Ubezpieczenie OC – kilka porad dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy na początku swojej drogi za kierownicą muszą mierzyć się z wieloma utrudnieniami. Jednym z nich jest zakup pierwszej polisy ubezpieczeniowej OC oraz jej koszty, które dla kierowców świeżo upieczonych najczęściej nie są zbyt korzystne. Warto przekazać im kilka cennych informacji, które mogą okazać się przydatne.

 

Wielu młodych ludzi nie może doczekać się dnia, w którym otrzyma prawo jazdy i zakupi swój pierwszy samochód. Energetyzujące przeżycia związane z możliwością wyruszenia w trasę swoim własnym autkiem często jednak muszą ustąpić niepewności związanej z kwestiami ubezpieczenia OC, które przecież zarówno dla kierowców starszych, jak i młodych jest w Polsce obowiązkowe.

Kalkulator ubezpieczenia porowneo.pl

Zanim jednak udamy się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu podpisania umowy, powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych sprawach, dzięki którym nasze stawki nie będą tak wysokie!

Dlaczego młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie OC więcej?

Na początku warto zastanowić się, dlaczego firmy ubezpieczeniowe oferują zniżki kierowcom z dłuższym stażem, a kalkulują wyższe składki kierowcom młodym.

Ma to związek przede wszystkim z brakiem historii wypadkowej osób, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy. Jako że dotychczas nie prowadziły one pojazdów, ubezpieczyciele nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po ich zachowaniu na drodze. Oferowanie kierowcom młodym zniżek powodowałoby zbyt duże ryzyko ubezpieczycieli, w których interesie z pewnością nie leży wypłata wysokich odszkodowań w razie wystąpienia wypadku z winy niedoświadczonego kierującego. Z drugiej strony – taka forma kalkulacji ma również element dydaktyczny – uczy młodych kierowców, że wieloletnia bezszkodowa jazda i przestrzeganie przepisów drogowych z pewnością się opłaci – między innymi uzyskaniem korzystnych zniżek w latach kolejnych.

Jak, będąc kierowcą młodym, można uzyskać niższe stawki za OC?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą to tylko dwa z wielu czynników wpływających na wysokość składek.

Jeśli jesteś kierowcą młodym, ale posiadasz bliską rodzinę (męża, żonę, dzieci), bardzo prawdopodobne jest, że projektowane składki będą korzystniejsze. Towarzystwa ubezpieczeniowe pod tym względem korzystniej patrzą na prowadzących pojazdy. Wiąże się to ze statystykami, według których kierowcy posiadający własną rodzinę – w tym dzieci – jeżdżą spokojniej i ostrożniej.

Jeśli dopiero planujesz zakup samochodu – możesz mieć wpływ na wysokość swojej stawki. Na cenę OC wpływ mają bowiem również takie kwestie jak: marka samochodu, jego model, rok produkcji czy też pojemność silnika. Auta, które stać na więcej (a więc te, które jeżdżą szybciej, mają większą moc i pojemność silnika), z reguły postrzegane są jako niebezpieczniejsze w kontekście ryzyka ubezpieczeniowego. Będzie więc za nie przysługiwała nieco wyższa opłata.

Dobrym sposobem na mocno zauważalne pomniejszenie składek za OC młodego kierowcy będzie tak zwane współdzielenie polisy. Polega ono na wykupieniu wspólnego ubezpieczenia OC dla dwóch osób. Jeśli ktoś starszy z Twojej rodziny, kto posiada nienaganną historię drogową i cieszy się korzystnymi zniżkami, zgodzi się podpisać z Tobą wspólną umowę ubezpieczeniową, możesz być pewien, że wysokość Twoich składek znacznie zmaleje na mocy przysługujących drugiej osobie zniżek.

Mimo że w kontekście ubezpieczenia OC niełatwo jest być świeżo upieczonym kierowcą, istnieje wiele przesłanek do tego, by móc cieszyć się niższym poziomem stawek. Warto w tym celu zdecydować się na przykład na zakup samochodu bezpieczniejszego lub poprosić członka rodziny o współdzielenie polisy.

artykuł sponsorowany
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content