Lampa do akwarium – jak oświetlenie wpływa na życie obsady w zbiorniku?

Każdy akwarysta na początku swojej drogi z tym hobby szybko dowiaduje się, że jednym z koniecznych warunków do zapewnienia w zbiorniku jest oświetlenie. Nie trudno przecież zgadnąć, że rośliny potrzebują światła do procesu fotosyntezy.

Przyjmuje się, że światło w akwarium powinno być jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego, co nie oznacza wcale, że wystarczy zbiornik postawić na parapecie i problem rozwiązany – przy świetle dziennym bardzo szybko rozwijają się glony, a my mamy niewielką kontrolę nad tym, ile czasu akwarium jest naświetlane. Z tego powodu w akwarium najlepiej jest zamontować światło sztuczne.

Światło do akwarium – parametry

Nie ma jednej właściwej świetlówki do każdego akwarium, tak samo, jak nie ma dwóch takich samych zbiorników. W zależności od tego, co hodujemy w zbiorniku oraz jaki efekt wizualny chcemy uzyskać, nasz wybór będzie inny. Przy zakupie konkretnej lampy warto zwracać uwagę na kilka jej parametrów: moc, temperaturę barwy światła oraz rodzaj oświetlenia.

Moc oświetlenia będzie wyrażona w Watach. Im większa moc lampy, tym bujniejszą obsadę roślinną możemy uzyskać. Warto jednak pamiętać, że przy mocnym świetle musimy dostarczać florze wystarczająco wiele substancji odżywczych. Bezpiecznie jest trzymać się wartości mocy 0,6W na litr wody w akwarium, która jest jedną z bardziej optymalnych dla rozwoju roślin. Jeśli jednak hodujemy rośliny ciemnolubne, dobrym posunięciem będzie wybór świetlówki o mniejszej mocy.

Temperatura światła

Przy wyborze oświetlenia musimy także wziąć pod uwagę temperaturę barwy światła. W akwarium możemy mieć światło żółte (ciepłe), białe (neutralne) oraz niebieskie (zimne). Temperaturę barwową światła wyraża się w Kelvinach, gdzie żółte światło będzie miało wartości poniżej 5500K, zaś niebieskie powyżej 6500K. Światło białe mieści się w przedziale pomiędzy żółtym, a niebieskim. Temperatura barwowa w akwarium nie ma tak dużego znaczenia dla życia samych roślin, a bardziej wpływa na efekt wizualny, jaki możemy osiągnąć w naszym zbiorniku.

Dla roślin znaczenie natomiast ma długość fal w widmie, czyli to, co dla nas jest niewidoczne. Fale o długości 400-470nm, czyli o barwie niebieskiej, dadzą nam bardziej zwarte i wybarwione, ale niskie rośliny. Natomiast fale o długości 620-720 nm, czyli te w barwach ciepłych, będą umożliwiały hodowlę roślin wyższych, jednak mniej bujnych i mniej wybarwionych.

Rodzaj oświetlenia

Jedne z najpopularniejszych świetlówek do akwarium to świetlówki T5 oraz T8. Obok nich świetnie sprawdzają się również lampy LED, które znane są przede wszystkim ze swojej wydajności, energooszczędności i bezpieczeństwa. Nie nagrzewają one wody w akwarium, a gdy tracą moc, gasną powoli, tak że mamy odpowiednio dużo czasu na ich wymianę. Światło LED-owe sprawdzi się w każdym akwarium, zarówno, jako światło dzienne, jak i nocne. Możemy zakupić świetlówki, które świecą na różne kolory, na przykład na czerwono czy fioletowo, co da nam ciekawy efekt wizualny po zmroku, jednocześnie nie zakłócając dobowego rytmu roślin i zwierząt.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content