Odkurzacz – jakie są rodzaje odkurzaczy i jak dokonać wyboru?

Za utrzymanie porządku w domu odpowiada dziś wiele różnych urządzeń, które wykorzystujemy podczas sprzątania. Jednym z podstawowych sprzętów domowych jest odkurzacz. Z reguły urządzenie służy przez wiele lat bez zarzutu. Niemniej nieunikniony jest moment, kiedy trzeba je wymienić na nowe. Wydawałoby się, że wybór odkurzacza nie jest niczym trudnym. Tymczasem producenci oferują dziś tak wiele modeli, że kupno odkurzacza bez uprzedniej analizy może być trudne. Aby to ułatwić – przygotowaliśmy poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jakie są typy odkurzaczy oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Odkurzacze i ich rodzaje

Przed wieloma laty przeciętny konsument nie miał zbyt wielkiego wyboru, jeśli chodzi o różne rodzaje odkurzaczy. Niemniej dziś producenci oferują szereg różnych modeli, charakteryzujących się różnymi cechami i funkcjonalnościami. Design poszczególnych odkurzaczy jest wprawdzie podobny. Funkcje odkurzacza zamknięte są w estetycznej, nieco nowoczesnej, obudowie. Niemniej wnętrze może skrywać zupełnie odmienne funkcje. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są poszczególne warianty dostępnych urządzeń:

Odkurzacze bezworkowe i workowe

W wielu domach z pewnością wciąż gości tradycyjny odkurzacz workowy. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne i znane od lat. Nie dziwi zatem fakt, że rynek sprzętu AGD obfituje w rozmaite modele tego typu odkurzaczy, różniące się od siebie poszczególnymi parametrami. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że konieczna będzie regularna wymiana worka na nowy. Niemniej koszt worków zwykle nie jest wygórowany. Alternatywą dla tradycyjnego odkurzacza jest odkurzacz bezworkowy, nazywany też cyklonowym. Posiada on specjalny pojemnik, do którego zbierane są śmieci. Można go oczywiście wyjąć z obudowy, opróżnić i wyczyścić. Nie ma potrzeby kupowania dodatkowych worków czy akcesoriów. Co za tym idzie – ten typ odkurzacza jest tańszy w eksploatacji. Warto zwrócić uwagę na Samsung Jet 90 Multi czy Samsung Jet 75 Multi.

Odkurzacze pionowe

Jak wiadomo – każdy sprzęt domowy wymaga przechowywania. Tak jest również z odkurzaczem, który bywa pod tym względem kłopotliwy. W małych mieszkaniach dobrym rozwiązaniem będzie zatem odkurzacz pionowy. Ze względu na swą formę zajmuje mało miejsca i jest łatwy w obsłudze. Nie trzeba się schylać, żeby go włączyć ani przenieść. Można zatem wywnioskować, że świetnie sprawdzi się w przypadku osób starszych czy mających kłopoty z kręgosłupem. Użytkowanie takiego odkurzacza nie sprawia żadnych problemów i jest komfortowe. Taki odkurzacz zasilany jest na dwa sposoby, a mianowicie na akumulator lub tradycyjnym sposobem za pomocą podłączenia kablem do gniazdka.

Odkurzacze automatyczne – roboty sprzątające

Jedną z najnowszych technologicznych zdobyczy z branży sprzętów AGD jest z pewnością odkurzacz automatyczny. Wiele osób po dokonaniu zakupu przyznaje, że nie wyobraża sobie już nie mieć takiego sprzętu. Tak naprawdę odkurzacz ten to w zasadzie inteligentny robot, który wykonuje całą pracę za użytkownika. Specjalne czujniki oraz oprogramowanie odpowiadają za jego funkcję samodzielnego przemieszczania się po domu. Ponadto zwykle roboty wracają same do stacji dokującej. Do obsługi odkurzacza automatycznego można wykorzystywać aplikację mobilną, a co za tym idzie – włączać sprzęt, gdy nie ma nas w domu. Również czas i częstotliwość sprzątania można zaprogramować. Poza wymienionymi na rynku dostępne są także: odkurzacz ręczny, odkurzacz piorący, ręczny odkurzacz bezprzewodowy, a także urządzenia specjalistyczne, przeznaczone na przykład do odkurzania w trudnych warunkach (na budowie) lub do dużych powierzchni (hale, magazyny itp.).

Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz?

Oczywiście do poszukiwań optymalnego odkurzacza warto się przygotować pod kątem zasobności portfela. Im większym dysponujemy budżetem, tym bardziej zaawansowany technologicznie odkurzacz możemy kupić. Nie oznacza to jednak, że urządzenia nieco bardziej budżetowe nie spełnią swojej funkcji.

Ważnym parametrem jest moc odkurzacza. To właśnie moc określa siłę ssania, ale także ma wpływ na pobór energii elektrycznej. Przechodząc jednak do konkretów – do podłóg twardych bez dywanów i wykładzin wystarczy odkurzacz o mocy ok. 600W. Łatwo się zatem domyślić, że do odkurzania dywanów oraz wykładzin niezbędne będzie kupno sprzętu o większej mocy – minimum 900W. Najbardziej uniwersalny może się okazać odkurzacz z regulacją mocy ssania.

Nowoczesne odkurzacze wyposażone są w dodatkowe funkcje i akcesoria, na które również warto zwrócić uwagę, a mianowicie: miękki start, dysza wielopowierzchniowa z czyszczeniem krawędzi włosiem, ssawka spryskująco-myjąca, ssawki do prania mała ssawka do prania dywanów i zbierania wody, ssawka szczelinowa krótka, ssawka podłogowa, szczotka szczelinowa, szczotka uniwersalna, szczotka tapicerska, szczotka samochodowa, rura teleskopowa, funkcja mycia okien, funkcja prania, funkcja czyszczenia parą, funkcja zbierania wody, suszenie powierzchni twardych, regulacja mocy ssania i wiele innych.

Tak naprawdę każde gospodarstwo domowe wymaga zastosowania innych funkcji. Do odkrzaczania podłóg, pozbawionych dywanów, z pewnością sprawdzi się tradycyjny, nawet najbardziej budżetowy model odkurzacza. Jednakże już do dywanów, wykładzin, odkurzania garażu, prania tapicerki, sprzątania samochodu będziemy potrzebować znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia (a co za tym idzie także droższego).

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content