Tarnobrzeg: Bez konkretów podczas rozmów z Wodami Polskimi o utworzeniu polderów przeciwpowodziowych

Władze Tarnobrzega oraz sąsiednich gmin rozpoczęły rozmowy z Wodami Polskimi w sprawie lokalizacji polderów przeciwpowodziowych.

– Podczas tego pierwszego spotkania nie odniesiono się do naszych uwag. Zaplanowaliśmy więc kolejne spotkanie w podobnym składzie. Niezależnie jednak od rozmów z Wodami Polskimi, kolejne kroki w tej sprawie kierujemy do ministra infrastruktury – powiedział Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

 

W spotkaniu z Wodami Polskimi, które w obecnej sytuacji prowadzone było o-line, na zaproszenie jego gospodarza, prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka, udział wzięli także, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł oraz burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur. Wody Polskie reprezentowali przedstawiciele Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciel wykonawcy projektu aktualizacja Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.

– Przedstawiliśmy wszystkie uwagi, jakie wraz z przedstawicielami powiatu tarnobrzeskiego ziemskiego oraz gminą Baranów Sandomierski mamy do aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym, w tym planowanej lokalizacji polderów przeciwpowodziowych. Podczas tego pierwszego spotkania nie odniesiono się do naszych uwag. Zaplanowaliśmy więc kolejne spotkanie w podobnym składzie. Niezależnie jednak od rozmów z Wodami Polskimi kolejne kroki w tej sprawie kierujemy do ministra infrastruktury – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Argumenty, jakie w ocenie władz Tarnobrzega przemawiają za zmianą lokalizacji planowanych polderów przeciwpowodziowych, to między innymi nieuwzględnianie w planach zarządzania rykiem powodziowym rozwoju budownictwa jednorodzinnego na tych terenach, stref objętych ochroną konserwatorską, czy prowadzonej tam działalności rolniczej (w przypadku dużych gospodarstw będącej jedynym źródłem utrzymania). Kolejne dotyczą skutków, jakie proponowana lokalizacja niesie dla obszarów miejskich znacznie większych niż same poldery. W obrębie planowanych polderów znalazły bowiem się kanały Atramentówka i Piskorzeniec, którymi odprowadzana jest woda z części miasta, a to wiąże się z zagrożeniem wystąpienia na tych terenach podtopień.

Mało tego, zrealizowana niedawno inwestycja polegająca na budowie śluzy grawitacyjnej i przepompowni na Atramentówce przestanie spełniać swoją funkcję tj. zabezpieczenie przed podtapianiem lokalnych terenów. Kolejna kwestia to zagrożenie skażeniem terenu, czy wręcz katastrofą ekologiczną. Polder zlokalizowany na os. Zakrzów koliduje z głównym, strategicznym dla miasta kolektorem kanalizacyjnym doprowadzającym nieczystości do oczyszczalni ścieków. Ponadto w tym rejonie przebiega sieć wodociągowa zasilająca Hutę Szkła w Sandomierzu.

Dodatkowo, planowana lokalizacja polderów uniemożliwi poprowadzenie trasy szybkiego ruchu S74, a tym samym zablokuje rozwój miasta Tarnobrzega na następne dziesięciolecia.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Powrót na listę aktualnośc

 

Jak smog wpływa na zdrowie człowieka?

Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość.
1 miesiąc temu

Prezydencie Bożek . Skierujcie sprawę do sądu. Mieszkańcy będą płacić za kolejne przegrane 🙂 🙁 Swoją bezczynnością doprowadziliście do utraty Wód Polskich z Tarnobrzega (odwiedzającym przypomnę że we wszystkich byłych miastach wojewódzkich Wody Polskie utworzono na bazie Rejonowych Spółek Wodnych i Melioracji. Tylko z Tarnobrzega wyprowadzono tą instytucję do Stalowej Woli.) ZE SWOIOM CHYBA LEPIEJ BYŁO BY SIĘ DOGADAĆ. Obcemu na rękę blokować tereny inwestycyjne Tarnobrzega. To taka przysługa w ramach czwórmiasta prezydencie Bożek? Czekam kiedy w ramach tego samego projektu 🙂 ogłosi „pan” że szybkie pociągi do Centralnego Portu Komunikacyjnego ominą jednak Tarnobrzeg szerokim łukiem i będą się zatrzymywać tylko w Stalowej Woli. Bo decyzję chyba już zapadły?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gość.

I cale szczęście , mniej swoich do obsadzenia (na stołkach i w radach) z nadania partyjnego , raczej kolesiostwa.

podkarpacki
1 miesiąc temu
Reply to  Gość.

Oczywiscie ze zapadly.I oczywiscie ze pociagi CPO beda nie zatrzymywać w Stalowej Woli a następnie w Ostrowcu a w druga stronę w Rzeszowie.Tarnobrzeg jak i Sandomierz bedzie skomunikowany ze Stalowa Wola tak aby można bylo dojechać na poszczególne pociągi.I w czym problem.
Argument ze w innych bylych miastach wojewódzkich sa Wody Polskie tylko w Tarnobrzegu nie ma to smiech na sali.Tamte miasta to prawdziwe miasta byle czy terazniejsze wojewodzkie .tarnobrzeg to sztuczny twor Gierka wramach wdziecznosci gornicze j:) Smieszne by t bylo gdyby teraz w mniejszej miejscowosci ktora z kazdym dniem sie stacza gospodarczo i infrastrukturalnie tworzyc wazne urzedy panstwowe.Byl czas przywyknac do tego ze Tarnobrzeg ma za soba dmuchanie i chuchanie na niego.To zwykle male powiatowe miasteczko.

sandomingo
1 miesiąc temu
Reply to  podkarpacki

tarnobrzegu starozytny grodzie ponoc powiat wasz ma byc zlikwidowany albo przeniesiony do sandomierza natomiast na tym terenie maja byc poldery zalewowe bo uwas nic niema tylko lasy i piaski

obywatel
1 miesiąc temu

Kolejne spotkanie dla spotkania – jak z Nadleśnictwem – ale najważniejsze jest lans i pijar , no i koniecznie fotka burmistrza (bez niej ani rusz – eksponat jak w Krynicy jest niezbędny).

Sygnatariusze kart blache
1 miesiąc temu

Olali ciepłym moczem Tarnobrzeg i powiat, ale tak jest jak się wyprowadza z miasta ważną instytucje, w stalowej nad sanem będą budować na koronie wału asfaltową ścieżkę rowerową – skandal.

DajtaSpokój
1 miesiąc temu

Nikt się z tym chłopem nie liczy.

Odyseusz
1 miesiąc temu

Kolejne jałowe rozmowy , zamiast ciepłej kluchy potrzeba gospodarza który potrafiłby walnąć pięścią w stół broniąc interesów miasta i jego mieszkańców !

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

Zamiast nierób burmistrz zabrać się za robotę za którą mieszkańcy mu płacą to ten ciul spotkania towarzyskie organizuje w godzinach pracy – no cóż po historyku niczego innego spodziewać się nie można.

Krzysztof
1 miesiąc temu

I super wreszcie coś powstanie w naszym mieście. Już nie mogę się doczekać na poldery zlokalizowane w Sobowie. Tam jest kilka dzikich wysypisk, obwodnica i jeszcze dużo wolnych terenów, można tam zalewać a i miasto na tym zarobi. To większa szansa dla miasta niż wody siarczkowe. Panie Prezydencie odwagi, nich pan zrobi te poldery.

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Folder to stoi w mokrzyszowie, przejedź się i zobacz ” bilbord. – gród słowiański” + pewnie też za publiczne i z pomysłu nierobów z wydziału promocji ???

Anty jęzor
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Nie odpad ci jęzor od tego lizania osranej dupy? Może jeszcze ręce uschną to przestaniesz wypisywać głupoty.

Obywatel
1 miesiąc temu

Takich ciemny lud tarnobrzeski wybiera, o ile się nie mylę to politolog Mastalerz taki geniusz. Teraz jest podobnie z burmistrzem, .

Prawmik
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel

Oczywiście że to Mastalerz razem ze swoją świta jest winny.
Dobrze ze miasto zapłaci Za nieuctwo i nepotyzm odszkodowanie Tyle że nie z własnej kieszeni

Demo
1 miesiąc temu

Kpina, bardzo dużo rzeczy jest zaniedbanych w tym mieście, media wogóle nas nie informują o prawdzie, wszystko jest zatajane, a o wszystkim dowiadujemy się po fakcie. Gdy wladza się obudzi to ręka jest już osrana w całości, tak jak w tej sprawie – to jest hańba i skandal.

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Demo

Jakie media – prawie Wszystkie chodzą na garnuszku z kasy miasta – jakie media w Tbg – to tylko wydziały propagandy urzedasow

Terakota
1 miesiąc temu

Dlaczego miasto ma płacić? Przecież jest ktoś odpowiedzialny za to zaniedbanie.

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Terakota

Jakie miasto ,to tylko mieszkańcy zawsze i ostatecznie płacą za nieuctwo, nieróbstwa, cwaniactwo i machlojek urzedasow. Takie twierdzenie , że „miasto płaci” ukuli nieroby , oszuści i kłamcy zwani ” urzędnikami” aby ukryć swoje oszustwa i kłamstwa, swoje nieuctwo, nieróbstwo i aby ukryć swoją ( i swoich kolesi) okradanie mieszkańców, ludzi

As
1 miesiąc temu

To są grzechy przeszłości w tym mieście. Ludzie , którzy kiedyś chcieli tu inwestować dowiadywali się ,że warunkiem jest sponsoring miejscowego klubu piłkarskiego lub budowa ronda. Brawo maly fiacie. Dziś pies z kulawą nogą nawet nie pyta. Duże inwestycje teraz idą wyłącznie tam , gdzie państwo dokłada się do budowy , daje ulgi na grube lata w podatkach i innych daninach. Tu nawet z podatku od nieruchomości helikopter zdaje się Ikei nie chciał zwolnić Poszli do Stalowej. Podobnie było z fabryką szkła.

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  As

Jakie grzechy przeszłości – to działo się pod okiem wiecznych samorządowców – sprawdź sobie ???

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  As

Do kiedy Bożek będzie tolerował nieuków prawnych Ile spraw przegrali Jak to się ma do ich wynagrodzeń. Proszę pokazać proporcje

Mar
1 miesiąc temu

A kiedy podobne spotkanie oraz konkretne inwestycje dotyczące gospodarki odpadami? Z tego co rozumiem, to z wodą i ściekami raczej po temacie, z polderami chyba ostatni dzwonek, więc może by tak skupić się na sprawie śmieci?

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Chyba nie zdajesz jednak sobie sprawy z kasztów takiego przedsięwzięcia. Moim zdaniem to ok. 60-80 milionów . Nikt chyba nie da na to dofinansowania. Skąd takie pieniądze ? Te z wodociągów według mnie niesłusznie poszły głównie nad zalew i załatanie najpilniejszych dziur. To porozumienie pomiędzy gminami pozostanie chyba na papierze . Stalowa dalej pozostanie monopolistą dyktującym ceny. Ale to kolejny trup w szafie po mlecznym janku i jego następcy.

Mar
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Samo się nic nie zrobi, a na pewno nie z takim podejściem. Ale ok, Twój punkt widzenia jest znany od dłuższego czasu: wina poprzedników, nieuchronny upadek, jedyne co można zrobić to spowolnić degradację. Tylko jeśli tak, to po co próbować? Nie lepiej byłoby Twoim zdaniem oddać miasto w zarząd komisaryczny?

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Moim zdanie lepiej by było.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Goń się podszywaczu

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Najlepiej burmistrz historyk przy pomocy urzedasow, za aprobatą cwaniaków z rady miasta nic nie robi po za rzeczami koniecznymi – miasto i mieszkańcy lepiej na tym wyjdą i będzie taniej.cos robić aby utopić kasę w popier…. Pomysły jest szkodliwe.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Mam duży niesmak po poprzednim komisarzu. Liczyłem wtedy ,że pojawi się specjalista z zewnątrz , który poukłada te klocki. Jak wyszło pamiętamy wszyscy. Według mnie chaotyczne działania podjęte przez tego Pana okazały się gwoździem do jego politycznej kariery politycznej. Na dzień dzisiejszy nie wycofuję się z niczego. Wrócimy do rzeczywistości sprzed odkrycia siarki. Jedyne na dziś co możemy zrobić to przeciągnąć ten proces w czasie.

Mar
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie, więc jeszcze raz. Nie lepiej byłoby Twoim zdaniem oddać miasto w zarząd komisaryczny (obecnie, nie w przeszłości)?

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Oczywiście ,że nie. Znając życie byłby to najprawdopodobniej lokalny nieudolny aparadczyk. Co by nie powiedzieć to jednak w 3 lata robi się więcej niż w którejkolwiek poprzednie j kadencji. Być może wszystkich poprzednich kadencji razem wziętych.

realista
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

nie jestescie pepkiem swiata wroccie do rzeczywistosxci sprzed odkrycia siarkii wzgledow wladzy tzw ludowej

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

A o kolekcji malowideł do tzw muzeum Pan zapomniał !!!

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel

Nadal uważam ,że miasto zrobiło dobry deal. Łatwiej zapewne byłoby to zrozumieć niektórym mieszkańcom , gdyby poznali realną wartość tej kolekcji. Niestety miasto z niezrozumiałych dla mnie względów nie zdecydowało się na upublicznienie wyceny tej kolekcji .

Faraon
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Bo nie ma takiej wyceny – to jest takie kupowanie kota w worku.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Faraon

Pan Zych publicznie mówił ,że jest. Z drugiej strony miasto bałoby się kupić bez wyceny. Fakt jednak faktem ,że wycena obowiązkowo powinna być podana do publicznej wiadomości a nie została. Rodzi to słusznie różne domysły i teorie spiskowe.

Hrabia na emigracji.
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Ja chcieć wyceny nocnika hrabiny i zbadania poziomu oleju w głowie dyrektora tego przybytku bo jak widać zdobyte stopnie „naukowe” o tym nie świadczą. Dobrze że mu poprzednik zamek wyremontował to ma gdzie siedzieć okrakiem i nic nie robić. Albo jak kto woli robić dobre wrażenie tak samo jak wódz tego miasta i wszyscy bezradni wraz z armią urzędasów.

odp
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

smieci przybywa rak do roboty ni ma a zamiast taniec to drozeje
ostani dzwonek minoł jak była propozycja odwołania pdb
a miasto coraz bardziej sie cofa a nie rozwija a zarabiaja markety i ciucholandy na promocjach

Nie
1 miesiąc temu

Pozory działania Brak skuteczności

Prawmik
1 miesiąc temu

Podaj prawdę kto zawinił Proces w 2015to znaczy że bezczynność dotyczyła lat sprzed tej daty To oznacza rządy NM
A na sesję zaproszony przez Bozka zwalił wszystko na GK
Czy już nawet w takiej oczywistej sprawie i wobec faktów nalezy udawać że nikt nie zawinił Jak zwykle zapłacą mieszkańcy

Obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Prawmik

Po części prawda, wszystko zagonili na łapówkarza z mafii spółdzielczej ale to tylko część prawdy, bo w radzie miasta zasiadali także , Bożek, Kalinka, Nowak, Oskar ( i wielu innych) i nie można bezczelnie twierdzić , że to tylko winna Kielba- rybki.dla przypomnienia prawnikiem w UM także był prawnik powiązany z TSM a teraz ponoć jest prawnik powiązany z mafia Spółdzielcza z SM Siatkówce ( a jak wiadomo żaden uczciwy, porządny prawnik dbający o etykę i morale tam nie pracuje).

Gines
1 miesiąc temu

Niestety ktoś się obudził za późno. A kto późno wstaje ten sam sobie szkodzi

zenobiusz
1 miesiąc temu

Na nic protesty, w Tarnobrzegu stanął wielki masztMieszkańcy tarnobrzeskiego osiedla Sobów zostali we wtorek, 13 kwietnia, zaskoczeni widokiem olbrzymiego masztu, który „nagle” wyrósł na osiedlu. Dla wielu to szok – dwa lata temu stoczyli walkę o to, by taka konstrukcja nie stanęła blisko ich zabudowań. Byli przekonani, że wygrali

https://tyna.info.pl/na-nic-protesty-w-tarnobrzegu-stanal-wielki-maszt-w-najnowszym-numerze1/#prettyPhoto

Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  zenobiusz

Wszystkie pieniądze się przydadzą a w Sobowie starczy miejsca na maszty i na poldery. Panie prezydencie proszę działać, to jest dobre dla miasta.

podkarpacki
1 miesiąc temu

Castorama w miejsce Tesco w Stalowej Woli.Podpisano umowę.W maju zacznie sie rozbiórka wewnątrz ,wyprzedaż towaru i przeróbka dla Castoramy.

https://stalowemiasto.pl/forum/forum.php?mode=pokaz_posty&id=955529

44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content