Pod wspólną banderą „Napędzanych Wisłą” sprzątali Wisłę i San. Zebrano ok. 20 ton śmieci

Około 20 ton śmieci zebrano podczas szóstej edycji akcji sprzątania Wisły i Sanu. Koordynatorami wydarzenia byli: Fundacja Fundusz Lokalny SMK z siedzibą w Zbydniowie oraz operator Partnerstwa „Napędzani Wisłą”.

W tym roku działaniami został objęty odcinek rzeki Wisły i Sanu od gminy Osiek nad Wisłą (woj. świętokrzyskie, powiat staszowski), do ujścia Sanu do Wisły i dalej Sanem aż po Rudnik nad Sanem. We współpracę włączyło się wiele nowych instytucji, organizacji i osób. Zebrano łącznie około 20 ton śmieci i odpadów.

W działania aktywnie włączyło się 700 osób – wolontariuszy, co jest swoistym rekordem dla tej inicjatywy. Wisłę i San sprzątano z ponad 30-stu jednostek pływających. Warto nadmienić, iż inicjatywa ta animuje na rzecz podobnych działań ekologicznych czego przykładem jest Gmina Zaleszany – partner Fundacji SMK w wielu programach, która zaktywizowała do sprzątania ponad 250-ciu wolontariuszy z środowisk młodzieżowych, kół gospodyń wiejskich, straży pożarnych, szkół, etc. W ramach akcji na terenie Gminy posprzątano zlewnię Sanu i Wisły zbierając blisko 10 ton śmieci.

W tym roku wsparcia rzeczowego na rzecz organizacji działań ukierunkowanych na poprawę czystości rzek udzielił Polski Związek Łowiecki – Okręg Tarnobrzeg oraz Polski Związek Wędkarski – Okręgu Tarnobrzeg.

– Wisła oraz San są to wciąż niedocenione zasoby naturalne w naszym regionie. To korytarze wodne i ekologiczne dla wielu zwierząt i ptaków. Obcowanie z naturą i odpoczynek na wodzie i nad wodą to wyjątkowa okazja do regeneracji sił w codziennym życiu. By tak się stało środowisko wodne i brzegi muszą być czyste. Śmieci i odpady burzą oddziaływanie estetyczne środowiska naturalnego na człowieka. Dostrzegamy tą zależność, gdyż jako pasjonaci przyrody i odpoczynku nad tymi rzekami spędzamy tu wiele czasu wolnego. Łowimy ryby, spływamy naszymi drewnianymi łodziami „pychówkami”, delektujemy się obcowaniem z naturą na łachach rzecznych. Chcemy zarazić tą pozytywną formą wykorzystania naturalnych zasobów środowiska innych bowiem nie zawsze trzeba pokonywać setki kilometrów by odpocząć – Wisła oraz San stanowią o wiele ciekawszą alternatywę do spędzania czasu wolnego i dają pełną satysfakcję w poszukiwaniu ciszy oraz spokoju. Wiele osób tego nie wie i nie docenia co ma za przysłowiowym płotem – – tłumaczy Robert Bąk, koordynator akcji.

– Jako koordynator akcji cieszę się, że coraz więcej osób angażuje się w nasze „rzeczne” działania. Powstają nowe łodzie „pychówki” oparte na polskich tradycjach szkutnictwa rzecznego, coraz więcej osób jest zaangażowanych w spływy Wisłą i Sanem. Również odnotowujemy sukcesywny wzrost zainteresowania akcją sprzątania rzek i aktywizację różnych środowisk społecznych na rzecz czystości środowiska naturalnego. To świadczy o podnoszeniu świadomości społecznej na rzecz ważności środowiska naturalnego w życiu człowieka i dbałości o jego stan. Bardzo dziękuję Wam za wsparcie i uczestnictwo w VI edycji wielkich porządków na Wiśle i Sanie. Kolejna akcja już za rok! – dodaje.

Organizatorzy dziękują za wsparcie i pomoc w organizacji w/w przedsięwzięcia ekologicznego wszystkim osobom i instytucjom, które wzięły w nim udział, zaś w szczególności: Gminie Nisko, Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej, 14 Drużynie Harcerskiej „Wibram” oraz 5 Drużynie „Esculap” w Zarzeczu (Hufiec im. Szarych Szeregów Nisko), Domowi Kultury w Zarzeczu – filia NCK Sokół, Świetlicy środowiskowo – profilaktycznej w Zarzeczu, Kołu Wędkarskiemu nr 18w Zarzeczu, OSP w Zarzeczu, Kołu Gospodyń Wiejskich w Wolinie, OSP Nisko, Kołu Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki”, Sołectwu Nowosielec, Sołectwu Kończyce, Domowi Kultury Nowosielec oraz OSP Nowosielec, Internatowi w Nisku, Gminie Harasiuki, Stowarzyszeniu „Nasze Harasiuki”, Drużynie Harcerskiej „Ignis”, Szkolnemu Kołu Wolontariatu wraz z opiekunem Panią Dorotą Żywko, dyrektorowi szkoły Pani Renacie Mucha wraz z nauczycielami, Dyrektorowi i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Harasiukach, druhom Gabrysi i Oli z OSP Harasiuki, członkom Stowarzyszenia Wędkarzy „Kopalnia”, Gmina Krzeszów, Sołectwu Kamionka Dolna, OSP w Krzeszowie, Gminie Rudnik n/ Sanem, OSP Rudnik nad Sanem, OSP Kopki, OSP Przędzel, OSP Przędzel Kolonia, Sołectwu w Przędzelu, Gminie Ulanów, Bractwu Flisackiemu p.w. Św. Barbary w Ulanowie, MGKS Retman Ulanów, SIL Przystań w Ulanowie, Stowarzyszeniu Bieliny Wieś nad Sanem, Kołu Wędkarskiemu w Ulanowie, OSP w Bielinach, OSP Ulanów, OSP Glinianka, OSP Dąbrowica, OSP Wólka Tanewska, OSP Dąbrówka, OSP Kurzyna, OSP Bieliniec, KGW Glinianka, KGW Bukowina, Stowarzyszeniu Łączymy Pokolenia w Hucie Deręgowskiej, Klubowi Sportowemu LKS ORZEŁ Glinianka, Sołectwu w Wólce Bielińskiej, GCK Ulanów, Sołectwu Dąbrowica, Stowarzyszeniu Trzy Kurzyny, Szkole Podstawowej w Ulanowie, Ewie Cymerys razem z wolontariuszami wsi Zwolaki, Gminie Jarocin, KGW w Golcach, KGW w Domostawie, KGW w Jarocinie, KGW „MORWA” w Majdanie Golczańskim, KGW Szwedowianki w Szwedach, OSP Siedleszczny, Gminie Baranów Sandomierski, Miastu Tarnobrzeg, Miastu Sandomierz, Gminie Zaleszany, OSP Zaleszany, Gminie Gorzyce, OSP Wrzawy, OSP Stalowa Wola, Starostwu Powiatowemu w Nisku, Miejskiemu Zakładowi Usług Komunalnemu w Nisku, Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Sandomierzu, Zakładowi Komunalnemu w Zaleszanach, Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Stalowej Woli, Zakładowi Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Krzeszowie, Zakładowi Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Ulanowie, Nadleśnictwu Rudnik, Kołu nr 33 PZW w Sandomierzu, Kołu PZW nr 52 w Osieku, Kołu PZW nr 39 w Tarnobrzegu Miechocinie, Kołu PZW nr 45 w Dwikozach, Kołu PZW nr 19 w Zaleszanach, Kołu PZW nr 13 w Stalowej Woli, TKKF Tarnobrzeg i Stowarzyszeniu Historycznemu Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”.
Szczególne podziękowania należą się regionalnym koordynatorom akcji sprzątania rzek: Damianowi Zakrzewskiemu, Zbigniewowi Kamudzie, Zbigniewowi Babuli, Robertowi Kordze, Markowi Bażantowi i Mariuszowi Janeczko.

Wyrazy wdzięczności należą się kapitanom tradycyjnych jednostek pływających z pod bandery „Napędzanych Wisłą” – „Wawrzyniec”, „Korona” , „Marceli”, „Smyk”, „Drzazga” i „Kaskada”.

FOTOREPORTAŻ Z AKCJI DOSTĘPNY JEST TUTAJ

foto&info: Napędzani Wisłą

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
???
1 miesiąc temu

A co państwo robi w tym kierunku oczyszczania rzek, brzegów?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content