Tarnobrzeg: W środę spotkane autorskie z Jerzym Illgiem wybitnym polskim filologiem, doktorem nauk humanistycznych, publicystą i krytykiem literackim

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka zaprasza w środę 17 listopada br. o godz. 17.30, na spotkane autorskie z Jerzym Illgiem wybitnym polskim filologiem, doktorem nauk humanistycznych, publicystą i krytykiem literackim. Od 1983 roku redaktorem, a od 1992 roku redaktorem naczelnym Znaku – jednego z największych i najbardziej prestiżowych wydawnictw w Polsce.

W latach 1990–1997 był również redaktorem pisma społeczno-literackiego „NaGłos”. Przeprowadził i opublikował w polskich i zagranicznych pismach szereg wywiadów, m.in. z Wisławą Szymborską, Czesławem Miłoszem, Josifem Brodskim, Tomasem Venclovą, Kazimierzem Kutzem, Andriejem Tarkowskim, Zofią Hertz. W 1986 zorganizował w swoim katowickim mieszkaniu międzynarodową konferencję o Milanie Kunderze. W 1997 i 2000 organizował Krakowskie Spotkania Poetów pod patronatem polskich noblistów. W 1998 roku zorganizował w Honnold Library w Los Angeles wystawę „Miłosz w obiegu niezależnym” a w 2000 zrealizował w USA film dokumentalny Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława.

Sprzyjającą okolicznością do kolejnego spotkania tarnobrzeżan z Jerzym Illgiem jest ukazanie się na rynku wydawniczym najnowszej książki Jerzego Illga „Mój przyjaciel wiersz”.

Twoja książka to nie jest kolejna antologia krytycznoliteracka z dodaniem konterfektów autorów, tylko bardzo osobisty pamiętnik, rzecz o przyjaźni, spotkanie z ludźmi i światem, skondensowanym w ich utworach, które żyją w tej książce swoim życiem, wchodzą z sobą w związki przedtem nie istniejące; poeci i utwory rozmawiają tutaj z sobą – dzięki temu, że stworzyłeś im obszar spotkania…

(z listu Mieczysława Godynia)

info: MBP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content