2 mln zł za Kolekcję Dzikowską to pierwsza rata

Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika UM Tarnobrzeg Wojciecha Lisa, kwota 2 mln zł na zakup Kolekcji Dzikowskiej, o której pisaliśmy w artykule pn.” Tarnobrzeg: Radni zdecydują o przekazaniu 2 mln zł na zakup Kolekcji Dzikowskiej. Pieniądze ze sprzedaży Wodociągów i oszczędności„, jest pierwszą ratą, jaką gmina miałaby przekazać rodzinie Tarnowskich, za kolekcję. O tym, czy do tego dojdzie zdecydują radni, podczas dzisiejszej sesji RM.

– Sfinansowanie zakupu Kolekcji Dzikowskiej podzielone miałoby być na dwie raty, z czego większą część zapłacić mielibyśmy w pierwszej transzy. O tym jednak, czy do finalizacji rozmów pomiędzy Miastem, a Rodziną Tarnowskich dojdzie zdecydują dopiero radni miejscy podczas sesji Rady Miasta Tarnobrzega – wyjaśnia dla NW24 Wojciech Lis.

– W związku z decyzją o zakupie dzieł sztuki i innych przedmiotów wchodzących w skład Kolekcji Dzikowskiej, Radni zagłosują nad ewentualnym zwiększeniem planowanej kwoty wydatków miejskich o 2 000 000 zł. Wydatki te pokryte zostaną m.in. oszczędnościami na inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr P1110R w Tarnobrzegu poprzez przebudowę ul. Orląt Lwowskich”. Wartość zadania jest mniejsza niż pierwotnie zakładana, do tego pozyskaliśmy dofinansowanie na to zadanie z Funduszu Dróg Samorządowych – dodaje.

Zgodnie z treścią przygotowanej przez prezydenta uchwały, kwota 1 000 000 zł będzie pochodziła z oszczędności poprzetargowych ( o czym powyżej informuje rzecznik), drugi zaś 1 mln zł ze sprzedaży udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi.

Subskrybuj
Powiadom o
52 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
walt
11 miesięcy temu

dwie bańki to kopacze kiełbasy w dwa lata w 4 czy też 5 lidze przekopali.
więc to jak za darmo skoro stać nas na taką paraolimpiadę piłkarską to i na dzieła sztuki powinno.
czekam aż zostanę bileterem i będę pobierał po piątaku od tej skomlącej gawiedzi co chce pracy a się w życiu robotą nie splamiło.

Uku
11 miesięcy temu

Zamiast zabiegać u Ministra kultury i szukać ponsorów wybierają łatwiznę, kosztem tarnobrzeskiej biedoty, arogancja, brak szacunku. TKM

Uku
11 miesięcy temu
Reply to  Uku

Kosztem śmieci i wody się wożą.

odp
10 miesięcy temu
Reply to  Uku

nie pdb w skarpetach trzyma miliony i te obrazy wywiesi na słupach miasta…….

kuku
11 miesięcy temu
Reply to  Uku

Prezydent oświadczył ,że druga rata że środków ministerstwa. Podał ,ze jest po rozmowach z posłem Porębą i ministrem. Może to radnym wyjaśni.

as@
10 miesięcy temu
Reply to  kuku

Stara śpiewka, tylko kto mu w to wierzy

Biki
10 miesięcy temu
Reply to  kuku

Widziales to na pismie, czy plotki powielasz.?

Mieszczanin
10 miesięcy temu
Reply to  kuku

Tak samo jak „rozmawiał” z koleją w sprawie dworca.Temu złotoustemu prezydentowi nie wolno już w nic wierzyć.

henryk tarnobrzeski
10 miesięcy temu
Reply to  Uku

u ministtra? czyli kosztem nas wszystkich a co mnie obchodzi jakas kolekcja ktora i tak rangi tego miasteczka nie podniesie

obywatel
10 miesięcy temu

Bezczelne kłamstwo i oszustwo to twierdzenie „oszczędności z inwestycji”

  • po prostu nie potrafili urzędasy realnie obliczyć kosztów inwestycji – i tyle!!!!!

Reszta to zwykłe prymitywne kłamstwo i oszustwo mieszkańców – KŁAMCY !!!!!

Asterix
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

To nawet nie był problem złych wyliczeń. Te pieniądze najpierw zabrano komu innemu w imię realizacji inwestycji , która nigdy nie miała być zrealizowana. Teraz znalazły się oszczędności. To nie oszczędności tylko wielka manipulacja i kreatywna księgowość Pana Prezydenta.

Biki
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

NA PAL Z NIMI!!

Ewa
10 miesięcy temu

Chyba tu kogoś mocno pogieło !!! Ja rozumię dzieła sztuki, ale … Naprawdę trzeba było aż tyle pieniędzy wydawać?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Ewa

To stan umysłów burmistrza i urzędasów a zapłacą mieszkańcy – wszyscy w kosztach za wodę i podatki lokalne a niczym barany tarnobrzeskie są właśnie od płacenia za urojone pomysły burmistrza i urzędasów , nawiedzonych historyków (z rodowodem chłopów pańszczyźnianych

  • genów się nie pozbędą).
Bolek
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Ci protestujacy przeciwko zakupowi dzieł sztuki to tzw.inteligencja techniczna czyli wszystko przeliczaja na złotówki I nie stać ich na głebszą refleksje która charakteryzuje inteligencje humanistyczną.Ci pierwsi gotowi sa zamienic szkoły,koscioły na markety o muzeach nie wspominakąc by tylko zysk był.Gdyby stanowili wiekszośc jako Naród przestali byśmy istniec dosyć szybko bo nic tak nie dzieli jak pieniądze.Jesli chodzi o samych meżczyz to oprócz kasy dzielą nas czesto kobiety.Zdrowia zycze

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

To tacy jak ty swoje hobby realizowali by za cudze – po to aby podnieść swoje prymitywne EGO – reszta ma płacić i płakać – typowe bolszewickie poglądy

  • tą kolekcją mieszkańcy się najedzą , będą mieć pracę.

Miasto zadłużone a garstka postkomunistycznej tzw „elity intelektualnej”
dalej zadłuża miasto i wyprzedaje majątek aby zaspokoić kasę Tarnowskim
i swoje pseudo – kulturalne zachcianki. Wstydu nie macie pasożyty !!!!!!

Jan
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

w koncu ktos napisal szczera 100 % prawde !!!

Biki
10 miesięcy temu
Reply to  Ewa

Pani Ewo ,pan Tadeusz historyk +pan Taduesz tez historyk.

Asterix
10 miesięcy temu
Reply to  Ewa

Nie pozwólmy wydać tych pieniędzy.

wasyl
10 miesięcy temu

BRAK SŁÓW , KTOŚ MA NIE TAK COŚ………. . NIE MA WAŻNIEJSZYCH DLA MIASTA SPRAW TYLKO WAZNIEJSZA KOLEKCJA ? CHORE CO SIĘ TU W TYM MIESCIE WYRABIA . TRZEBA SIĘ PAKOWAC I UCIEKAC , TU JEST D..A I KAMIENI KUPA . ILE OSŁÓB JEST W TYM MUZEUM , KIDY SIĘ ZWRÓCI TA INWESTYCJA ZAKUPOWA ?

Lena
10 miesięcy temu
Reply to  wasyl

Zapewne ,predzej Ty poprawisz swoja pisownie.

Norbi
10 miesięcy temu
Reply to  wasyl

Zwrócić się pewnie szybko nie zwróci zwłaszcza teraz ja te wszystkie galerie i muzea pozamykane.

Kako
10 miesięcy temu

Chciałbym zobaczyć Dariusza z Krosna oraz tych bezradnych, jak kupują bilety do muzeum za swoje i zachwycają się tą kolekcją.
Bo lekką ręką wydać tyle pieniędzy mieszkańców, to im łatwo przyszło. Pytanie czy za swoje też by tak chętnie ją kupili?

Wizja
10 miesięcy temu
Reply to  Kako

Jak tylko kolekcja zostanie wystawiona w muzeum, to będzie problem pomieścić wszystkich spragnionych kultury miejscowych i przyjezdnych, a dookoła muzeum wyrosną dziesiątki zakładów handlowych i usługowych.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Wizja

Utrzymanie muzeum kosztuje ogromną kasę ale Tarnobrzeg stać bo to miasto bez długów ze stabilna sytuacją finansową (ha ha ha) . Tarnobrzeskie baranki dalej będą strzyżone przez postkomunistyczną miejscową elitę (i ich potomstwo , rodziny).

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Kako

Przecież oni tam będą chodzić za darmo a większość tych radnych interesuje tylko kasa z diet,
reszte maja w du……. Wielu jest takich co są w fundacjach , stowarzyszeniach i jest dobry czas bawić się za kasę z podatków w tych fundacjach i stowarzyszeniach .
Ostatnio chłop pańszczyżniany (chyba) z Partii Oszustów bawił się w szlachcica nad jeziorem
a jak już postawią tzw ’ gród słowiański ” to ta miejscowa choło…….ta będzie się bawić dalej w szlachtę – rycerzy ale już w grodzie (schowana przed mieszkańcami).
Stan umysłów burmistrza i radnych (chłopskiej szlachty) nie pozwala mieć żadnej nadziei na lepsze czasy w Tarnobrzegu (zwłaszcza dla młodych).

jhn
10 miesięcy temu

Tłumaczenia wyborne. Podobno chodzi o rozwój kultury, a dzisiaj argumenty w rodzaju, że sztuka przechowuje wartość niczym pieniądz. To na co w końcu te dzieła, na kulturę czy na zarobek?

Owen
10 miesięcy temu
Reply to  jhn

Szacunek dla radnej pani Moniki ŁAGOWSKIEJ-CEBULI. Po pierwsze za odwagę. Po drugie za poczucie wartości własnego słowa, a tym samym szacunek dla mieszkańców. Obiecała i pozostała wierna tej obietnicy, że nigdy nie podniesie ręki za przeznaczeniem środków ze zbycia wodociągów na inwestycję, która nie będzie związana z tworzeniem nowych miejsc pracy. Pozostałym radnym życzę aby równie wysoko ceniliswoje obietnice, a najlepiej te z kampanii wyborczej. Może tym miastem powinna rządzić kobieta ?

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Owen

Przypuszczałem, że nie będzie ani jednego głosu przeciw, ale jak się okazuje myliłem się. Także przyłączam się do słów uznania dla Pani Moniki. Dziękuję jej za to, jak zagłosowała w tej sprawie.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  jhn

Kulturą mieszkańcy się najedzą – takie podejście jak u komunistów – wyrzeczenia w imię ideologii burmistrza-historyka.
Bolszewicka propaganda przedstawiania Tarnowskich jako dobroczyńców Tarnobrzega
ale ci wielcy tarnowscy tylko patrzą i wymyślają jak dorwać się do kasy z podatków
aby dalej żreć i chlać, hulać – darowizny nie zrobią na rzecz miasta – posr ….ni dobrodzieje!!!!
Tarnobrzeg to mają w du…… a tylko kasa ich interesuje.

Lena
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

W wiesz dlaczego ,tak sie dzieje?Bo -90,,procent mieszkancow Tarnobrzega ,to okoliczna -wiocha ,co tzw,-kulture wiejska zabrali ze soba .Pozostali z innych ,rejonow Polski, zapewne tez wiejskich.

Janusz
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Jeszcze może być tak że następne pokolenie tarnowskich lub ich spadkobierców będzie chciało odzyskać te obrazy z zamku i sprzedać do innego muzeum.
Nie takie numery były robione w Polsce.

Asterix
10 miesięcy temu

Brak słów. Panie Prezydencie przypomnę spotkanie na jednym z osiedli kiedy to Pan odmawiał uzbrojenia terenu w kanalizację. Mieszkańcy chcieli wprowadzać się do domów ale nie mieli jak bo Pan kazała im sikać pod płot – cytuję „teraz jest czas oszczędzania, musimy każdą złotówkę oglądać i zastanawiać się czy aby na pewno musimy ją wydać” PINOKIO Panie Prezydencie to przy Panu malutki gość. Sprzedaliście PEC „WY” bo przecież nie ja i płacimy za to, sprzedaliście PGKiM i teraz płacimy za to. Teraz sprzedaliście wodociągi i za to również zapłacą mieszkańcy. Za każdym razem jest jakiś fantastyczny pomysł tym razem wszystko w imię kultury. Tarnowscy wodzą to miasto za nos kilkadziesiąt lat i nikt nie potrafi tego przerwać. Pan Panie Prezydencie poniesie polityczne konsekwencje tej decyzji. Mieszkańcy nie pozwólmy wydać tych pieniędzy !!!!! 2mln złotych przy upadającym mieście i zmniejszającym się zaludnieniu to jakaś kpina. Ja rozumiem, że jest to dzieło sztuki bezcenne i od takich dzieł sztuki jest Ministerstwo Kultury może Pan Panie Prezydencie nie wie , proszę wpisać na google adres Pan znajdzie. Apeluję do mieszkańców nie pozwólmy wydać tych pieniędzy !!

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Asterix

Bo tam mieszka motłoch tarnobrzeski a od podziwiania kultury i decydowania na co pójdzie kasa jest właśnie nawiedzony burmistrz- historyk – sprzedawczyk wszystkiego co pozostało jeszcze do sprzedania (wodociągi).Tacy jak on nauczyciel uważa że wie lepiej ,co mieszkańcom potrzeba . Teraz jakaś kolekcja jest ważniejsza od udziałów w Wodociagach, od inwestycji, miejsc pracy ale jak ktoś rządzi miastem co całe życie żył na garnuszku podatników
to nie ma co od niego wymagać – dalej do końca będzie chciał tak żyć ” na cudzy koszt i za cudze realizować swoje hobby „.

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Asterix

Uchwała klepnięta a i jakaś kasa rządowa ma być, więc za późno, Tarnobrzeg przespał temat. Teraz trzeba się skupić na miniaturach, które są w Szwajcarii, bo i to gmina może chcieć „kupić” za pieniądze publiczne. Na partie raczej nie ma co tutaj liczyć, chyba że na Konfederację, ale może znajdzie się w Tbg jeden rozpoznawalny człowiek, najlepiej z jakimś zapleczem, który zainicjuje petycję w tej sprawie, czy coś podobnego.

Asterix
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Nie interesują mnie te obrazy szczególnie że praktycznie cały Borów lub nowe osiedle
Ocice nie ma chodników ulic czy nawet jego część kanalizacji. Nie interesują mnie obrazy jeśli mówi się o oszczędzaniu i wydaje się lekką ręką 2 mln. Nie interesują mnie obrazy jeśli nasz rynek wygląda jak za Gierka a może gorzej. Zdecydowanie są większe pilniejsze potrzeby niż obrazy.

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Asterix

No i właśnie m.in. z tych powodów powinna być petycja do władz miasta w sprawie zaprzestania inwestowania gminnych funduszy w dzieła sztuki. Jeden taki „zakup” Tarnobrzeg już przespał, oby nie przespał kolejnego.

Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Kopie miniatur niech namaluje jakiś zdolny artysta. Na pewno będzie to mniej nas wszystkich kosztować niż kolejne kilka baniek na oryginały które zresztą Szwajcaria i tak nie zwróci i nawet dyplomatycznie jest to niemożliwe. Równie dobrze można by chcieć odkupić Lisowczyka Rembrandta od USA ale wiadomo że jest to niemożliwe bo Tarnowskie sami go sprzedali do muzeum w NY.

Obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Asterix

Ministerstwo woli wspierać disco polo . Mam nadzieję ,że nie skończy się na tym nędznym 280 000 które podobno zaproponowali jako subwencje do zakupu tej kolekcji. Jakim imbecylem trzeba być ,żeby oskarżać Bożka o sprzedaż PEC u i PGKiM. Równie dobrze Ciebie można za te sprzedaże obwinić. Co do wodociągów to zgoda to idzie na konto tej ekipy.

Asterix
10 miesięcy temu
Reply to  Obywatel

Widzę, że czytanie ze zrozumieniem nie jest mocną Twoją stroną. Przeczytaj raz jeszcze „WY” czy Urząd który reprezentuje obecny Prezydent i robi dokładnie to samo. To jeden temat i najważniejszy. Drugi to ja Cię kolego nie wyzywam i nie obrażam. To że piszesz w necie to nie znaczy że jesteś anonimowy. Ja może i Cię nie znajdę ale odpowiednie służby już tak. Tego typu znieważenie reguluje art 216 kk

Obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Asterix

To bzdury przestań i kłamstwa wypisywać. Co Bożek te przedsiębiorstwa sprzedawał jak tu piszesz? I na koniec nie strasz nie strasz bo się ze,rasz.

Asterix
10 miesięcy temu
Reply to  Obywatel

Kolego Urząd Prezydenta to sprzedał za zgodą rady i tak kolejne obsady. Tak jak wspomniałem nie umiesz czytać ze zrozumieniem więc może ktoś z otoczenia Ci to wytłumaczy.

PS .Nie martw się nie zesram jednak zastanawiaj się kiedy zapuka ktoś do drzwi – art. 216kk jasno kwalifikuje takie słowa jako publiczne znieważenie. A może tak dla sportu złoże doniesienie.

Marek
10 miesięcy temu

ja p…le drogi są w opłakanym stanie a oni obrazki za 4 mln kupują !!!!!!!!! ul. składowska do remintu!!! chodniki !!!

Max
10 miesięcy temu
Reply to  Marek

Staram się szanować opinie i zdanie innych osób, ale przypomnę że nie samymi drogami, chodnikami, mostami i kanalizacja człowiek żyje. Jest szansa aby scalić i zgromadzić dawna Kolekcje Dzikowska w zamku to dlaczego nie skorzystać. Dobra kulturowe nie traciły i nigdy nie stracą na wartości, wręcz przeciwnie ich wartość będzie wzrastać. Pytanie – jak mi nie jest po drodze z piłką nożną to przepraszam prezydent ma odmówić pieniędzy dla KS Siarka i odmówić pewnej grupie tego co lubią i co jest pasja ich życia? Przypomnę rzadko kiedy wykorzystywana trybuna stadionowa kosztowała aż 14 mln złotych a kolekcja niecałe 4 mln. Proszę ocenić co da większą korzyć miastu nim zacznie się wylewać pomyje. Dobra decyzja i Prezydenta i Rady Miasta.

Felix
10 miesięcy temu
Reply to  Max

1) Drogi, kanalizacja itp. zaspokajają podstawowe potrzeby bytowe człowieka, natomiast kultura, sport itp. jego potrzeby wyższe. Potrzeby podstawowe są takie same u wszystkich, bo każdy je, myje się, przemieszcza się itd., natomiast potrzeby wyższe są różne u różnych ludzi, jeden lubi np. oglądać obrazy, a drugi np. grać w tenisa. Zatem zaspokojenie których potrzeb jest ważniejsze?
2) Dlaczego używasz argumentu, że dobra kulturowe nie stracą na wartości, skoro kolekcja jest nabywana po to, żeby była scalona w muzeum? Piernik ma coś do wiatraka, czy jednak kolekcja jest nabywana jako dobro ruchome z możliwością jej sprzedania w przyszłości? Poza tym dlaczego realna wartość kolekcji jest tajemnicą?
3) Miasto jest poważnie zadłużone i musimy mocno oszczędzać, czy nie? Bo jeśli nie, to co stoi na przeszkodzie, żeby do końca tej kadencji zrobić np. wszystkie drogi w mieście?
4) Co się stało to się nie odstanie. Teraz nie jest budowana trybuna, tylko jest nabywana kolekcja.

umiar
10 miesięcy temu
Reply to  Max

Jeżeli prezydent ma nie odmawiać pieniędzy piłkarzom, to dlaczego ma odmawiać np. rodzicom? Nie ma pożytku publicznego z opiekowania się i wychowywania dzieci? Jest, więc gdzie dotacja? Ale po Twoim milczeniu mniemam, że sam już widzisz, że poszedłeś za daleko w swoim wywodzie.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  Max

akurat dawanie z naszych pieniędzy na kopaczy kiełbasy i mastalerza to kompletna głupota,tak samo jak wynajmowanie im stadionu i innych obiektów bezpłatnie !
znaczy my mieszkańcy za to płacimy w ramach finansowania MOSiR.

kompletna głupota tak bezradnych jak i prezydenta.zobaczymy czy znowu bańkę dadzą w nowym roku dla kopaczy z poziomu bodaj 5 ligi.

Alf
10 miesięcy temu

Jak dla mnie to oczywista oczywistość ,że dobrze robią kupując tą kolekcję. Dla piszących tu ekspertów mam pytanie. Ile metrów drogi można przy dzisiejszej drożyźnie wyremontować za 2 miliony?

Migtka
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Za 2 mln Moniuszki a za następne bez 238 tys. Zwierzynicką oczywiście bez zwężania tych dróg

Mirek
10 miesięcy temu

Nie wiem jak to jest możliwe żeby Prezydent miasta który reprezentuje mieszkańców nie liczył się ze słowami i tak bezczelnie kłamał w sprawie dworca. I bardzo dobrze, że wyszło to na jaw. Znowu sprawdza się powiedzenie że „kłamstwo ma krótkie nogi”.

Janusz
10 miesięcy temu
Reply to  Mirek

Dworzec nie jest wcale w takim złym stanie. Wystarczy odmalować elewację,wymienić pokrycie dachowe, wyremontować poczekalnię jak na innych dworcach i gotowe. Od razu będzie sie inaczej prezentował.

Dformat
10 miesięcy temu
Reply to  Janusz

a płytki chodnikowe i wygląd estetyczny peronów – gdzie takie są w okolicy? w Tarnobrzegu, Sobowie, Wielowsi – gdzie jeszcze?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
52
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content