Czy warto uprawiać sport?

Uprawianie sportu niesie ze sobą szereg korzyści. Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył niesamowitego uczucia radości, spowodowanego przypływem endorfin po wysiłku fizycznym.

To jedna z zalet podejmowania aktywności fizycznej, a jest ich znacznie więcej. Sprawdźmy, dlaczego warto wstać z kanapy i nieco się poruszać, a także, na co zwrócić uwagę, gdy do sportu drużynowego angażują się dzieci.

Zalety płynące z uprawiania sportu

O pierwszej z zalet zostało wspomniane już w poprzednim akapicie. Warto podkreślić, że sam sport, bez względu, jaką jego dziedzinę mamy na myśli, wzbudza emocje i nakłania do podejmowania różnych działań. Korzystając z bonusowykod.com otrzymujesz znacznie więcej radości i zabawy z typowania wyników spotkań przy równoczesnym oglądaniu ulubionego sportu.

Wracając jednak do korzyści, jakie płyną z uprawiania sportu, to niewątpliwie należy do nich, oprócz przytoczonego już przypływu energii i poprawy nastroju, redukcja stresu. Nie od dziś wiadomo, że sport to naturalny lek na walkę ze stresem. Tak się składa, że rozładowując napięcie, uwalniamy się od nagromadzenia złych emocji. Aktywność fizyczna bardzo szybko pozwala odreagować nieprzyjemne sytuacje, pozbyć się negatywnego myślenia, a także mieć pozytywny wpływ na naszą koncentrację.

Kolejną, niewątpliwą zaletą uprawiania sportu jest trening umiejętności społecznych. Chodzi tu przede wszystkim o sporty zespołowe, w których musimy uszanować obecność drugiego człowieka – jego potrzeby, zasady. Z jednej strony uczymy się zdrowej rywalizacji, z drugiej zaś – współpracy, która jest po prostu niezbędna, by drużyna mogła wygrać. Ten aspekt jest szczególnie ważny wśród osób młodych i dzieci. Wchodząc w interakcję z drużyną, uczą się odpowiedniej komunikacji, budują relacje, niekiedy zawiązują przyjaźnie na całe życie.

Aktywność fizyczna buduje naszą pewność siebie. Im wyżej stawiamy sobie poprzeczkę w sporcie, a w dodatku, gdy udaje nam się ją przekroczyć, nasze poczucie własnej wartości szybuje w górę, a my chcemy więcej. Rozwijając swe umiejętności fizyczne, budujemy swoją psychikę. Nie musimy od razu wygrywać maratonów, żeby czuć się lepiej ze sobą. Ruch, konsekwencja w działaniu, małe, nawet bardzo małe sukcesy i już możemy spojrzeć na siebie w innym, lepszym świetle.

Uprawianie sportu uczy samodyscypliny, bycia systematycznym. W tym świecie tylko upór, konsekwencja i wiara we własne możliwości przynoszą wspaniałe rezultaty. Jeśli mowa o sporcie drużynowym w wieku dziecięcym, trzeba pamiętać, by mieć pod kontrolą podejście emocjonalne dziecka do rozgrywek. Nie każdy dobrze radzi sobie z rywalizacją. Wówczas należy uczulać dziecko na to, że sport ma być przyjemnością, rozrywką, nieść pozytywne emocje, a nie stres i nerwy związane z ciągłym zadawaniem sobie pytań: „czy jestem najlepszy?”, „czy moja drużyna dziś wygra?”, „co jeśli przegramy?”. Rywalizacja z jednej strony jest dobra, a z drugiej – koniecznie trzeba mieć to zjawisko na oku.

Czy kibicowanie też jest zdrowe?

To kontrowersyjne pytanie doczekało się odpowiedzi. Według psychologów sportu kibicowanie również ma pozytywny wpływ na nas samych. Kibicując jakiejś drużynie, wyostrzamy spostrzegawczość. Śledzimy każdy ruch. Analizujemy wyniki, punkty, sprawdzamy tabelki. To wymaga swoistej gimnastyki dla naszego mózgu.

Poczucie przynależności do jakiejś społeczności, w tym przypadku na przykład do kibiców, niweluje poczucie wyobcowania, tak często towarzyszące nam na co dzień. Mają świadomość, że niedaleko jest ktoś, kto ma podobne zainteresowania, można wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami, a także poznać przez te osoby kolejne.

Z poczuciem przynależności wiąże się też poczucie wartości i wzrost akceptacji siebie. Wielokrotnie kibicując drużynie, która akurat danego dnia wygra, odczuwamy tak wielką dumę, jakbyśmy sami byli uczestnikami rozgrywki i zwycięzcami. I to w sporcie jest piękne – każdy może poczuć się dobrze wśród innych ludzi, zarówno pośród zawodników, jak i kibiców.

materiał zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wojto z dwikoz
1 miesiąc temu

a czy kielbasa morlinska jest dobra?>

sexista
1 miesiąc temu

sex to sport i ten sport to zdrowie. :-))

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content