Założenie oczka wodnego

Uważasz, że twój ogród jest nieinteresujący i nudny, spróbuj kupić oczko wodne. Powierzchnia wody może być dostosowana do każdej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest większa, czy mniejsza. Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Konieczne jest wybranie takiego, w którym słońce będzie świecić 4-6 godzin każdego dnia. Nie zaleca się umieszczania stawu bezpośrednio pod drzewami ze względu na opadające liście i igły, które mogłyby zanieczyścić powierzchnię wody. Należy również pamiętać o zaopatrzeniu w prąd i wodę.

Aby staw spełniał swoją funkcję w ogrodzie oraz nie zamienił się w nieestetyczne bagno, musimy pomyśleć o filtrowaniu powierzchni wody. Nie możemy zbytnio polegać na tym, że oczko wodne sam się oczyści. Aby osiągnąć samooczyszczanie, staw musiałby być obsadzony odpowiednimi roślinami i musiałby być wystarczająco duży (około 150 metrów kwadratowych). Paradoks polega na tym, że im większy staw, tym prostsze i łatwiejsze jest jego utrzymanie.

Rodzaje stawów ogrodowych

Rozróżniamy trzy rodzaje oczek wodnych: foliowe, betonowe oraz plastikowe. Zaletą stawu foliowego jest to, że możemy stworzyć dowolny kształt i rozmiar. Tutaj podstawowym budulcem jest folia, na której nie warto oszczędzać, gdyż wystarczyłaby na krótki czas i wkrótce musielibyśmy naprawić staw. Konieczne jest więc zakupienie dobrej jakości folii do stawu, która występuje w różnych wymiarach i różnej szorstkości.

Staw betonowy będzie dobrym wyborem, jeśli planujemy zbiornik o dużej powierzchni oraz głębokości. Koszty budowy jednak będą o wiele większe, kdyż będzie ona bardziej pracochłonna.

Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca w ogrodzie, wybierz plastikowy staw. Wszystko, co musisz zrobić, to włożyć go do ziemi.

Filtracja stawów ogrodowych

Każdy staw ogrodowy należy oczyścić. Wysokiej jakości system filtracji pomoże nam utrzymać staw w czystości bez większego wysiłku. Istnieją dwa rodzaje filtracji, a mianowicie ciśnieniowa i przepływowa.

Filtry przepływowe są umieszczane nad powierzchnią, dzięki czemu woda spontanicznie spływa z powrotem do stawu i może tworzyć wodospad.

Filtracja ciśnieniowa jest stosowana w mniejszych stawach, w których jest mniej ryb. Filtry ciśnieniowe można umieścić poniżej poziomu stawu.

Filtracja obejmuje również mocną pompę, która służy jako napęd w zestawie filtrów. Można ją wykorzystać między innymi jako napęd do wodospadów czy kaskad. Różnią się konstrukcją i wysokością podnoszenia słupa wody. W przypadku pomp ważne są trzy podstawowe dane: wydajność w litrach na godzinę, maksymalna wysokość podnoszenia wody w metrach i zużycie.

Napowietrzanie oczka wodnego

Napowietrzanie jest ważną częścią każdego oczka ogrodowego. Oprócz dostarczania tlenu małym rybom pomaga również w oczyszczaniu wody. Najczęstszym sposobem transportu tlenu do wody w oczku ogrodowym jest użycie odpowiedniej napowietrzacza akwarium. Jest to urządzenie, które wdmuchuje dużą ilość sprężonego powietrza do stawu przez wąż.

Napowietrzać powinniśmy nie tylko latem, ale także zimą, aby ryby mogły bezpiecznie przetrwać ten okres. Wiosną możemy przesunąć napowietrzanie na dno, co pomoże nam wypchnąć brud na powierzchnię, gdzie tzw. skimmer przeniesie brud do filtracji.

Zapoznaliśmy Was z podstawowymi informacjami o budowie oczka wodnego. Teraz wystarczy zrobić zakupy i rozpocząć budowę.

materiał zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content