Praca tymczasowa a rekrutacje stałe – podobieństwa i różnice

Istnieje kilka form zatrudnienia, a każda z nich różni się od pozostałych pod względem dokładnych szczegółów obowiązywania. Można wyróżnić m.in. rekrutacje stałe i pracę tymczasową. Co dokładnie cechuje oba te rodzaje działalności zarobkowej? Jak wyglądają szczegóły takich form zatrudnienia?

Czym praca tymczasowa różni się od rekrutacji stałej?

Praca tymczasowa z założenia ma trwać przez określony, zazwyczaj dość krótki czas. Istnieją przepisy regulujące ten okres. Współpraca nie może na ogół trwać dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły dotyczące sytuacji, w których pracownik zastępuje inną osobę. Wówczas czas jest wydłużony do 36 miesięcy. Umowa o pracę tymczasową jest zawierają z agencją, dlatego działa ona na trochę innych zasadach niż zatrudnienie bezpośrednio u pracodawcy. To świetny wybór w sytuacji, gdy dana firma szuka pracownika jedynie na dość krótki czas.

Rekrutacje stałe nie mają wskazanego maksymalnego czasu trwania. Zazwyczaj bazują one na umowie o pracę zawieranej bezpośrednio z pracodawcą, bez pośrednictwa agencji. Agencja rekrutacyjna Wówczas zewnętrzne firmy pomagają najczęściej jedynie w zorganizowaniu rozmów kwalifikacyjnych czy wyszukiwaniu odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Są to wszelkie działania wchodzące w skład grupy usług, jaką jest Facility Management.

Podobieństwa między pracą tymczasową a rekrutacją stałą

Największą różnicą między pracą tymczasową a rekrutacją stałą jest umowa. Istnieją jednak liczne podobieństwa. Obie formy zatrudnienia dają możliwość wzięcia urlopu, jednak na nieco innych zasadach regulowanych głównie czasem pracy. W takich przypadkach można również pójść na zwolnienie zdrowotne, ponieważ wszyscy pracownicy mają odprowadzane składki ZUS. Zarówno osoba zatrudniona tymczasowo, jak i na etat może podpisać umowę o pracę i działać zgodnie z Kodeksem Pracy. Taki dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje niezależnie od jego formy.

 

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content