Nowodębscy radni zmniejszyli wysokość tylko najniższych diet

Tylko diety radnych pobierających najniższe świadczenia zostały obniżone decyzją Rady Miejskiej Nowej Dęby. Nadzwyczajna sesja w tej sprawie odbyła się w miniony poniedziałek.

W projekcie uchwały podpisanej przez sześciu radnych, drastyczne obniżki miały dotyczyć wszystkich radnych. Pomysł ten motywowano trudną sytuacją finansową Nowej Dęby, w związku z pandemią koronawirusa. Zgodnie z treścią wniosku, zmianie miała ulec stawka procentowa, według której wylicza się wysokość diety. Kwota bazowa w przypadku Nowej Dęby wynosi 1789,42 zł.

Zgodnie z tymi wyliczeniami, obecnie dieta przewodniczącego rady stanowi 78% kwoty bazowej, a więc 1396 zł. Według propozycji miałaby ona wynosić 4,5%, przewodniczący otrzymałby więc świadczenie w wysokości 81 zł.

Dieta I wiceprzewodniczącego wynosi 966 zł (54%). Po zmianie byłoby to 4% kwoty bazowej, a więc 72 zł.

II wiceprzewodniczący: obecnie 930 zł (52%). Po zmianie – 63 zł (3,5%)

Przewodniczący komisji: obecnie 716 zł (40%), po zmianie – 54 zł (3%)

Radny trzech i więcej komisji – 644 zł (36%), po zmianie – 45 zł (2,5%)

Radny dwóch komisji – 573 zł (32%), po zmianie – 36 zł (2%)

Radny jednej komisji – 429 zł (24%), po zmianie 27 zł (1,5%)

Radny niebędący członkiem komisji – 286 zł (16 %), po zmianie 18 zł (1%).

Przyjęcie uchwały poprzedziła dyskusja, podczas której zwracano uwagę m.in. na to, że dietę można przekazać na cele społeczne mówiono również o tym, że propozycję obniżki diet podpisali radni, którzy  pobierają stałą pensję.

–  Wszystkie osoby, które podpisały wniosek mają stałe i pewne dochody (…) Natomiast pozostała grupa radnych w znakomitej większości to drobni przedsiębiorcy,  którzy za każdą godzinę którą spędzą dla samorządu, muszą ponieść stratę – mówił radny Paweł Grzęda, który zgłosił wniosek formalny, przewidujący poprawki w uchwale. 

Po przyjęciu większością głosów uchwały z poprawkami wniesionymi przez radnego Grzędy, obniżka dotyczyć będzie tylko radnych pracujących w dwóch komisjach, w jeden komisji lub nie będących członkami żadnej komisji. Diety przewodniczącego RM, wiceprzewodniczących RM oraz radnych trzech i więcej komisji nie zostały zaś obniżone.

Szczegóły w materiale video.

 

 

Jak smog wpływa na zdrowie człowieka?

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeg
1 miesiąc temu

Czekamy na ruch tarnobrzeskich radnych, oszczędności można by wykorzystać na promocję nad jeziorem. Dobre pomysły należy powielać, tylko czy nasi radni dorośli do tego?

fakty
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzeg

Nasi bez-radni są tylko od tego żeby się samemu nahapać, swoich powtykać na stołki i nic nie robić nie mieć zmartwień, cudów bym nie oczekiwał.

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzeg

Nie licz na to – tu diety radni traktują jako dobry dochód , dla nich startowali do rady, tylko dla kasy aby poprawi. Swój standard życia w myśl zasady ” czy się stoi, czy się leży kasa się należy”, bo nigdzie indziej nie potrafią zarobić i dorobić.

Mar
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel

Też na to nie liczę, ale jest wyzwanie. Ja nie zapomnę, że w Nowej Dębie się dało i poczekam jeszcze trochę, czy dojdzie do czegoś podobnego w Tarnobrzegu.

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Zwłaszcza, że mieli mniej niż tarnobrzeskie pasożyty z rady. Przyzwoitość by nakazywała ale od ludzi pokroju obecnych , wielu z mafii spółdzielczej co od lat okrada ludzi spodziewać się niczego nie można. Kasa, kasa, kasa.

Wiesław
1 miesiąc temu

Projektodawcy wystrychnięci na dudka :((

walt
1 miesiąc temu

kto się tak sam dobrowolnie odspawa od koryta ?

Gość
1 miesiąc temu

Ludzie gorsi od zwierząt? Świnia jeśli poje to sama odchodzi od koryta. W Nowej Dębie nadmuchali balon ale powietrze szybko zeszło. W Tarnobrzegu nawet o tym nie pomyślą. WYBRAŃCY NARODU 🙂 KIM ONI DZIŚ SĄ?

Bolek
1 miesiąc temu

Nic tak nie dzieli ludzi jak pieniądze.Tutaj pod płaszczykiem dobra samorządu oczekuje się że radni obniżą sobie diety za swoją pracę i najlepiej żeby wzmocnić przekaz dobroci proponuje wnioskodawcom przeznaczyć je na np chore dzieci.Teraz ten który nie zgodzi to wyjdzie na kawał s…..syna.Populizm czystej wody a Wy łykacie to jak pelikany rybki.Tak na marginesie to diety u nas sa narniutkie i wyglądają jak okruchy z pańskiego stołu

KptHowdie
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

Podwyżki były? Nagrody były? Ludzi zwyczajnie trafia szlag, że tak bezproduktywnie ba często nawet szkodzący ludzie biorą nasze na każdym kroku bo im wolno bo mało i mało

TOSIA
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

Bolek niech cię Lolek puknie w głowę. Jakie diety? Za jaką pracę? Funkcje radnych powinni wykonywać społecznie! A na pewno powinni być rozliczani za decyzję które podejmują. Przedsiębiorca jeśli chce założyć firmę musi zainwestować WŁASNE PIENIĄDZE. Urzędnicy skarbowi mogą na nich połozyć łapy i kontrolować go 5 lat w stecz ci z ZUS 10 lat w stecz!!! Samorzadowcy niczym nie ryzykują. Marnotrawią publiczny grosz. Przykład Tarnobrzeg: przejedli miejskie spółki – komunikację miejską, gospodarke komunalną, wodociągi. Nie potrafili utrzymać takich instytucji jak krwiodawstwo, rejonu energetycznego, pogotowia ratunkowego, wód polskich. Współpraca z Agencją Rozwoju Przemusłu to jakaś fikcja i kpina. Tarnobrzeska Strefa Ekonomiczna rozwija się w całej Polsce tylko nie w Tarnobrzegu!!! Przepuścili pieniądze na głupoty w stylu nasadzenia wzdłuż ulic Wisłostrada, Sikorskiego i Warszawska. Tak nieumiejętnie dobrali rośliny że jeśli przetrwają to co roku będą generować duże koszty na swoje utrzymanie. Trawy trzeba przycinać corocznie a nasadzili ich jak głupi czapek. 🙂 DLACZEGO SKARBÓWKA ALBO PROKURATURA ZA NIC ich NIE ROZLICZA ??!! Babcia Gienia za batonika siedzi w kryminale a ludzie pokroju Nowaka z nich wychodzą i pławią się w luksusach za łapówki(?) i przekrety(!) . OT TAKA DEMOKRACJA. Zastanawiam się czy dożyje jej upadku.

Sygnatariusze kart blache
1 miesiąc temu
Reply to  TOSIA

Prawda, niektórych boli, odpowiedzialności zero za podejmowane decyzje.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  TOSIA

A czy w sprawie Nowaka nie zastanawia cię ,że od lipca ubiegłego roku prokuratura nie jest w stanie przygotować i przesłać do sądu aktu oskarżenia? Zamknęli chłopa czy słusznie czy nie to inna sprawa. Mając podobno mega twarde dowody. Tymczasem niewiele się nie dzieje. Trzymają go w areszcie wydobywczym czekając zapewne na to ,że w końcu się załamie i podpisze wszystko i na wszystkich najlepiej na Tuska . Tak łamie się dziś ludzi. To też forma tortur . Wytrzymują najtwardsi. Skąd wiesz po co tak długo trzymali chociażby Kiełba ? Sprawa była jasna wziął łapówkę mieli wszystko nagrane. Czy przy okazji nie chciano załatwić innych spraw. Osobiście abstrahując od tego co zrobili mam szacunek do ludzi ,którzy nie dali się złamać. A metody są naprawdę nietuzinkowe

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Widzę że łykasz wszystko jak pelikan co ci TVN powie. 🙂 Zmień nazwę z Alfa na Pelikana.

walt
1 miesiąc temu

jak się patrzy na jakość pracy bezradnych to nie trzeba być ich wielkim antyfanem by zauważyć,że i tak są bezrefleksyjną maszynką do głosowania więc nie powinni dostawać więcej niż złotówkę za posiedzenie.
ale czy ktoś zna takie przypadki by się ktoś sam dobrowolnie od koryta odspawał ?

przeważnie butni i aroganccy bezradni mienią się wręcz dobrodziejami samorządu i tubylczego ludu.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content