Paleciak elektryczny – w czym jest lepszy od ręcznego wózka paletowego?

paleciak-elektryczny

Paleciak elektryczny to urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Zarówno w małych, jak i wielkich przedsiębiorstwach wózki elektryczne stanowią główne wyposażenie magazynów – usprawniają transportu i składowanie towarów, co pozytywnie wpływa na tempo pracy, jak i poprawę efektywności wykonywanych zadań. Ale czy konieczny jest zakup paleciaka elektrycznego, czy może wystarczy posiadać zwykły paleciak ręczny? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Paleciak elektryczny a paleciak ręczny – podstawowe różnice

Choć te urządzenia służą zasadniczo do tego samego celu – transportu towarów, wiele je różni. Paleciak elektryczny to urządzenie bardziej zaawansowane technologicznie, dlatego posiada lepsze parametry niż wózek ręczny paletowy.

wozek-paletowy-elektryczny

Napęd paleciaka

Podstawową różnicą między paleciakami ręcznymi i elektrycznymi jest rodzaj napędu – te drugie, dzięki wykorzystaniu akumulatora, nie wymagają użycia siły mięśni, dlatego też są wygodniejsze w obsłudze, a także zapewniają szybsze wykonanie prac.

Prędkość jazdy

Wózki paletowe elektryczne pokonują bez przeszkód dłuższe dystanse, a prędkość, jaką mogą osiągnąć (bez ładunku), wynosi od 4 do 16 km/h. W zależności od miejsca pracy wózka, maksymalne prędkości wynoszą:

  • do 12 km/h na zewnątrz, np. na placach przyzakładowych,
  • do 6 km/h w halach produkcyjnych,
  • do 3 km/h tam, gdzie znajdują się inni pracownicy poruszający się pieszo.

Warto pamiętać o tym, aby prędkość dostosowana była do warunków i możliwości panujących wewnątrz czy na zewnątrz zakładu pracy. Paleciaki ręczne poruszają się wolniej, ponieważ ich prędkość zależy od siły osoby prowadzącej.

 

Rozmiar wózków paletowych

Z innego typu zasilania wynika nieco inna budowa tych paleciaków. Mimo że obydwa typy wózków posiadają niewielkie, kompaktowe rozmiary, paleciaki elektryczne są nieco większe. Waga wózków elektrycznych może wahać się między ok. 450-900 kg, natomiast paleciaki ręczne mogą ważyć nawet kilkanaście razy mniej.

Stanowisko dla operatora

Paleciak elektryczny może być wyposażony w specjalne udogodnienia dla operatora. W zależności od modelu pojazdu można wyróżnić:

  • paleciaki elektryczne z platformą – osoba obsługująca taki model stoi na specjalnej platformie, przemieszczając się wraz z wózkiem. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku transportowania ładunków na większe odległości;
  • paleciaki elektryczne z miejscem siedzącym dla operatora – jest to najbardziej wygodny rodzaj wózków, w którym pracownik może zająć fotel w trakcie obsługi, a tym samym daje odpocząć nogom i kręgosłupowi.

Paleciaki ręczne nie mają takich udogodnień. Operator musi ciągle pracować w pozycji stojącej oraz poruszać się pieszo.

Maksymalna wysokość udźwigu ładunku

Maszt może stanowić dodatkowe wyposażenie paleciaka elektrycznego, ale także ręcznego. Jego zadaniem jest unoszenie oraz opuszczenie transportowanego ładunku, a także stabilne utrzymywanie ładunków na pewnej wysokości. Podstawowa różnica polega na tym, że w przypadku paleciaka ręcznego operator musi użyć swojej siły, aby wprawić w ruch mechanizm hydrauliczny, który podniesie towar znajdujący się na maszcie. W paleciakach elektrycznych dzieje się to za pomocą napędu. Dzięki zastosowaniu masztu w wózku paletowym znacznie wzrasta maksymalne unoszenie ładunków – dla zwykłego paleciaka to tylko ok. 20 cm, maszt pozwala podnieść towary na wysokość nawet 5 m.

paleciak-uzywany

Cena

I choć paleciak ręczny to sprzęt mniej wygodny i wydajny, to jest on zdecydowanie tańszy niż wózki paletowe elektryczne, za które trzeba zapłacić od ok. 20 000 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozwiązaniem tej sytuacji może być skorzystanie z komisu lub aukcji internetowych, gdzie znajdziesz paleciaki używane, które z pewnością będą tańsze niż nowe modele.

Wózek paletowy elektryczny czy ręczny? Określ swoje wymagania

I choć paleciaki elektryczne charakteryzują się lepszymi parametrami, czasem nie potrzebujesz takiego sprzętu w swoim magazynie. Dlatego zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania. Pomoże Ci w tym odpowiedź na kilka kluczowych pytań.

  • Do jakiego rodzaju prac będzie wykorzystywany sprzęt?
  • Jaka jest specyfika miejsca pracy?
  • Jakiego maksymalnego udźwigu wymagasz?
  • Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup paleciaka?

Warto zaznaczyć, iż paleciaki wykorzystuje się głównie do prac wewnątrz pomieszczeń oraz na podjazdach. Ze względu na słabą amortyzację powinny poruszać się one raczej po niewyboistych powierzchniach płaskich. W pracach na zewnątrz lepiej sprawdzą się wózki widłowe spalinowe.

Dodatkowy aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to wymiary wózka paletowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku magazynów oraz sklepów na niewielkich powierzchniach. Nawet gdy będziesz zmuszony manewrować paleciakiem po wąskich i ciasnych korytarzach, musisz mieć możliwość swobodnego kierowania sprzętem. To ważne ze względu na bezpieczeństwo operatora oraz wszelkich przewożonych ładunków.

Wózki paletowe elektryczne – podsumowanie

Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże w pracach magazynowych, takich jak transport na większe odległości i wysokie podnoszenie towarów znajdujących się na paletach, świetnym rozwiązaniem będzie paleciak elektryczny. Ten sprzęt sprawdzi się w wielu miejscach: w magazynach, w centrach logistycznych czy w hurtowniach. Ważne, aby wybrać paleciak dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa oraz pracowników, który usprawni ich codzienną pracę, przyśpieszy transport wewnętrzny, ale także zapewni komfortowe warunki pracy.

Cena paleciaków elektrycznych może zniechęcać. Jednak jeśli uznasz, że jest to sprzęt, który w dużym stopniu usprawni Twoją pracę, nie wachaj się w niego zainwestować. Pamiętaj, że na rynku dostępne są paleciaki używane, które mogą sprawdzić się równie dobrze co nowe modele.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wózków paletowych elektrycznych, zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Paleciak elektryczny – czy warto go kupić?

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x