Damski smartwatch sportowy – jak wybrać idealny dla siebie?

Uprawianie sportu już dawno przestało być kojarzone wyłącznie z płcią męską. Coraz więcej kobiet trenuje na wysokim poziomie odnosząc przy tym sukcesy porównywalne – a często nawet większe – niż mężczyźni. Stabilny progres formy sportowej to jednak nie tylko dobra dieta, regularne ćwiczenia i regeneracja. Warto także zadbać o monitorowanie zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas treningu. W tym celu dobrze wyposażyć się w sportowy smartwatch. Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie?

Gdzie mogę wykorzystać pulsometr?

Obecna generacja zegarków sportowych oferuje wsparcie praktycznie w każdej dyscyplinie sportu – od biegania, przez grę w golfa, aż po triathlon. Dlatego wybierając zegarek dla siebie warto zwrócić uwagę na to, co w danej dyscyplinie jest kluczowe.

Dla osób, które cenią sobie dalekie wyprawy, lubią chodzić po górach albo biorą udział w rajdach przygodowych najlepszym wyborem będzie seria zegarków Garmin Fenix 6 lub Polar GritX. Zostały one wyposażone w dokładną nawigację, szereg opcji outdoorowych, jak kompas, alert pogodowy wraz z prognozą i czujnik ABC. W przypadku zegarka Garmin użytkownik może liczyć także na mapy topograficzne terenu.

Biegacze i traithloniści docenią takie modele, jak Garmin Forerunner 945 oraz Polar Vantage V2. Ten pierwszy posiada zaawansowane funkcje biegowe, jak PacePro i ClimbPro. Z kolei model od firmy Polar jako jedyny na rynku oferuje biegowy i kolarski test wydolnościowy, a nawet test regeneracji mięśni nóg.

Dbajmy o nasze zdrowie

Wszystkie kobiety, które uprawiają sport, wiedzą, jak bardzo okres może pokrzyżować plany treningowe. Dlatego decydując się na wybór smartwatcha sportowego warto pomyśleć o tym, by posiadał on funkcję śledzenia przebiegu cyklu menstruacyjnego. Garmin smartwatch damski z serii Venu lub z serii Vivoactive, a także najwyższe modele Fenix 6, 5 Plus i Forerunner, posiadają wbudowaną funkcję, która pozwala na monitorowanie przebiegu cyklu, jego objawów fizjologicznych i psychicznych. Wszystkie dane są łatwo dostępne z poziomu urządzenia.

To jednak nie wszystko. Amerykański producent niedawno rozbudował moduł zdrowia kobiety o możliwość śledzenia przebiegu ciąży. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie oszacować datę porodu, określić trymestr ciąży oraz przewidzieć objawy i zmiany we własnym ciele, które na danym etapie powinny się pojawić.

Zegarki firmy Garmin oferują jednak znacznie więcej możliwości oceny własnego zdrowia i kondycji. Poza pomiarem tętna z nadgarstka nowe modele posiadają także wbudowany pulsoksymetr, który sprawdza saturację krwi. Wachlarz dostępnych opcji obejmuje także opcje Body Battery, ocenę poziomu stresu, a także poradnik świadomego oddychania, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez ćwiczenia relaksacyjne.

Czy wielkość zegarka ma znaczenie?

Część producentów, jak firmy Garmin i Polar, sprzedaje swoje modele w kilku rozmiarach – S oraz L. Dlaczego jest to tak istotne? Po pierwsze dlatego, że na ogół kobiecy nadgarstek jest węższy niż męski i zbyt dużo wolnego miejsca pomiędzy ręką, a czujnikiem tętna przełożyłoby się na niestabilny odczyt.

Inną kwestią jest to, że zegarki sportowe (zwłaszcza te mocno rozbudowane) potrafią ważyć nawet ponad 80 gram. O ile dla wytrenowanego mężczyzny taka masa nie ma większego znaczenia, o tyle kobiety, które mają drobniejszy kościec i mniej masy mięśniowej odczują taką wagę dotkliwie. Ma to kluczowe znaczenie podczas długich zawodów i wypraw, kiedy użytkownik powinien dążyć do tego, by ograniczyć do minimum wagę sprzętu.

Kobieta, która wybiera zegarek sportowy, powinna zwrócić zatem uwagę na trzy zasadnicze kwestie – możliwości sportowe zegarka, jego funkcje prozdrowotne i wagę urządzenia. Pozwoli to na dokonanie zakupu, który będzie cieszył przez wiele lat.

Więcej o zegarkach Garmin można przeczytać w artykule https://www.podkarpacielive.pl/pl/wydarzenia/25324,-garmin-forerunner-745—nowy-zegarek-sportowy-

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
seligit
9 miesięcy temu

Przy zakupie sportowego smartwatcha warto wcześniej zorientować się wśród znajomych, czy ktoś ma taki model jak nas interesuje i podpytać o opinię, właśnie ze sprawdzonego źródła. Niektóre smarwatche/smartbandy potrafią bardzo przekłamywać uzyskiwane wyniki. Ostatnio testowałem jeden podczas biegu i zamiast rzeczywistego dystansu = 3050 m, smartwatch pokazał tylko 1600 m…
———
seligit

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content