i podstawy cywilizacji chrześcijańskiej nigdy nie były znane(karę nie wymierza się w kuriach)

Nina
8 miesięcy temu
Reply to  jery

Skoro nie slyszales o pedofili w kosciele ,to wyglada na to ze jestes jednym z nich?.

jery
8 miesięcy temu
Reply to  Nina

no tak molestowałem ciebie racjonalnością-idiotko

Nina
8 miesięcy temu
Reply to  jery

Twoja ,racjonalnosc jest tak plytka, jak ty sam ,jestes plytki.!

jery
8 miesięcy temu
Reply to  Nina

z powyższych powodów nie nalegaj na głębsze molestowanie

Nina
8 miesięcy temu
Reply to  jery

Ok

Ruda
8 miesięcy temu
Reply to  jery

Jeszcze jedna ,,,czarna owca” zaslaniajaca sie symbolem krzyza.Przez takie ,,czarne owce” kosciol traci wiernych.

bruno
8 miesięcy temu
Reply to  Ruda

Tylko podłe oszczerstwa , kłamliwe insynuacje i durne wnioski ,- żenada To nie temat dla pustaków i tępych dzid

walt
8 miesięcy temu

niektórzy to chyba sami te dzieci do salek katechetycznych prowadzili by ich księżulo gromnicą potraktował.

bruno
8 miesięcy temu
Reply to  walt

…znowu pustak się odezwał

walt
8 miesięcy temu
Reply to  bruno

lepiej być pustakiem niż pełnym natchnienia,którym klecha wypełniał cię w swojej zakonnej celi 😉

wybór
8 miesięcy temu
Reply to  walt

pustak nawet pusto insynuuje , To nie natchnienie to wiedza i doświadczenie i ich proporcje.

walt
8 miesięcy temu
Reply to  wybór

przyganiał kocioł garnkowi,a usta nie spierzchnięte od miłości bliźniego ?

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content