Jezioro Tarnobrzeskie: Ułatwienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim zainstalowano osiemnaście planów tyflograficznych, które pomogą osobom niewidomym i słabowidzącym zorientować się w przestrzeni plaży oraz znajdujących się tam budynków.

Koszt tablic oraz ich montaż wyniósł 105 tys. zł netto.

Tarnobrzeg był jednym z pierwszych miast, które wydały przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących. Teraz przyszła pora na jezioro. Nad Jeziorem Tarnobrzeskim zainstalowano właśnie osiemnaście planów tyflograficznych, które pomogą osobom niewidomym i słabowidzącym zorientować się w przestrzeni plaży oraz znajdujących się tam budynków.

– Osoby niepełnosprawne, w tym osoby niewidome i słabowidzące, coraz odważniej uczestniczą w życiu publicznym, podejmują pracę, ale też coraz chętniej podróżują, korzystają z atrakcji, które jeszcze do niedawna były dla nich niedostępne. Dzięki takim udogodnieniom, jak zainstalowane właśnie nad jeziorem plany tyflograficzne, osoby niewidome będą w stanie samodzielnie poruszać się w przestrzeni miejskiej plaży – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Plany tyflograficzne to zamontowane na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim nachyleniem specjalne tablice, na których kontury rysunków oznaczono wypukłościami, a opisy i legenda zapisane zostały w brajlu. Dzięki tym wypukłościom osoby z dysfunkcją wzroku, za pomocą dotyku, poznają rozmieszczenie elementów infrastruktury. Z kolei dzięki legendzie i opisom przedstawionym w alfabecie Braille’a mogą dowiedzieć się, co znajduje się w konkretnym budynku.

Plany tyflograficzne w sposób uproszczony przedstawiają osobom niewidomym przestrzeń, w której się znajdują, dostarczając wiedzy o najważniejszych jej elementach. Plany zainstalowane nad Jeziorem Tarnobrzeskim zaprojektowano w porozumieniu i we współpracy z osobami z dysfunkcją wzroku, by mieć pewność, że spełnią swoją rolę. Z uwagi na zastosowanie piktogramów będą pomocne również osobom, które nie znają języka polskiego.

Plany tyflograficzne na terenie jeziora wykonano w oparciu o zadanie „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego” – etap I. Koszt tablic oraz ich montaż wyniósł 105 tys. zł netto.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kako
9 dni temu

Pomysł może i ok ale 5800 zł za jedną tablicę to spory wydatek.
Pytanie ilu niewidomych czy słabowidzących w roku z nich skorzystać?
I jak długo wytrzymają w takim stanie? I nie zostaną zdewastowane.

Juliusz Cezar
5 dni temu
Reply to  Kako

Wynagrodzenia mamy coraz wyższe, więc i ceny usług idą do góry – to normalny proces. Tablice wyglądają na wytrzymałe, są też bardzo estetyczne i to spory ukłon Miasta w stronę osób niewidomych i słabowidzących, który pokazuje, że Tarnobrzeg jest otwarty dla wszystkich odwiedzających. Każdy turysta jest dla Tarnobrzega ważny i powinien się czuć dobrze podczas wypoczynku. Natomiast to, jak długo tablice wytrzymają zależy już głównie od kultury osób wypoczywających. Mam nadzieję, ze długo.

GOŚĆ
9 dni temu

Z całym szacunkiem dla osób niewidomych i słabowidzących ale czy to nie jest kolejne marnowanie miejskiego grosza? Ile z takich mieszkańców odwiedza ten akwen i ma potrzebę czytania informacji tam zawartych. Czy ktoś wziął w łapę i kazał zrobić ten zbytek?! Można było te środki przeznaczyć na naprawę tzw klekotek przy przejściach dla pieszych bo nie wszędzie działają. Byłoby racjonalniej i bezpieczniej dla osób niewidomych i słabowidzących.

M.M.
9 dni temu

Jak się ma za dużo pieniędzy jak tarnobrzeg to się wydaje na potrzeby znajomego

ciekawy
8 dni temu

prosze przeczytac definicje co to jest jezioro

głupio ciekawy
8 dni temu
Reply to  ciekawy

tak wiemy to jest staw,a moze zalew?

wiedza
8 dni temu
Reply to  ciekawy

Proszę przeczytać definicję „jezioro antropogeniczne”.

piechur
8 dni temu

A co z ulicami w mieście? Nie zauważyłem, żeby przy remontach chodników były wykonywane ścieżki dotykowe.
http://mapabarier.siskom.waw.pl/wp-content/uploads/2015/01/IMG_9942.jpg
Skoro nie, to taka tablica powinna być przy każdym skrzyżowania, żeby osoby niewidome mogły sprawdzić jak dojść bezpiecznie do następnego.

Pablo
7 dni temu
Reply to  piechur

Marzenia.

poziomica
6 dni temu
Reply to  piechur

Drogi i chodniki porządnie robić, a nie jakieś tablice stawiać.

Juliusz Cezar
5 dni temu
Reply to  poziomica

W Budżecie Obywatelskim jest projekt duży dotyczący chodników – jeśli mieszkańcy go wybiorą, to Prezydent będzie miał obowiązek wykonać zadanie. Do dzieła!

Zadania własne gminy
5 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Ustawa o samorządzie gminnym:
„Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
(…)
2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;”.
Chodniki powinny być remontowane z urzędu, a nie w ramach budżetu obywatelskiego!

poziomica
5 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Proszę o link do szczegółowego opisu tego projektu, zawierającego wykaz objętych nim chodników, specyfikację standardu technicznego w jakim byłyby wykonywane chodniki itp. Na ogólniki w stylu równe chodniki na pewno nie zagłosuję.

poziomica
4 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

To będzie ten link czy nie?

Helga
5 dni temu

Trzeba powiedzieć, że ciekawe rzeczy piszecie. Truno się z nimi nie zgodzic. Ale na początek to chciałbym zapytać:
CZY NASZ UKOCHANY PDB NAUCZY Ł SIE JUŻ FRUWAĆ?
To kluczowe pytanie, bo jeśli tak, to takie tablice są kompletnieniepotrzebne. /dlatego lepiej zainwestować w infrastrukturę. Może to i dobry pomysł na takie tablice, ale będzie jak z tym przewodnikiem – mamy przewodmik ale nie można bezpiecznie chodzic po mieście bo nie ma ścieżek dotykowych albo też będzie tak jak z windą w UM, ktorą codziennie sprawdza sam pan nasz drogi mMMP.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content