Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Olej silnikowy dba o “zdrowie” naszego silnika, czyli centralnego punktu każdego samochodu. Bez niego szybko doszłoby do zatarcia i uszkodzenia pojazdu, a tego każdy kierowca chce uniknąć. Wybieranie odpowiedniej jakości oleju to jedno, ale trzeba także pamiętać o regularnej wymianie. Nie każdy jednak wie, jak to robić i kiedy, aby wszystko było w porządku.

Kiedy wymieniamy olej silnikowy?

Oleje samochodowe tradycyjnie wymienia się co około 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów. Wszystko zależy od tego, jakie trasy pokonujemy i jaki olej stosujemy w naszym pojeździe.

W przypadku aut jeżdżących na olejach syntetycznych lub półsyntetycznych, zabieranych w drugie podróże, maksymalna granica, czyli 15 tys. kilometrów będzie w porządku. Natomiast pojazdy, w których stosowane są oleje mineralne lub półsyntetyczne, jeżdżące głównie po mieście powinny wymieniać olej częściej – po około 10 tys. kilometrów.

W nowych pojazdach komputery pokładowe często podpowiadają nam, kiedy powinniśmy wymienić olej silnikowy. To z pewnością dobra opcja dla zapominalskich. Ważne, aby elektronika mierzyła również jakość oleju i podawała realny czas jego wymiany.

Wymiana oleju a kwestie ekologiczne

Ten ostatni punkt jest o tyle istotny, że wielu producentów samochodów sugeruje wydłużony czas użytkowania oleju (20-30 tys. kilometrów) i takie też parametry ustawiają w komputerach pokładowych. Jeżeli nasz model pojazdu nie mierzy jakości oleju, tak długie użytkowanie jednej partii może doprowadzić nawet do zatarcia silnika.

Dlaczego jednak marki wpadły na pomysł, aby tak podejść do tematu? Głównie ze względów ekologicznych. Rzeczywiście, zużyty olej silnikowy ma w sobie ogrom zanieczyszczeń, a więc warto by było wymieniać go jak najrzadziej. Z drugiej strony, może to być ryzykowne. Jeżeli nie mamy więc samochodu z nowoczesną elektroniką, która sprawdzi jakość naszego oleju, lepiej trzymać się starych zasad.

Dlaczego olej silnikowy powinien być regularnie wymieniany?

Regularna wymiana oleju przedłuża żywotność silnika – i jest to fakt. Zużyty olej zmienia swoje właściwości, a co za tym idzie, jego lepkość oraz smarowanie osłabiają się. Ilość dodatków uszlachetniających zanika, co też jest nie bez znaczenia dla zużycia paliwa. Koniec końców, dochodzi do takich usterek jak uszkodzenie napędu rozrządu, awaria łożyskowania turbosprężarki, a w najgorszym przypadku do zatarcia tłoków lub wału korbowego. Jako że silnik jest jednym z najważniejszych elementów w pojeździe, koszt takich napraw jest niezwykle wysoki.

Warto wiedzieć, że nie wystarczy dolewać świeżego oleju do tego, który już jest w samochodzie. Wiele osób tak robi, jednak mieszanie starego oleju silnikowego ze świeżym znacznie obniża właściwości tego drugiego. Co za tym idzie, wystarcza on na krócej i może również doprowadzić do awarii, na przykład ze względu na mniejszą ilość dodatków uszlachetniających, które są niezbędne dla prawidłowego działania oleju.

Na Aparts.pl znajdziesz dobrej jakości oleje silnikowe, a także części do Peugeot i innych marek samochodów.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
1 rok temu

ja wlewam hyundai xteer
co 10-15tys km w zależności od tego ile czasu upłynęło i czy był dłuższe trasy

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content