Damski smartwatch sportowy – jak wybrać idealny dla siebie?

Uprawianie sportu już dawno przestało być kojarzone wyłącznie z płcią męską. Coraz więcej kobiet trenuje na wysokim poziomie odnosząc przy tym sukcesy porównywalne – a często nawet większe – niż mężczyźni. Stabilny progres formy sportowej to jednak nie tylko dobra dieta, regularne ćwiczenia i regeneracja. Warto także zadbać o monitorowanie zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas treningu. W tym celu dobrze wyposażyć się w sportowy smartwatch. Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie?

Gdzie mogę wykorzystać pulsometr?

Obecna generacja zegarków sportowych oferuje wsparcie praktycznie w każdej dyscyplinie sportu – od biegania, przez grę w golfa, aż po triathlon. Dlatego wybierając zegarek dla siebie warto zwrócić uwagę na to, co w danej dyscyplinie jest kluczowe.

Dla osób, które cenią sobie dalekie wyprawy, lubią chodzić po górach albo biorą udział w rajdach przygodowych najlepszym wyborem będzie seria zegarków Garmin Fenix 6 lub Polar GritX. Zostały one wyposażone w dokładną nawigację, szereg opcji outdoorowych, jak kompas, alert pogodowy wraz z prognozą i czujnik ABC. W przypadku zegarka Garmin użytkownik może liczyć także na mapy topograficzne terenu.

Biegacze i traithloniści docenią takie modele, jak Garmin Forerunner 945 oraz Polar Vantage V2. Ten pierwszy posiada zaawansowane funkcje biegowe, jak PacePro i ClimbPro. Z kolei model od firmy Polar jako jedyny na rynku oferuje biegowy i kolarski test wydolnościowy, a nawet test regeneracji mięśni nóg.

Dbajmy o nasze zdrowie

Wszystkie kobiety, które uprawiają sport, wiedzą, jak bardzo okres może pokrzyżować plany treningowe. Dlatego decydując się na wybór smartwatcha sportowego warto pomyśleć o tym, by posiadał on funkcję śledzenia przebiegu cyklu menstruacyjnego. Garmin smartwatch damski z serii Venu lub z serii Vivoactive, a także najwyższe modele Fenix 6, 5 Plus i Forerunner, posiadają wbudowaną funkcję, która pozwala na monitorowanie przebiegu cyklu, jego objawów fizjologicznych i psychicznych. Wszystkie dane są łatwo dostępne z poziomu urządzenia.

To jednak nie wszystko. Amerykański producent niedawno rozbudował moduł zdrowia kobiety o możliwość śledzenia przebiegu ciąży. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie oszacować datę porodu, określić trymestr ciąży oraz przewidzieć objawy i zmiany we własnym ciele, które na danym etapie powinny się pojawić.

Zegarki firmy Garmin oferują jednak znacznie więcej możliwości oceny własnego zdrowia i kondycji. Poza pomiarem tętna z nadgarstka nowe modele posiadają także wbudowany pulsoksymetr, który sprawdza saturację krwi. Wachlarz dostępnych opcji obejmuje także opcje Body Battery, ocenę poziomu stresu, a także poradnik świadomego oddychania, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez ćwiczenia relaksacyjne.

Czy wielkość zegarka ma znaczenie?

Część producentów, jak firmy Garmin i Polar, sprzedaje swoje modele w kilku rozmiarach – S oraz L. Dlaczego jest to tak istotne? Po pierwsze dlatego, że na ogół kobiecy nadgarstek jest węższy niż męski i zbyt dużo wolnego miejsca pomiędzy ręką, a czujnikiem tętna przełożyłoby się na niestabilny odczyt.

Inną kwestią jest to, że zegarki sportowe (zwłaszcza te mocno rozbudowane) potrafią ważyć nawet ponad 80 gram. O ile dla wytrenowanego mężczyzny taka masa nie ma większego znaczenia, o tyle kobiety, które mają drobniejszy kościec i mniej masy mięśniowej odczują taką wagę dotkliwie. Ma to kluczowe znaczenie podczas długich zawodów i wypraw, kiedy użytkownik powinien dążyć do tego, by ograniczyć do minimum wagę sprzętu.

Kobieta, która wybiera zegarek sportowy, powinna zwrócić zatem uwagę na trzy zasadnicze kwestie – możliwości sportowe zegarka, jego funkcje prozdrowotne i wagę urządzenia. Pozwoli to na dokonanie zakupu, który będzie cieszył przez wiele lat.

Więcej o zegarkach Garmin można przeczytać w artykule https://www.podkarpacielive.pl/pl/wydarzenia/25324,-garmin-forerunner-745—nowy-zegarek-sportowy-

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
seligit
11 dni temu

Przy zakupie sportowego smartwatcha warto wcześniej zorientować się wśród znajomych, czy ktoś ma taki model jak nas interesuje i podpytać o opinię, właśnie ze sprawdzonego źródła. Niektóre smarwatche/smartbandy potrafią bardzo przekłamywać uzyskiwane wyniki. Ostatnio testowałem jeden podczas biegu i zamiast rzeczywistego dystansu = 3050 m, smartwatch pokazał tylko 1600 m…
———
seligit

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x