Jak aktualnie wygląda sprawa własności zamku w Dzikowie?

W związku z podjęciem przez Radę Miasta Tarnobrzega uchwały o zakupie Kolekcji Dzikowskiej, zapytaliśmy rzecznika UM Tarnobrzeg: Jak aktualnie wygląda sprawa własności zamku w Dzikowie?

– Rodzina Tarnowskich, działając przez pełnomocnika, wystąpiła do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym m.in. w zakresie zespołu zamkowo-parkowego. Jednocześnie pełnomocnik rodziny złożył powództwo przeciwko Skarbowi Państwa – Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zapłatę odszkodowania za nieruchomości obejmujące m.in. zespół zamkowo-parkowy w Tarnobrzegu – wyjaśnia NW24 Wojciech Lis.

Obecnie zarówno postępowanie o uzgodnienie treści ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym oraz postępowanie o zapłatę odszkodowania za nieruchomości położone w Tarnobrzegu w części dotyczącej nieruchomości zabudowanej zespołem zamkowo – parkowym pozostają zawieszone. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega użytkuje część działki zabudowaną Zamkiem Dzikowskim na podstawie umowy użyczenia z dnia 25.10.2018 r. – dodaje.

Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
7 miesięcy temu

Czyli używa cudzej rzeczy – ale inwestycje – oczywiście burmistrzu na koszt mieszkańców .
i o ile inwestowanie na podstawie użyczenia jest dozwolone o tyle moralnie i etycznie
na koszt mieszkańców budzi wątpliwości.
No i najważniejsze – postępowanie sądowe może być wznowione w każdej chwili ( o ile się nie mylę) !!!
Tarnowscy – dobroczyńcy Tarnobrzega ??????????????? Ha Ha Ha .

wasyl
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Proponuję na święta poczytać książkę Andrzeja Tarnowski ” Ostatni mazur ” . Historia z czasów wojny rodziny , ciekawa lektura .

Janusz
7 miesięcy temu
Reply to  wasyl

Dobra ale gdzie ją można kupić ?

obywatel
7 miesięcy temu

Tak ciekawe czy miasto płaci za użyczenie a jeśli tak to ile??????????????
Swoją drogą to nie ma się co dziwić Tarnowskim – (bo tyle jeszcze do zrobienia – tyle kosztów),
że czekają (zawiesili postępowanie) !!!
Poczekają aż lud tarnobrzeski wyremontuje wszystko, odpisuje a później gotowe, wyremontowane i jest cacuś????

Mieszkaniec
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Drogi obywatelu użyczenie zgodnie z kodeksem cywilnym jest z definicji i istoty umowy nieodpłatne. Pozdrawiam

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Drogi mieszkańcu to jak to się ma do podatków lokalnych , bo każdy właściciel nieruchomości czy też lokalu wyodrębnionego z zasobów spółdzielni płaci podatki ???
Czy – skoro tarnowscy użyczyli posiadłość (park z zamkiem czy tez pałacem) to płaca podatki lokalne jak wszyscy pozostali mieszkańcy miasta , czy też nie ( bo sumka od tego jest – powinna być spora).

A może to miasto ponosi te koszty ?????
Jeszcze jedno – nabywając kolekcję (za kasę ze sprzedaży Wodociągów) nie wygląda tak jakby BOżek z radnymi nie dali kasy : na adwokatów dla tarnowskich i opłaty sądowej w przyszłości ????????????????????????????

Mar
7 miesięcy temu

Ciekawe czy w obliczu tych informacji popierający nabycie kolekcji dzikowskiej będą konsekwentni i nadal będą chwalić ten ruch 🙂

Alf
7 miesięcy temu
Reply to  Mar

A co ma piernik do wiatraka ?. Mylisz dwa systemy walutowe. Kolekcja to ruchomości , do której Tarnowscy mieli prawomocny tytuł prawny. Zamek z parkiem jest nieruchomością . Zaciekawiło mnie co innego. Kto i z jakiego powodu zawiesił obie sprawy sądowe? Nie sądzę ,żeby o COVID 19 chodziło.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

A no ma – pokazy eksponatów mają być w zamku (czy też pałacu) – no chyba że w przyszłości będą do oglądania w słynnym budynku wykończonym „kamieniem hiszpańskim” , bo żaden inny nie spełnia wymagań estetycznych , godnych tych eksponatów a który jest w posiadaniu miasta (nawet z dawnym budynkiem KINA Wisła – zresztą sprzedanym a który został wybudowany ze składek mieszkańców).
Jak nie wierzysz to przejdź się pod siedzibę Bożka – i sprawdź jak wygląda elewacja
budynku w którym urzęduje burmistrz ( przy okazji na mapach miasta – sprawdź położenie osiedla ” Wielopole” a jest tam chyba dwie (lub więcej) mapy (Ha Ha Ha).

Mar
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

Systemy walutowe? Oj, chyba powinieneś przypomnieć sobie oficjalne powody dla nabycia kolekcji przez gminę.
https://www.youtube.com/watch?v=TjfOFeUNM3s&ab_channel=TelewizjaLokalnaTVL

Bolek
7 miesięcy temu
Reply to  Mar

Oczywiście że popieram.Kolekcja będzie własnością gminy i stan własności zamku nie ma żadnego znaczenia

TW Bolec
7 miesięcy temu
Reply to  Bolek

gdzie ja będziesz trzymał w białym domu?? czy w hali sportowej? a może w budynku PKP,

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  TW Bolec

Jak kamień hiszpański uzupełnią to w tym okazałym budynku (HA HA HA).

Mar
7 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Popierasz, rozumiem że jako nabycie naszego wspólnego dobra (nie na późniejszy handel). Zatem wiesz może czy są jakieś postępy w kwestii likwidacji opłat za zwiedzanie muzeum?

Bolek
7 miesięcy temu
Reply to  Mar

Nie mam niestety wiedzy w tym temacie.Jestem za utrzymaniem biletów za zwiedzanie muzeum z jakimiś rabatami czy zwolnieniami określonych grup ludzi.

Mar
7 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Czyli nie traktujesz kolekcji dzikowskiej jako dobra wspólnego dostępnego dla wszystkich tak samo, jak np. ulice w mieście.

Bolek
7 miesięcy temu
Reply to  Mar

Jest dobrem wspólnym podobnie jak ulice gdzie wprowadza się np opłaty parkingowe zwalniając niektóre grupy ludzi czy stosując ulgi w opłatach.

Mar
7 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Czy ja mówię o robieniu sobie pikniku przy danej gablocie? Ja mówię o zwiedzaniu, czyli oglądaniu kolejnych eksponatów, czego analogią w ruchu drogowym jest jazda po ulicy (szybciej lub wolniej), a nie parkowanie. Zatem za przejazd którą ulicą płacisz?

Bolek
7 miesięcy temu
Reply to  Mar

W Tarnobrzegu żadna choć syn mówi że za każdą gdyż każda jest budowana z naszych podatków.Klasyczną opłata jest opłata za przejazd autostradą ktöra niewątpliwie jest dobrem wspólnym.Tyle w tym temacie bo dyskusja się rozmywa

Mar
7 miesięcy temu
Reply to  Bolek

A na utrzymanie muzeum nie idzie z podatków ani złotówka?
Co do płatnych autostrad, raz że w Tarnobrzegu ich nie ma, a dwa że analogią w muzeum byłoby płacenie tylko za oglądanie jakiejś jednej wystawy, reszta wystaw / eksponatów powinna być do oglądania za darmo. Ale dobra, jak nie widzisz sprzeczności między „dobrem wspólnym” i „utrzymaniem biletów za zwiedzanie muzeum”, to rzeczywiście dalsza polemika nie ma sensu.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Bolek

A co dozorcom jesteś w tym muzeum ??????????????????

Ród pszczół
7 miesięcy temu

obciążyć Tarnowskich za remonty zamku, a za kasę od nich zbudujmy sobie taki jak w Puszczy Solskiej 14 kondygnacyjny nad jeziorem.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Ród pszczół

HA HA HA – jeszcze lud tarnobrzeski (jak przed wojną ) – pańszczyźniany ze swoich podatków musi wyremontować resztę posiadłości – ZA MISKĘ RYŻU (Tarnowscy mają czas) a kasę na adwokatów i koszty sądowe też będą mieć – ze sprzedaży kolekcji – oczywiście na koszt podatników- sprzedaży udziałów w Wodociągach.

łysy
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Pociotki tych Tarnowskich będą jeszcze doić miasto 50 albo i 100 lat.

Piotr
7 miesięcy temu

Na razie jest miasta ale jak wszystko będzie wyremontowane to tarnowscy się zgłoszą po swoją własność Tylko debil remontuje coś bez notarialnego aktu własności

Janusz
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Niestety tak się stało i teraz ten zamek będzie pryszczem na d… miasta.
Taka prawda.

odp
7 miesięcy temu
Reply to  Janusz

no raczej rodzina tarnowskich powinna dawać przykład przecież od ich nazwiska ta wiocha stała si e miastem ale marnie to widzę a czy miasto to odnowi też nikłe szanse chcieć to nie problem tylko za ile narazie stoją w widocznych miejscach trzy ruiny do zrobienia dwie znajdują się właśnie w parku a trzecia na dworcowej………

henryk tarnobrzeski
7 miesięcy temu

po pierwsze primo w miasteczku tarnobrzeg nie ma zadnego zamku chyba ze ktos za taki uwaza palac tarnowskich w dzikowie

waclaw 1
7 miesięcy temu

dlaczego w tarnobrzegu jest prezydetn a nie burmistrz?

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  waclaw 1

Relikt postkomunistyczny – po byłym mieście wojewódzkim HA HA HA .

Alf
7 miesięcy temu

Wygląda na to ,że w Warszawie toczy się spór o zapewne o odszkodowanie za bezumowne korzystanie , a w Tarnobrzegu o odebranie zamku i wpisanie si e do działu II KW czyli jako właściciele potomków hrabiego. Zastanawia mnie powód zawieszenia tych postępowań. Czyżby podjęto próbę ugody ?

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

Jest co sprzedać – udziały wodociągów i Bożek to chyba zrobi z chłopstwem pańszczyźnianymi z rady????

smile
7 miesięcy temu

Pałac jest mój i nie łoddam go nikomu!….:)

Janusz
7 miesięcy temu

Tarnowskie to są cwaniaki.Sprzedali obrazy do zamku a za jakiś czas dostaną odszkodowanie za zamek,grunty i wszystko co znajduje się w środku i zarobią dwa razy na tym samym.Tak robili przedwojenni żydowscy sklepikarze co sprzedawali jedną rzecz nawet kilku osobom.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Tak te co udało się wywieść (z Niemcami) to sprzedane w Niemczech a te co nie zdążyli
sprzedadzą miastu – ludowi tarnobrzeskiemu i za ich (udziały w wodociągach) będą mieć na opłaty sądowe i opłacać adwokatów – dobre.
W wielu miastach gdzie toczy się spór żaden wójt, burmistrz czy prezydent nie inwestuje w sporne sprawy – zwłaszcza które może przegrać – ale tu ?????????????????

Owen
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

To prawda,żaden dobry gospodarz nie inwestuje w cudzą własność. Wyobraźcie sobie, że ktoś wynajmuje dom czy mieszkanie lub zajmuje na zasadzie użyczenia i robi w nim gruntowny remont za własne pieniądze. Znajdzie się ktoś taki?

łysy
7 miesięcy temu
Reply to  Owen

Dokładnie to samo. Ja wynajmuję mieszkanie już kilka lat i nic w nim nie robię na swój koszt oprócz wymiany żarówek i uszczelki w kranach

odp
7 miesięcy temu
Reply to  łysy

no i tu jest błąd bo właściciel nie musi zwracać kaułci bo mieszkanie jest zniszczone to tylko się traci kasę a jak będziesz chciał dalej wynajmować to zrobisz remont krótka piłka a to strasznie świadczy o właścicielu tego mieszkania i można też kare dostać wiec miłego mieszkania

Lola
7 miesięcy temu
Reply to  łysy

Nic nie robisz- bo do niczego nie, jestes zdolny.

Obywatel
7 miesięcy temu

A nie zastanawia was dlaczego nikt z urzędu nie chce podać wartości tej bezcennej ponoć kolekcji kupionej przez miasto ?.

Mar
7 miesięcy temu
Reply to  Obywatel

Według mnie kwestią pierwszorzędną jest sam zakup kolekcji, któremu jestem przeciwny mając na uwadze zadłużenie gminy przy jednoczesnych potrzebach inwestycyjnych, a także sytuację z nieruchomościami w parku. Kwota to kwestia drugorzędna. Poza tym czy ktoś wystąpił na piśmie o udzielenie informacji na ten temat wyceny? W mojej ocenie jest to informacja publiczna.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Mar

A co tam zadłużenie – jakby co to sprzeda się resztę udziałów wodociągów (które burmistrz jeszcze może ( bo niektóre są zastawione jak w lombardzie i inwestycje w Machowie) . A co tam że woda podrożeje – grunt to kolekcja jest.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Obywatel

A ciekawe ile sama wycena kosztowała i kto za to zapłacił – ile ??????????????????

43
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content