W kwestii ochrony Zwierzyńca władze Tarnobrzega grają na zwłokę? Projekt uchwały przesłany do Ministerstwa Środowiska

Projekt obywatelskiej uchwały dot. ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie: „Lasy Zwierzyniec i Jasień” nie pojawi się na wrześniowej sesji RM Tarnobrzega.

Mimo, że projekt został sprawdzony pod względem formalno – prawnym przez służby prezydenta oraz otrzymał pozytywną opinię z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, okazuje się, że koncept został m.in. przesłany do Ministerstwa Środowiska, co spowoduje przesunięcie w terminie procedowanie radnych nad tą uchwałą.

O sprawie poinformował w mediach społecznościowych były radny Witold Zych, pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, który przygotował ww. uchwałę.

Mija blisko 5. miesięcy od czasu, kiedy złożyłem projekt chwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie: „Lasy Zwierzyniec i Jasień” a mimo tak długiego czasu i możliwości jego analizy biuro Rady Miasta przesyła mi pisma w których czytam, że pojawia się” wiele wątpliwości formalno prawnych” i robi się to po to, aby „wyeliminować potencjalne zagrożenia i wady prawne”. Przypomnę, że projekt, musiał zostać zaakceptowany przez służby prawne prezydenta miasta , bo został opublikowany na BIP oraz otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Udostępniam opinii publicznej moją odpowiedź” – napisał W. Zych, dołączając pisma, które otrzymał z Biura Rady Miasta oraz swoją odpowiedź:

Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Juliusz Cezar
1 miesiąc temu

Radni mają prawo wiedzieć nad czym debatują i czy taka ewentualna będzie zgodna z prawem. Podczas ostatniego spotkania pewne uwagi zgłaszała Pani Radna Bożena Kapuściak, zastrzeżenia prawne ma też Nadleśnictwo Nowa Dęba. Odłożenie tej uchwały na kolejną sesję jest więc zasadne, gdyż jeśli taka uchwała miałaby być niezgodna z prawem to należałoby ją odrzucić. To by mogło narazić na niepotrzebną odpowiedzialność Miasto, więc inicjatorzy uchwały powinni to zrozumieć. Władze miasta mają więc prawo skonsultować projekt uchwały z Ministerstwem Środowiska, aby uniknąć ewentualnych problemów przed podjęciem decyzji. Zresztą w uchwale Rady Miasta nr LXV/699/2018 w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej nie ma mowy o jakimkolwiek terminie władz miasta na przedłożenie obywatelskiego projektu uchwały do obradowania na konkretnej sesji. Dajmy czas na przeprowadzenie odpowiednich analiz prawnych i dopiero wtedy działajmy, bo na ten moment to Rada Miasta nie wie, czy ta uchwała byłaby zgodna z prawem.

Lucyna
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Żeby taką gorliwością Urząd się wykazywał przed uchwaleniem niezgodnych z przepisami uchwał to byśmy np. parkomaty mieli nieco wcześniej.

Miś
1 miesiąc temu
Reply to  Lucyna

Dodaj jeszzcze wiele uchylonych i niewaznych uchwal i zarzadzen
Niech ktoś wystspi o taką informację Mieszkańcy złapią się za głowę
A tu taka gorliwość
A gdzie ta doktor praw
Nie mozna tego rozstrzygnąć

obywatel
29 dni temu
Reply to  Miś

Przy korycie jest a taki z niej doktor – teoretyczny , na papierze

Julio
29 dni temu
Reply to  Miś

Odnośnie uchwał są one opublikowane: http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwaly/zbior_uchwalVIII.htm
W kolumnie z prawej są adnotacje dotyczące obowiązywania poszczególnych uchwał. Jeżeli dla danej uchwały było wydane rozstrzygnięcie nadzorcze, to tam znajduje się informacja o tym i link do rozstrzygnięcia.

Bozo
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Wróciła nasza maskotka – julek! Gdzieś ty był jak cię nie było?

obywatel
29 dni temu
Reply to  Bozo

Ha, Ha, Ha – kazali pisać to pisze , kasa nie śmierdzi.

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

A gdzie byles jak Bozek ustalal nielegalnie oplaty za pochowki
Gdzie byli radni w tyk KAPUSCIAK
Gdzie w koncu prawnicy miejscy Wtopa za wtopa Za ten bezprawne dzialania wninien wkroczyc Komisarz Byle nie Kalinka

obywatel
29 dni temu
Reply to  Obserwator

Przy korycie po to szli do wyborów .
TK-Oni.. Koryto, koryto ,koryto a reszta niech się pier….li.
Szkoda że mieszkańcy tego dojrzeć nie chcą i wybierają takich a co niektórych już od lat.

Juliusz Cezar
29 dni temu
Reply to  Obserwator

Czy nielegalne to się jeszcze okaże, od rozstrzygnięcia wojewody służy skarga do WSA, jeśli prawnicy ocenią, że jest szansa, to sądzę, że miasto wejdzie na drogę sądową, aby nie zwracać tych opłat.

Do Cezara
29 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Ok, na ten temat się wypowiedziałeś. To teraz nadrób zaległości i napisz proszę skąd wiesz, że nikt nie zgłasza swoich uwag odnośnie opłaty za wjazd nad jezioro, skoro nie pracujesz w urzędzie miasta ani dla niego?

Juliusz Cezar
29 dni temu
Reply to  Do Cezara

Nie wiem, wyraziłem swoje przypuszczenie. Jestem bowiem przekonany, że jeśli mieszkańcy kierowaliby skuteczne skargi i wnioski do władz miasta, to przynajmniej część problemów (tych możliwych do rozwiązania) byłaby załatwiona i nie trzeba byłoby narzekać na forum. Trochę inicjatywy własnej (oddolnej), a w mieście byłoby lepiej.

Do Cezara
29 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Napisałeś „Skoro nikt nie zgłasza swoich uwag, to znaczy, że nikomu obecny stan nie przeszkadza.” – tak się nie przedstawia przypuszczeń. Powinieneś solidnie popracować nad formułowaniem swoich wypowiedzi.

Przy okazji, ludzie zgłaszają swoje uwagi odnośnie opłaty za wjazd nad jezioro, na dowód projekt uchwały rady miasta w sprawie rozpatrzenia skargi:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/147021/711-skarga_1385955.pdf
Przeczytaj, to kilka rzeczy będziesz wiedział, a nie błędnie przypuszczał.

strata
29 dni temu
Reply to  Do Cezara

„W tabeli przedstawiającej zestawienie przepływów operacyjnych (W0-W1) odczytać można:
przychody operacyjne ogółem – 422 665,33 PLN
koszty operacyjne ogółem – 1 529 612,95 PLN”.
Czyli według szacunków utrzymanie jeziora będzie kosztować miasto ponad 1.000.000,00 zł rocznie? Masakra…

fach
29 dni temu
Reply to  Do Cezara

Spodziewałem się, że będą straty, ale nie że aż takie. Cóż, większość głosujących chciała riwiery, więc jest, z całym „dobrodziejstwem inwentarza” 😀 Fani riwiery mogą być dumni z tego skarbu dla miasta 🙂

Plebejusz
29 dni temu
Reply to  Do Cezara

Cezar skutecznie wyjaśniony. A co do jeziora to by było na tyle jeśli chodzi o marzenia o zysku finansowym dla miasta, wręcz przeciwnie.

obywatel
29 dni temu
Reply to  Plebejusz

Nie było, nie ma i nie będzie żadnych zysków – pozostaje prestiż.

Rowerzysta
29 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Jak była inicjatywa oddolna w postaci wniosku do prezydenta o wydanie zarządzenia o wykonywaniu ciągów rowerowych w mieście z asfaltu, to naczelnik jednego z wydziałów urzędu miasta udzielił odpowiedzi odmownej. Ktoś chciał, żeby w mieście było lepiej (dla rowerzystów), ale urząd odmówił. Także nie fantazjuj, bo w tarnobrzeskich realiach twoje hipotezy o pisaniu skarg i wniosków to tylko utopijne teorie.

Plebejusz
29 dni temu
Reply to  Rowerzysta

Dokładnie.

obywatel
29 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Ha ha ha – ” nie wiem” a piszesz , oj piszesz ???

Zdziwiony
29 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

To juz opnia prawników prezydenta Bozka nie wystarcza To nie ich zmieni

Juliusz Cezar
29 dni temu
Reply to  Zdziwiony

Prawo samorządu terytorialnego a prawo ochrony środowiska to dwie różne działki…to tak jakby mieć pretensje do dermatologa, że nie wie jak przeprowadzić zabieg kardiologiczny…Najlepiej zwrócić się do prawników-specjalistów z tego konkretnego obszaru, więc władze miasta dobrze robią, że konsultuję projekt z Ministerstwem Środowiska.

Ewa
28 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Naszym radnym musi wyjaśnić Ministerstwo, bo RDOŚ to dla nich za niskie progi. Kabaret.

Tomek
1 miesiąc temu

Coś czuję, że to nie ostatnia kwestia do wyjaśnienia w tym temacie i wątpię, że uda się rozpatrzeć projekt uchwały w październiku. Że też nie było takiej dbałości w przypadku m.in. uchwały dotyczącej opłat za korzystanie z parkingów niestrzeżonych.
http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwaly/VIII/282.1.pdf

obywatel
1 miesiąc temu

no to na zwłoke czy nie, czy redakcja amatorska tego portalu to ma jakieś logiczne rozumowanie. Z tego co wiem to nie macie wykształcenia dziennikarskiego więc trudno nazywać Was dziennikarzami ale jak ktos pyta o dodatkową opinie prawną to chyba dobrze ? No ale ja rozumiem jak sie nie ma wykształcenia to czasami trudno coś zrozumieć szczególnie jeżeli to sązawiłe rzeczy wymagające wiedzy i logicznego myślenia

wasyl
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Teraz w myśl nowego rozwiązania Ekonoma Niedzielskiego nawet po zawódówce będzie można leczyć . Oby tylko nie psychiatrycznie . Co to będzie za leczenie /

obywatel
29 dni temu
Reply to  wasyl

Niech leczą bo nie raz okazało się , że profesor też niezdatny , robi szkolne błędy z rutyny
Ważne że by dobrze leczyli.

Tez obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Zajmij się robota w urzędzie inie wymyslaj ludziom czy sa dziennikarzami amatorami
Twoj guru juz sie pogubił l w tych klamstwach i mataczeniu. Miej to na uwadze.

obywatel
29 dni temu
Reply to  Tez obywatel

Zgadzam się – Ćwok podszywa się bo nie jest w stanie wymyśleć własnego nicka , miernota ograniczoną intelektualnie i tylko potrafi kopiować parafian pie…..by.

obywatel
29 dni temu
Reply to  obywatel

Nie podszywają się ćwoki, wymyśl własny nick.
Te media to są jedyne niezależne w tym mieście parafianie , w przeciwieństwie do reszty co dostaje dodacje z urzędu – tam tylko pochwały i propaganda której bolszewicy by się nie powstydziłby , ba nawet Gebells też.

Żona Cezara
1 miesiąc temu

Kolejny przypadek nielegalnego ustalenia opłat przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Rozstrzygnięciami nadzorczymi z 20 sierpnia 2021 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego pozycje 2919 i 2920) Wojewoda Podkarpacki stwierdził nieważność zarządzeń wydanych przez pana Dariusza Bożka w 2019 (nr 257/2019) i 2021 (nr 123/2021) roku, dotyczących ustalenia wysokości opłat za czynności administracyjne oraz za wydawanie zezwoleń związanych z funkcjonowaniem cmentarza komunalnego w Tarnobrzegu. Wojewoda wskazał, że zarządzenia są nielegalne. Pan Dariusz Bożek podjął je nie mając do tego upoważnienia. Mimo to opłaty były (a może nadal są?) pobierane. A nie są one małe. Np. za sam tylko wjazd na cmentarz w celu wykonania jednego nagrobka trzeba było zapłacić brutto 184,50 zł! Wypada zwrócić uwagę na końcową treść rozstrzygnięcia nadzorczego, dotyczącego zarządzenia z 2019 r., gdzie napisano o możliwości weryfikacji czynności opartych na nielegalnym akcie. Przekładając to na bardziej zrozumiały język, chodzi o konieczność zwrotu przez miasto nielegalnie pobranych opłat. Pokazuje to skalę lekceważenia prawa przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Pan Dariusz Bożek usiłuje wykreować swój wizerunek jako osoby dbającej o dobro mieszkańców, a tymczasem jego postępowanie wyraźnie temu przeczy, bo nielegalne nakładanie na mieszkańców opłat nie ma nic wspólnego z dbaniem o ich dobro. Wydaje się, że opłata za wjazd nad jezioro nie była… Czytaj więcej »

wasyl
1 miesiąc temu
Reply to  Żona Cezara

Kiedy i gdzie można się starać o zwrot tego NIELEGALNIE pobranego myta cmentarzowego . Cała ta rada i te akty prawne UM to kpina i śmiech .

Zwrot
1 miesiąc temu
Reply to  wasyl

Do prezydenta A jak odmowi do sądu

obywatel
29 dni temu
Reply to  Zwrot

Pewnie adwokacina mu doradzała , ze znajomościami w tutejszym sądzie

Prawnik
1 miesiąc temu
Reply to  wasyl

Gdzie byla doktor prawa? Gdzie trzech radców prawnych? Gdzie wybitny prawnik sciagniety z Rzeszowa
Kto ponosi odpowiedzialnosc za buble prawne. A co ze spłatą dla komornika i odszkodowaniem dla Mrówki
Cisza

obywatel
29 dni temu
Reply to  Prawnik

Przy korycie a reszta to ????
Doktor papierowy.

obywatel
29 dni temu
Reply to  Żona Cezara

Niech złodziej oddaje kasę ludziom – jeśli wzioł.

obywatel
29 dni temu
Reply to  Żona Cezara

Lanser i propagandzista – on kłamstwem tylko wykreować może wizerunek.
Zakłamany oj oj oj.

Tarnobrzeżanin
29 dni temu
Reply to  Żona Cezara

Dla ciekawości dodam, że jeśli jest wykupione miejsce pochówku na cmentarzu dla jednej osoby to trzeba uiszczać opłatę za przedłużenie „użytkowania” grobu a jeśli jest grób rodzinny to nie trzeba.
Opłata za miejsca pochówku zmarłego jest przewidziana na czas dwudziestu lat. Czy rodzina każdego zmarłego płaci za przedłużenie użytkowania grobu? Z pewnością nie. Jeden zapłaci, a drugi nie. Ot i tarnobrzeska sprawiedliwość. Pora z tym zrobić porządek. Okaże się, za znaczna część miejsc pochówku nie jest opłacona i na to miejsce powinni być chowani inni zmarli.
Tak na marginesie dodam, że ceny usług pogrzebowych w Polsce to istny horror.

Tomasz
26 dni temu
Reply to  Żona Cezara

człowieku czy Ty wiesz co to znaczy jak coś jest nielegalne………………….. NIE WPROWADZAJ LUDZI W BŁĄD ……………….

Odyseusz
1 miesiąc temu

Pracownicy oraz władze UM TBG to głąby i niedojdy które nie potrafią szybko i sprawnie załatwić jednej sprawy. Odnosi się wrażenie jakby to Nadleśnictwo Nowa Dęba grało pierwsze skrzypce, zaś pan Bożek i jego pracownicy zachowywali się jak dzieci we mgle !

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

Nie takie wladze padaly w niesławie.
Kwestia czasu.

obywatel
29 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Ale nie w Tbg – tu będą do końca kadencji a jak przegrają następne wybory to sobie bydełko ekstra premie dadzą.

obywatel
29 dni temu
Reply to  Odyseusz

Ha, Ha, Ha – kto jest głąbem , czy ten co jest przy korycie czy Ci co wybrali, zagłosowali i pozwalają ???

Odyseusz
29 dni temu
Reply to  obywatel

Jedni warci drugich – niestety !

obywatel
29 dni temu
Reply to  Odyseusz

Właśnie a najgorsi to ci co udają że nic się nie stało , dalej w zaparte jak w doktrynie tych z PO ( bronić do upadłego).

obywatel
29 dni temu

Panie Zych – i co cwaniacy .

Zdziwiony
29 dni temu
Reply to  obywatel

Cwaniak to Ty. Do czasu

Gość
29 dni temu

Moim zdaniem TARNOBRZESCY URZĘDASY POTRAFIĄ WSZYSTKO SPIEPRZYĆ !!!
Tak samo ma się sprawa galerii w mieście. Tyle lat się pieprzyły z pozwoleniami, papiremi i tymi wszystkimi pierdołami że albo inwestorom przeszło albo przyszła pandemia i mamy wielkie G… Gdyby te wszystkie pozwolenia były załatwiane w ekspresowym tempie to galerie mielibyśmy jeszcze przed pandemią. Urzędasy nic się nie uczą na własnych błędach. Dalej działają w myśl powiedzenia: „Co by tu panowie jeszcze spieprzyć”. Tylko mieszkańców, miasta i Zwierzyńca żal…

Myślący
28 dni temu
Reply to  Gość

Można jeszcze spieprzyć drogę rowerową do cmentarza w Sobowie.
Patrz:
https://nadwisla24.pl/2021/09/13/lasy-zwierzyniecki-i-jasien-beda-w-koncu-skutecznie-chronione-w-magistracie-odbyla-sie-konferencja-prasowa-zdjecia-i-video-hd/

Wytyczne internauty o nicku „ten z rowerem”,

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content