Jak szybko sprzedać używane auto?

Sprzedając swój samochód właściciel zwykle liczy na to, że otrzyma korzystną cenę i szybko znajdzie zdecydowanego nabywcę. W praktyce nie zawsze wygląda to tak różowo – chętnych brakuje albo proponują oni dużo niższą stawkę. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Stary samochód w rozliczeniu

Jeśli sprzedaż starego auta wiąże się z zakupem nowego modelu, warto rozważyć opcję proponowaną przez większość salonów: oddanie samochodu w rozliczeniu. Transakcja polega na tym, że cena za nowe auto pomniejszona zostaje o wartość używanego samochodu, który po podpisaniu umowy przechodzi na własność salonu.

Finansowo nie zawsze jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ salon chce zarobić na odsprzedaży używanego auta, więc zaproponuje cenę poniżej wartości rynkowej. Z drugiej strony jednak, właściciel oszczędza czas i nie musi podejmować żadnego wysiłku by znaleźć nabywcę, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży samochodu są niezbędne do tego, by móc kupić nowy pojazd.

Sprzedaż samodzielna

Sprzedaż samochodu bez pośredników wydaje się najkorzystniejsza, ponieważ cała kwota z transakcji trafia do właściciela. Nie można jednak zapominać, że rynek samochodowy jest ogromny i nie tak łatwo wyróżnić się swoim ogłoszeniem na tle konkurencji. Jeśli więc kierowcy zależy na czasie, musi się do przygotowania oferty solidnie przygotować.

Typowy błąd indywidualnych sprzedawców to zła wycena. Całkiem często się zdarza, że oczekiwana przez właściciela kwota znacząco przewyższa cenę, jaką klienci skłonni byliby zapłacić, co oczywiście odstrasza wielu potencjalnych nabywców. Dlatego warto skonsultować się z rzeczoznawcą, który poda bardziej wiarygodną stawkę, adekwatną do jakości samochodu, dzięki czemu uda się szybciej sfinalizować transakcję.

Druga kwestia to samo ogłoszenie. Można swoją ofertę wyróżnić, tak by wyświetlała się na początku listy z ogłoszeniami, ale taka usługa nie jest darmowa. Uwagę powinny więc przykuć zdjęcia – samochód trzeba umyć i posprzątać, ustawić w ładnej scenerii i sfotografować tak, by wyeksponować jego największe zalety. Treść ogłoszenia nie powinna być bardzo długa, muszą jednak znaleźć się w nim wszystkie istotne informacje plus zachęcające opisy, na przykład nowy akumulator czy wymieniona tapicerka.

Bez oszustw

Reklama ma zachęcić do kupna, ale nie może kłamać. Retuszowane zdjęcia, nieprawdziwe dane czy ukrywanie tak poważnych wad jak stłuczka albo korozja nie zachęcą klientów do kupna, wręcz przeciwnie. Klientów znacznie bardziej przekonuje mówienie prawdy, bo dzięki temu wiedzą czego po danym aucie mogą się spodziewać, natomiast gdy samochód w realu wygląda zupełnie inaczej niż w ogłoszeniu, budzi to nieufność w stosunku do sprzedawcy.

W serwisach ogłoszeniowych najczęściej są rubryki z określonymi parametrami, jak przebieg czy bezwypadkowość – warto je wszystkie wypełnić, ponieważ wtedy zgłoszą się nabywcy naprawdę zainteresowani naszym autem i nie trzeba będzie marnować czasu na rozmowy z klientami, którzy w rzeczywistości szukają czegoś innego.

Skup samochodów

Wyjątkowo szybką metodą pozbycia się swojego auta jest oddanie go do skupu, korzystając na przykład z oferty kupimyauto.com/ – skup aut w Inowrocławiu. Tutaj sprzedaż może zająć dosłownie jeden dzień, i od razu otrzymuje się gotówkę za oddane auto.

Skup nie wymaga tylu przygotowań co przy wystawianiu samochodu na sprzedaż, a firmy prowadzące tego typu działalność przyjmują wszystkie pojazdy, niezależnie od przebiegu oraz stanu technicznego. Sprzedaż w skupie jest więc bardzo opłacalna dla właścicieli samochodów wiekowych i mocno zniszczonych, których nie dałoby się sprzedać na rynku wtórnym albo trwałoby to strasznie długo.

Czasem przed sprzedażą opłaca się wykonać remont samochodu, który podbije jego wartość, to jednak oznacza dodatkowe wydatki oraz wydłuża czas sprzedaży, a zysk i tak nie musi być wcale dużo większy.

Komis

Skupy takie jak https://kupimyauto.com/ – skup aut Toruń płacą od ręki, dokładnie tego samego dnia, w którym podpisana została umowa. Komisy, które także cieszą się sporą popularnością, działają na innych zasadach – właściciel otrzymuje pieniądze dopiero wtedy, gdy ktoś zdecyduje się na kupno samochodu, a nie w momencie wstawienia auta do komisu.

Ta opcja ma tę zaletę, że właściciel niczym się nie musi zajmować, całym procesem promocji i sprzedaży zajmuje się właśnie komis, który za swoje usługi pobiera prowizję. Oddanie samochodu w ręce profesjonalistów daje szanse na szybką transakcję, to jednak zależy od samego komisu i nie zawsze udaje się w ten sposób sprzedać auto prędzej niż przez indywidualne ogłoszenie.

Warto też mieć na uwadze, że auta mniej chodliwych marek mogą nawet stracić na wartości stojąc w komisie, ponieważ nie każda placówka dba o dobre warunki przechowywania pojazdów.

Lombard

To ostatnia deska ratunku dla osób potrzebujących na gwałt gotówki. Lombardy nie są jednak szczególnie zainteresowane autami i wiele placówek odmawia przyjmowania samochodów pod zastaw, a jeśli nawet decydują się na takie rozwiązanie, właściciel otrzyma zaledwie 25-50 procent wartości swojego samochodu.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content